Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Marsz alergiczny

| aktualizacja: 06.12.2013 | 1

Co oznacza termin marsz alergiczny, czym się objawia i jak można mu zapobiec? Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia ekspert-alergolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Kowalewscy
Mój dwuletni Adaś ma alergię na białka mleka krowiego. Stosujemy dietę, ale w urodziny siostry pozwoliłam mu zjeść kawałek tortu z bitą śmietaną. Czy to szkodliwe? I co to jest marsz alergiczny? (Ostatnio podczas wizyty alergolog użył tego sformułowania). Paulina z Gliwic

Jeśli Adasiowi sporadycznie zdarza się jeść uczulające produkty i nie wywołuje to niepokojących objawów, nie ma powodu do obaw. Ale jeśli ma dolegliwości, np. wysypkę, trzeba zadbać o skórę, smarując ją łagodzącą maścią, i nie podawać pokarmów zawierających białka mleka krowiego.

Jeśli zaś chodzi o marsz alergiczny, to jest to przechodzenie jednej postaci alergii w drugą, gdy nie jest ona dobrze leczona. Na przykład u niemowląt dominującym objawem mogą być swędzące wysypki (wyprysk atopowy) z powodu podawania mleka krowiego. Jeżeli dziecko z alergią pokarmową nie jest leczone, może uczulić się na kolejne pokarmy. Po pewnym czasie wysypki mogą ustąpić, ale dochodzi do uczuleń na alergeny wziewne, np. roztocza, pyłki, sierść zwierząt. Dziecko ma katar sienny lub dużo choruje na infekcje wirusowe, potem dokucza mu suchy, męczący kaszel, głównie nocą. U niektórych z tych dzieci lekarze rozpoznają astmę. Dlatego nie należy lekceważyć alergii – trzeba ją leczyć.
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

aga
aga | 2011-11-08 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie powinno się lekceważyc alergii, czesto czytam o mamach które uważają że dzieci mogą się przyzwyczaić do produktów mimo że powodują one uczulenie. To wynika niestety z braku wiedzy na temat alergii. Najważniejsze w leczeniu alergika jest dieta na to co go uczula, później maści kremy i emolienty. Dzieciom z alergią do 2 go roku życia powinno się tez podawać probiotyki np.Latopic który tez przeciwdziała wspomnianemu marszowi alergicznemu.Pozdr

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?