Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

10. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 33
separator Wyślij e-mailem
10 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

10 miesięczne dziecko staje się cięższe jedynie o ok. 200 g i wyższe o półtora cm. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy.

Z leżenia na brzuchu 10 miesięczne niemowlę potrafi podnieść się do siadu. Już całkiem stabilnie siedzi, także na krześle. Pozycja siedząca oferuje mu różne możliwości. Może pochylić się do przodu i sięgnąć po zabawkę albo obracać się, by zlokalizować źródło dźwięku. Może też siedzieć na krzesełku i jeść posiłek.

Zobacz, jak wybrać krzesełko do karmienia - nasze typy

Dziecko w 10 miesiącu potrafi już czasami trzymać naraz trzy nieduże przedmioty. Na początku jednak musi upłynąć trochę czasu, zanim odkryje, jak poradzić sobie z dodatkową zabawką, mając do dyspozycji tylko dwie rączki. Równie trudną sztuka jest przewracanie stron książki. Zwolnienie uchwytu sprawiało dziecku do tej pory trudność. Obecnie powinno już umieć rozstać się z trzymaną zabawką wypuszczając ją z ręki, rzucając lub kładąc.

Zobacz też: Dla małych rączek - najlepsza grzechotka

10 miesięczne dziecko zwykle potrafi już stać, przytrzymując się kogoś lub czegoś. Zdarz się również, że kiedy w pozycji stojącej puści się twojej ręki czy mebla, jeszcze przez chwilę stoi, a dopiero potem siada na pupie.

Niemowlę w tym wieku zwykle potrafi już zrobić „pa-pa", turlać piłkę po podłodze, samodzielnie pić z kubeczka niekapka.

Zobacz też: Zmiana butelki na kubek

Rady dla rodziców:

 • Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić, wiele dzieci w tym wieku porusza się wyłącznie na czworakach, a pierwsze kroki przy meblach stawia dopiero w jedenastym, a nawet dwunastym miesiącu życia.
 • Warto zacząć serwować dziecku prawdziwy obiad złożony z dwóch dań (rozrzedzona zupa i jarzynka z gotowanym mięsem). Możesz też wprowadzić do diety dziecka pieczywo! Co jeszcze? Sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku. Zasady polecane przez ekspertów

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

10 miesięczne dziecko umie już wchodzić w interakcje społeczne. Może na przykład unieść do góry pudełko, którego nie umie otworzyć, dając do zrozumienia, że potrzebuje twojej pomocy.

Niektóre dzieci w tym wieku okazują rosnące przywiązanie do określonej zabawki, smoczka czy kocyka. Tacy „mali przyjaciele” zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i koją smutki w trudnych chwilach. Uwaga! Jeśli będziesz chciała odebrać niemowlęciu zabawkę, może protestować!

Przeczytaj też: Jak powinno się rozwijać dziesięciomiesięczne niemowlę?

W tym wieku może nastąpić nasilenie reakcji lękowej na obcych. Zależy to jednak od temperamentu dziecka i ma związek z lękiem przed rozstaniem – niemowlę boi się „porzucenia” przez rodziców czy bliskich. Na szczęście już za kilka miesięcy rozpacz z powodu nieobecności mamy lekko osłabnie.

Sprawdź też: Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?

Rady dla rodziców:

 • Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Zawsze jednak pozwól dziecku na samodzielne rozwiązanie trapiącego go problemu, zanim ruszysz mu z pomocą.
 • Bawcie się przed lustrem, to pomaga zrozumieć niemowlęciu odrębność własnej osoby i powoduje wzrost samoświadomości.
 • Jeśli dziecko ma swoją ukochaną zabawkę i nie pozwala się nią bawić nikomu innemu, uszanuj jego prawo do wyłączności. Nie znaczy to, że niemowlę jest egoistą, po prostu ceni sobie indywidualność.
 • Powoli i ostrożnie zapoznawaj dziecko z nowymi ludźmi, podczas takich kontaktów zwracaj uwagę na wyraz twarzy dziecka i mowę jego ciała; nie zmuszaj niemowlaka do zawierania nowych znajomości.

10. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

10 miesięczne dziecko potrafi błyskawicznie znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę z twojej kieszeni, ściąga kocyk z przykrytej zabawki. Gdy potoczysz w jego kierunku piłkę, spróbuje ją odepchnąć w twoją stronę.

Niemowlę rozumie zadziwiająco dużo, pod warunkiem że dużo z nim rozmawiasz. Potrafi godzinami gaworzyć, zabawnie modulując głos tak, że brzmi to rzeczywiście jak mowa, podkreślona w dodatku gestykulacją. Posłuchaj dziecko uważnie, a rozróżnisz wyraźne pytania, okrzyki i pełne przekonania stwierdzenia. Niekiedy może nawet paść pierwsze prawdziwe słowo. Najczęściej ku radości rodziców jest to „mama” lub „tata”.

