Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

13. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 42
separator Wyślij e-mailem
mama, dziecko, miłość, niemowlę, roczne dziecko
fot. Fotolia

13. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W ciągu 1 roku twoje dziecko rosło jak na drożdżach. Teraz, 13 miesięczne dziecko w 2. roku życia, tempo jego rozwoju słabnie: przez 12 najbliższych miesięcy przybierze na wadze  „tylko” ok. 2 kg i urośnie mniej więcej 12 cm. 

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

W ciągu 1 roku życia twoje dziecko nauczyło się panowania nad własnym ciałem. Zaczęło od przejęcia kontroli nad głową, potem nauczyło się kontrolować tułów, ręce, a na końcu nogi. Potrafi już samodzielnie się poruszać i manipulować przedmiotami. Teraz pora na doskonalenie tych umiejętności. 

Pod koniec 13 miesiąca życia twoje dziecko potrafi już podnieść się do pozycji pionowej i po chwili usiąść z powrotem. Robi także pierwsze, nie do końca jeszcze samodzielne kroczki:  trzymając się czegoś, np. mebli albo barierki łóżeczka, przesuwa się z miejsca na miejsce. 
 
Niektóre dzieci potrafią już stać  samodzielnie, są i takie, które całkiem sprawnie chodzą. Twoje dziecko jeszcze tego nie umie? Spokojnie: nauka chodzenia   to nie wyścigi.  Dziecko powinno zacząć chodzić wtedy, gdy jest na to gotowe: ma wystarczająco silne mięśnie i kości, wystarczająco rozwinięty zmysł równowagi itd. Teraz najważniejsze jest to, by robiło postępy i przechodziło kolejne fazy rozwoju.
 
Nadchodzące miesiące będą obfitowały w upadki i zderzenia (a czasem nawet siniaki i guzy). Nic dziwnego: to naturalny etap nauki chodzenia. Nie zamartwiaj się: dziecku nic się nie stanie. Odległość do ziemi jest jeszcze niewielka, a narządy wewnętrzne maluszka chroni warstwa tłuszczu.
 
W drugim roku życia doskonali się również sprawność rąk. 13-miesięczne dziecko potrafi robić „kosi-kosi",  coraz lepiej sobie radzi z trzymaniem kubeczka i piciem z niego. Wkłada małe zabawki do pudełka albo zbiera wysypane na podłogę kredki. Te nowe umiejętności przydadzą się podczas nauki samodzielnego jedzenia. Już teraz maluszek powinien próbować sam radzić sobie z łyżką lub widelcem, choć oczywiście na początku robi to bardzo nieporadnie. 

Rady dla rodziców:
 • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka.  Zabezpiecz schody i okna, osłoń ostre kanty, usuń niebezpieczne przedmioty, np. stojące na podłodze duże wazony. Jeśli dotąd tego nie zrobiłaś, sprawdź stabilność mebli, by nie przewróciły się na dziecko, jeśli zacznie się na nie wspinać.
 • Spokojnie reaguj na upadki. Nadopiekuńczość  i przesadnie troskliwe reakcje rodziców na upadek  mogą utrwalić w dziecku strach przed podejmowaniem nowych wyzwań. Gdy twoje dziecko się  przewróci, nie biegnij od razu na ratunek. Zachęć je  do samodzielnego wstania i ponownej próby pokonania odległości między wami. 
 • Kup dziecku porządne buty, najlepiej z atestem ortopedycznym. Powinny być usztywnione w kostce. Zakładajcie je najpierw tylko w domu i tylko  na krótką chwilę – dziecko musi się do nich przyzwyczaić. 
 • Pozwalaj dziecku na próby samodzielnego jedzenia. Tak, wiemy: to oznacza bałagan. Jednak kiedyś trzeba zacząć. Jeśli nie pozwoliłaś na takie próby wcześniej, najwyższy czas, by to zrobić. 

13. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

13 miesięczne dziecko  potrafi już demonstrować całą gamę nastrojów, uczuć i zachowań. Możesz się spodziewać nie tylko przejawów miłości, ale i niezależności, strachu, złości, uporu, samowoli, smutku. 
 
Dziecko mające 13 miesięcy staje się coraz bardziej niezależne, co jednak nie oznacza, że przestałaś mu być potrzebna. Jeszcze przez cały najbliższy rok będziesz niepodzielnie królowała w jego sercu.

Niechęć do zabawy z kimkolwiek innym niż ty nie powinna cię niepokoić. Faworyzowanie mamy jest w tym wieku rzeczą naturalną i powszechną – za kilka lat nadejdzie okres fascynacji siłą i pomysłowością taty. Jednak choć niechęć 13- miesięcznego dziecka do zabawy bez mamy jest zjawiskiem normalnym, nie ustawajcie w zachęcaniu go do spędzania czasu także z innymi osobami. 

Rady dla rodziców:
 • Zaakceptuj uczucia dziecka.  Dziecko będzie się złościć, bać, upierać itd. Ma do tego prawo.
 • Jeśli odstawiasz dziecko od piersi, staraj się wynagrodzić  mu to pieszczotami i czułościami. Pamiętaj także, że pożegnanie z piersią  nie powinno zbiegać się w czasie z chorobą albo ważnymi zmianami w życiu dziecka, np. pójściem do żłobka, przeprowadzką itd. 
 • Podzielcie sprawiedliwie obowiązki w wychowaniu. Nie rezerwuj dla siebie wyłączni miłych obowiązków (huśtanie, czytanie, spacery) i nie zrzucaj na tatę dziecka czynności, które wiążą się z protestami dziecka (np. mycie główki). Dzięki uczciwemu podziałowi miłych i tych mniej miłych obowiązków dziecko szybciej pokona swój dystans wobec taty. 

13. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

13 miesięczne dziecko jest już bardzo mądre. Potrafi wyrażać swoje pragnienia innymi sposobami niż płacz, wykonać proste, jednostopniowe polecenie, wskazywać potrzebny mu przedmiot.  Pod koniec 13 miesiąca życia niektóre dzieci potrafią nawet wskazać nos, oko albo inną część ciała, jeśli się je o to poprosi. 
 
Dziecko w 13 miesiącu życia jest niestrudzonym  i wszędobylskim odkrywcą. Nieustannie bada i testuje wszystko, co wpadnie mu w ręce. Penetruje swoje otoczenie, zagląda we wszystkie kąty, otwiera szuflady, szafki. 
 
Poznawanie świata idzie w parze z potrzebą wyrażania siebie. Dziecko prawdopodobnie potrafi już wymówić  jedno (albo dwa) zrozumiałe słowo. Rozumie znacznie więcej.

Z dnia na dzień będzie wypowiadało coraz więcej słów – na początku w swoim języku – i coraz chętniej podejmowało próby porozumienia się z rodzicami przy pomocy mowy, a nie tylko gestów, uśmiechów, płaczu i minek. 

Sprawdź, jak rozwija się mowa dziecka w drugim roku życia.

