Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

10. miesiąc życia dziecka

29.01.2015 | 8
separator Wyślij e-mailem
10 miesięczne dziecko, niemowlę stoi
fot. Panthermedia

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W dziesiątym miesiącu dziecko staje się cięższe jedynie o ok. 200 g i wyższe o półtora cm. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy.

Z leżenia na brzuchu 10 miesięczne niemowlę potrafi podnieść się do siadu. Już całkiem stabilnie siedzi, także na krześle. Pozycja siedząca oferuje mu różne możliwości. Może pochylić się do przodu i sięgnąć po zabawkę albo obracać się, by zlokalizować źródło dźwięku. Może też siedzieć na krzesełku i jeść posiłek.

Zobacz, jak wybrać krzesełko do karmienia - nasze typy

Dziecko potrafi już czasami trzymać naraz trzy nieduże przedmioty. Na początku jednak musi upłynąć trochę czasu, zanim odkryje, jak poradzić sobie z dodatkową zabawką, mając do dyspozycji tylko dwie rączki. Równie trudną sztuka jest przewracanie stron książki. Zwolnienie uchwytu sprawiało dziecku do tej pory trudność. Obecnie powinno już umieć rozstać się z trzymaną zabawką wypuszczając ją z ręki, rzucając lub kładąc.

Zobacz ćwiczenia dla małych rączek

10 miesięczne dziecko zwykle potrafi już stać, przytrzymując się kogoś lub czegoś. Zdarz się również, że kiedy w pozycji stojącej puści się twojej ręki czy mebla, jeszcze przez chwilę stoi, a dopiero potem siada na pupie.

Niemowlę w tym wieku zwykle potrafi już zrobić „pa-pa", turlać piłkę po podłodze, samodzielnie pić z kubeczka niekapka.

Sprawdź kubki niekapki dla dzieci - test

Rady dla rodziców:

 • Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić, wiele dzieci w tym wieku porusza się wyłącznie na czworakach, a pierwsze kroki przy meblach stawia dopiero w jedenastym, a nawet dwunastym miesiącu życia.
 • Warto zacząć serwować dziecku prawdziwy obiad złożony z dwóch dań (rozrzedzona zupa i jarzynka z gotowanym mięsem). Możesz też wprowadzić do diety dziecka pieczywo! Co jeszcze? Sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

10 miesięczne dziecko umie już wchodzić w interakcje społeczne. Może na przykład unieść do góry pudełko, którego nie umie otworzyć, dając do zrozumienia, że potrzebuje twojej pomocy.

Niektóre dzieci w tym wieku okazują rosnące przywiązanie do określonej zabawki, smoczka czy kocyka. Tacy „mali przyjaciele” zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i koją smutki w trudnych chwilach. Uwaga! Jeśli będziesz chciała odebrać niemowlęciu zabawkę, może protestować!

Przeczytaj też: Pluszak - moja miłość

W tym wieku może nastąpić nasilenie reakcji lękowej na obcych. Zależy to jednak od temperamentu dziecka i ma związek z lękiem przed rozstaniem – niemowlę boi się „porzucenia” przez rodziców czy bliskich. Na szczęście już za kilka miesięcy rozpacz z powodu nieobecności mamy lekko osłabnie.

Sprawdź, czego boi się twoje dziecko

Rady dla rodziców:

 • Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Zawsze jednak pozwól dziecku na samodzielne rozwiązanie trapiącego go problemu, zanim ruszysz mu z pomocą.
 • Bawcie się przed lustrem, to pomaga zrozumieć niemowlęciu odrębność własnej osoby i powoduje wzrost samoświadomości.
 • Jeśli dziecko ma swoją ukochaną zabawkę i nie pozwala się nią bawić nikomu innemu, uszanuj jego prawo do wyłączności. Nie znaczy to, że niemowlę jest egoistą, po prostu ceni sobie indywidualność.
 • Powoli i ostrożnie zapoznawaj dziecko z nowymi ludźmi, podczas takich kontaktów zwracaj uwagę na wyraz twarzy dziecka i mowę jego ciała; nie zmuszaj niemowlaka do zawierania nowych znajomości.

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

10 miesięczne dziecko potrafi błyskawicznie znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę z twojej kieszeni, ściąga kocyk z przykrytej zabawki. Gdy potoczysz w jego kierunku piłkę, spróbuje ją odepchnąć w twoją stronę.

Niemowlę rozumie zadziwiająco dużo, pod warunkiem że dużo z nim rozmawiasz. Potrafi godzinami gaworzyć, zabawnie modulując głos tak, że brzmi to rzeczywiście jak mowa, podkreślona w dodatku gestykulacją. Posłuchaj dziecko uważnie, a rozróżnisz wyraźne pytania, okrzyki i pełne przekonania stwierdzenia. Niekiedy może nawet paść pierwsze prawdziwe słowo. Najczęściej ku radości rodziców jest to „mama” lub „tata”.

Poznaj prawdy i mity o nauce mówienia

Dziecko powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie. sylaby. Rozumie kilka prostych poleceń i je wykonuje np. „daj”, „weź”. Przysłuchuje się odgłosom otoczenia, rozróżnia wśród nich dźwięki dla niego ważne. Rozpoznaje głosy różnych osób. Potrafi dostrzec różnice w brzmieniu nowych dźwięków, wydawanych np. przez zwierzęta. Dziecko zaczyna przypuszczalnie adresować swoje znaczące gaworzenie do konkretnych osób. Próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. Będzie rozczarowane brakiem odpowiedzi. Słowa mają już dla dziecka konkretne znaczenie, o czym świadczy używanie tych samych dźwięków w określonych sytuacjach.

