Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

11. miesiąc życia dziecka

07.04.2017 | 110
separator Wyślij e-mailem
11 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

11 miesięczne dziecko ma za nic protesty ortopedów i coraz częściej usiłuje wstawać na proste nóżki. Wyraźnie widać, że w pozycji pionowej czuje się coraz lepiej. Czasem zdarza mu się nawet przez chwilę stać bez trzymanki. Bardzo pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok, ale najprawdopodobniej będzie musiało poczekać na to jeszcze kilka tygodni. Według statystyk ten moment następuje zwykle w wieku trzynastu-czternastu miesięcy.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

By podnieść leżącą na podłodze zabawkę, dziecko potrafi schylić się lub ukucnąć, przytrzymując się jakiegoś mebla. Niestety, powrót do pozycji stojącej nie jest już taki prosty. Większość dzieci tego jeszcze nie umie. Siadają więc, stają na czworakach, chwytają się nogi od stołu lub innej podpory i mozolnie dźwigają do pionu.

Rączki niemowlaka są już bardzo sprawne. Dziecko potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. chwyt szczypcowy. Możesz też zauważyć, że trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia. Dziecko z wprawą otwiera wszystkie zamykane na magnes szafki, wysuwa lżejsze szuflady, otwiera tekturowe pudełka, wysypując ich zawartość na podłogę. Dlatego zadbaj, aby dom był bezpieczny dla dziecka.

Wyostrza się wzrok dziecka. Jest ono w stanie ogniskować wzrok, śledzić ruchome obiekty i analizować obrazy.

Pod koniec pierwszego roku życia zmienił się rytm snu dziecka. Podczas gdy noworodek przesypiał średnio 16 godzin na dobę, 11 niemowlę potrzebuje już tylko 13 godzin. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej sześć godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia.

Sprawdź też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Rady dla rodziców:

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie już teraz odstaw butelkę. Zbyt długie z niej picie może powodować wady zgryzu.
  • Jeśli dziecko jest "leniwe" i raczej mało się rusza, zachęcaj je do przekręcania się z pleców na brzuch oraz do siadania, kładąc je jak najczęściej na podłodze i kładąc po obu stronach zabawki by były bodźcem do przewrotu.

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

U 11 miesięcznego dziecka wciąż rośnie świadomość siebie jako niezależnej, odrębnej jednostki. Chce coraz częściej samo decydować o tym, co ma robić. Daje mu to poczucie mocy i kontroli nad sobą i w swoim życiem oraz stanowi fundament pod przyszłe umiejętności podejmowania decyzji (11 miesięczne niemowlę może już mówić „nie"!). W miarę jak rośnie w dziecku poczucie niezależnego własnego "ja", zaczyna ono uczestniczyć w prostych zabiegach wokół siebie, takich jak ubieranie czy mycie. Zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnych wędrówek, choć wciąż czuje się niepewnie w odległości kilku kroków od ciebie. Z jednej strony pragnie bezpieczeństwa, z drugiej – swobody. Możesz zauważyć, jak oddala się od ciebie, by po chwili wrócić z powrotem.

Sprawdź też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Dziecko przepada za śmiechem i żartami i zaczyna samo je inicjować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie się jego usposobienia i osobowości.

Zobacz też: Jak rozwija się roczne dziecko - 5 ważnych umiejętności

Pamiętaj, że to ty jesteś wciąż dla dziecka najważniejsza i najdroższa. Żadna zabawka nie może się z tobą równać. To ty pobudzasz wszystkie zmysły dziecka, uczysz, bawisz, jesteś dla niego fascynująca. Jesteś punktem odniesienia, kiedy jest niepewne sytuacji lub własnych uczuć. Obserwowanie wyrazu twojej twarzy pomaga ocenić, czy dane zajęcie jest bezpieczne czy nie.

