Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert. Czym jest? Zobacz film

| aktualizacja: 16.04.2015 | 0

Sukcesem zakończyło się wczoraj odnalezienie 10- letniej Mai. W Polsce rocznie zgłaszanych jest 4 tys. zaginięć dzieci. Dlaczego dopiero w tej akcji poszukiwawczej po raz pierwszy uruchomiono system Child Alert? Czym jest i jak działa ten mechanizm?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Fotolia.pl

10-letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina) została odnaleziona dzięki systemowi Child Alert. Zaginęła we wtorek, wracając do domu ze szkoły. Ślad po niej zaginął  w uliczce kilkadziesiąt  metrów od domu.  Tam ostatnio dziewczynkę zarejestrowały kamery z monitoringu.
Zawiadomienie o zaginięciu dziecka złożył ojciec.
- Podejrzenia odnośnie porwania potwierdzało coraz więcej faktów - relacjonował podczas konferencji prasowej rzecznik policji Mariusz Sokołowski.
Policja szybko zaczęła poszukiwała samochodu, który był w pobliżu miejsca zaginięcia dziecka. Okazało się, że pojazd może jechać w kierunku Niemiec.

Maję uwolniono z rąk niebezpiecznego porywacza

Po uruchomieniu mechanizmu Child Alert bardzo szybko pojawiła się informacja zwrotna. Dziewczynka zaginęła we wtorek po południu. W środę przed południem już do policji niemieckiej dotarła informacja, że poszukiwany samochód stoi przy autostradzie w miejscowości Friedland. Byli w nim podejrzewany o porwanie mężczyzna i dziecko. Okazało się, że był on już notowany za uprowadzenie 9-letniego dziecka w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywał za to wyrok. Policja informuje, że tzw. Child Alert uruchomiono w nocy, gdy była pewność, że doszło do przestępstwa.
 
Czytaj też: By się nie zgubić

Sukces dzięki systemowi powiadamiania i reakcji ludzi

Jak informowała policja sukces odnalezienia porwanego dziecka było możliwy dzięki pracy 150 funkcjonariuszy polskiej policji i współpracy z innymi krajami - w tym z policją niemiecką, gdzie zatrzymano mężczyznę, z którym była poszukiwana dziewczynka. Informacja o zaginięciu dziecka podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też informację o poszukiwanym samochodzie. To dzięki niej rozdzwoniły się telefony i jeden z nich powiadomił o stojącym przy autostradzie w Niemczech poszukiwanym aucie. System okazał się bardzo funkcjonalny. Jednak na nic by się zdał, gdyby nie reakcja społeczeństwa.

Zobacz także: 8 rad jak nie dopuścić do  zaginięcia dziecka

Co to jest Child Alert i jak działa?

Child Alert to system wsparcia akcji poszukiwawczych zaginionych dzieci. Jego głównym celem jest natychmiastowe poinformowanie społeczeństwa o prowadzonych poszukiwaniach.
System uruchamiany jest w szczególnych sytuacjach. By uruchomiony został system Child Alert muszą być spełnione trzy warunki :
  • zaginione jest dziecko,
  • istnieje ryzyko dla jego zdrowia lub życia,
  • istnieje podejrzenie, że mogło dojść do uprowadzenia.
Zobacz spot promujący system Child Alert:

 
Jak podkreślali policjanci  nie było w Polsce  wcześniej (przed uprowadzeniem Mai) sytuacji, w której istniałyby wszystkie przesłanki do uruchomienia tej procedury. Dlatego dopiero teraz wykorzystano go po raz pierwszy.

Polecamy: Nie zgub mnie mamo!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?