Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

10. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 48
separator Wyślij e-mailem
10 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

10 miesięczne dziecko staje się cięższe jedynie o ok. 200 g i wyższe o półtora cm. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy.

Z leżenia na brzuchu 10 miesięczne niemowlę potrafi podnieść się do siadu. Już całkiem stabilnie siedzi, także na krześle. Pozycja siedząca oferuje mu różne możliwości. Może pochylić się do przodu i sięgnąć po zabawkę albo obracać się, by zlokalizować źródło dźwięku. Może też siedzieć na krzesełku i jeść posiłek.

Zobacz, jak wybrać krzesełko do karmienia - nasze typy

Dziecko w 10 miesiącu potrafi już czasami trzymać naraz trzy nieduże przedmioty. Na początku jednak musi upłynąć trochę czasu, zanim odkryje, jak poradzić sobie z dodatkową zabawką, mając do dyspozycji tylko dwie rączki. Równie trudną sztuka jest przewracanie stron książki. Zwolnienie uchwytu sprawiało dziecku do tej pory trudność. Obecnie powinno już umieć rozstać się z trzymaną zabawką wypuszczając ją z ręki, rzucając lub kładąc.

Zobacz też: Dla małych rączek - najlepsza grzechotka

10 miesięczne dziecko zwykle potrafi już stać, przytrzymując się kogoś lub czegoś. Zdarz się również, że kiedy w pozycji stojącej puści się twojej ręki czy mebla, jeszcze przez chwilę stoi, a dopiero potem siada na pupie.

Niemowlę w tym wieku zwykle potrafi już zrobić „pa-pa", turlać piłkę po podłodze, samodzielnie pić z kubeczka niekapka.

Zobacz też: Zmiana butelki na kubek

Rady dla rodziców:

 • Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić, wiele dzieci w tym wieku porusza się wyłącznie na czworakach, a pierwsze kroki przy meblach stawia dopiero w jedenastym, a nawet dwunastym miesiącu życia.
 • Warto zacząć serwować dziecku prawdziwy obiad złożony z dwóch dań (rozrzedzona zupa i jarzynka z gotowanym mięsem). Możesz też wprowadzić do diety dziecka pieczywo! Co jeszcze? Sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku. Zasady polecane przez ekspertów

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

10 miesięczne dziecko umie już wchodzić w interakcje społeczne. Może na przykład unieść do góry pudełko, którego nie umie otworzyć, dając do zrozumienia, że potrzebuje twojej pomocy.

Niektóre dzieci w tym wieku okazują rosnące przywiązanie do określonej zabawki, smoczka czy kocyka. Tacy „mali przyjaciele” zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i koją smutki w trudnych chwilach. Uwaga! Jeśli będziesz chciała odebrać niemowlęciu zabawkę, może protestować!

Przeczytaj też: Jak powinno się rozwijać dziesięciomiesięczne niemowlę?

W tym wieku może nastąpić nasilenie reakcji lękowej na obcych. Zależy to jednak od temperamentu dziecka i ma związek z lękiem przed rozstaniem – niemowlę boi się „porzucenia” przez rodziców czy bliskich. Na szczęście już za kilka miesięcy rozpacz z powodu nieobecności mamy lekko osłabnie.

Sprawdź też: Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?

Rady dla rodziców:

 • Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Zawsze jednak pozwól dziecku na samodzielne rozwiązanie trapiącego go problemu, zanim ruszysz mu z pomocą.
 • Bawcie się przed lustrem, to pomaga zrozumieć niemowlęciu odrębność własnej osoby i powoduje wzrost samoświadomości.
 • Jeśli dziecko ma swoją ukochaną zabawkę i nie pozwala się nią bawić nikomu innemu, uszanuj jego prawo do wyłączności. Nie znaczy to, że niemowlę jest egoistą, po prostu ceni sobie indywidualność.
 • Powoli i ostrożnie zapoznawaj dziecko z nowymi ludźmi, podczas takich kontaktów zwracaj uwagę na wyraz twarzy dziecka i mowę jego ciała; nie zmuszaj niemowlaka do zawierania nowych znajomości.

