Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

"Mamo, miałem 62 kleszcze"- tłumaczył 12-latek rodzicom

| aktualizacja: 16.07.2016 | 4

Gdy mama odebrała telefon od syna, była przerażona. Jak do tego doszło?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
obóz harcerski 62 kleszcze 12-latek
fot. Fotolia
Coraz niebezpieczniej robi się w lasach, na łąkach, a nawet na trawniku przed domem. Wysyp pajęczaków jest przerażający, a brak pełnej wiedzy na ich temat powoduje albo panikę, albo zupełne zobojętnienie. Tak dzieje się do czasu... aż ktoś z naszych bliskich spotka się "oko w oko" z kleszczem.

Ilość kleszczy była zatrważająca!

12-letni Mikołaj pojechał wraz z kolegami na obóz harcerski w okolice Szczecinka w woj. zachodniopomorskim. Już po 2 dniach pobytu, chłopcem oraz jego kolegami musiała zająć się pielęgniarka. Z jego ciała wyjęto 62 kleszcze! U pozostałych uczestników obozu także dopatrzono się wczepionych kleszczy w ogromnych ilościach. 

Jak wyciągnąć kleszcza? 3 proste sposoby

Rodzice Mikołaja byli przerażeni, ale postanowili pozostawić chłopca pod opieką komendanta obozu harcerskiego. Teraz trzeba czekać i obserwować dziecko, które choć było zaszczepione na kleszczowe zapalenie mózgu, to jednak nie na boreliozę.  A tej choroby zdecydowanie nie wolno bagatelizować!

Jakie są niepokojące objawy?

  • zaczerwienienie w miejscu ugryzienia, tzw. wędrujący rumień, na pewno będzie dowodem, by jak najszybciej pojawić się u lekarza
  • po ugryzieniu czujemy się jak w czasie grypy, bóle mięśni, głowy, stany podgorączkowe

Co lekarz może dla nas zrobić?

Lekarz może zaaplikować nam antybiotyk, gdy wykonane badania serologiczne wykażą boreliozę.  W tym celu robi się badania o nazwie ELISA. Leki skuteczne w leczeniu specjalista przepisuje na podstawie etapu choroby i jej postaci.

Jakie są konsekwencje boreliozy?

  • zapalenie stawów
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • powikłania neurologiczne
  • zanikowe zapalenie skóry
  • zapalenie nerwów czaszkowych
  • zaburzenia czucia
Ze względu na ilość powikłań, warto zastanowić się, jak unikać takich sytuacji. Warto też pamiętać, że powinniśmy się oglądać po każdym spacerze, nawet jeżeli nie byliśmy w lesie, a na łące, czy leżeliśmy na przydomowym trawniku. Uwierzcie, kleszcze mogą być także tam.

Wyjmowanie kleszcza nie jest łatwym zadaniem, warto więc udać się do najbliższej przychodni. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy, że możemy zrobić to samodzielnie przy użyciu pęsety. Najważniejsze – nie wykręcajmy kleszcza, tylko pociągnijmy go blisko główki wzdłuż osi wkłucia. 

Czy Ty miałaś już "przygodę" z kleszczem? Jak sobie poradziłaś?

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

GreenTea
GreenTea | 2016-07-21 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chłopak nie był zaszczepiony na boreliozę bo na boreliozę nie ma szczepionki

Odpowiedz

Agusss
Agusss | 2016-07-16 19:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten artykuł to jedna wielka ściema!!! Nie zawsze występuje rumień!!! A konsekwencje wbicia kleszcza są bardzo groźne nawet jak mieliśmy kleszcza tylko 2 h i został usunięty!!! Za mało wiemy o keszczach- nie dziwne skoro są takie info

Odpowiedz

Oli
Oli | 2016-07-16 12:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykuł napisany na bazie wiedzy z internetu... Mam w rodzinie dwa ciężkie przypadki boreliozy, kolejny jest w tym kierunku diagnozowany. Moje 3 miesięczne dziecko złapało kleszcza w ogródku - kleszcz poszedł do badania, okazało się, że był zarażony borelioza! Nie czekamy na rumień (ma go zaledwie 30% zarażonych), nie robimy badań ELISA bo to jak rzut monetą. Jedyne badanie, które warto zrobić to Western blot, ale przeciwciała pojawiają się dopiero po 6 tygodniach! Po co ryzykować? Podajemy antybiotyk, pochodną penicyliny, im szybciej się zareaguje tym lepiej. Nie wierzcie w to, że musi być rumień, że kleszcz musi być w ciele co najmniej 24 h - to bzdury, które można schować między bajki. Borelioza to bardzo poważna choroba, ujawniona po latach jest bardzo trudna i kosztowna w leczeniu. Nie wolno lekceważyć żadnego ukąszenia przez kleszcza!

Odpowiedz

Jo
Jo | 2016-07-16 11:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale właściwie dlaczego nie wykręcać, skoro zawsze wychodzą całe?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?