Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

10. miesiąc życia dziecka

11.10.2015 | 23
separator Wyślij e-mailem
10 miesięczne dziecko, niemowlę stoi
fot. Panthermedia

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W dziesiątym miesiącu dziecko staje się cięższe jedynie o ok. 200 g i wyższe o półtora cm. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy.

Z leżenia na brzuchu 10 miesięczne niemowlę potrafi podnieść się do siadu. Już całkiem stabilnie siedzi, także na krześle. Pozycja siedząca oferuje mu różne możliwości. Może pochylić się do przodu i sięgnąć po zabawkę albo obracać się, by zlokalizować źródło dźwięku. Może też siedzieć na krzesełku i jeść posiłek.

Zobacz, jak wybrać krzesełko do karmienia - nasze typy

Dziecko potrafi już czasami trzymać naraz trzy nieduże przedmioty. Na początku jednak musi upłynąć trochę czasu, zanim odkryje, jak poradzić sobie z dodatkową zabawką, mając do dyspozycji tylko dwie rączki. Równie trudną sztuka jest przewracanie stron książki. Zwolnienie uchwytu sprawiało dziecku do tej pory trudność. Obecnie powinno już umieć rozstać się z trzymaną zabawką wypuszczając ją z ręki, rzucając lub kładąc.

Zobacz ćwiczenia dla małych rączek

10 miesięczne dziecko zwykle potrafi już stać, przytrzymując się kogoś lub czegoś. Zdarz się również, że kiedy w pozycji stojącej puści się twojej ręki czy mebla, jeszcze przez chwilę stoi, a dopiero potem siada na pupie.

Niemowlę w tym wieku zwykle potrafi już zrobić „pa-pa", turlać piłkę po podłodze, samodzielnie pić z kubeczka niekapka.

Sprawdź kubki niekapki dla dzieci - test

Rady dla rodziców:

 • Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić, wiele dzieci w tym wieku porusza się wyłącznie na czworakach, a pierwsze kroki przy meblach stawia dopiero w jedenastym, a nawet dwunastym miesiącu życia.
 • Warto zacząć serwować dziecku prawdziwy obiad złożony z dwóch dań (rozrzedzona zupa i jarzynka z gotowanym mięsem). Możesz też wprowadzić do diety dziecka pieczywo! Co jeszcze? Sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

10 miesięczne dziecko umie już wchodzić w interakcje społeczne. Może na przykład unieść do góry pudełko, którego nie umie otworzyć, dając do zrozumienia, że potrzebuje twojej pomocy.

Niektóre dzieci w tym wieku okazują rosnące przywiązanie do określonej zabawki, smoczka czy kocyka. Tacy „mali przyjaciele” zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i koją smutki w trudnych chwilach. Uwaga! Jeśli będziesz chciała odebrać niemowlęciu zabawkę, może protestować!

Przeczytaj też: Jak powinno się rozwijać dziesięciomiesięczne niemowlę?

W tym wieku może nastąpić nasilenie reakcji lękowej na obcych. Zależy to jednak od temperamentu dziecka i ma związek z lękiem przed rozstaniem – niemowlę boi się „porzucenia” przez rodziców czy bliskich. Na szczęście już za kilka miesięcy rozpacz z powodu nieobecności mamy lekko osłabnie.

Sprawdź, czego boi się twoje dziecko

Rady dla rodziców:

 • Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Zawsze jednak pozwól dziecku na samodzielne rozwiązanie trapiącego go problemu, zanim ruszysz mu z pomocą.
 • Bawcie się przed lustrem, to pomaga zrozumieć niemowlęciu odrębność własnej osoby i powoduje wzrost samoświadomości.
 • Jeśli dziecko ma swoją ukochaną zabawkę i nie pozwala się nią bawić nikomu innemu, uszanuj jego prawo do wyłączności. Nie znaczy to, że niemowlę jest egoistą, po prostu ceni sobie indywidualność.
 • Powoli i ostrożnie zapoznawaj dziecko z nowymi ludźmi, podczas takich kontaktów zwracaj uwagę na wyraz twarzy dziecka i mowę jego ciała; nie zmuszaj niemowlaka do zawierania nowych znajomości.

