Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Malec, lato i choroba

| aktualizacja: 10.03.2016 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
maluch, ogródek, lato
Jadąc z dzieckiem na urlop, warto pamiętać, że może ono zachorować.

Przygotowania

Przed wyjazdem warto odwiedzić pediatrę, by pomógł skompletować wakacyjną apteczkę, i przygotować książeczkę zdrowia dziecka, ważną legitymację ubezpieczeniową lub ostatnią deklarację RMUA. Pozwoli to uniknąć problemów, np. płacenia w państwowej przychodni.

Wakacyjna apteczka

Powinna umożliwić nie tylko opatrzenie skaleczenia, ale też udzielenie doraźnej pomocy choremu dziecku. Podstawowe leki są niezbędne zwłaszcza na urlopie w okolicy oddalonej od miejscowości, gdzie są przychodnia i apteka. W wakacyjnej apteczce należy mieć:
  • przeciwgorączkowe: paracetamol lub ibuprofen (dla małych dzieci w syropie), ewentualnie pyralginum. Dawkowanie jest zawsze na ulotce, można też telefonicznie ustalić dawkę ze swoim lekarzem;
  • Na katar, kaszel, ból gardła: witamina C, tabletki do ssania (np. Chlorchinaldin), wapno, krople do nosa, syrop przeciwkaszlowy;
  • dezynfekujące: woda utleniona, jodyna, rivanol (z długim okresem ważności);
  • opatrunkowe: sterylna gaza w opakowaniach jednorazowych, bandaż zwykły i elastyczny, plastry;
  • przeciw owadom: odstraszające i zmniejszające świąd i obrzęk po ugryzieniu (np.Fenistil, Moustidose).

Inne lekarstwa

Dla dziecka przewlekle chorego (np. z alergią) trzeba zabrać leki, które bierze na co dzień – w ilościach wystarczających na cały czas pobytu.
Przed wyjazdem można też poprosić pediatrę o wypisanie antybiotyku, wykupić go i zabrać ze sobą. O jego ewentualnym podaniu powinien jednak zdecydować lekarz po konsultacji telefonicznej. Jeśli po rozmowie okaże się, że trzeba podać dziecku antybiotyk, to i tak jak najszybciej powinno ono zostać zbadane przez pediatrę z najbliższej przychodni.

Nagła choroba

Będąc na wakacjach w miejscu oddalonym od szpitala czy przychodni, trzeba uważnie obserwować dziecko, zwłaszcza małe, by w porę zareagować na pierwsze objawy choroby. Na przykład przyczyną chrypki lub szczekającego kaszlu może być obrzęk lub zapalenie krtani. Niezbędna jest wtedy szybka wizyta u lekarza. W razie nagłej choroby, np. nocą, lub gdy odległość od lekarza jest duża, nie należy powstrzymywać się przed wezwaniem pogotowia. Czasem godzina decyduje o zdrowiu! Z dala od domu lepiej być ostrożniejszym niż zwykle.

Wyjazd bez rodziców

Jeśli dziecko wyjeżdża na wakacje pod opieką dziadków, trzeba przekazać im wszelkie informacje o jego zdrowiu. Do leków, które dostaje stale, należy dołączyć kartkę z dawkowaniem, a także przygotować kompletną apteczkę. Dobrze jest też poprosić dziadków, by od razu po przyjeździe zainteresowali się, gdzie jest najbliższy ośrodek zdrowia.

prof. Maria Korzon; Członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?