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

10 miesięczne dziecko potrafi błyskawicznie znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę z twojej kieszeni, ściąga kocyk z przykrytej zabawki. Gdy potoczysz w jego kierunku piłkę, spróbuje ją odepchnąć w twoją stronę.

Niemowlę rozumie zadziwiająco dużo, pod warunkiem że dużo z nim rozmawiasz. Potrafi godzinami gaworzyć, zabawnie modulując głos tak, że brzmi to rzeczywiście jak mowa, podkreślona w dodatku gestykulacją. Posłuchaj dziecko uważnie, a rozróżnisz wyraźne pytania, okrzyki i pełne przekonania stwierdzenia. Niekiedy może nawet paść pierwsze prawdziwe słowo. Najczęściej ku radości rodziców jest to „mama” lub „tata”.

Poznaj też: Prawdy i mity o nauce mówienia

Dziecko powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie. sylaby. Rozumie kilka prostych poleceń i je wykonuje np. „daj”, „weź”. Przysłuchuje się odgłosom otoczenia, rozróżnia wśród nich dźwięki dla niego ważne. Rozpoznaje głosy różnych osób. Potrafi dostrzec różnice w brzmieniu nowych dźwięków, wydawanych np. przez zwierzęta. Dziecko zaczyna przypuszczalnie adresować swoje znaczące gaworzenie do konkretnych osób. Próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. Będzie rozczarowane brakiem odpowiedzi. Słowa mają już dla dziecka konkretne znaczenie, o czym świadczy używanie tych samych dźwięków w określonych sytuacjach.

Zobacz też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Rozwijają się zdolności poznawcze dziecka. Zaczyna ono rozumieć pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje. Jego działania są ukierunkowane na cel. Większość wykonywanych przez niemowlę czynności czy wydawanych dźwięków ma swoją przyczynę.

W tym okresie twoje dziecko może stracić zainteresowanie ssaniem piersi, jeśli nie nastąpiło to już wcześniej. Mleko staje się dla niemowlaka mało atrakcyjne, ma przecież do wyboru tyle smakowitych „dorosłych” potraw i umie już samo się nakarmić. Dziecko jednak może przypominać sobie o piersi wieczorem jeszcze przez kilka miesięcy.

Zobacz też: Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?

Rady dla rodziców:

 • Jeśli chcesz kupić dziecku nową zabawkę, najlepiej wybierz taką, w której jest dużo kolorowych przycisków, guziczków, pokręteł.
 • Oglądajcie razem książeczki, pokazuj niemowlęciu obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest kot”, „To jest auto”), a następnie poproś je, by wskazało paluszkiem dom, kota, auto. Zajrzyj też na blog, co czytać dziecku.
 • Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”.
 • Stwarzaj dziecku okazję do porównywania. Daj mu dwa niepodobne do siebie przedmioty, a potem dwie rzeczy z tej samej kategorii, np. dwie piłki, różniące się kolorem lub wielkością.
 • Zwracaj baczną uwagę na „wypowiedzi” dziecka i staraj się, polegając głównie na swojej intuicji, odgadnąć, co chce ci powiedzieć.
Obejrzyj film, który rozwinie inteligencję twojego dziecka:

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Uderzanie głową w ścianę, kołysanie. Choć mogą niepokoić, są normalnym zjawiskiem w tym wieku. Rytmiczne ruchy fascynują dzieci, mogą też pomagać w wyciszeniu (np. przed snem) lub w walce z bólem (gdy np. dziecko ząbkuje).

Poznaj też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Gryzienie mamy, taty... Dziecko w ten sposób testuje swoje ząbki. Co oczywiście nie oznacza, że masz się zgadzać na rolę testera. Kiedy niemowlę zamierza cię ugryźć, kategorycznie je odsuń i powiedz, że tak nie wolno robić, bo to cię boli. Jeśli będziesz postępować konsekwentnie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest zakazane.

