Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

11. miesiąc życia dziecka

07.04.2017 | 66
separator Wyślij e-mailem
11 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

11 miesięczne dziecko ma za nic protesty ortopedów i coraz częściej usiłuje wstawać na proste nóżki. Wyraźnie widać, że w pozycji pionowej czuje się coraz lepiej. Czasem zdarza mu się nawet przez chwilę stać bez trzymanki. Bardzo pragnie wykonać pierwszy samodzielny krok, ale najprawdopodobniej będzie musiało poczekać na to jeszcze kilka tygodni. Według statystyk ten moment następuje zwykle w wieku trzynastu-czternastu miesięcy.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

By podnieść leżącą na podłodze zabawkę, dziecko potrafi schylić się lub ukucnąć, przytrzymując się jakiegoś mebla. Niestety, powrót do pozycji stojącej nie jest już taki prosty. Większość dzieci tego jeszcze nie umie. Siadają więc, stają na czworakach, chwytają się nogi od stołu lub innej podpory i mozolnie dźwigają do pionu.

Rączki niemowlaka są już bardzo sprawne. Dziecko potrafi chwycić guzik zgiętym kciukiem i palcem wskazującym – jest to tzw. chwyt szczypcowy. Możesz też zauważyć, że trzyma przedmioty za trzonki lub zakończenia. Dziecko z wprawą otwiera wszystkie zamykane na magnes szafki, wysuwa lżejsze szuflady, otwiera tekturowe pudełka, wysypując ich zawartość na podłogę. Dlatego zadbaj, aby dom był bezpieczny dla dziecka.

Wyostrza się wzrok dziecka. Jest ono w stanie ogniskować wzrok, śledzić ruchome obiekty i analizować obrazy.

Pod koniec pierwszego roku życia zmienił się rytm snu dziecka. Podczas gdy noworodek przesypiał średnio 16 godzin na dobę, 11 niemowlę potrzebuje już tylko 13 godzin. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej sześć godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w ciągu dnia.

Sprawdź też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Rady dla rodziców:

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie już teraz odstaw butelkę. Zbyt długie z niej picie może powodować wady zgryzu.
  • Jeśli dziecko jest "leniwe" i raczej mało się rusza, zachęcaj je do przekręcania się z pleców na brzuch oraz do siadania, kładąc je jak najczęściej na podłodze i kładąc po obu stronach zabawki by były bodźcem do przewrotu.

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

U 11 miesięcznego dziecka wciąż rośnie świadomość siebie jako niezależnej, odrębnej jednostki. Chce coraz częściej samo decydować o tym, co ma robić. Daje mu to poczucie mocy i kontroli nad sobą i w swoim życiem oraz stanowi fundament pod przyszłe umiejętności podejmowania decyzji (11 miesięczne niemowlę może już mówić „nie"!). W miarę jak rośnie w dziecku poczucie niezależnego własnego "ja", zaczyna ono uczestniczyć w prostych zabiegach wokół siebie, takich jak ubieranie czy mycie. Zaczyna podejmować pierwsze próby samodzielnych wędrówek, choć wciąż czuje się niepewnie w odległości kilku kroków od ciebie. Z jednej strony pragnie bezpieczeństwa, z drugiej – swobody. Możesz zauważyć, jak oddala się od ciebie, by po chwili wrócić z powrotem.

Sprawdź też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Dziecko przepada za śmiechem i żartami i zaczyna samo je inicjować. Śmiech ma ogromny wpływ na kształtowanie się jego usposobienia i osobowości.

Zobacz też: Jak rozwija się roczne dziecko - 5 ważnych umiejętności

Pamiętaj, że to ty jesteś wciąż dla dziecka najważniejsza i najdroższa. Żadna zabawka nie może się z tobą równać. To ty pobudzasz wszystkie zmysły dziecka, uczysz, bawisz, jesteś dla niego fascynująca. Jesteś punktem odniesienia, kiedy jest niepewne sytuacji lub własnych uczuć. Obserwowanie wyrazu twojej twarzy pomaga ocenić, czy dane zajęcie jest bezpieczne czy nie.

