Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest stare łożysko?

| aktualizacja: 16.12.2016 | 0

Czy stare łożysko oznacza, że ciąża jest zagrożona? Czy po stopniu dojrzałości łożyska można przewidzieć, kiedy zacznie się poród? Wątpliwości rozwiewa ekspert ginekolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
brzuch w ciąży, łożysko w ciąży
fot. Fotolia

Jestem w 33. tygodniu ciąży. Podczas ostatniego badania USG lekarz stwierdził, że mam „stare łożysko”. Co to właściwie oznacza? Martwię się o swoje zdrowie, bo choć dużo czytałam na forach internetowych, to mimo to w dalszym ciągu nie umiem znaleźć odpowiedzi na dręczące mnie pytanie. Czy moja ciąża jest zagrożona? Kamila

Na pytanie o stan łożyska w ciąży odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik:

Nazwa rzeczywiście może przestraszyć, ale nie musi oznaczać kłopotów. Lekarzowi chodziło najprawdopodobniej o to, że łożysko osiągnęło już III stopień dojrzałości wg skali Grannuma. 

Skala Grannuma to skala, której używa się do oceny rozwoju łożyska podczas badania USG. Ma cztery stopnie: 0, I, II i III. Ostatni, czyli trzeci, oznacza, że łożysko jest przygotowane do porodu. Nie należy jednak z tego wnioskować, że poród odbędzie się lada dzień, gdyż dojrzałe łożysko może nadal dobrze funkcjonować.

Gdyby lekarz przewidywał kłopoty, najpewniej skierowałby Panią do szpitala albo zalecił dodatkowe badania, np. częstsze wykonywanie badania KTG i USG. Na pewno warto teraz liczyć ruchy dziecka, a podczas USG można także wykonać tzw. badanie przepływów w tętnicach. Gdyby coś Panią niepokoiło, proszę kontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj: Kiedy tworzy się łożysko w ciąży?

Wydrukuj praktyczny plan liczenia ruchów dziecka w brzuchu:

liczenie ruchów dziecka, ruchy dziecka w ciąży, plan liczenia ruchów dziecka do druku

dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?