Wstrzymywanie oddechu. Zdarza się, że dzieci podczas płaczu wstrzymują oddech (czasem aż do tego stopnia, że mdleją!). Zwykle robią tak w sytuacjach dla siebie stresowych, kiedy są złe, coś je boli. Nie musisz się niepokoić. Takie dziecko szybko dochodzi do siebie, bo mechanizm oddechowy automatycznie „zaskakuje" i rozpoczyna dalszą pracę.

Lękliwość. Dziecko, do tej pory odważne, nagle około 10 miesiąca zaczyna się bać wielu rzeczy. To normalne i musisz spokojnie reagować, a najlepiej oszczędzać niemowlęciu sytuacji, które mogą je przestraszyć. Sprawdź także, skuteczne rady, gdy dziecko boi się kąpieli.

Zrób też: Co potrafi 10-miesięczne niemowlę?

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
5 pomysłów na śniadanie dla niemowlaka (+ przepisy!)
Czy twoje dziecko ma alergię? - test
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę

separator Wyślij e-mailem separator 48 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (48)
avatar

Kamil młody tata
Kamil młody tata | 2017-11-29 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zawsze powtarzam swojej kobiecie gdy mi mówi... czy nasz córka gdy już ma 6 ząbków (10 miesieczna) czy jak już wstaje sama itp czy to jest normalne i czy inne dzieci tak mają?
To zawsze odpowiadam że każde dziecko jest inne i każde jest szczegolne. Każdy rodzic chyba się że mną zgodzi że jego pociecha jest wspaniała i najlepsza. Więc zawsze powtarzam swojej Kobiecie (dziewczynie/narzeczonej w sumie;) ) że tak każde dziecko tak ma, tylko inne mają tak wcześniej a inne później.
Ludzie zacznijcie się cieszyć swoimi dziećmi i każdym nowym gestem i każdym dniem minuta ... każdym uśmiechem,płaczem, grymasem itp...
Cieszyć się trzeba że wszystkiego a czy dziecko się rozwija prawidłowo czy nie to jest od tego lekarz. Ż Poważaniem ;))

Odpowiedz

maadziulka1989
maadziulka1989 | 2017-11-20 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek 10,5miesiaca chodzi sam już ale ząbków nadal nie ma

Odpowiedz

Mama 35
Mama 35 | 2017-10-30 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kurcze ludzie puknijcie sie w glowe. Kazde dziecko jest wyjatkowe i niewazne czy zacznie chodzic majac 10 miesiecy czy tez pozniej. Masakra porownywanie dzieci to jest po prostu przegiecie. Kazde dziecko rozwija sie w swoim tempie. Ciezko to niektorym pojac????? Moj ma 10 miesiecy noe chodzi i noe wstaje i co???? Widocznie jeszcze to nie jego pora ..... Niektorzy sa naprawde zalosni i jeszcze te teksty jestem dumna bo dziecko zaczelo chodzic.... Ogarnijcie sie!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kik
Kik | Mama 35 | 2017-11-04 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie. Jako matka blizniat tym bardziej mam duzo do powiedzenia. Miedzy dziecmi sa takie roznice mimo tego ze ciaza ta sama, jedza to samo, wychowuja itp. Czasem w zdobyciu jakiejs umiejetnosci rozni ich 2 miesiace. Ale ludzie tego nie rozumieja. Gdy jeden zaczal chodzic w wieku 10mies to wszyscy a Krzys jeszcze nie chodz?! Tak tak zaczeli w tym samym dniu heh.

Odpowiedz

Pola
Pola | Mama 35 | 2017-11-27 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja tez ma 10 miesięcy i nie chodzi i nie wstaje :) Ale to podobno lepiej :p Mal czas i tez jestem zdania ,ze każde dziecko jest inne i nie powinno się porównywać .

Odpowiedz

Saset
Saset | 2017-08-17 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale tu dużo osób które myślą, że są fajne. Jak któraś mama się chwali dzieckiem, to po co Odbierac przyjemność drugiej osobie takimi głupotami ? Gdybyście wiedzieli trochę o psychologii , to inaczej na to byście patrzyli.