Poznaj też: Prawdy i mity o nauce mówienia

Dziecko powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie. sylaby. Rozumie kilka prostych poleceń i je wykonuje np. „daj”, „weź”. Przysłuchuje się odgłosom otoczenia, rozróżnia wśród nich dźwięki dla niego ważne. Rozpoznaje głosy różnych osób. Potrafi dostrzec różnice w brzmieniu nowych dźwięków, wydawanych np. przez zwierzęta. Dziecko zaczyna przypuszczalnie adresować swoje znaczące gaworzenie do konkretnych osób. Próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. Będzie rozczarowane brakiem odpowiedzi. Słowa mają już dla dziecka konkretne znaczenie, o czym świadczy używanie tych samych dźwięków w określonych sytuacjach.

Zobacz też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Rozwijają się zdolności poznawcze dziecka. Zaczyna ono rozumieć pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje. Jego działania są ukierunkowane na cel. Większość wykonywanych przez niemowlę czynności czy wydawanych dźwięków ma swoją przyczynę.

W tym okresie twoje dziecko może stracić zainteresowanie ssaniem piersi, jeśli nie nastąpiło to już wcześniej. Mleko staje się dla niemowlaka mało atrakcyjne, ma przecież do wyboru tyle smakowitych „dorosłych” potraw i umie już samo się nakarmić. Dziecko jednak może przypominać sobie o piersi wieczorem jeszcze przez kilka miesięcy.

Zobacz też: Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?

Rady dla rodziców:

 • Jeśli chcesz kupić dziecku nową zabawkę, najlepiej wybierz taką, w której jest dużo kolorowych przycisków, guziczków, pokręteł.
 • Oglądajcie razem książeczki, pokazuj niemowlęciu obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest kot”, „To jest auto”), a następnie poproś je, by wskazało paluszkiem dom, kota, auto. Zajrzyj też na blog, co czytać dziecku.
 • Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”.
 • Stwarzaj dziecku okazję do porównywania. Daj mu dwa niepodobne do siebie przedmioty, a potem dwie rzeczy z tej samej kategorii, np. dwie piłki, różniące się kolorem lub wielkością.
 • Zwracaj baczną uwagę na „wypowiedzi” dziecka i staraj się, polegając głównie na swojej intuicji, odgadnąć, co chce ci powiedzieć.
Obejrzyj film, który rozwinie inteligencję twojego dziecka:

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Uderzanie głową w ścianę, kołysanie. Choć mogą niepokoić, są normalnym zjawiskiem w tym wieku. Rytmiczne ruchy fascynują dzieci, mogą też pomagać w wyciszeniu (np. przed snem) lub w walce z bólem (gdy np. dziecko ząbkuje).

Poznaj też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Gryzienie mamy, taty... Dziecko w ten sposób testuje swoje ząbki. Co oczywiście nie oznacza, że masz się zgadzać na rolę testera. Kiedy niemowlę zamierza cię ugryźć, kategorycznie je odsuń i powiedz, że tak nie wolno robić, bo to cię boli. Jeśli będziesz postępować konsekwentnie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest zakazane.

Wstrzymywanie oddechu. Zdarza się, że dzieci podczas płaczu wstrzymują oddech (czasem aż do tego stopnia, że mdleją!). Zwykle robią tak w sytuacjach dla siebie stresowych, kiedy są złe, coś je boli. Nie musisz się niepokoić. Takie dziecko szybko dochodzi do siebie, bo mechanizm oddechowy automatycznie „zaskakuje" i rozpoczyna dalszą pracę.

Lękliwość. Dziecko, do tej pory odważne, nagle około 10 miesiąca zaczyna się bać wielu rzeczy. To normalne i musisz spokojnie reagować, a najlepiej oszczędzać niemowlęciu sytuacji, które mogą je przestraszyć. Sprawdź także, skuteczne rady, gdy dziecko boi się kąpieli.

Zrób też: Co potrafi 10-miesięczne niemowlę?

10. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
5 pomysłów na śniadanie dla niemowlaka (+ przepisy!)
Czy twoje dziecko ma alergię? - test
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę

separator Wyślij e-mailem separator 33 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (33)
avatar

§§§
§§§ | 2017-05-14 23:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja ma 10 i pol miesiaca i ma juz stale zeby, warkocze do pasa, uczy sie hiszpanskiego bo polski i angielski opanowala. Codziennie podwozi nas do pracy. Ot tak sie szybciutko rozwija ^^

Odpowiedz

Dżesika
Dżesika | 2017-05-13 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje 10 miesięczne dziecko sam prowadzi samochód obecnie uczy się latać helikopterem.