Rady dla rodziców:

  • Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru. Staraj się jak najczęściej je rozśmieszać, strój miny, zmieniaj głos, dawaj zabawne nakrycia głowy do przymierzenia.
  • Ucz dziecko grzeczności, mówiąc zawsze „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę” itd.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyborów, aby czuło, że liczysz się z jego pragnieniami i opinią.
  • Pamiętaj, że masz nieograniczone możliwości zabawy z dzieckiem. W wielu przypadkach możesz obyć się bez zabawek. Za każdym razem, gdy bawisz się z niemowlakiem, rozwija się on społecznie, psychicznie, fizycznie i intelektualnie. Baw się też z dzieckiem w zabawy rozwijające zmysły

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

11 miesięczne dziecko umie już wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych. Choć dla dorosłych wydaje się to dziecinnie łatwe, zdobycie tej umiejętności to kamień milowy w rozwoju dziecka. Niejedyny – warto dodać. Kolejnym jest zdobycie umiejętności mowy. Niemowlę wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwusylabowe słowa i naśladuje dźwięki. Przyswaja sobie coraz więcej słów, prawdopodobnie zna już dobrze słowa „mama”, „tata”, „pa-pa”, „spać” i „nie”.

Przeczytaj też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Dziecko staje się stanowcze i zdecydowane. Dokładnie wie, czego chce, i potrafi to wyrazić. Kiedy pragnie, byś podała mu zabawkę, wyciąga rączki w kierunku przedmiotu pożądania. Kiedy nie ma ochoty na jedzenie, stanowczo kręci główką. Może buntować się przy ubieraniu i przewijaniu. Czasem umie nawet powiedzieć wprost: „Nie!”. Kiedy słyszy: „nie” od ciebie, reakcja może być różna. Może się cofnąć, przerwać to, co robi albo wręcz przeciwnie – kontynuować czynność mimo zakazu. Sprawdza w ten sposób, jak daleko może się posunąć. Robiąc coś „zakazanego” może na ciebie zerkać. To dowód na to, że ma świadomość ustanowionych przez ciebie zasad.

Sprawdź: Jak powinno się rozwijać jedenastomiesięczne niemowlę?

Dziecko jest coraz bardziej świadome swego imienia, uczy się też imion domowników. Staraj się więc używać imion i zaimków, to pomaga dziecku w identyfikacji bliskich mu osób i porządkowaniu jego świata.

Dziecko okazuje większe zainteresowanie książeczkami. Skupia wzrok na obrazkach ilustrujących czytaną przez ciebie treść. Umie odróżniać przedmioty po temperaturze, kształcie, ciężarze i konsystencji. Niemowlę potrafi rozpoznać na obrazku psa, kota, ptaka, dom, samochód (oczywiście najlepiej idzie mu z tymi, z którymi styka się na co dzień). Dziecko uczy się nazw części ciała i może już odpowiadać na pytania na ten temat. Może już potrafić zidentyfikować swój nos, buzię, uszy, pępek, potem nogi i głowę.

Zobacz też: Zacznij czytać od małego!

Rady dla rodziców:

  • 11 miesięczne niemowlę uwielbia rysować. Kup mu grube woskowe kredki (są nietoksyczne) i stwarzaj okazje do rysowania jak najczęściej. Sprawdź też: Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?
  • Szanuj to, że dziecko staje się niezależne, myśli samo za siebie i nie zawsze słucha twoich poleceń.
  • Okazuj dziecku, że doceniasz jego pozytywne zachowania. Im częściej będziesz chwalić niemowlę za jego działania, tym częściej będzie je powtarzać.
  • Zapewnij dziecku bogaty wybór zabawek, tj. puzzle, różnokształtne układanki, piramidy z kółek.
Zobacz też: Zrób to sam - 9 ciekawych i oryginalnych zabawek

Zobacz film, jaki jeździk jest dobry dla dziecka:

11. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Krzywe nóżki. Większość dzieci w tym wieku ma krzywe nóżki, tzn. ich kolana nie stykają się, gdy się, trzymając stopy razem. To normalne. Dopiero po kilku latach nóżki staną się proste.

Jeszcze nie staje na nóżki. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Może po prostu dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Później stają na nogach te dzieci, które są pulchniutkie, a także takie, które nie miały zbyt dużo okazji by trenować chodzenie (np. te, które często siedziały w kojcu).

Mały przyrost wagi. Cóż, niemowlęta w drugim półroczu nie rosną już tak szybko jak w pierwszym. Ważne jest to, by mieściły się na odpowiednich centylach wzrostu i wagi.

Dlatego sprawdź: Siatki centylowe dla dzieci

Zrób test: Co potrafi 11-miesięczne niemowlę?

11. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
6 ważnych zasad podawania leków dziecku
Prezenty dla niemowlaka - nasze hity
10 pilnych pytań do pediatry
15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem
20 par najfajniejszych bucików dla niemowląt
 

separator Wyślij e-mailem separator 110 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (110)
avatar

kika
kika | 2017-11-21 21:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko skończylo 11 mci od 2 tyg staje przy meblach ale jeszcze nie chodzi i to nie znaczy ze jest upośledzone po prostu tak sie rozwila a w 5 mc dzwignela główkę i nic się nie stalo

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-11-10 10:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas właściwie wszystko się zgadza. Jedynie z mowa wyprzedza o wiele. Neurolog stwierdziła że zasób słów ma hak dziecko w 18miesiącu. Poza pojedynczymi słabymi mówi np. Idę choć czy gdzie. Nie sądzę żeby opis był przesądzony, aczkolwiek jest to wersja książkowa i należy mieć na uwadze że każde dziecko rozwija się swoim indywidualnym tepem

Odpowiedz

angi
angi | 2017-11-03 14:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"11 miesięczne dziecko ma za nic protesty ortopedów i coraz częściej usiłuje wstawać na proste nóżki. Wyraźnie widać, że w pozycji pionowej czuje się coraz lepiej. Czasem zdarza mu się nawet przez chwilę stać bez trzymanki. Bardzo pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok, ale najprawdopodobniej będzie musiało poczekać na to jeszcze kilka tygodni. Według statystyk ten moment następuje zwykle w wieku trzynastu-czternastu miesięcy."
...co za bzdury! moje dziecko zaczęło wstawać w wieku 7 miesięcy, w wieku 8 zaczeło dreptać przy meblach. Zaczął sam chodzić mając 10 miesięcy, teraz ma 11 i śmiga jak stary. Do niczego zmuszany nie był, w takim tempie się rozwija a zdania ortopedów nie są żadną dla mnie wyrocznią. Każde dziecko ma swój rytm rozwoju i tyle.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Daga
Daga | angi | 2017-11-14 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czemu Pani uważa że to bzdury? Pani dziecko widocznie rozwija się szybciej. Mój synek ma wszystko zgodnie z opisem także rozwija się tempem książkowym jak większość dzieci.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-10-17 15:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic tylko zawody " kto ma bystrzejsze dziecko". Chyba nie po to są miejsca na komentarze żeby mieć się okazję dowartosciowac. Mam wrażenie, że większość komentujących to ludzie o bardzo niskiej samoocenie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

...
... | Aga | 2017-11-21 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

haha dokładnie tak

Odpowiedz

Wik
Wik | 2017-10-10 20:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No naprawdę jestem w szoku co tu jest napisane. Mój synek zaczął chodzić jak miał 9 miesięcy jak 7 to stawał na nóżki w łóżeczku, a 8 jak stawał bez podpory. Ale wiadomo każde dziecko jest inne. Z mową tylko "mama""baba""da da" ale stanowczo pokazuje główką "nie" a zwłaszcza przy jedzeniu.:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

angi
angi | Wik | 2017-11-03 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się :) też mnie to zszokowało

Odpowiedz

Mama Asi
Mama Asi | 2017-08-05 09:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To że dziecko wszystko bierze do buzi to wiadome, ale jeżeli próbujemy rysować np. kredkami to razem, więc można dopilnować żeby dziecko nie gryzło. I jak już kilka osób pisało każde dziecko jest inne.

Odpowiedz

Lol
Lol | 2017-07-03 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kto te brednie pisal... odstawic butelke.. kredki.. puzzle... ???? Dziecko laduje wszystko do buzi i gryzie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agat
Agat | Lol | 2017-07-14 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Butelka nie jest niczym dobrym i tak naprawdę Im wcześniej się odstawiłam tym lepiej A niech sobie pogryzie kredkę czy puzzla Byle pod kontrolą Nie ma tu żadnych bredni

Odpowiedz

Moniq
Moniq | Lol | 2017-09-13 14:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasne! Pewnie jeszcze do szkoły zaczęło chodzić w wieku 8 miesiecy
Hehe, dobre

Odpowiedz

Moniq
Moniq | Moniq | 2017-09-13 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To miała byc odpowiedz dla natki

Odpowiedz

natka
natka | 2017-06-25 21:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale to sa brednie, opis na lekko 7-8 mies dziecko jak nie mniejsze, moje dzieci, ja, moj partner i moich znajomych dzieci zaczely wstawac ok 7 mies zycia a do 8 juz sobie chadzaly
te 11mies dziecko jakies uposledzone chyba wg tego artykulu

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ulenka
Ulenka | natka | 2017-06-27 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty chyba sama jestes uposledzona takie glupoty piszesz!!!