Rady dla rodziców:
 • Pozwól dziecku odkrywać świat. Fakt, że dotyka wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu jego rąk, jest denerwujący, ale ono nie robi tego, po to, by cię rozzłościć. Bada przedmioty na wszystkie możliwe sposoby (włącznie z lizaniem i  wkładaniem ich do buzi) po to, by sprawdzić ich właściwości i gromadzić wiedzę o otoczeniu.
 • Baw się z dzieckiem. Dzięki zabawie chłonie wiedzę błyskawicznie i bez żadnego wysiłku.
Zajrzyj do Katalogu zabaw rozwijających dla dziecka w wieku 12 - 18 miesięcy
 • Nie spuszczaj dziecka z oka.  13- miesięczne dziecko nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania, dlatego uważaj, by poznając świat nie wpadło w poważne tarapaty.
 • Stawiaj granice. Choć twoim zadaniem jest wspieranie dziecka w jego poznawaniu świata, musisz także  wyraźnie zaznaczyć, że nie wolno mu dotykać i badać wszystkiego. Stanowczo reaguj na wszystkie próby zabawy kuchenką (gazową i elektryczną), telewizorem  itd. Twoja konsekwencja sprawi, że dziecko  będzie nie tylko bezpieczne, ale pozna również ważną zasadę: nie zawsze wolno robić wszystko, co tylko przyjdzie do głowy.  Z pewnością mu się to nie spodoba, ale dzieci potrzebują granic, nawet jeśli o tym jeszcze nie wiedzą.
 • Zachęcaj dziecko do mówienia. Rozmawiaj z nim, nie tylko mów do niego, ale także zadawaj pytania  i czekaj aż odpowie ci po swojemu. Nie poprawiaj, po prostu mów prawidlowo (np. gdy dziecko pokaże ci kota i powie coś po swojemu, powiedz „Tak, to jest kot”).
 • Czytaj dziecku książki.  Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, zacznij czytać dziecku  każdego dnia. Zachęcaj je do samodzielnego przeglądania książeczek. Wielu rodziców błędnie uważa, że książki nie są dobrymi zabawkami dla dziecka, tymczasem zabawa w oglądanie obrazków najprawdopodobniej zaowocuje sympatią do czytania w późniejszym wieku.
Obejrzyj film: Bilans rocznego dziecka

13. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Opóźniona nauka chodzenia. Tylko 60 procent dzieci potrafi chodzić w dniu 1 urodzin. Pozostałe uczą się tej trudnej sztuki nawet kilka miesięcy później. Roczne dziecko powinno jednak potrafić stać przytrzymując się czegoś i zrobić krok z twoją pomocą. Jeśli jeszcze tego nie robi, zapytaj pediatrę o przyczynę. 
 • Branie wszystkiego do buzi. Dzieci biorą wszystko do buzi, bo w ten sposób poznają otoczenie. Dbaj o to, by w zasięgu malca nie było drobnych przedmiotów: guzików, monet,  spinek. Bardzo niebezpieczne są wszelkie chemikalia (leki, tabletki do zmywarki itd), dlatego pilnuj, by dizecko nie miało do nich dostępu.
 • Lęk przed rozstaniem.  To normalne, że małe dziecko boi się rozstań z ukochaną mamą. Musi jednak do nich przywyknąć i zrozumieć, że wychodząc z domu nie znikasz na zawsze. Jeśli dotąd cały czas byłaś z dzieckiem, zacznij stopniowo przyzwyczajać je do tego, że czasem  opiekuje się nim ktoś inny.  Nigdy nie znikaj bez pożegnania, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność zmierzenia się z wybuchem płaczu.

13. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

separator Wyślij e-mailem separator 42 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (42)
avatar

mark
mark | 2017-09-10 22:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mały bobo chodzi (nawet na rękach), wspina się po zewnętrznej ścianie budynku, potrafi w trzech językach wyjaśnić teorię orbitali molekularnych

Odpowiedz

J.U
J.U | 2017-09-08 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia zaczęła chodzić tydzień po swoich pierwszych urodzinach.
Natomiast z mówieniem i pokazywaniem nie ma absolutnie żadnych problemów. Mama, tata, baba itp. mówi już od kilku miesięcy. Teraz jest etap: nie ma, nie chcę, daj itp. Zwierzątka naśladuje już od 10 miesiąca, włącznie z wroną która robi ,,kra". Także jedno dziecko szybciej rozwija się intelektualnie, a inne fizycznie. Nie ma reguły.