Odpowiedz

Paula
Paula | 2017-04-11 15:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synuś zaczął chodzić w 9 miesiącu. Sam siadał jak skończył pół roku a 3 dni wcześniej zaczął sam wstawać, trzymając się czegoś rączkami. Również ma już 8 ząbków, cztery na górze i cztery na dole:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jessica mama brajanka
Jessica mama brajanka | Paula | 2017-04-26 10:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niesamowite , moj ma 10 miesiecy i chodzi sam na zakupy ☺

Odpowiedz

Daga
Daga | 2017-03-09 19:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

10 miesięcy i córka zrobiła prezent zaraz 3 dni po ukończeniu . Chodzi sama ! 😍😍😍 ależ jestem dumna ! ❤

Odpowiedz

olka-ona
olka-ona | 2016-08-11 12:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja starsza córka to było przeciwieństwo tej młodszej. Starsza nie ząbkowała boleśnie,nie raczkowała 9 miesiąc i chodziła, aniołek jakich mało..a moja młodsza właśnie skończyła 10msc-zęby dają sie we znaki,chodzi za jedną rekę,po meblach i zrobiła już trzy kroki sama aż tu nagle odkryła raczkowanie:) i teraz np po piłkę lepiej jej raczkować niż przejść...achhhhh te dzieciaczki :)

Odpowiedz

Dumny tata
Dumny tata | 2016-02-04 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dumny Tato pyta czy to normalne jest że dziecko wstawało w wieku 4 5 miesięcy a np od 6 już zaczynał chodzić przy meblach itd a teraz ma 10 miesięcy i zamiast chodzić to tylko zabawa w głowie np wchodzenie do kuchni wywalanie wszystkiego z szafek bawienie się kablami bardzo uwielbia przeszkody kroczki robi jak mu się zachce ale tak to tylko przy meblach chodzić zwłaszcza w kuchni bardzo przepraszam za chaotyczność i brak polskiego języka pisałem z telefonu :P

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Cez@r
Cez@r | Dumny tata | 2016-02-10 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Częste to nie jest ale niektóre dzieci się bardzo szybko rozwijają :-)

Odpowiedz

Akakowalska
Akakowalska | Dumny tata | 2016-02-14 21:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu synkowi też się nie śpieszy. Raczkował jak miał 6 miesięcy, stawał przy meblach jak miał 7. Za niedługo 10 i interesują go wszystkie przedmioty wokoło. Nawet miesiąc temu się puszczał i 30 sekund stał bez trzymania, a od tamtego czasu nic. Więc chyba normalne:)

Odpowiedz

timizoli
timizoli | 2015-11-03 10:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córcia zaczęła chodzić mając 9 miesiecy teraz ma 10 chodzi już stabilnie raczej ale niepokoi mnie to ze właśnie od tego mniej więcej czasu zaczęła się zanosić aż do omdleń.
Co może być przyczyną czy powinnam zabrać ją do neurologa

Odpowiedz

MamaK&M
MamaK&M | 2015-09-18 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja niepokoje związane z rozwojem motorycznym dziecka proponuję udać się do fizjoterapeuty/terapeuty, który pracuje metodą Vojty. Również uważam, że to nie prawda, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, kwestia dwóch tygodni ok ale nie opóźnienie 3 miesięcy... Zazwyczaj przyczyną w opóźnieniu np. leżenia na brzuszku, pełzania, czyt raczkowania jest obniżone napięcie mięśniowe, o którym niemal żaden pediatra nie mówi..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kinga
Kinga | MamaK&M | 2016-09-25 16:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdy terapeuta SI powie że metoda Vojty to najgorsze co można zrobić maluchowi!!!

Odpowiedz

Hajja
Hajja | 2015-09-14 23:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Drogie Mamy! To, że wasze dzieci zaczęły późno zdobywać niektóre umiejętności nie oznacza, że rozwijają się harmonijnie, bo jak twierdzicie :"Każde dziecko ma swoje tempo". Nie wprowadzajcie innych Mam w błąd. Pozytywna opinia ortopedy w tym temacie na wiele się nie przyda. Na tej płaszczyźnie potrzebna jest opinia neurologa, który oceni prawidłowość napięcia mięśniowego, stan centralnego układu nerwowego itp. Rozwój ruchowy dla takiego maleństwa jest bardzo ważny nie tylko z perspektywy ruchu ale rozwoju psychicznego, bo te dwa zagadnienia są silnie ze sobą powiązane. A nie brałabym na poważnie rad Pani, która prowadza za rączki dziecko, które samo tego nie potrafi robić. Czemu, to już temat na dłuższą dyskusję. Dla leniwych polecam trochę poczytać w internecie.

Odpowiedz

agagromela
agagromela | 2015-08-03 22:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja również jestem mamą już drugiego dziecka. synek wcale nie raczkował a zaczął chodzić gdy skończył 12 miesięcy, natomiast moja córcia właśnie skończyła 9 miesięcy i już raczkuje i chodzi prowadzona za rączki. każde dziecko jest inne. trzeba cierpliwości i nie martwić się niczym. pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?