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

10 miesięczne dziecko potrafi błyskawicznie znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę z twojej kieszeni, ściąga kocyk z przykrytej zabawki. Gdy potoczysz w jego kierunku piłkę, spróbuje ją odepchnąć w twoją stronę.

Niemowlę rozumie zadziwiająco dużo, pod warunkiem że dużo z nim rozmawiasz. Potrafi godzinami gaworzyć, zabawnie modulując głos tak, że brzmi to rzeczywiście jak mowa, podkreślona w dodatku gestykulacją. Posłuchaj dziecko uważnie, a rozróżnisz wyraźne pytania, okrzyki i pełne przekonania stwierdzenia. Niekiedy może nawet paść pierwsze prawdziwe słowo. Najczęściej ku radości rodziców jest to „mama” lub „tata”.

Poznaj prawdy i mity o nauce mówienia

Dziecko powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie. sylaby. Rozumie kilka prostych poleceń i je wykonuje np. „daj”, „weź”. Przysłuchuje się odgłosom otoczenia, rozróżnia wśród nich dźwięki dla niego ważne. Rozpoznaje głosy różnych osób. Potrafi dostrzec różnice w brzmieniu nowych dźwięków, wydawanych np. przez zwierzęta. Dziecko zaczyna przypuszczalnie adresować swoje znaczące gaworzenie do konkretnych osób. Próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. Będzie rozczarowane brakiem odpowiedzi. Słowa mają już dla dziecka konkretne znaczenie, o czym świadczy używanie tych samych dźwięków w określonych sytuacjach.

Poznaj kurs mówienia dla początkujących

Rozwijają się zdolności poznawcze dziecka. Zaczyna ono rozumieć pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje. Jego działania są ukierunkowane na cel. Większość wykonywanych przez niemowlę czynności czy wydawanych dźwięków ma swoją przyczynę.

W tym okresie twoje dziecko może stracić zainteresowanie ssaniem piersi, jeśli nie nastąpiło to już wcześniej. Mleko staje się dla niemowlaka mało atrakcyjne, ma przecież do wyboru tyle smakowitych „dorosłych” potraw i umie już samo się nakarmić. Dziecko jednak może przypominać sobie o piersi wieczorem jeszcze przez kilka miesięcy.

Sprawdź, kiedy przestać karmić piersią

Rady dla rodziców:

 • Jeśli chcesz kupić dziecku nową zabawkę, najlepiej wybierz taką, w której jest dużo kolorowych przycisków, guziczków, pokręteł.
 • Oglądajcie razem książeczki, pokazuj niemowlęciu obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest kot”, „To jest auto”), a następnie poproś je, by wskazało paluszkiem dom, kota, auto. Zajrzyj też na blog, co czytać dziecku.
 • Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”.
 • Stwarzaj dziecku okazję do porównywania. Daj mu dwa niepodobne do siebie przedmioty, a potem dwie rzeczy z tej samej kategorii, np. dwie piłki, różniące się kolorem lub wielkością.
 • Zwracaj baczną uwagę na „wypowiedzi” dziecka i staraj się, polegając głównie na swojej intuicji, odgadnąć, co chce ci powiedzieć.
Obejrzyj film, który rozwinie inteligencję twojego dziecka:

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Uderzanie głową w ścianę, kołysanie. Choć mogą niepokoić, są normalnym zjawiskiem w tym wieku. Rytmiczne ruchy fascynują dzieci, mogą też pomagać w wyciszeniu (np. przed snem) lub w walce z bólem (gdy np. dziecko ząbkuje).

Poznaj najlepsze warunki do snu dla dziecka

Gryzienie mamy, taty... Dziecko w ten sposób testuje swoje ząbki. Co oczywiście nie oznacza, że masz się zgadzać na rolę testera. Kiedy niemowlę zamierza cię ugryźć, kategorycznie je odsuń i powiedz, że tak nie wolno robić, bo to cię boli. Jeśli będziesz postępować konsekwentnie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest zakazane.

Wstrzymywanie oddechu. Zdarza się, że dzieci podczas płaczu wstrzymują oddech (czasem aż do tego stopnia, że mdleją!). Zwykle robią tak w sytuacjach dla siebie stresowych, kiedy są złe, coś je boli. Nie musisz się niepokoić. Takie dziecko szybko dochodzi do siebie, bo mechanizm oddechowy automatycznie „zaskakuje" i rozpoczyna dalszą pracę.