Odpowiedz

Klaudik
Klaudik | 2017-07-09 17:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Córeczka ma 10mc.sama siada raczkuje wstaje i próbuje robic kroczki ale zębów brak😉

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Paula
Paula | Klaudik | 2017-07-15 08:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas też 10 miesięcy , raczkuje , wstaje proboje chodzić no ale ząbków nadal nie ma

Odpowiedz

onna
onna | Klaudik | 2017-07-24 08:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie przejmuj się, u nas jest tak samo....raczkowanie, chodzenie przy meblach ALE nadal czekamy na pierwszego ząbka

Odpowiedz

Madzia
Madzia | Klaudik | 2017-08-17 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek za trzy dni skończy 10 miesięcy i niestety też jeszcze nie posiada ani jednego zęba. 😕Także nie jesteś sama ☺Czekamy na pierwszego ząbka, miejmy nadzieję, że w niedługim czasie wyjdą po kolei. Oby nie wszystkie naraz 😕

Odpowiedz

Emik1
Emik1 | 2017-06-28 17:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak coz wiekszosc sie zgadza.... tylko moja mala jutro konczy 10 miesiecy i raczej jeszcze nie wstaje. Narazie cieszymy sie tym ze od jakis 3 tyg samodzielnie siada. Od tyg raczkuje pelna para. Podtrzymujac sie szczebelkow podnosi sie na kolana. Ale wg naszego lekarza jest to jak najbardziej prawidlowo. Nie jest opozniona ani intelektualnie ani fizycznie.
Czasem tylko jak ktos zwraca mi uwage o jej rozwoju zaadje pytania: czy to sa jakies wyscigi? Kiedys i tak bedzie chodzic biegac i cieszyc sie zyciem jak wszyscy. Wiec po co te durne uwagi?! Podobnie z rozszerzaniem diety: dopiero od niedawna przelyka grubsze kawalki. Problemen byl refluks. I odruch wymiotny na wszystko co zawieralo grudki.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lady Gekon
Lady Gekon | Emik1 | 2017-07-14 20:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No właśnie...jakis wyścig jest teraz... A moje dziecko już jest schabowego...a moje już pisze encyklopedie...ehh mamy nie dajmy się zwariować. Popieram Koleżankę!!! Żaden wyścig.. Dajmy dzieciaczków rozwijać się w swoim tempie i cieszmy się z ich sukcesów. Mój 10 miesięczny synek np jeszcze sam nie siada.. Siedzi nawet 2 godziny ale jak się go posadzi. I co? Mam mu wymyślać jakieś choroby w związku z tym? Albo się załamywać? Ładnie je, jest pogodnym smykiem, to i sam usiądzie z czasem zwłaszcza że stoi już i spaceruje obok łóżeczka, Ale sam nie stanie ani nie usiądzie Lobuziak kochany...

Odpowiedz

§§§
§§§ | 2017-05-14 23:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja ma 10 i pol miesiaca i ma juz stale zeby, warkocze do pasa, uczy sie hiszpanskiego bo polski i angielski opanowala. Codziennie podwozi nas do pracy. Ot tak sie szybciutko rozwija ^^

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

:)
:) | §§§ | 2017-07-27 21:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

:)

Odpowiedz

Dżesika
Dżesika | 2017-05-13 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje 10 miesięczne dziecko sam prowadzi samochód obecnie uczy się latać helikopterem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | Dżesika | 2017-09-17 07:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żałosne

Odpowiedz

Nati
Nati | Dżesika | 2017-11-08 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobre😊😊😊

Odpowiedz

Paula
Paula | 2017-04-11 15:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synuś zaczął chodzić w 9 miesiącu. Sam siadał jak skończył pół roku a 3 dni wcześniej zaczął sam wstawać, trzymając się czegoś rączkami. Również ma już 8 ząbków, cztery na górze i cztery na dole:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jessica mama brajanka
Jessica mama brajanka | Paula | 2017-04-26 10:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niesamowite , moj ma 10 miesiecy i chodzi sam na zakupy ☺

Odpowiedz

Daga
Daga | 2017-03-09 19:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

10 miesięcy i córka zrobiła prezent zaraz 3 dni po ukończeniu . Chodzi sama ! 😍😍😍 ależ jestem dumna ! ❤

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?