Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

14. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 20
separator Wyślij e-mailem
nauka chodzenia, pierwsze kroki dziecka, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka
fot. Panthermedia

14. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Twoje dziecko prawdopodobnie  porzuciło już bieganie na czworakach i wybrało o wiele atrakcyjniejszą pozycję pionową. W miarę pewnie stoi nawet bez przytrzymywania się krzesła czy stolika i z każdym dniem coraz lepiej radzi sobie z chodzeniem. Potrafi przejść chwiejnie przez cały pokój, choć  nieoczekiwane „bam” na samym środku dywanu wciąż nie należy do rzadkości.
 
14 miesięczne dziecko chodzi jak kaczuszka: kiwa się i stawia stopy na zewnątrz. Nie martw się tym: robi to, by lepiej utrzymywać równowagę.  Z czasem zacznie ustawiać stopy prosto.
 
14 miesięczne dziecko ma już dobrze rozwinięty układ pokarmowy i może bez trudu wytrzymać nocną przerwę w jedzeniu. Jeśli nadal budzi się  i domaga jedzenia w środku nocy albo nad ranem, robi to z powodu przyzwyczajenia, a nie dlatego, że jest głodne. Jeśli jeszcze nie zdecydowałaś się na ten krok,  właśnie teraz możesz zakończyć nocne karmienia. Czas najwyższy: jedzenie w nocy powoduje próchnicę i nadwagę, a nawet otyłość

Sprawdź jak nie zepsuć dziecku urody

Rady dla rodziców:

 • Nie martw się powrotem do raczkowania.  Bolesny upadek lub zniecierpliwienie niepowodzeniami w chodzeniu mogą sprawić, że dziecko znów zacznie biegać na czworakach. Nie staraj się na siłę  skłaniać go do ponownych prób nauki chodzenia. Poczekaj, aż uraz minie, a dziecko zapomni o przykrych doświadczeniach.
 • Nie karm dziecka na zapas. Wiele mam  po zaprzestaniu nocnego karmienia stara się zrobić wszystko, by dziecko wieczorem zjadło możliwie dużo. Nie idź w ich ślady – trawienie w nocy jest dużo wolniejsze niż w ciągu dnia, więc zbyt obfita kolacja może stać się powodem bólu brzucha.
 • Bądź konsekwentna. Jeśli dziecko obudzi się w nocy, podaj mu wodę.  Nie rekompensuj mu braku nocnej przekąski słodkim soczkiem. Dzięki temu maluch nie tylko łatwiej uniknie próchnicy, ale też wkrótce uświadomi sobie, że nie warto budzić się dla łyczka wody (a ty wreszcie się wyśpisz).

14. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

14 miesięczne dziecko uwielbia się sprzeciwiać, nic więc dziwnego, że jednym z pierwszych wyrazów, których używa świadomie i z wyraźnym upodobaniem jest krótkie lecz niosące mnóstwo treści  słówko „nie” . 
 
Dziecko  powtarza je bez końca, jednak nie robi tego, by zrobić ci na złość. Właśnie odkryło, że jest odrębną osobą, a używane przy każdej okazji (oraz bez niej) słówko „nie” jest - jak to ujęły  H. Murkoff,  S. Mazel i S. Hathaway,   autorki „Drugiego i trzeciego roku życia dziecka” - jego deklaracją niezależności.  Choć nieustanne sprzeciwianie się z pewnością nie ułatwia życia rodzicom, to normalny  i konieczny etap rozwoju dziecka, podobnie jak bunt dwulatka, który szczególnie widoczny będzie za kilka miesięcy. 
 
Dziecko  w tym wieku zaczyna też uczyć się współpracy z pozostałymi domownikami. Potrafi zrozumieć i wykonać nieskomplikowane polecenie, a dzięki temu może już powoli włączać się w życie rodziny. Dzięki obserwacji szybko odgaduje przeznaczenie kosza na śmieci, szczotki do włosów, pojemnika na brudną bieliznę. I choć nieraz zdarzy mu się pomylić i wrzucić skarpetki do śmieci – zachęcaj je do podejmowania kolejnych samodzielnych działań.

Sprawdź jak nauczyć dziecko samodzielności
 
Obiektem nieustającej atencji dziecka stały się zwierzęta : malec  potrafi długo przyglądać się rybkom w akwarium, zabawom psa czy kota. Nadeszła pora, aby zastanowić się nad kupnem zwierzaka – pies czy kot jest nie tylko świetnym kompanem do zabawy, ale też troskliwym opiekunem i jednym z najlepszych pomocników rodziców w wychowaniu malucha. 