Odpowiedz

Aga
Aga | Ulenka | 2017-06-28 09:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo.

Odpowiedz

Ada
Ada | natka | 2017-12-10 21:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze słyszę, żeby dziecko chodziło mając 8 miesięcy

Odpowiedz

Aaa
Aaa | natka | 2017-12-05 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Widocznie ja i moje znajome mamy upośledzone dzieci😉 gratuluję normalnosci😁

Odpowiedz

Kasia
Kasia | natka | 2017-11-27 11:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty kobieto jestes uposledzona

Odpowiedz

Negi
Negi | natka | 2017-11-22 13:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przyznam szczerze że ja też gdy czytam opis rozwoju odpowiedni dla wieku mojego syna to wszystko się nie zgadza - zgadza się gdy przeczytam dwa lub trzy miesiące do przodu. Mój syn siedział sam jak miał 4 miesiace i stawał na móżki , pod koniec siódmego miesiąca zaczynał pierwsze kroki a w połowie 8 już sam zasówał na nóżkach.

Odpowiedz

Anna
Anna | natka | 2017-11-10 10:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma 11. Próbuje wstawać od kilku dni. Posiadała pani wszystkie rozumy czy może jednak pani wypociny to kompletne bzdury? Każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tepie to nie wyścig szczorow, żeby pisać że 11to miesięcznik który sam nie staje jest upośledzonych. Jak pani chce nauczyć swoje dziecko myślenia skoro sama pani tego nie potrafi? 😣

Odpowiedz

Sandra
Sandra | natka | 2017-11-10 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wierze w to co widzę, to teraz Pani obraziła moje dziecko. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to nie oznacza że jest upośledzone. Niech Pani dwa razy logicznie pomyśli zanim takie brednie napisze.

Odpowiedz

terefere
terefere | natka | 2017-10-22 08:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak macie takie dzieciaki to napewno przez to że żarliście w ciąży kurczaki z ferm to pewnie w wieku 2 lat pójda do szkoly Normalne dzieciaki zaczynaja chodzić okolo roku

Odpowiedz

Adeas
Adeas | natka | 2017-10-13 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To masz słabo bo im później zaczyna stać i chodzić to lepiej! Nie obciąża stawów i bioder. A dziecko im dłużej raczkuje to tym bardziej rozwija się mózg i inteligencja. Ciekawe po kim będą miały twoje skoro stały już w 7 miesiącu???

Odpowiedz

Nowapaula
Nowapaula | natka | 2017-10-08 02:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Upośledzenie?8 miesięczne dziecko" sobie chadza" jak to czytam to ciarki po plecach przechodzą...

Odpowiedz

Kornelia
Kornelia | natka | 2017-09-29 00:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Albo Ty uposledzona jestes...umyslowo

Odpowiedz

Iwona
Iwona | natka | 2017-12-11 11:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazde dziecko rozwijja sie w swoim tempie. A to ze zaczyna wstawac majac 11mies nie znaczy ze jest uposkedzone. Znam duzo takich dzieci. Sama mam 3 i wiem co pisze. Synek szwagierki tez zaczal chodzic po roku i jest okazem zdtowia. Wiec tak jak pisalam to jest indywidialna sprawa.

Odpowiedz

Mama niechodzacego 11 miesięcznego dziecka
Mama niechodzacego 11 miesięcznego dziecka | natka | 2017-09-25 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie!

Odpowiedz

Mama
Mama | natka | 2017-09-22 18:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Upośledzenia jesteś ty chyba ! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie! Jedno śmiga jak ma 9 miesięcy inne jak mam 13!

Odpowiedz

Gigi
Gigi | natka | 2017-09-07 01:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A puzzle tez juz układało w wieku 7 mies? Ile elementów? Bo pewnie 500 to pestka..
Co Ty wygadujesz, jakie upośledzone, każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Mój synek ma 11 mies i również SAMODZIELNIE jeszcze nie 'chadza ' i jest w pełni zdrowym i pogodnym dzieckiem.

