Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Marsz alergiczny

| aktualizacja: 09.10.2015 | 2

Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
marsz, alergiczny, alergia, dziecko


Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę
Alergia przybiera różne postaci. Jej rozwój zazwyczaj rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i może towarzyszyć człowiekowi aż do starości. W okresie niemowlęcym dominującym objawem są swędzące wysypki spowodowane podawaniem maluszkowi mleka krowiego. Jeżeli dziecko dotknięte alergią pokarmową nie jest leczone, może uczulić się na kolejne wprowadzane do diety pokarmy. Po pewnym czasie wysypki mogą ustąpić, lecz wtedy dochodzi do uczuleń na alergeny wziewne, np. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt i inne. Dziecko ma katar sienny lub zaczyna chorować na infekcje wirusowe, potem dokucza mu suchy, męczący kaszel (ataki nasilają się w nocy). U niektórych z tych dzieci lekarze rozpoznają astmę.
Przechodzenie jednej postaci alergii w drugą nosi nazwę „marszu alergicznego”. Jeśli odpowiednio wcześnie nie wyeliminujesz alergenów i nie zastosujesz odpowiedniego leczenia, proces alergiczny może wymknąć się spod kontroli. Marsz alergiczny to przechodzenie np. skazy białkowej w alergię wziewną w postaci uczulenia na roztocza lub na pyłki roślin, a później (rzadko) w astmę.

Pamiętaj! Alergia atakuje nie tylko ciało, ale i psychikę. U połowy chorych dzieci występuje rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy, a nawet moczenie nocne.

Rodzice pytają:
Czy moje dziecko wyrośnie z alergii?

Im wcześniej choroba zostanie wykryta i leczona, tym większe są szanse, że stan dziecka się poprawi, a maluch po pewnym czasie wyrośnie z alergii. Dzieci z rodzin atopowych, mające potwierdzoną alergię lub nasilone reakcje alergiczne, wymagają obserwacji, gdyż choroba może przybrać u nich inne formy (astma, katar alergiczny).

Czy u osoby dorosłej może nagle wystąpić uczulenie?
W ostatnich latach coraz częściej zdarza się, że objawy alergii występują nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych.
Może to być uczulenie na środki piorące, czyszczące, kosmetyki, leki, pokarmy.

dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

mamcia
mamcia | 2015-09-09 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo cenny artykuł, coraz więcej dzieci ma alergię i naprawdę u wielu nawet się jej nie podejrzewa. A czasem o alergii mogą świadczyć powtarzające się infekcje drug oddechowych, zapalenie oskrzeli, nadpobudliwość itp. Warto alarmować i tłumaczyć rodzicom co mają robić, jak reagować, na co zwracać uwagę. Nie leczona alergia może prowadzić do marszu alergicznego a nawet astmy. Wiem co mówię bo moje dziecko jest alergikiem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | mamcia | 2015-09-27 20:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko jest alergikiem i ja muszę kontrolować pylenie roślin, żeby się odpowiednio przygotować. Mamy nawet specjalną aplikację na telefon ze strony odetchnij spokojnie i możemy kontrolować co i gdzie pyli w kraju. Czasem się zastanawiam, czy to nasz czasy i chemia wokół której żyjemy powoduje alergię? Nie pamiętam by moje pokolenie miało tylu alergików.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?