Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

11. miesiąc życia dziecka

07.04.2017 | 96
separator Wyślij e-mailem
11 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

11 miesięczne dziecko ma za nic protesty ortopedów i coraz częściej usiłuje wstawać na proste nóżki. Wyraźnie widać, że w pozycji pionowej czuje się coraz lepiej. Czasem zdarza mu się nawet przez chwilę stać bez trzymanki. Bardzo pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok, ale najprawdopodobniej będzie musiało poczekać na to jeszcze kilka tygodni. Według statystyk ten moment następuje zwykle w wieku trzynastu-czternastu miesięcy.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

By podnieść leżącą na podłodze zabawkę, dziecko potrafi schylić się lub ukucnąć, przytrzymując się jakiegoś mebla. Niestety, powrót do pozycji stojącej nie jest już taki prosty. Większość dzieci tego jeszcze nie umie. Siadają więc, stają na czworakach, chwytają się nogi od stołu lub innej podpory i mozolnie dźwigają do pionu.

Rączki niemowlaka są już bardzo sprawne. Dziecko potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. chwyt szczypcowy. Możesz też zauważyć, że trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia. Dziecko z wprawą otwiera wszystkie zamykane na magnes szafki, wysuwa lżejsze szuflady, otwiera tekturowe pudełka, wysypując ich zawartość na podłogę. Dlatego zadbaj, aby dom był bezpieczny dla dziecka.

Wyostrza się wzrok dziecka. Jest ono w stanie ogniskować wzrok, śledzić ruchome obiekty i analizować obrazy.

Pod koniec pierwszego roku życia zmienił się rytm snu dziecka. Podczas gdy noworodek przesypiał średnio 16 godzin na dobę, 11 niemowlę potrzebuje już tylko 13 godzin. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej sześć godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia.

Sprawdź też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Rady dla rodziców:

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie już teraz odstaw butelkę. Zbyt długie z niej picie może powodować wady zgryzu.
  • Jeśli dziecko jest "leniwe" i raczej mało się rusza, zachęcaj je do przekręcania się z pleców na brzuch oraz do siadania, kładąc je jak najczęściej na podłodze i kładąc po obu stronach zabawki by były bodźcem do przewrotu.

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

U 11 miesięcznego dziecka wciąż rośnie świadomość siebie jako niezależnej, odrębnej jednostki. Chce coraz częściej samo decydować o tym, co ma robić. Daje mu to poczucie mocy i kontroli nad sobą i w swoim życiem oraz stanowi fundament pod przyszłe umiejętności podejmowania decyzji (11 miesięczne niemowlę może już mówić „nie"!). W miarę jak rośnie w dziecku poczucie niezależnego własnego "ja", zaczyna ono uczestniczyć w prostych zabiegach wokół siebie, takich jak ubieranie czy mycie. Zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnych wędrówek, choć wciąż czuje się niepewnie w odległości kilku kroków od ciebie. Z jednej strony pragnie bezpieczeństwa, z drugiej – swobody. Możesz zauważyć, jak oddala się od ciebie, by po chwili wrócić z powrotem.

Sprawdź też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Dziecko przepada za śmiechem i żartami i zaczyna samo je inicjować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie się jego usposobienia i osobowości.

Zobacz też: Jak rozwija się roczne dziecko - 5 ważnych umiejętności

Pamiętaj, że to ty jesteś wciąż dla dziecka najważniejsza i najdroższa. Żadna zabawka nie może się z tobą równać. To ty pobudzasz wszystkie zmysły dziecka, uczysz, bawisz, jesteś dla niego fascynująca. Jesteś punktem odniesienia, kiedy jest niepewne sytuacji lub własnych uczuć. Obserwowanie wyrazu twojej twarzy pomaga ocenić, czy dane zajęcie jest bezpieczne czy nie.

Rady dla rodziców:

  • Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru. Staraj się jak najczęściej je rozśmieszać, strój miny, zmieniaj głos, dawaj zabawne nakrycia głowy do przymierzenia.
  • Ucz dziecko grzeczności, mówiąc zawsze „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę” itd.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyborów, aby czuło, że liczysz się z jego pragnieniami i opinią.
  • Pamiętaj, że masz nieograniczone możliwości zabawy z dzieckiem. W wielu przypadkach możesz obyć się bez zabawek. Za każdym razem, gdy bawisz się z niemowlakiem, rozwija się on społecznie, psychicznie, fizycznie i intelektualnie. Baw się też z dzieckiem w zabawy rozwijające zmysły

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

11 miesięczne dziecko umie już wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych. Choć dla dorosłych wydaje się to dziecinnie łatwe, zdobycie tej umiejętności to kamień milowy w rozwoju dziecka. Niejedyny – warto dodać. Kolejnym jest zdobycie umiejętności mowy. Niemowlę wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwusylabowe słowa i naśladuje dźwięki. Przyswaja sobie coraz więcej słów, prawdopodobnie zna już dobrze słowa „mama”, „tata”, „pa-pa”, „spać” i „nie”.