Rady dla rodziców:

 • Zmniejsz ilość okazji do mówienia „nie”. Zamiast pytać „Założysz koszulkę?” daj dziecku do wyboru dwie i zapytaj „Którą koszulkę wolisz? Niebieską czy w paski?” Możliwość podjęcia prostej decyzji sprawi, że dziecko zapomni o swoim ulubionym słowie.
 • Chwal. Dzięki pochwałom za dobre zachowanie dziecko będzie wiedziało, czego od niego oczekujesz. 
 • Ustal krótkie formuły np. „Wyrzuć do śmieci”, „Podaj mi...”,  „Włóż do pudełka”  itd. i posługuj się nimi, prosząc malca o wykonanie konkretnych czynności. Dzięki temu dziecko łatwiej zrozumie twoją prośbę i spełni ją. Używanie tych samych sformułowań w podobnych sytuacjach daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

14. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Twój maluch już potrafi wyraźnie powiedzieć: „mama” i „tata”. Używa tych słów z wielkim upodobaniem. Co ciekawe, służą mu one nie tylko do wołania rodziców, ale również do wskazywania na jedzenie, zabawki, zwierzątka. 
 
Słownik dziecka poszerza się z dnia na dzień. Przybywa w nim nowych słówek, na razie niezrozumiałych dla nikogo i złożonych jedynie z jednej-dwóch sylab. 
 
Twoje dziecko straciło entuzjastyczne nastawienie do mówienia? Nie zamartwiaj się – dzieci, zajęte zdobywaniem kolejnej umiejętności, np. nauką chodzenia, na pewien okres zaniedbują te już opanowane.
 
14  miesięczne dziecko nie potrafi  przejść obojętnie wobec żadnego nowego przedmiotu: wszystkiego musi dotknąć. Fascynują je przede wszystkim „zabawki”  rodziców: przy każdej okazji będzie starało się dosięgnąć pilota do telewizora lub telefonu komórkowego.
 
Zniszczenia, jakich maluch może dokonywać w tym okresie,  nie wynikają ze złośliwości (w tym wieku dziecko nie zna tego uczucia)  ale z naturalnej ciekawości („Co się stanie, jeśli...?”). Powiązanie przyczyny i skutku jest możliwe wyłącznie dzięki powtórzonym tysiąc razy doświadczeniom. Małe dziecko nie jest w stanie pohamować impulsów, które każą mu chwytać, ściskać, trącać itd. Nie zabraniaj mu eksperymentów, to właśnie dzięki nim dziecko się uczy. Pilnuj jednak, by nie zrobiło sobie krzywdy i nie zrujnowało domu.

Sprawdź jakich zniszczeń potrafią dokonać małe dzieci

Rady dla rodziców:

 • Rozmawiaj z dzieckiem.  Dzięki temu uczy się mówić.  Opowiadaj, co robisz w danej chwili, śpiewaj proste piosenki, których słowa dziecko może zapamiętać, nazywaj przedmioty, jakie widzicie itd.  
 • Nie zdrabniaj, nie spieszczaj. Nie mów np. „Dzidzia cie ciukieleczka”.  Mów do dziecka normalnym językiem – przecież właśnie takiego chcesz je nauczyć.
 • Dostarczaj dziecku ciekawych zabawek. Ciekawych z jego, a nie z twojego punktu widzenia. Jeśli np. dziecko najbardziej chciałoby bawić się twoją komórką, podaruj mu stary aparat, z którym do woli będzie mogło eksperymentować. Pamiętaj jednak, że to, czym bawi się dziecko, musi być przede wszystkim bezpieczne: żaden element nie może się urwać ani odłamać (dziecko mogłoby go połknąć). 
Sprawdź jak kupić dobrą zabawkę
 
Obejrzyj film: Niepokojące sygnały podczas nauki chodzenia

14. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Łukowato wygięte nogi. Prawie każde dziecko, które dopiero uczy się chodzić ma krzywe, wygięte w łuk nóżki. Do drugich urodzin szpotawość kolan powinna zniknąć. Jeśli jednak masz wrażenie, że nóżki wygięte są zbyt mocno lub jedna nóżka wygięta jest bardziej, zgłoś się z dzieckiem do ortopedy.
 • Płaskie stopy. Stópki małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszczyk, a mięśnie są jeszcze słabe i „siadają” pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia.
Sprawdź jak dbać o kręgosłup dziecka w 2 i 3 roku życia. 

14. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

separator Wyślij e-mailem separator 20 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (20)
avatar

Kkkkk
Kkkkk | 2017-02-24 11:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Świetny artykuł. :) w 100% prawda

Odpowiedz

Ann
Ann | 2017-01-09 00:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kto to pisał? Masakra

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wrrr
Wrrr | Ann | 2017-01-20 10:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo ok artykuł.... co nie tak robisz i musisz podważyć,typowa matka cebulaczka

Odpowiedz

Tata
Tata | 2016-12-04 13:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobry artykuł, jednak wszystkim nigdy nie dogodzisz. 😉

Odpowiedz

S.
S. | 2016-11-16 22:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za zlosliwosc. Kazdy rodzic zawsze madrzejszy od madrych, z pewnego zrodla artykułów.

Odpowiedz

123
123 | 2016-07-06 15:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Czas najwyższy: jedzenie w nocy powoduje próchnicę i nadwagę, a nawet otyłość" - takich bzdur dawno nie czytałam. A jak dziecko ma zęby w wieku 6 miesięcy czy nawet wcześniej to też będzie miało próchnicę i otyłość i należy je odstawić i podać maltodekstrynę??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mar
mar | 123 | 2016-08-23 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W artykule chodzi zapewne o karmienie sztuczne w nocy, a takie faktycznie nie jest zdrowe. Szkoda, że nie jest to wyraźnie zaznaczone i autor nie wziął pod uwagę tego, że 14-miesięczniaki bywają jeszcze karmione piersią (zgodnie z zaleceniami WHO do 2 roku życia). Takie nocne "podjadanie" nie jest ani tuczące ani nie sprzyja próchnicy. Wychodzi dziecku tylko na dobre.

Odpowiedz

Ala
Ala | mar | 2016-09-23 19:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autorowi najpewniej chodziło o to by dziecko nie przyzwyczaiło się do jedzenia po nocach gdyż takie podjadanie w późniejszym wieku może być naprawdę szkodliwe i faktycznie powodować otyłość.

Odpowiedz

Ojciec
Ojciec | 123 | 2016-10-12 21:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Twoje argumenty są beznadziejne,to jest 14mc dziecko nie 4mc,czas na nauke zdrowego dziecka a nie przyszłego...

Odpowiedz

niania
niania | 123 | 2016-10-25 12:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zalać dziecku na noc kaszą brzuszek to może do rana wytrzyma, jak nie to się biedna matko wykańczaj próbując "odzwyczaić" od nocnego karmienia :P Szkoda mi wszystkich, którzy wierzą w te bzdury...

Odpowiedz

Haga
Haga | niania | 2017-01-20 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niania ma nie podwazac zdania rodzica pewnie siedzisz w internetach bo nikt nie chce przyjąć przemądrzałej. Napychać dzieci i później rosną pulpeciki... 14 miesiecy można już dawać odżywcze jedzenia niż kaszka nianio ......

Odpowiedz

Czerwonepaz1
Czerwonepaz1 | 123 | 2016-10-31 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No nie zgadzam się z tobą, dobre nawyki żywieniowe kształtujemy przez pierwsze 1000 dni życia dziecka. Nie widziałaś próchnicy na zębach dzieci rocznych? no to masz szczęście bo wielokrotnie do tego dochodzi.

Odpowiedz

456
456 | 123 | 2016-11-27 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mowa o dziecku 14-sto miesięcznym a nie 6-cio

Odpowiedz

zaneta 1987
zaneta 1987 | 123 | 2016-11-30 22:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj ma 14miesiency a w nocy musi jeszcze jesc


Odpowiedz

Ha
Ha | zaneta 1987 | 2017-01-20 09:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie musi Ty tak myšlisz tylko

Odpowiedz

Mama8rga
Mama8rga | 123 | 2017-01-20 09:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I pewnie masz pulpecika a co to ząb malego dziecka inny niż starszych?

Odpowiedz

Ha
Ha | 123 | 2017-01-20 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty tak serio ?

Odpowiedz

Pomnik
Pomnik | 123 | 2017-02-15 10:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Próchnica nie pojawia się z dnia na dzień ... Albo raczej z nocy na noc. a ty jesz w nocy ?

Odpowiedz

Wiki
Wiki | 123 | 2017-03-12 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ktoś tu ma problem z czytaniem . Artykuł jest dla dziecka 14 miesięcznego więc skąd pomysł by odstawić jedzenie nocne dla dziecka pół rocznego? Przecież nic nie pisze tu o takim maluszku...

Odpowiedz

Lama
Lama | 123 | 2017-03-25 06:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jest różnica między 6 miesięccznym dzieckiem , a 14. Moje dziecko od jedzenia wybrało sen i w nocy jadło tylko w pierwszych 3 miesiącach.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?