Odpowiedz

Angelika
Angelika | 2017-08-10 00:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skoro tak wygląda rozwój 13m-go dziecka to mój synek jest Einsteinem. Chodzi od 10mca, pokazuje przedmioty od 2mcy, daje wyraźnie znak co chce od 12mca, pokazuje kilka części twarzy od 2mcy, reaguje na piosenki odpowiednim ruchem (np.clap your hands), no i mogę się pochwalić, że wszystko co związane ze słowem robi po polsku i angielsku :) mamy 13mcy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sprzedawca
Sprzedawca | Angelika | 2017-08-10 16:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boze slysze cos taliego od rodzicowgroma codziennie w tacy

Odpowiedz

iga
iga | Angelika | 2017-08-17 23:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super i pewnie jeszcze ma pełne uzębienie, nie ssa smoczka i pije z kubka. Bez sensu takie przechwałki :/

Odpowiedz

zniesmaczony...
zniesmaczony... | Angelika | 2017-08-21 11:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A powiedz, kogo to interesuje.... Adam W. Dał dobry komentarz. Wkoncu to facet.

Odpowiedz

Gość
Gość | Angelika | 2017-08-26 15:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chwalisz się od początku swojego komentarza.

Odpowiedz

Martyna
Martyna | 2017-05-01 09:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn zaczoł chodzić za 11miesięcy ma roknic czasu i pokazuje co chce jest naprawdę mądry powiedziała nam pediatra

Odpowiedz

Milka
Milka | 2017-04-29 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka chodzi odkąd skończyła 9 miesięcy, teraz ma prawie 13 miesięcy. Nie do zatrzymania, żywe, ruchliwe, bystre dziecko i niezły mały zbój ;) Kocham

Odpowiedz

Kostka
Kostka | 2017-03-25 03:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Buty usztywniane w kostce? Serio? Stare wytyczne z poprzedniej epoki. Może buty narciarskie od razu...

Odpowiedz

Katarzyna 30 ;-)
Katarzyna 30 ;-) | 2017-03-04 12:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma prawie 13 miesięcy ale też jeszcze nie chodzi wstaje chodzi przy meblach potrafi długo stać ale do chodzenia jej nie spieszno widzę że się boi bo za rękę zrobi czasem dwa kroki a czasem odrazu siada i goni na czworaka a czasem wariuje i tak szybko się przemieszcza że boję się że się uderzy ale o chodzeniu nie ma mowy za to od jakiegoś miesiąca pokazuje palcem na wszystko co chce z dnia na dzień zaczęła tak robić bardzo śmiesznie to wygląda :-) ja jej w niczym nie pomagam na siłę każde dziecko wie kiedy jest gotowe na nowe umiejętności nie ma za wszelką cenę do wszystkiego namawiać jeżeli dziecko jest zdrowe to i tak zacznie chodzić mówić rysować itd bo to normalne a że jedne później drugie wcześniej to jest nie ważne :-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | Katarzyna 30 ;-) | 2017-06-23 08:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Stymulacja dzieci jest ważną trzeba pokazywac i uczyć bo samo sięnie nauczy

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-02-22 18:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj mlody zaczal stawiac dwa trzy kroczki w 10mscu, pod koniec 11go juz ladnie chodzil, za to mowi tylko dada i jest oporny w pokazywaniu czegokolwiek :) kazde dziecko rozwija sie w roznym tempie( np. Moj zaczal raczkowac jak mial 4,5 miesiaca ale usiadl sam dopiero w 8)

Odpowiedz

Patrycja
Patrycja | 2017-02-01 15:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek zaczął chodzić w 10miesiacu :) teraz gdy ma 13 miesięcy wspina się po schodach, wchodzi na stół... Na prawdę trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Odpowiedz

adam w
adam w | 2017-01-12 14:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie 13 miesięczny bobas robi dokładnie to co napisane, nauczył się chodzić własnie już po 1 urodzinach, szybkość rozwoju w pierwszych miesiącach/latach wcale nie rzutuje na przyszłość dziecka. Jak dziecko trochę wolniej się rozwija nie ma co robić paniki, ponieważ wszystko zależy później od uporu rodziców, czy będą wytrwali spędzać czas z dzieckiem w wieku kilku/kilkunastu lat.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?