Rady dla rodziców:

  • Rozbudzaj w dziecku poczucie humoru. Staraj się jak najczęściej je rozśmieszać, strój miny, zmieniaj głos, dawaj zabawne nakrycia głowy do przymierzenia.
  • Ucz dziecko grzeczności, mówiąc zawsze „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę” itd.
  • Pozwalaj dziecku dokonywać wyborów, aby czuło, że liczysz się z jego pragnieniami i opinią.
  • Pamiętaj, że masz nieograniczone możliwości zabawy z dzieckiem. W wielu przypadkach możesz obyć się bez zabawek. Za każdym razem, gdy bawisz się z niemowlakiem, rozwija się on społecznie, psychicznie, fizycznie i intelektualnie. Baw się też z dzieckiem w zabawy rozwijające zmysły

11. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

11 miesięczne dziecko umie już wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych. Choć dla dorosłych wydaje się to dziecinnie łatwe, zdobycie tej umiejętności to kamień milowy w rozwoju dziecka. Niejedyny – warto dodać. Kolejnym jest zdobycie umiejętności mowy. Niemowlę wymawia ze zrozumieniem pierwsze dwusylabowe słowa i naśladuje dźwięki. Przyswaja sobie coraz więcej słów, prawdopodobnie zna już dobrze słowa „mama”, „tata”, „pa-pa”, „spać” i „nie”.

Przeczytaj też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Dziecko staje się stanowcze i zdecydowane. Dokładnie wie, czego chce, i potrafi to wyrazić. Kiedy pragnie, byś podała mu zabawkę, wyciąga rączki w kierunku przedmiotu pożądania. Kiedy nie ma ochoty na jedzenie, stanowczo kręci główką. Może buntować się przy ubieraniu i przewijaniu. Czasem umie nawet powiedzieć wprost: „Nie!”. Kiedy słyszy: „nie” od ciebie, reakcja może być różna. Może się cofnąć, przerwać to, co robi albo wręcz przeciwnie – kontynuować czynność mimo zakazu. Sprawdza w ten sposób, jak daleko może się posunąć. Robiąc coś „zakazanego” może na ciebie zerkać. To dowód na to, że ma świadomość ustanowionych przez ciebie zasad.

Sprawdź: Jak powinno się rozwijać jedenastomiesięczne niemowlę?

Dziecko jest coraz bardziej świadome swego imienia, uczy się też imion domowników. Staraj się więc używać imion i zaimków, to pomaga dziecku w identyfikacji bliskich mu osób i porządkowaniu jego świata.

Dziecko okazuje większe zainteresowanie książeczkami. Skupia wzrok na obrazkach ilustrujących czytaną przez ciebie treść. Umie odróżniać przedmioty po temperaturze, kształcie, ciężarze i konsystencji. Niemowlę potrafi rozpoznać na obrazku psa, kota, ptaka, dom, samochód (oczywiście najlepiej idzie mu z tymi, z którymi styka się na co dzień). Dziecko uczy się nazw części ciała i może już odpowiadać na pytania na ten temat. Może już potrafić zidentyfikować swój nos, buzię, uszy, pępek, potem nogi i głowę.

Zobacz też: Zacznij czytać od małego!

Rady dla rodziców:

  • 11 miesięczne niemowlę uwielbia rysować. Kup mu grube woskowe kredki (są nietoksyczne) i stwarzaj okazje do rysowania jak najczęściej. Sprawdź też: Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?
  • Szanuj to, że dziecko staje się niezależne, myśli samo za siebie i nie zawsze słucha twoich poleceń.
  • Okazuj dziecku, że doceniasz jego pozytywne zachowania. Im częściej będziesz chwalić niemowlę za jego działania, tym częściej będzie je powtarzać.
  • Zapewnij dziecku bogaty wybór zabawek, tj. puzzle, różnokształtne układanki, piramidy z kółek.
Zobacz też: Zrób to sam - 9 ciekawych i oryginalnych zabawek

Zobacz film, jaki jeździk jest dobry dla dziecka:

11. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Krzywe nóżki. Większość dzieci w tym wieku ma krzywe nóżki, tzn. ich kolana nie stykają się, gdy się, trzymając stopy razem. To normalne. Dopiero po kilku latach nóżki staną się proste.