Lękliwość. Dziecko, do tej pory odważne, nagle około 10 miesiąca zaczyna się bać wielu rzeczy. To normalne i musisz spokojnie reagować, a najlepiej oszczędzać niemowlęciu sytuacji, które mogą je przestraszyć. Sprawdź także, czego boją się dzieci.

ZRÓB TEST: Co potrafi 10-miesięczne niemowlę?

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
5 pomysłów na śniadanie dla niemowlaka (+ przepisy!)
Czy twoje dziecko ma alergię? - test
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę

separator Wyślij e-mailem separator 23 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (23)
avatar

Dumny tata
Dumny tata | 2016-02-04 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dumny Tato pyta czy to normalne jest że dziecko wstawało w wieku 4 5 miesięcy a np od 6 już zaczynał chodzić przy meblach itd a teraz ma 10 miesięcy i zamiast chodzić to tylko zabawa w głowie np wchodzenie do kuchni wywalanie wszystkiego z szafek bawienie się kablami bardzo uwielbia przeszkody kroczki robi jak mu się zachce ale tak to tylko przy meblach chodzić zwłaszcza w kuchni bardzo przepraszam za chaotyczność i brak polskiego języka pisałem z telefonu :P

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Cez@r
Cez@r | Dumny tata | 2016-02-10 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Częste to nie jest ale niektóre dzieci się bardzo szybko rozwijają :-)

Odpowiedz

Akakowalska
Akakowalska | Dumny tata | 2016-02-14 21:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu synkowi też się nie śpieszy. Raczkował jak miał 6 miesięcy, stawał przy meblach jak miał 7. Za niedługo 10 i interesują go wszystkie przedmioty wokoło. Nawet miesiąc temu się puszczał i 30 sekund stał bez trzymania, a od tamtego czasu nic. Więc chyba normalne:)

Odpowiedz

timizoli
timizoli | 2015-11-03 10:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córcia zaczęła chodzić mając 9 miesiecy teraz ma 10 chodzi już stabilnie raczej ale niepokoi mnie to ze właśnie od tego mniej więcej czasu zaczęła się zanosić aż do omdleń.
Co może być przyczyną czy powinnam zabrać ją do neurologa

Odpowiedz

MamaK&M
MamaK&M | 2015-09-18 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja niepokoje związane z rozwojem motorycznym dziecka proponuję udać się do fizjoterapeuty/terapeuty, który pracuje metodą Vojty. Również uważam, że to nie prawda, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, kwestia dwóch tygodni ok ale nie opóźnienie 3 miesięcy... Zazwyczaj przyczyną w opóźnieniu np. leżenia na brzuszku, pełzania, czyt raczkowania jest obniżone napięcie mięśniowe, o którym niemal żaden pediatra nie mówi..

Odpowiedz

Hajja
Hajja | 2015-09-14 23:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Drogie Mamy! To, że wasze dzieci zaczęły późno zdobywać niektóre umiejętności nie oznacza, że rozwijają się harmonijnie, bo jak twierdzicie :"Każde dziecko ma swoje tempo". Nie wprowadzajcie innych Mam w błąd. Pozytywna opinia ortopedy w tym temacie na wiele się nie przyda. Na tej płaszczyźnie potrzebna jest opinia neurologa, który oceni prawidłowość napięcia mięśniowego, stan centralnego układu nerwowego itp. Rozwój ruchowy dla takiego maleństwa jest bardzo ważny nie tylko z perspektywy ruchu ale rozwoju psychicznego, bo te dwa zagadnienia są silnie ze sobą powiązane. A nie brałabym na poważnie rad Pani, która prowadza za rączki dziecko, które samo tego nie potrafi robić. Czemu, to już temat na dłuższą dyskusję. Dla leniwych polecam trochę poczytać w internecie.