Odpowiedz

Laura
Laura | natka | 2017-09-05 22:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znam dzieci co zaczely chodzic jak mialy rok i m-ac i nie sa upisledzone. Co to za smieszny komentarz z Twojej strony.. masakra

Odpowiedz

Tata
Tata | natka | 2017-08-12 06:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty jestes upośledzona... to ze twoje dzieci poszły na nogi w wieku 7 miesięcy wcale nie jest takie dobre, jakbyś sie interesowała troche dzieckiem to bys wiedziała o tym. Pozniej wady postawy i inne rzeczy wychodzą przez te szybsze wstawanie dziecka.

Odpowiedz

Aga
Aga | natka | 2017-07-14 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I kto tu jest upośledzony Różne są dzieci i to chyba raczej Pani są ewenementem że tak wcześnie chodziły

Odpowiedz

Daria
Daria | natka | 2017-07-04 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słucham?! chyba coś się Pani pomyliło!!
Dziecko nie równe dziecku! Moja zaraz ma roczek i dopiero staje na nóżki i robi pierwsze kroczki z moja pomocą. Dzieci się rozwijają w różnym tempie i to że Pani dziecko tak szybko zaczęło chodzić to nie znaczy że inne są gorsze.. czy jak to Pani nazwała upośledzone...

Odpowiedz

Dmm
Dmm | natka | 2017-07-02 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn a także moja córka wcześniej właśnie tak się rozwijały jak jest w artykule. Sama pani neurolog i ortopeda nawet w wieku 11 miesięcy zabronili wymuszania na dziecku szybszego chodzenia poprzez prowadzanie za rączki. Również mówili, że te dzieci, które korzystają z chodzika i które same szybciej zaczynają wstawać i chodzić to w przyszłości moga mieć problemy z kręgosłupem i układem kostnym. To, że pani dzieci szybciej zaczęły chodzić to wcale nie znaczy, że to dobrze.

Odpowiedz

Nina
Nina | natka | 2017-06-29 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama Jesteś uposledzona dziecko ma czas by wstać do 18 miesiaca, zakaz Internetu powinien być dla idiotek:-/

Odpowiedz

Aga
Aga | natka | 2017-06-28 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To pewnie chodziło gdy miało 8 miesiecy??? Każde dziecko jest inne. To są wskazówki a nie,ze tak ma dziecko robić. Brawo,ze Pani dziecko super express sie rozwija. A za krzywe nóżki i problemy z plecami kiedyś Pani podziekuje pociecha. Pozdrawiam.

Odpowiedz

normalna
normalna | natka | 2017-09-27 13:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba ty jestes uposledzona kazde dzieco rowzwija sie w swoim tempie

Odpowiedz

Młoda mama
Młoda mama | 2017-06-03 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piszecie takie bzdury i tylko stresujecie młode mamy!!!

Odpowiedz

love
love | 2016-09-01 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To co tu jest napisane z kredkami to nie prawda iż dziecko bieze wszystko do buzi
Po drugie dziecko nalewki w tym wieku nie rozróżnia jeszcze części ciała iż jest za małe
A po trzecie nie każde dzieci mówią to co jest tu napisane bo mój mały np mówi "mama" tata"baba"dada" "nie"tak"
I zaczął chodzić jak miał 10 miesięcy i 10 dni obecnie ma 11 miesięcy
Więc każde dziecko jest inne i rozwija sie w swojym czasie a co ti jest napisane w tych punktach co wyżej wymienilam to naprawdę bzdury ze wogule ktoś tam napisał.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

love
love | love | 2016-09-01 08:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żeby nie było nie chwalę się ze moje dziecko umie to tylko po prostu daje przykłady bo każde dziecko jest wyjątkowe I pqmietajcie i tym mamy 😊😊

Odpowiedz

Mama
Mama | love | 2017-05-22 23:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozumiem że można się z tym nie zgadzać ją osobiście też przymykam oko na niektóre punkty jednakże zalecam zapoznać się z zasadami pisowni i "w ogóle"to przydało by się pogodzić ze słownikiem 😉

Odpowiedz

dmm
dmm | love | 2017-07-02 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Droga pani kochana, wiadomo, że każde dziecko jest inne. Po pierwsze to jest tylko artykuł, a po drugie to są statystyki. Może Pani dziecko rozwija się inaczej, a np moje wpasowuje się w to co jest napisane powyżej.

Odpowiedz

Sul
Sul | love | 2017-11-02 17:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie te kredki i puzzle to nie nadają się dziecko wszystko do buzi bierze mój ma 11 miesięcy i zaczął chodzić

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?