Przeczytaj też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Dziecko staje się stanowcze i zdecydowane. Dokładnie wie, czego chce, i potrafi to wyrazić. Kiedy pragnie, byś podała mu zabawkę, wyciąga rączki w kierunku przedmiotu pożądania. Kiedy nie ma ochoty na jedzenie, stanowczo kręci główką. Może buntować się przy ubieraniu i przewijaniu. Czasem umie nawet powiedzieć wprost: „Nie!”. Kiedy słyszy: „nie” od ciebie, reakcja może być różna. Może się cofnąć, przerwać to, co robi albo wręcz przeciwnie – kontynuować czynność mimo zakazu. Sprawdza w ten sposób, jak daleko może się posunąć. Robiąc coś „zakazanego” może na ciebie zerkać. To dowód na to, że ma świadomość ustanowionych przez ciebie zasad.

Sprawdź: Jak powinno się rozwijać jedenastomiesięczne niemowlę?

Dziecko jest coraz bardziej świadome swego imienia, uczy się też imion domowników. Staraj się więc używać imion i zaimków, to pomaga dziecku w identyfikacji bliskich mu osób i porządkowaniu jego świata.

Dziecko okazuje większe zainteresowanie książeczkami. Skupia wzrok na obrazkach ilustrujących czytaną przez ciebie treść. Umie odróżniać przedmioty po temperaturze, kształcie, ciężarze i konsystencji. Niemowlę potrafi rozpoznać na obrazku psa, kota, ptaka, dom, samochód (oczywiście najlepiej idzie mu z tymi, z którymi styka się na co dzień). Dziecko uczy się nazw części ciała i może już odpowiadać na pytania na ten temat. Może już potrafić zidentyfikować swój nos, buzię, uszy, pępek, potem nogi i głowę.

Zobacz też: Zacznij czytać od małego!

Rady dla rodziców:

  • 11 miesięczne niemowlę uwielbia rysować. Kup mu grube woskowe kredki (są nietoksyczne) i stwarzaj okazje do rysowania jak najczęściej. Sprawdź też: Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?
  • Szanuj to, że dziecko staje się niezależne, myśli samo za siebie i nie zawsze słucha twoich poleceń.
  • Okazuj dziecku, że doceniasz jego pozytywne zachowania. Im częściej będziesz chwalić niemowlę za jego działania, tym częściej będzie je powtarzać.
  • Zapewnij dziecku bogaty wybór zabawek, tj. puzzle, różnokształtne układanki, piramidy z kółek.
Zobacz też: Zrób to sam - 9 ciekawych i oryginalnych zabawek

Zobacz film, jaki jeździk jest dobry dla dziecka:

11. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Krzywe nóżki. Większość dzieci w tym wieku ma krzywe nóżki, tzn. ich kolana nie stykają się, gdy się, trzymając stopy razem. To normalne. Dopiero po kilku latach nóżki staną się proste.

Jeszcze nie staje na nóżki. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Może po prostu dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Później stają na nogach te dzieci, które są pulchniutkie, a także takie, które nie miały zbyt dużo okazji by trenować chodzenie (np. te, które często siedziały w kojcu).

Mały przyrost wagi. Cóż, niemowlęta w drugim półroczu nie rosną już tak szybko jak w pierwszym. Ważne jest to, by mieściły się na odpowiednich centylach wzrostu i wagi.

Dlatego sprawdź: Siatki centylowe dla dzieci

Zrób test: Co potrafi 11-miesięczne niemowlę?

11. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
6 ważnych zasad podawania leków dziecku
Prezenty dla niemowlaka - nasze hity
10 pilnych pytań do pediatry
15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem
20 par najfajniejszych bucików dla niemowląt
 

separator Wyślij e-mailem separator 96 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (96)
avatar

Aga
Aga | 2017-10-17 15:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic tylko zawody " kto ma bystrzejsze dziecko". Chyba nie po to są miejsca na komentarze żeby mieć się okazję dowartosciowac. Mam wrażenie, że większość komentujących to ludzie o bardzo niskiej samoocenie.

Odpowiedz

Wik
Wik | 2017-10-10 20:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No naprawdę jestem w szoku co tu jest napisane. Mój synek zaczął chodzić jak miał 9 miesięcy jak 7 to stawał na nóżki w łóżeczku, a 8 jak stawał bez podpory. Ale wiadomo każde dziecko jest inne. Z mową tylko "mama""baba""da da" ale stanowczo pokazuje główką "nie" a zwłaszcza przy jedzeniu.:)

Odpowiedz

Mama Asi
Mama Asi | 2017-08-05 09:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To że dziecko wszystko bierze do buzi to wiadome, ale jeżeli próbujemy rysować np. kredkami to razem, więc można dopilnować żeby dziecko nie gryzło. I jak już kilka osób pisało każde dziecko jest inne.

