Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Po urodzeniu dziecka twój partner dziwnie się zachowuje? To może być depresja!

| aktualizacja: 30.06.2016 | 0

Depresja poporodowa nie jest problemem dotyczącym wyłącznie kobiet. Według najnowszych badań, mężczyźni też mogą jej doświadczać, choć objawy wyglądają inaczej, niż u kobiet.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Mężczyzna cierpi na depresję poporodową
fot. Fotolia
Depresja poporodowa jest diagnozowana u kobiet w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Okazuje się jednak, że objawy depresji poporodowej mogą występować także u mężczyzn. Doświadcza ich 1 na 4 świeżo upieczonych ojców.

Najczęstszymi objawami depresji są:
  • przygnębienie,
  • brak zainteresowania codziennymi aktywnościami,
  • brak skupienia,
  • poczucie bezsilności,
  • brak energii.
Jane Iles, Pauline Slade, i Helen Spiby z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii, przeprowadzili badanie poziomu stresu i objawów depresji poporodowej u par 7 dni, 6 tygodni i 3 miesiące po urodzeniu dziecka. Okazało się, że symptomy depresji były podobne niezależnie od płci badanych. Tym, co może je potęgować, jest brak wsparcia i niezainteresowanie ze strony partnera.

Kobiety częściej mówią o emocjach, choć depresja poporodowa i baby blues wciąż są tematami tabu. U młodych mam depresja może objawiać się smutkiem i przygnębieniem, młodzi ojcowie reagują inaczej – mogą zachowywać się agresywnie, uciekają od obowiązków domowych lub popadają w nałogi. Kobiety boją się mówić o depresji poporodowej. Myślą, że są złymi matkami. O depresji poporodowej wśród mężczyzn w ogóle się nie mówi, młodzi ojcowie są jeszcze bardziej stygmatyzowani, a lekarze ignorują ich uczucia, skupiając się wyłącznie na młodych mamach. Badacze apelują do lekarzy, by dostrzegli problem wśród młodych ojców i przestali go ignorować. Młodym mamom radzą, by nakłoniły partnera do rozmowy, jeśli widzą niepokojące objawy.

Zauważyłyście u swoich partnerów objawy depresji? A może same jej doświadczyłyście?

Czytaj także: Gwiazdy mówią o depresji poporodowej

źródło: psychologytoday.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?