Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

następny miesiąc

1. miesiąc życia dziecka

21.03.2017 | 32
separator Wyślij e-mailem
noworodek, miesięczne dziecko - kalendarz rozwoju dziecka
fot. Fotolia

1. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Możesz być nieco rozczarowana wyglądem swojego dziecka zaraz po porodzie. Noworodek może mieć zniekształconą i stosunkowo dużą główkę, opuchnięte powieki, mocno zaróżowioną, pomarszczoną skórę. Niektóre noworodki mają na twarzy zaskórniaki – to skutek niedojrzałej pracy gruczołów łojowych. Nie musisz się tym przejmować. Wszystko to wkrótce zniknie. Na dłużej pozostaną na główce dziecka dwa miękkie miejsca, tzw. ciemiączka. Większe z nich, tzw. ciemiączko duże, całkowicie zarasta dopiero w 2. roku życia.

Rączki i nóżki miesięcznego dziecka są pulchne, pokryte fałdkami tłuszczu, zgięte we wszystkich stawach. Dziecko od początku bardzo energicznie nimi porusza. 

Sprawdź także, jak wygląda noworodek

Noworodek przychodzi na świat z bezwarunkowymi odruchami. Większość z nich zaniknie pod koniec 4. miesiąca życia. Na razie dziecko w pierwszym miesiącu posiada kilka odruchów:

 • Odruch Moro: przestraszone nagłym ruchem lub hałasem dziecko gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, a następnie przyciska rączki i nóżki do siebie, zaciskając piąstki.
 • Odruch chwytny: noworodek zaciska palce na twoim kciuku lub innym podanym przedmiocie z taką siłą, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry.
 • Odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe palce zegną się do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.
 • Odruch Rootinga: kiedy delikatnie muśniesz dziecko w policzek, ono delikatnie odwróci główkę w tę stronę i otworzy buzię, gotowe do ssania.
 • Odruch kroczenia: podtrzymując dziecko w pozycji pionowej pod paszkami w taki sposób, by stópkami dotykało ziemi, zobaczysz, jak stawia krok za krokiem, jakby chodziło.

Wzrok noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dziecko wykazuje słabą wrażliwość na kontrasty i nie rozpoznaje szczegółów, ale potrafi wodzić za wolno przesuwającą się zabawką (w odległości 20-30 cm). Poza dostrzeganiem różnych odcieni bieli i czerni, nie odróżnia kolorów. Jego oczy są nadwrażliwe na światło, a nadwrażliwość ta, spowodowana tym, że dziecko do momentu urodzenia przebywało w mroku, utrzymuje się około miesiąca. 

Dziecko słyszy od urodzenia, a właściwie dużo wcześniej (już między 12. a 16. tygodniem życia płodowego słyszy szum krwi przepływającej przez łożysko). Słuch noworodka jest jednak przytępiony. Dopiero w 2. kwartale 1. roku życia usłyszy czyste i wyraźne dźwięki i będzie żywo na nie reagować. Niemowlę rozpoznaje głosy rodziców, słysząc je, stara się odwrócić główkę w daną stronę, chętnie też obserwuje twarze mamy i taty.

Noworodek wyczuwa 4 podstawowe smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Ten ostatni zna najlepiej, gdyż wody płodowe zawierają sporo soli.

Zobacz też: 6 zmysłów noworodka

1 miesięczne niemowlę waży o ok. 700 g więcej i jest większe o 2 cm.

Noworodek powoli odkrywa swoje ciało, zwłaszcza rączki, które chętnie wkłada do buzi. 1 miesięczne dziecko umie, leżąc na brzuchu, unosić główkę, wydawać krótkie dźwięki, może również umieć złączyć obie rączki.

Rady dla rodziców:
 • Delikatnie masuj niemowlę, np. po kąpieli, kiedy nacierasz dziecko oliwką, głaskaj czule rączki, nóżki, plecki, buzię. Wypróbuj też masaż na każdą okazję.
 • Jak najczęściej zbliżaj twarz do dziecka i przemawiaj do niego czule.
 • Zawieś nad łóżeczkiem czarno-białe zabawki, noworodkowi łatwiej je dostrzec. Po kilku tygodniach zamień je na kolorową karuzelę.
 • Już od pierwszych tygodni możesz bawić się z dzieckiem w "A kuku!".

1. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Noworodek nie odróżnia na razie dnia od nocy. Gdy jest głodny, po prostu budzi się i domaga piersi.

Przeczytaj też: Trudne początki karmienia piersią

Noworodek reaguje na dźwięki. Na głos dzwonka zareaguje np. wstrząśnięciem ciała, płaczem lub uciszeniem się. Może też uśmiechać się, gdy się do niego śmiejesz, a nawet zapiszczeć z radości.