Odpowiedz

Lol
Lol | 2017-07-03 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kto te brednie pisal... odstawic butelke.. kredki.. puzzle... ???? Dziecko laduje wszystko do buzi i gryzie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agat
Agat | Lol | 2017-07-14 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Butelka nie jest niczym dobrym i tak naprawdę Im wcześniej się odstawiłam tym lepiej A niech sobie pogryzie kredkę czy puzzla Byle pod kontrolą Nie ma tu żadnych bredni

Odpowiedz

Moniq
Moniq | Lol | 2017-09-13 14:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasne! Pewnie jeszcze do szkoły zaczęło chodzić w wieku 8 miesiecy
Hehe, dobre

Odpowiedz

Moniq
Moniq | Moniq | 2017-09-13 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To miała byc odpowiedz dla natki

Odpowiedz

natka
natka | 2017-06-25 21:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale to sa brednie, opis na lekko 7-8 mies dziecko jak nie mniejsze, moje dzieci, ja, moj partner i moich znajomych dzieci zaczely wstawac ok 7 mies zycia a do 8 juz sobie chadzaly
te 11mies dziecko jakies uposledzone chyba wg tego artykulu

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ulenka
Ulenka | natka | 2017-06-27 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty chyba sama jestes uposledzona takie glupoty piszesz!!!

Odpowiedz

Aga
Aga | Ulenka | 2017-06-28 09:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo.

Odpowiedz

Adeas
Adeas | natka | 2017-10-13 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To masz słabo bo im później zaczyna stać i chodzić to lepiej! Nie obciąża stawów i bioder. A dziecko im dłużej raczkuje to tym bardziej rozwija się mózg i inteligencja. Ciekawe po kim będą miały twoje skoro stały już w 7 miesiącu???

Odpowiedz

Nowapaula
Nowapaula | natka | 2017-10-08 02:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Upośledzenie?8 miesięczne dziecko" sobie chadza" jak to czytam to ciarki po plecach przechodzą...

Odpowiedz

Kornelia
Kornelia | natka | 2017-09-29 00:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Albo Ty uposledzona jestes...umyslowo

Odpowiedz

normalna
normalna | natka | 2017-09-27 13:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba ty jestes uposledzona kazde dzieco rowzwija sie w swoim tempie

Odpowiedz

Mama niechodzacego 11 miesięcznego dziecka
Mama niechodzacego 11 miesięcznego dziecka | natka | 2017-09-25 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie!

Odpowiedz

Mama
Mama | natka | 2017-09-22 18:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Upośledzenia jesteś ty chyba ! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie! Jedno śmiga jak ma 9 miesięcy inne jak mam 13!

Odpowiedz

Gigi
Gigi | natka | 2017-09-07 01:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A puzzle tez juz układało w wieku 7 mies? Ile elementów? Bo pewnie 500 to pestka..
Co Ty wygadujesz, jakie upośledzone, każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Mój synek ma 11 mies i również SAMODZIELNIE jeszcze nie 'chadza ' i jest w pełni zdrowym i pogodnym dzieckiem.

Odpowiedz

terefere
terefere | natka | 2017-10-22 08:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak macie takie dzieciaki to napewno przez to że żarliście w ciąży kurczaki z ferm to pewnie w wieku 2 lat pójda do szkoly Normalne dzieciaki zaczynaja chodzić okolo roku

Odpowiedz

Tata
Tata | natka | 2017-08-12 06:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty jestes upośledzona... to ze twoje dzieci poszły na nogi w wieku 7 miesięcy wcale nie jest takie dobre, jakbyś sie interesowała troche dzieckiem to bys wiedziała o tym. Pozniej wady postawy i inne rzeczy wychodzą przez te szybsze wstawanie dziecka.

Odpowiedz

Aga
Aga | natka | 2017-07-14 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I kto tu jest upośledzony Różne są dzieci i to chyba raczej Pani są ewenementem że tak wcześnie chodziły

Odpowiedz

Daria
Daria | natka | 2017-07-04 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słucham?! chyba coś się Pani pomyliło!!
Dziecko nie równe dziecku! Moja zaraz ma roczek i dopiero staje na nóżki i robi pierwsze kroczki z moja pomocą. Dzieci się rozwijają w różnym tempie i to że Pani dziecko tak szybko zaczęło chodzić to nie znaczy że inne są gorsze.. czy jak to Pani nazwała upośledzone...