Odpowiedz

agagromela
agagromela | 2015-08-03 22:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja również jestem mamą już drugiego dziecka. synek wcale nie raczkował a zaczął chodzić gdy skończył 12 miesięcy, natomiast moja córcia właśnie skończyła 9 miesięcy i już raczkuje i chodzi prowadzona za rączki. każde dziecko jest inne. trzeba cierpliwości i nie martwić się niczym. pozdrawiam

Odpowiedz

Aga
Aga | 2015-07-22 17:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jako doswiadczona matka trzech córek mam porównanie co do tempa rozwoju najstarsza córka chodziła majac 12 miesiecy średnia 15 miesiecy a najmłodsza za 10 i każda ma pozytywną opinie ortopedy:)nie martwcie się każdy ma swój czas.pozdrawaim

Odpowiedz

Olivia
Olivia | 2015-06-18 19:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O matko... Mój syn też ma 10 miesięcy i nie raczkuje, sam nie usiądzie ani nie wstanie, nie ma ząbków, do tego strzelają mu stawy w nóżkach i co z tego?
Dziecko na chodzenie ma czas nawet do 18 miesięcy !!!! Ortopeda powiedział mi, że im dłużej dziecko pełza czy raczkuje tym mocniejsze są stawy i im później pójdzie na nóżki tym lepiej...

Jedno dziecko podnosi się w łóżeczku jak ma 6 msc a drugie wcale się nie podnosi a potem od razu zaczyna chodzić w wieku np. 15 miesięcy...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dr Jola
Dr Jola | Olivia | 2015-07-20 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oliwia,ZMIEŃ LEKARZA, a nie sluchaj tego co jest dla Ciebie wygodne zeby sie uspokoic.Takie zachowanie dziecka nie jest normalne,pora zaczac sie niepokoic.

Odpowiedz

Anjs
Anjs | Olivia | 2016-05-08 05:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak sam nie usiadzie to jest to problem. Powinnas isc do neurologa i fizjoterapeuty.

Odpowiedz

sofliks
sofliks | 2015-06-10 20:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Twoja rada jest skuteczna

Odpowiedz

Kinia
Kinia | 2015-03-22 21:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój też sam nie siada trzeba go delikatnie podeprzeć, leżąc na brzuchu pełza ale nie podnosi się do raczkowania, sam nie staje lecz gdy go trzymamy z kolei intelektualnie rozwija się b, dobrze ....każde dziecko rozwija się w innym tempie

Odpowiedz

Monis1520
Monis1520 | 2015-01-30 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam takie pytanie, mój syn ma 10 miesięcy ani nie siedzi, ani sam nie wstanie, ani nie raczkuje. Nie wiem co robić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aa
aa | Monis1520 | 2015-02-02 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pójść do lekarza, ale ze soba!

Odpowiedz

ola
ola | Monis1520 | 2015-02-03 12:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno poinformować o tym lekarza.Może to nic groźnego,ale na zimne niekiedy warto dmuchać.Pozdrawiam :)

Odpowiedz

Basia
Basia | Monis1520 | 2015-02-22 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Koniecznie skonsultuj to z lekarzem poniewaź w tym wieku już powinien to dobrze opanować. Myślę ze może to być przyczyna słabego napięcia mięśniowego. Jeżeli to zaniedbasz dziecko będzie mieć problemy do końca życia, więc marsz do lekarza.

Odpowiedz

aaaa
aaaa | Monis1520 | 2015-02-26 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

idz do pediatry

Odpowiedz

T
T | Monis1520 | 2015-03-10 07:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgłoś się do lekarza, jeśli Cię to niepokoi.
Dostaniesz skierowanie na rehabilitację, jeśli jest to konieczne.

Odpowiedz

sylwia
sylwia | Monis1520 | 2015-03-19 17:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak najszybciej wybrac sie do pediatry ktory skieruje do neurologa albo rechabilitanta pozdrawiam

Odpowiedz

gosia
gosia | Monis1520 | 2015-04-06 07:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie wiem jak rozwinęła się sytuacja, ale ja polecam wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego

Odpowiedz

tof9f
tof9f | Monis1520 | 2015-04-18 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

może warto skontrolować czy to czasami nie z uwagi na obniżone napięcie mięśniowe

Odpowiedz

ja
ja | Monis1520 | 2015-06-22 21:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka wcześniej zaczęła wstawać i sama poruszać się przy meblach niż raczkować ma nie całe 10 miesięcy i chodzi za jedną rączkę całkiem stabilnie i powoli próbuje się puścić oczywiście do niczego jej nie zmuszałam i nie zmuszam .. każde dziecko inaczej się rozwija i na każdego przyjdzie pora :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?