Jeszcze nie staje na nóżki. Pamiętaj, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Może po prostu dziecko nie jest jeszcze na to gotowe. Później stają na nogach te dzieci, które są pulchniutkie, a także takie, które nie miały zbyt dużo okazji by trenować chodzenie (np. te, które często siedziały w kojcu).

Mały przyrost wagi. Cóż, niemowlęta w drugim półroczu nie rosną już tak szybko jak w pierwszym. Ważne jest to, by mieściły się na odpowiednich centylach wzrostu i wagi.

Dlatego sprawdź: Siatki centylowe dla dzieci

Zrób test: Co potrafi 11-miesięczne niemowlę?

11. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
6 ważnych zasad podawania leków dziecku
Prezenty dla niemowlaka - nasze hity
10 pilnych pytań do pediatry
15 rad dla taty, który zostaje sam z dzieckiem
20 par najfajniejszych bucików dla niemowląt
 

separator Wyślij e-mailem separator 66 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (66)
avatar

love
love | 2016-09-01 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To co tu jest napisane z kredkami to nie prawda iż dziecko bieze wszystko do buzi
Po drugie dziecko nalewki w tym wieku nie rozróżnia jeszcze części ciała iż jest za małe
A po trzecie nie każde dzieci mówią to co jest tu napisane bo mój mały np mówi "mama" tata"baba"dada" "nie"tak"
I zaczął chodzić jak miał 10 miesięcy i 10 dni obecnie ma 11 miesięcy
Więc każde dziecko jest inne i rozwija sie w swojym czasie a co ti jest napisane w tych punktach co wyżej wymienilam to naprawdę bzdury ze wogule ktoś tam napisał.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

love
love | love | 2016-09-01 08:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żeby nie było nie chwalę się ze moje dziecko umie to tylko po prostu daje przykłady bo każde dziecko jest wyjątkowe I pqmietajcie i tym mamy 😊😊

Odpowiedz

ona
ona | 2016-08-27 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przykre ale mało rzetelny ten artykuł. Moim zdaniem większość dzieci w wieku 11m-cy nie da się położyć na plecy na dywanie 😉bo one są "glodne" ruchu i ciągle się przemieszczają. Z tymi kredkami to też jestem w szoku ..bo moja teraz wszystko bierze do buzi od kamieni po piasek to kredki były by przekąska. Chyba autor tej strony musi zagłębić bardziej temat bo wprowadza w błąd dużo nieświadomych mam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | ona | 2016-12-14 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dałam w tym wieku dziecku grube bambino w drenianej obudowie, była fajma zabawa. No cóż próby brania do buzi też były. Lecz słowo nie tu też można zastososować. Trzeba pilnowac.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-07-07 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn jeszcze nie ma 11msc (skonczy 12.08) a juz potrafi przejsc z kuchni do pokoju , jak skonczyl 7msc to sam wstawal na nozki kazde dziecko rozwija sie inaczej dlatego sa zbedne te glupie komentarze

Odpowiedz

Marya
Marya | 2016-06-27 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja 11mc mala potrafi się załatwić w toalecie.mało tego spusci po sobie wodę buahahah

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-05-11 15:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ma niespełna 11 miesięcy, kiedy "czytamy" książkę ze zwierzątkami i naśladuje je bardzo go to interesuje. Słucha uważnie. Kurka "kokoko" stała się jego ulubiona do tego stopnia, że jak wcześniej budził się rano nawoływał mnie z łóżeczka mamamama mamama itd... teraz w niebogłosy! krzyczy kokookooo kokokoooo :) Poza tym rozwija się całkiem fajnie z jednymi rzeczami jest do przodu z innymi do tyłu. Jedno mogę powiedzieć mam drugiego chłopaka i rozwijają się super nie gorzej niż dziewczynki. To zdecydowanie MIT. Pozdrawiam mamy z dystansem :-)

Odpowiedz

Matka Brajana
Matka Brajana | 2016-04-20 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pfff, mój synek nie ma jeszcze 11 miesięcy i już potrafi narysować psa, kota i autoportret - żadnymi tam woskowymi kredkami, szkicuje ołówkiem! A chodzi już od 3.5 miesiąca, bo jest taki zdolny i mądry. Z tego powodu w przyszłości z pewnością będzie dyrektorem jakiejś korporacji, a te dzieci co zaczęły chodzić w wieku 13 miesięcy będą mu podwładnymi. Bo są gorsze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Didi
Didi | Matka Brajana | 2016-04-21 10:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale na pewno nie mowi tak jak moja córcia... Odkąd skończyła 7 miesięcy recytuje lokomotywę z pamięci....