Odpowiedz

Dmm
Dmm | natka | 2017-07-02 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn a także moja córka wcześniej właśnie tak się rozwijały jak jest w artykule. Sama pani neurolog i ortopeda nawet w wieku 11 miesięcy zabronili wymuszania na dziecku szybszego chodzenia poprzez prowadzanie za rączki. Również mówili, że te dzieci, które korzystają z chodzika i które same szybciej zaczynają wstawać i chodzić to w przyszłości moga mieć problemy z kręgosłupem i układem kostnym. To, że pani dzieci szybciej zaczęły chodzić to wcale nie znaczy, że to dobrze.

Odpowiedz

Nina
Nina | natka | 2017-06-29 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama Jesteś uposledzona dziecko ma czas by wstać do 18 miesiaca, zakaz Internetu powinien być dla idiotek:-/

Odpowiedz

Aga
Aga | natka | 2017-06-28 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To pewnie chodziło gdy miało 8 miesiecy??? Każde dziecko jest inne. To są wskazówki a nie,ze tak ma dziecko robić. Brawo,ze Pani dziecko super express sie rozwija. A za krzywe nóżki i problemy z plecami kiedyś Pani podziekuje pociecha. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Laura
Laura | natka | 2017-09-05 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znam dzieci co zaczely chodzic jak mialy rok i m-ac i nie sa upisledzone. Co to za smieszny komentarz z Twojej strony.. masakra

Odpowiedz

Młoda mama
Młoda mama | 2017-06-03 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piszecie takie bzdury i tylko stresujecie młode mamy!!!

Odpowiedz

love
love | 2016-09-01 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To co tu jest napisane z kredkami to nie prawda iż dziecko bieze wszystko do buzi
Po drugie dziecko nalewki w tym wieku nie rozróżnia jeszcze części ciała iż jest za małe
A po trzecie nie każde dzieci mówią to co jest tu napisane bo mój mały np mówi "mama" tata"baba"dada" "nie"tak"
I zaczął chodzić jak miał 10 miesięcy i 10 dni obecnie ma 11 miesięcy
Więc każde dziecko jest inne i rozwija sie w swojym czasie a co ti jest napisane w tych punktach co wyżej wymienilam to naprawdę bzdury ze wogule ktoś tam napisał.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

love
love | love | 2016-09-01 08:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żeby nie było nie chwalę się ze moje dziecko umie to tylko po prostu daje przykłady bo każde dziecko jest wyjątkowe I pqmietajcie i tym mamy 😊😊

Odpowiedz

Mama
Mama | love | 2017-05-22 23:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozumiem że można się z tym nie zgadzać ją osobiście też przymykam oko na niektóre punkty jednakże zalecam zapoznać się z zasadami pisowni i "w ogóle"to przydało by się pogodzić ze słownikiem 😉

Odpowiedz

dmm
dmm | love | 2017-07-02 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Droga pani kochana, wiadomo, że każde dziecko jest inne. Po pierwsze to jest tylko artykuł, a po drugie to są statystyki. Może Pani dziecko rozwija się inaczej, a np moje wpasowuje się w to co jest napisane powyżej.

Odpowiedz

ona
ona | 2016-08-27 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przykre ale mało rzetelny ten artykuł. Moim zdaniem większość dzieci w wieku 11m-cy nie da się położyć na plecy na dywanie 😉bo one są "glodne" ruchu i ciągle się przemieszczają. Z tymi kredkami to też jestem w szoku ..bo moja teraz wszystko bierze do buzi od kamieni po piasek to kredki były by przekąska. Chyba autor tej strony musi zagłębić bardziej temat bo wprowadza w błąd dużo nieświadomych mam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | ona | 2016-12-14 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dałam w tym wieku dziecku grube bambino w drenianej obudowie, była fajma zabawa. No cóż próby brania do buzi też były. Lecz słowo nie tu też można zastososować. Trzeba pilnowac.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-07-07 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn jeszcze nie ma 11msc (skonczy 12.08) a juz potrafi przejsc z kuchni do pokoju , jak skonczyl 7msc to sam wstawal na nozki kazde dziecko rozwija sie inaczej dlatego sa zbedne te glupie komentarze

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ja
ja | Mama | 2017-08-22 00:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam się z Panią..wiadome że tego typu opisy nie do każdego dziecko się idealnie wpisują( jest to ogólny opis a te komentarze to rzeczywiście zbędne...a już twierdzenie że 11 mies.niechodzące niemowlę jest jakieś upośledzone -raczej autorka komentarza skoro takie brednie wypisuje..dzieci się w różnym tempie rozwijają..mój synek ma 11 jeszcze nie chodzi

Odpowiedz

Marya
Marya | 2016-06-27 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja 11mc mala potrafi się załatwić w toalecie.mało tego spusci po sobie wodę buahahah

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?