Sprawdź też: 7 rzeczy, których nie lubi niemowlę - tego musisz unikać!

Noworodek potrafi skupiać wzrok na przedmiotach i osobach oraz śledzić przedmioty poruszające się w jego polu widzenia. 1-miesięczne niemowlę rozpoznaje widziany wcześniej przedmiot, jeśli pojawi się ponownie po 2-3 sekundach.

Już teraz można zaobserwować zalążki temperamentu i osobowości twojego dziecka. Aktywność niemowlęcia jest cechą wrodzoną i pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie: dzieci ruchliwe, krzykliwe, często czuwające, pozostaną aktywne do końca życia. Dziecko spokojne, mało ruchliwe będzie miało prawdopodobnie zrównoważony temperament. A jaki temperament ma twoje dziecko?

Pamiętaj, że jesteś dla 1 miesięcznego niemowlęcia najważniejszą osobą. Dziecko rozpoznaje cię przez zapach, widok oraz głos. Lubi, jak mu śpiewasz, zwłaszcza kołysanki i łatwe melodie z powtarzającym się rytmem.

Rady dla rodziców:
 • Bądź spokojna. Jeśli będziesz okazywać swoje zniecierpliwienie i rozdrażnienie, dziecko szybko to wyczuje i samo stanie się drażliwe.
 • Mów, przytulaj, śpiewaj (specjaliści twierdzą, że dzieci, którym śpiewano, szybciej zaczynają mówić).
 • Pozwól dziecku przypatrywać się swojej twarzy, rób różne miny i obserwuj, jak reaguje.
 • Pod koniec 4. tygodnia kup dziecku proste zabawki, np. pozytywkę, pajacyki do zawieszenia nad łóżeczkiem, pluszowe. zwierzątka, nietłukące się lusterka (zadbaj o to, by były bezpieczne, bez kantów, sznurków i nitek).

Polecamy: Co potrafi miesięczne dziecko?

1. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Twoje niemowlę w pierwszych tygodniach życia nie jest zbyt towarzyskie. Na początku śpi nawet 20 godzin na dobę i poza snem umie wykonywać tylko podstawowe czynności – oddychać, ssać, wydalać.

Sprawdź, dlaczego dziecko nie chce spać

Pierwszym i najważniejszym rodzajem ekspresji 1 miesięcznego niemowlęcia jest krzyk, poprzez który komunikuje się ze światem. Dziecko angażuje podczas krzyku nie tylko gardło, ale i całe ciało: rączki i nóżki. Z czasem nauczysz się rozróżniać różne rodzaje płaczu i rozumieć, co który oznacza.

Sprawdź również: Dlaczego niemowlę płacze

1 miesięczne niemowlę rozpoznaje twarz mamy i przestaje płakać, gdy ją widzi lub słyszy jej głos. Zna go jeszcze z życia płodowego. Twój widok wywołuje u dziecka ożywienie, wprawia w dobry nastrój, przynosi spokój, ukojenie, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest twoja bliskość. Niemowlęta potrzebują mamy jak powietrza. Chcą czuć jej dotyk, ciepło, zapach, dlatego im częściej będziecie przytulać się do siebie, tym lepiej. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne, spróbuj nosić je w chuście.

Przeczytaj także, dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku

Już w 3. tygodniu życia noworodek z wielką chęcią obserwuje ludzi, przedmioty i to, co się wokół niego dzieje. Przerwy w ssaniu nieco się wydłużają.

1-miesięczne niemowlę rozróżnia poszczególne części twarzy mamy, szczególnie interesują je jej oczy. Dziecko zaczyna się interesować zabawkami w jaskrawych kolorach, lusterkami, wiszącą nad łóżeczkiem karuzelą.

Rady dla rodziców:
 • Pochylaj się nad dzieckiem jak najczęściej, mów do niego czule, rób różne miny, śpiewaj.
 • Kołysz, noś, pieść dziecko. Sprawdź również, czy można rozpieścić niemowlę.
 • Wykorzystaj czas karmienia na „rozmowę” z dzieckiem, pieszczoty i nawiązywanie kontaktu wzrokowego.

Zobacz, w jakie ubranka najlepiej ubierać niemowlę:

1. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Noworodek oddycha  energicznie i szybko: do 45 razy na minutę. Jego oddechy są nieregularne i płytkie, a krótkie okresy bezdechów są całkowicie normalne w tym okresie.

Noworodek najpierw zmniejsza swoją wagę urodzeniową, odzyskuje ją dopiero po ukończeniu dwóch tygodni.