Poznaj kurs mówienia dla początkujących

Rozwijają się zdolności poznawcze dziecka. Zaczyna ono rozumieć pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje. Jego działania są ukierunkowane na cel. Większość wykonywanych przez niemowlę czynności czy wydawanych dźwięków ma swoją przyczynę.

W tym okresie twoje dziecko może stracić zainteresowanie ssaniem piersi, jeśli nie nastąpiło to już wcześniej. Mleko staje się dla niemowlaka mało atrakcyjne, ma przecież do wyboru tyle smakowitych „dorosłych” potraw i umie już samo się nakarmić. Dziecko jednak może przypominać sobie o piersi wieczorem jeszcze przez kilka miesięcy.

Sprawdź, kiedy przestać karmić piersią

Rady dla rodziców:

 • Jeśli chcesz kupić dziecku nową zabawkę, najlepiej wybierz taką, w której jest dużo kolorowych przycisków, guziczków, pokręteł.
 • Oglądajcie razem książeczki, pokazuj niemowlęciu obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest kot”, „To jest auto”), a następnie poproś je, by wskazało paluszkiem dom, kota, auto. Zajrzyj też na blog, co czytać dziecku.
 • Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”.
 • Stwarzaj dziecku okazję do porównywania. Daj mu dwa niepodobne do siebie przedmioty, a potem dwie rzeczy z tej samej kategorii, np. dwie piłki, różniące się kolorem lub wielkością.
 • Zwracaj baczną uwagę na „wypowiedzi” dziecka i staraj się, polegając głównie na swojej intuicji, odgadnąć, co chce ci powiedzieć.
Obejrzyj film, który rozwinie inteligencję twojego dziecka:

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Uderzanie głową w ścianę, kołysanie. Choć mogą niepokoić, są normalnym zjawiskiem w tym wieku. Rytmiczne ruchy fascynują dzieci, mogą też pomagać w wyciszeniu (np. przed snem) lub w walce z bólem (gdy np. dziecko ząbkuje).

Poznaj najlepsze warunki do snu dla dziecka

Gryzienie mamy, taty... Dziecko w ten sposób testuje swoje ząbki. Co oczywiście nie oznacza, że masz się zgadzać na rolę testera. Kiedy niemowlę zamierza cię ugryźć, kategorycznie je odsuń i powiedz, że tak nie wolno robić, bo to cię boli. Jeśli będziesz postępować konsekwentnie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest zakazane.

Wstrzymywanie oddechu. Zdarza się, że dzieci podczas płaczu wstrzymują oddech (czasem aż do tego stopnia, że mdleją!). Zwykle robią tak w sytuacjach dla siebie stresowych, kiedy są złe, coś je boli. Nie musisz się niepokoić. Takie dziecko szybko dochodzi do siebie, bo mechanizm oddechowy automatycznie „zaskakuje" i rozpoczyna dalszą pracę.

Lękliwość. Dziecko, do tej pory odważne, nagle około 10 miesiąca zaczyna się bać wielu rzeczy. To normalne i musisz spokojnie reagować, a najlepiej oszczędzać niemowlęciu sytuacji, które mogą je przestraszyć. Sprawdź także, czego boją się dzieci.

ZRÓB TEST: Co potrafi 10-miesięczne niemowlę?

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
5 pomysłów na śniadanie dla niemowlaka (+ przepisy!)
Czy twoje dziecko ma alergię? - test
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę

separator Wyślij e-mailem separator 8 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (8)
avatar

Kinia
Kinia | 2015-03-22 21:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój też sam nie siada trzeba go delikatnie podeprzeć, leżąc na brzuchu pełza ale nie podnosi się do raczkowania, sam nie staje lecz gdy go trzymamy z kolei intelektualnie rozwija się b, dobrze ....każde dziecko rozwija się w innym tempie

Odpowiedz

Monis1520
Monis1520 | 2015-01-30 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam takie pytanie, mój syn ma 10 miesięcy ani nie siedzi, ani sam nie wstanie, ani nie raczkuje. Nie wiem co robić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aa
aa | Monis1520 | 2015-02-02 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pójść do lekarza, ale ze soba!

Odpowiedz

ola
ola | Monis1520 | 2015-02-03 12:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno poinformować o tym lekarza.Może to nic groźnego,ale na zimne niekiedy warto dmuchać.Pozdrawiam :)

Odpowiedz

Basia
Basia | Monis1520 | 2015-02-22 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Koniecznie skonsultuj to z lekarzem poniewaź w tym wieku już powinien to dobrze opanować. Myślę ze może to być przyczyna słabego napięcia mięśniowego. Jeżeli to zaniedbasz dziecko będzie mieć problemy do końca życia, więc marsz do lekarza.

Odpowiedz

aaaa
aaaa | Monis1520 | 2015-02-26 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

idz do pediatry

Odpowiedz

T
T | Monis1520 | 2015-03-10 07:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgłoś się do lekarza, jeśli Cię to niepokoi.
Dostaniesz skierowanie na rehabilitację, jeśli jest to konieczne.

Odpowiedz

sylwia
sylwia | Monis1520 | 2015-03-19 17:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak najszybciej wybrac sie do pediatry ktory skieruje do neurologa albo rechabilitanta pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?