Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Małe dziecko jest jak sejsmograf: rejestruje skłonność do gniewu

| aktualizacja: 17.05.2016 | 2

Już niespełna 1,5 roczne dziecko jest wrażliwe na oznaki gniewu i zachowuje ostrożność wobec osób, które łatwo wybuchają – informują naukowcy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Małe dzieci starają się unikać ludzi skłonnych do wybuchów gniewu
fot. Fotolia
Choć mogłoby się wydawać, że małe dzieci niewiele wiedzą o ludziach i życiu, już niespełna 1,5-roczne maluchy zdają sobie sprawę z tego, że lepiej nie narażać się ludziom, którzy  łatwo wpadają  w gniew.

– Nawet 15-miesięczne dzieci w stanie zidentyfikować osoby skłonne do gniewu – informują naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie.
Nie tylko zauważają i zapamiętują osoby z tzw. "krótkim lontem" (a więc te, które łatwo wybuchają), ale i zachowują wobec nich ostrożność, by nie stać się celem ataku. Zupełnie jakby były wyposażone w sejsmograf, który informuje je "Uwaga! Teren zagrożony trzęsieniem ziemi! Zaleca się ewakuację!"

– Dzieci robią co mogą, by uniknąć czyjegoś gniewu. Już w tak młodym wieku wiedzą, jak zachować bezpieczeństwo. To mądra i adaptacyjna reakcja –  powiedziała cytowana przez serwis PAP - Nauka w Polsce Betty Rapacholi, koordynatorka waszyngtońskich badań. 

Przeczytaj także: Gdy puszczają nerwy. Jak okiełznać emocje?

Zanim naukowcy doszli do takich wniosków, przebadali   270 15-miesięcznych dzieci.

Jak informuje PAP, badanie wyglądało tak: maluszki bawiły się z eksperymentatorem, a drugi badacz komentował działania kolegi. W jednej grupie robił to zwyczajnym, neutralnym tonem, w drugiej gniewnym i surowym. Potem dzieci bawiły się samodzielnie.  Maluchy, które były świadkami wybuchu gniewu, miały mniejszą ochotę na zabawę i naśladowanie eksperymentatora, niż te, które nie zetknęły się z niemiłymi komentarzami. Co ciekawe, zachowywały dystans wobec "zagniewanego" badacza także wówczas, gdy był już spokojny.

Rodzice powinni być świadomi tego, jak silne emocje opiekunów oddziałują na ich dzieci – podsumowała Betty Repacholi.

Polecamy także:
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

webski
webski | 2016-12-05 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kto ustawił autoplay na tym filmiku? Nabijacie odtworzenia? OK, wszystko spoko, ale niech chociaż będzie wyciszony bo czytając kilka artykułów, za którymś razem miałem ochotę przegryźć w pół ten przeklęty filmik z niemniej drażniącą muzyką na początku.

Odpowiedz

justynka182@onet.eu
justynka182@onet.eu | 2016-04-05 21:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda, moj pseudomaż drze sie wiecznie na mnie i corcia nie chce isc do niego, i bardzo dobrze. Najchetniej jakby sie dalo pozbawiłabym go praw do niej za to jak mnie traktuje

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?