1 miesięczne niemowlę może mieć zeza. To normalny objaw i nie powinien wzbudzać niepokoju, chyba że nie ustąpi w ciągu pierwszych trzech miesięcy (wtedy zabierz niemowlę do lekarza).

Oko noworodka nie wydziela jeszcze łez. Dziecko zapłacze prawdziwymi łzami dopiero w 2. lub 3. miesiącu życia. Ruchy gałek ocznych są nieskoordynowane, może się więc wydawać, że maluch ma zeza.

Zobacz też: Płacz dziecka w różnych sytuacjach - sprawdź, dlaczego płacze

1. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

separator Wyślij e-mailem separator 32 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (32)
avatar

Mastahc
Mastahc | 2017-08-03 00:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego tu jest sugerowane że po myciu nacierać noworodka oliwa?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lebaa
Lebaa | Mastahc | 2017-10-03 11:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oliwka bądź kremem co w tym dziwnego?

Odpowiedz

GOsiak
GOsiak | 2017-05-08 15:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy wasze maluchy też tak strasznie rozrabiają przy jedzeniu, że wszystko wokół jest tym jedzeniem ubrudzone. łącznie z wami? :P starałam się to jakoś ograniczyć, podawać mniejsze porcje itp ale poprawy nie widzę, jedyne co mnie ratuje to nałogowe używanie chusteczek nawilżanych. fajnie i dobrze czyszczą i są łagodne dla skóry niemowlaka te chusteczki dada z hebe i biedronki. ktoś z was też używa?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marciak
Marciak | GOsiak | 2017-09-14 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My też używamy tych chusteczek, są super.

Odpowiedz

Xyz
Xyz | 2017-04-18 12:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko od urodzenia gdy płacze to łzami

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ks
ks | Xyz | 2017-11-04 05:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje rowniez :)

Odpowiedz

karmiacapiersia
karmiacapiersia | 2016-12-01 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko karmione piszą śpi 3 godziny, a 21 godzin jest przy piersi. ...! ; )

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tez karmiaca
Tez karmiaca | karmiacapiersia | 2016-12-03 14:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zrazaj sie tym, z uplywem czasu bedzie coraz lepiej. Ja tez tak mialam przez pierszy calutki miesiac pozniej juz jadal regularnie co 1.5 /2 h. Teraz gdy ma juz 11 tygodni wieczorem raz przezypia ciagiem ok 5 godz wiec mozna zaszalec ze spaniem ;) Karm swoje dziecko jak najdluzej

Odpowiedz

MamaFrania
MamaFrania | karmiacapiersia | 2016-12-20 19:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oh, jakież to prawdziwe. Też tak mam :-)

Odpowiedz

Mamusia
Mamusia | karmiacapiersia | 2017-07-13 15:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No to masz zły pokarm

Odpowiedz

Arek
Arek | 2016-06-17 13:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze miesiące i lata życia dziecka są bardzo ważne. Mój Antoś ma dwa latka i mogę z dumą powiedzieć, że jest świetnie rozwinięty i bardzo mądry :) Ostatnio byliśmy w ZOO i po tygodniu od pobytu wspominał, że widział żubra :) Uwielbia też muzykę. Codziennie puszczam mu takie personalizowane piosenki dla maluchów z Dubi, dzięki czemu umie mówić już bardzo wiele słów. Najbardziej lubi piosenkę o sprzątaniu – od razu łapie za odkurzacz :D

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

TheGreXon
TheGreXon | Arek | 2017-09-20 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no to już wiesz jakie będzie jego ulubione piwo :)

Odpowiedz

Jemiola
Jemiola | 2016-05-17 11:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

<ok>

Odpowiedz

wafel
wafel | 2016-03-31 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wlasnie gdzie tata

Odpowiedz

Krystian
Krystian | 2016-03-04 09:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wszedzie mama a gdzie tata? kochamy tak samo i wkad mamy taki sam:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bartłomiej
Bartłomiej | Krystian | 2016-03-06 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie!

Odpowiedz

Bożi
Bożi | Krystian | 2016-04-29 18:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wkład to nawet większy :)

Odpowiedz

Beata
Beata | Krystian | 2016-10-01 09:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo dla tego taty 👏👏👏

Odpowiedz

kobus
kobus | Krystian | 2016-12-13 17:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tata, tak samo ważny jak i mama!!!

Odpowiedz

Weonika
Weonika | 2016-02-25 15:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

👍🏻good

Odpowiedz

kuna64
kuna64 | 2015-11-11 16:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moi trzymiesięczny synek robi zeza czy to normalne

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?