Odpowiedz

Grace
Grace | Didi | 2016-12-07 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój 10cio miesięczny Wnusio zna inwokację do Pana Tadeusza :)
Fajne te nasze Skarby :)

Odpowiedz

Ania
Ania | Matka Brajana | 2017-04-20 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie można mówić że jakieś dziecko będzie gorsze tylko dlatego ze zaczęło później chodzić. Każde dIecko rozwija się w swoim tempie, moja córka również zaczęła chodzić w wieku 9 i pół miesiąca ale nie stawiam ze będzie lepsze od innych. Jest pani tak zakochana w swoim dziecku ze wywyzsza je ponad to. Oby pani marzenia co do wysokiego stopnia społecznego społecznego dziecka się spełniły choć polecam odrobinę dystansu do i trochę mniej zaufania. Pozdrawiam mamo Brajana

Odpowiedz

Jaa
Jaa | Matka Brajana | 2016-05-21 21:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty jestes jakas nie normalna?

Odpowiedz

Fffff
Fffff | Matka Brajana | 2017-04-02 18:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie normalna babo stoczysz dziecko na złą droge

Odpowiedz

Grace
Grace | Matka Brajana | 2016-12-07 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda, że większość mam na tym forum nie ma poczucia humoru :(

Odpowiedz

Ma
Ma | Matka Brajana | 2017-02-14 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Współczucie dla Brajanka mając taką matkę. !!!!!

Odpowiedz

Asia
Asia | Matka Brajana | 2017-04-21 22:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobre 😂👍

Odpowiedz

Klaud
Klaud | Matka Brajana | 2016-06-15 07:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

babo stuknij się w łeb. Głupstwa wypisujesz.

Odpowiedz

Karolina
Karolina | Matka Brajana | 2016-06-17 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobrze że pani syn nie chodzi już od 5 miesiąca życia. A jak pani syn tak umie malować to przyjade do was pokaże mu zdjęcie Seleny Gomez i niech mi naszkicuje! Niech naprawdę pani się ogarnie!

Odpowiedz

Aaaa
Aaaa | Matka Brajana | 2016-06-24 21:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Idiotka tempa kretynko jak go tak wychowasz to będzie nocniki innym czyścil

Odpowiedz

Elka
Elka | Matka Brajana | 2016-07-23 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

:))))))

Odpowiedz

love
love | Matka Brajana | 2016-09-01 08:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu trochę na koncuwce pojechałaś każde dziecko rozwija się w swoim tempie niektóre lepiej niektóre gorzej super dla Twojego ze jest bystry ale nie obrażaj innych dzieci .

Odpowiedz

Kora
Kora | Matka Brajana | 2016-09-07 23:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale ty jesteś smieszna kobieto

Odpowiedz

bej
bej | Matka Brajana | 2016-10-14 12:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hhehhehee, w punkt!

Odpowiedz

m
m | Matka Brajana | 2016-05-30 10:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pani jest gorsza razem z dzieckiem

Odpowiedz

mama
mama | Matka Brajana | 2016-05-31 20:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem zszokowana Pani wypowiedzią. Coś mi się wydaję, ze ktoś ma tu przerost ambicji. Kazde dziecko jest wyjatkowe dla swojego rodzica i żal mi Pani. Najlepszych wzorców to Pani dziecku raczej nie przekaże. "Bo są gorsze" - co to ma być wogóle???

Odpowiedz

haza
haza | Matka Brajana | 2016-06-01 19:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo za komentarz!! Matki potrafią być porąbane. Na wyscigi które wczesniej chodzi sika na nocnik itp a jak w gimnazjum to samo dziecko nie potrafi sprowadzać do wspólnego mianownika to już mamusie cichutko. Wiem bo daje korepetycje z matematyki. Pieluszkowe zapalenie mózgu !

