Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Meningokoki mogą doprowadzić do śmierci dziecka!

| aktualizacja: 17.10.2017 | 2

Zakażenia meningokokowe mogą mieć piorunujący przebieg i często powodują śmierć dziecka nawet w ciągu 24 godzin. Nawet wtedy, gdy dziecko dzień wcześniej było zdrowe. Czy warto zaszczepić niemowlę przeciw meningokokom – wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds. szczepień.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
szczepienia
fot. Fotolia
SPIS TREŚCI:
Zachorowania spowodowane meningokokami zdarzają się rzadko, gdyż bakterie te występują rzadko. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Najwięcej poważnych zachorowań wywoływanych przez meningokoki jest u młodszych dzieci – do 5. roku życia, a zwłaszcza do końca 1. roku życia. Najczęstszymi objawami zakażenia meningokokami są: gorączka, zimne dłonie i stopy, brak apetytu, wymioty, biegunka, ogólne osłabienie organizmu i „przelewanie się" dziecka przez ręce. Gdy widzisz niepokojące objawy – musisz reagować, bo zapalenie opon mózgowych to groźna choroba. 

Co to są meningokoki?

Meningokoki to bakterie - dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (z łac. Neisseria meningitidis). Mogą być obecne w nosie i gardle osób zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani choroby. Do zakażenia meningokokami dochodzi na skutek kontaktu podatnej osoby z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą.
Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, jednak najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat oraz osoby między 11. a 19. rokiem życia.

Meningokoki – jakie są objawy zakażenia?

U małych dzieci najczęściej pojawia się:
 • gorączka,
 • zimne dłonie i stopy,
 • brak apetytu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • rozpaczliwy płacz lub kwilenie,
 • senność lub drażliwość,
 • odchylenie głowy do tyłu,
 • osłupienie,
 • pulsujące ciemiączko (jeśli nie jest jeszcze zarośnięte),
 • wybroczyny na skórze.
Wysypka (wybroczyny) to plamki na skórze całego ciała: drobne, czerwone punkciki zlewające się później w duże plamy, które nie bledną pod uciskiem.
Ciężkie zakażenia meningokokami mogą spowodować, m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę.
Wiele przypadków piorunującej sepsy (uogólnione zakażenie organizmu) jest spowodowanych zakażeniem właśnie meningokokami. 

Jakie mogą być powikłania po infekcji meningokokami?

Może dojść do sepsy (uogólnionego zakażenia organizmu). Rozwijająca się sepsa może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci dziecka.
U części osób, które przebyły zakażenie meningokokowe, pozostają trwałe lub czasowe powikłania takie jak różnego stopnia niedosłuch, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne, amputacje palców, zaburzenia emocjonalne.

Jakie są szczepionki przeciw meningokokom?

Naukowcy wyodrębnili dwanaście grup serologicznych meningokoków (A, B, C, 29E, H, I, K, L, W135, X, Y i Z). W Polsce inwazyjną chorobę meningokokową wywołują meningokoki serogrup B i C.
W Polsce są dostępne skojarzone szczepionki przeciw:
 • menigokokom grupy C. Szczepionkę można podawać już niemowlętom od 2. miesiąca życia, młodzieży i dorosłym.
 • meningokokom grupy B. Szczepionkę można podawać już niemowlętom od 2. miesiąca życia, młodzieży i dorosłym.
 • menigokokom grup A,C,W,Y które można podawać powyżej 1-2 roku życia w zależności od preparatu.
Szczepionki nie chronią przed wszystkimi serotypami meningokoków, ale chronią przed tymi, którymi zakażenie może powodować najgroźniejsze powikłania.
Szczepionkę przeciw meningokokom grupy B można podawać z innymi szczepieniami z kalendarza szczepień. Nie chroni ona jednak przed meningokokami typu C, przeciw którym można zaszczepić dzieci inną szczepionką.

Jak przeciw meningokokom szczepić dzieci?

Szczepionka przeciw meningokokom znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych - jest płatna. Szczepić można już niemowlęta od 2. miesiąca życia.
O tym, czy zaszczepić dziecko przeciw meningokokom (oraz o tym, czy podać jedną czy dwie szczepionki: przeciw meningokokom grupy B oraz przeciw meningokokom grupy C), najlepiej porozmawiać i zdecydować wspólnie z pediatrą.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw meningokokom?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepień przeciw meningokokom jest reakcja anafilaktyczna, występująca po wcześniejszej dawce szczepionki oraz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie powinno się podawać szczepionki jeśli dziecko jest chore, a zwłaszcza jest to ostre zakażenie przebiegające z gorączką.

Szczepionka przeciw meningokokom a NOP

Tak jak po każdej szczepionce, także po szczepionkach przeciw meningikokom, mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). O każdym NOP trzeba jak najszybciej powiedzieć lekarzowi.
Najczęściej pojawiają się miejscowe odczyny poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, bolesność w miejscu ukłucia. Mogą też pojawić się odczyny ogólne: ból głowy, płacz i drażliwość, wymioty, nudności, biegunka, utrata apetytu, wysypka, a także gorączka, bóle mięśni. Są też możliwe poważniejsze NOP, ale występują niezwykle rzadko takie jak: zaburzenia ze strony układu immunologicznego, reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości (skurcz oskrzeli, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy), zawroty głowy, drgawki, w tym gorączkowe, omdlenia, zaburzenia czucia oraz hipotonia u niemowląt.

Zobacz także:
dr Paweł Grzesiowski konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

gosc
gosc | 2015-08-03 02:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie tak patrze na ten kalendzarz szczepien to jakis skandal paranoja tyle szczepien dla dziecka to szalenstwo jak mozna w dziecko walic tyle szczepionek no jestem zbulwersowana skandal. obowiazkowe 3 i koniec a nie walic w dziecko bo ktos chce zarobic a potem choroby cuda /znam osobe ktorej dziecko do komuni szlo zdrwe potem zaszczepila na hajne i dziecko tak powykrzywialo ze zaden chirurg nie dal rady nic zrobi i chlopiec zmarl ludzie to jakies szalenstwo.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

rodzic
rodzic | gosc | 2017-01-03 08:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W takim razie proszę udać się do szpitala dziecięcego! Niektóre dzieci nie zdążą nawet dojść do windy - umierają, bo głupi rodzic naczytał się w internecie takich właśnie bzdur i nie zaszczepił dziecka!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?