Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co wchodzi w skład majątku małżeńskiego? Kiedy można spisać intercyzę?

| aktualizacja: 27.04.2015 | 0

Co wchodzi w skład majątku małżeńskiego? Czy małżonkowie mogą mieć majątek osobisty? Kiedy należy spisać intercyzę? Czy rzeczy kupione za pieniądze ze spadku lub darowizny należą do majątku wspólnego?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Marzenia, para, związek, małżeństwo, wspólnota małżeńska
fot. © adam121 - Fotolia.com

Od kiedy mamy wspólność?

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności przez oboje małżonków lub jednego z nich. Małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Co zatem należy do majątku wspólnego? Są to przede wszystkim pobrane wynagrodzenia za pracę oraz dochody z innej działalności zarobkowej małżonków. Do majątku wspólnego należą również dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z nich. Warto tu również wspomnieć o środkach zgromadzonych na rachunkach otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego męża i żony oraz kwotach składek zewidencjonowanych na subkontach emerytalnych ZUS.

Zobacz także: Kto przyjmuje spadek lub darowiznę w imieniu dziecka?

Nie wszystko "nasze"

Przedmioty majątkowe nabyte przed ślubem należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Małżonkowie często zastanawiają się, czy majątek, który otrzymują od bliskich w spadku lub w formie darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego czy też pozostanie ich majątkiem osobistym. Co do zasady przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis i darowiznę należą do majątku osobistego. Spadkodawca w testamencie lub darczyńca może jednak postanowić inaczej i obdarować obydwoje małżonków. W sytuacji, gdy nabędziemy jakiś przedmiot w zamian za składniki majątku osobistego (np. za pieniądze), to będzie on należał do majątku osobistego, mimo tego, iż został zakupiony w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia też przypadki innych składników majątku, które nie wejdą w skład wspólnego majątku. Są to m.in. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków czy przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z nich. Pamiętajmy o tym, iż przedmioty wchodzące w skład urządzenia domu, służące do użytku obojga małżonków, są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowili.

Polecamy: Ulga na dziecko po rozwodzie rodziców – na jakich zasadach?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?