Odpowiedz

JC
JC | haza | 2016-06-01 19:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

EJ BABY TO BYŁA METAFORA, HELLO MARIOLKI !

Odpowiedz

numi
numi | 2015-11-19 13:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ktoś czyta te wszystkie komentarze???? mnie po pierwszych trzech sie odechciało...po co wy sie tu w ogole udzielacie??? za przeproszeniem g**no mnie obchodzi co potrafią wasze dzieci, a czego jeszcze nie. I tak każde rozwija się bardzo indywidualnie, więc darujcie sobie "a moja kasia, zuzia, basia....". Jestescie żałosne...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agatek
agatek | numi | 2015-12-15 17:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokladnie normalnie idiotki gorzej niz te dzieci

Odpowiedz

Kasia
Kasia | numi | 2016-04-18 12:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mnie to ciekawi nie musisz czytać , poza tym jakich sie spodziewasz komentarzy !!!!???

Odpowiedz

All
All | numi | 2016-05-11 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba jednak interesują skoro pojawił się komentarz. Dziewczyno tylko spokój Cię uratuje... daj nacieszyć się innym mamom ich zdolnymi dzieciakami. To jedyny czas gdy fajna jest duża rzadka kupka, pomalowany i zniszczony dom, spanie i jedzenie ze zwierzakiem. Każdy jest takim rodzicem jakim zechce być i nikomu nic do tego.

Odpowiedz

właśnie
właśnie | numi | 2017-01-06 15:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hehehehehe

Odpowiedz

cudowna mama taty
cudowna mama taty | numi | 2017-02-09 00:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bo to buraki niemyte ;)

Odpowiedz

OLITT
OLITT | numi | 2017-04-25 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chcialam cos napisac, ale widze ze juz nie musze :) tego sie juz czytac nie da! Nie wiem, gdzie tu w artykule bylo napisane, ze dzieci ktore tego wszystkiego nie robia, beda gorsze... -.-'

Odpowiedz

paula
paula | 2015-10-05 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój syn potrafi znaleźć w książeczce pieska;) przewraca kartki i jak trafi na pieska to patrzy na moja reakcje:)

Odpowiedz

krasnal76
krasnal76 | 2015-05-31 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka skończyła 11 miesięcy i uwielbia oglądać bajki...i oczywiście jak pytam się gdzie jest kurka,słoneczko,piesek,kotek itd. to mi pokazuje paluszkiem,wiec nie rozumiem zdziwienia....i też już od paru dni potrafi przejść przez pół pokoju samodzielnie...

Odpowiedz

mama
mama | 2015-04-02 18:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

" Niemowlę potrafi rozpoznać na obrazku psa, kota, ptaka, dom, samochód "ciekawi mnie jak ??? "11 miesięczne niemowlę uwielbia rysować." chyba jeść kredki :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zani
zani | mama | 2015-04-07 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hahaha dokładnie moja Oliwka zjadła by wszystkie kredki zanim by coś narysowała:)

Odpowiedz

MamaKacperka
MamaKacperka | zani | 2016-05-24 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Kacperek też :D hahaha

Odpowiedz

ja
ja | mama | 2015-04-15 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no potrafi . moja córka gdy oglądamy książeczki zapytana gdzie jest kotek ? gdzie jest piesek ? - umie je wskazaćna obrazku mniej więcej.. No a jeśli chodzi o kredki to fakt :)- lepiejwychodzi zjadanie niz rysowanie :)

Odpowiedz

Jazosia
Jazosia | mama | 2016-05-24 21:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie,dokladnie.

Odpowiedz

nicram
nicram | mama | 2016-12-23 06:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

11 miesiac to nadal wgryzanie sie we wszystko co jest pod reka kredka woskowa staje sie lepsza zabawka do gryzienia i to chyba sfera marzen autora, ze dziecko radosnie bedzie rysowalo dluzej niz 5 sekund, sam bym wolal woskowa kredke pogryzc ;)

Odpowiedz

Knrolina
Knrolina | mama | 2015-08-18 16:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokladnie.

Odpowiedz

Gosia
Gosia | mama | 2015-11-30 20:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Swieta racja jestem mama 3 doroslych dzieci i babcia.A to sie usmialam,Pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?