Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

15. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 43
separator Wyślij e-mailem
maluch, schody, dziecko, rozwój
fot. gallery

15. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Choć 15 miesięczne  dziecko wciąż ma trudności z utrzymaniem równowagi, coraz lepiej radzi sobie z przejściem bez szwanku przez cały pokój. Potrafi też schylać się i podnosić drobne zabawki. 

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Dziecko w wieku 15 miesięcy na ogół nie poprzestaje na chodzeniu: zaczyna piąć się coraz wyżej. I to dosłownie, bo dostrzega już uroki wspinaczki po schodach i oddaje się temu zajęciu całą duszą.  Choć maluch z pewnością będzie domagał się pokonywania kolejnych pięter, nie wdrapujcie się za wysoko – pamiętaj, że drogę powrotną pokona na twoich rękach (nauka schodzenia potrwa jeszcze wiele miesięcy).
 
Coraz lepiej radzą też sobie małe rączki i paluszki. 15 miesięczne dziecko potrafi już wkładać małą zabawkę do pojemnika, z łatwością otwiera i zamyka pudełka albo szufladki, wyjmuje z nich interesujące przedmioty, gromadzi je i rozrzuca  wokoło. Potrafi z łatwością zebrać z dywanu maciupeńkie okruszki, rozsypany groszek albo koraliki. 

Dziecko może równie chętnie posługiwać się lewą i prawą ręką lub preferować jedną rączkę, by po kilku dniach przestawić się na drugą.
 

Rady dla rodziców:

 • Pokaż dziecku jak się wchodzi po schodach. Zachęcaj je, aby na kolejnych stopniach stawiało naprzemiennie raz prawą, raz lewą nóżkę. Ćwiczenia, które polegają na naprzemiennej aktywności obu stron ciała, stymulują rozwój mózgu.
 • Pozwól dziecku jeść samodzielnie. Dzięki takim próbom dziecko ćwiczy koordynację „oko-ręka”.
 • Zrezygnuj z kojca. Dużo lepszym wyjściem jest zorganizowanie dziecku bezpiecznego kącika w pokoju lub kuchni. Kojec sztucznie ogranicza swobodę dziecka i nie pozwala mu na naturalny rozwój ruchowy.
 • Baw się w berka na czworakach. Zabawa w pieska i kotka doskonale wpływa na mięśnie i na rozwój mózgu.
 • Pozwól dziecku poznawać świat wszystkimi zmysłami. Niech obserwuje, nasłuchuje, dotyka, wącha, a nawet liże to, co chce zbadać. 
Poznaj zabawy rozwijające zmysły

15. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Maluch już doskonale zdaje sobie sprawę, że mama jest całkowicie odrębną istotą i że w każdej chwili może zniknąć z jego pola widzenia. Dlatego w tym wieku często powraca lęk przed rozstaniem, którego największe nasilenie przypadnie w okolicach 18-19 miesiąca. 
Mimo rosnącej samodzielności 15 miesięczne dziecko nadal jest łaknącym czułości i bliskości szkrabem, dla którego najważniejsze jest przebywanie z mamą. Dziecko w tym wieku jest rozdarte między potrzebą niezależności a pragnieniem bezpieczeństwa, jakie znajduje u rodziców. Rozłączone z nimi przeżywa wielki stres. Strach przed odejściem rodziców jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, ale dzięki twojemu umiejętnemu postępowaniu wkrótce powinien minąć.

Poznaj praktyczne rady na łagodne pożegnanie
 
W  tym okresie dla dziecka niezwykle ważne stają się codzienne rytuały.  Dzięki coraz lepszej pamięci dziecko zapamiętuje codzienny przebieg zdarzeń, a powtarzanie zachowań w tej samej kolejności daje mu poczucie bezpieczeństwa. 

Rady dla rodziców:

 • Nie zabraniaj dziecku wchodzić z tobą do łazienki. Choć dwuosobowe wycieczki do toalety  teraz cię denerwują,  niedługo je docenisz: zaowocują  szybszą nauką siusiania do nocnika a co za tym idzie pożegnaniem z pieluszką. 
Sprawdź kiedy dziecko będzie mogło pożegnać się z pieluszką 
 • Pomóż dziecku spotkać rówieśników. Stwarzaj mu jak najwięcej możliwości nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi, jednak nie oczekuj, że od razu zacznie się z nimi bawić. Na początku będzie je traktować trochę jak duże zabawki, które można odepchnąć albo wyjąć im z rąk wiaderko czy łopatkę. Będzie się bawić nie z nimi, a obok nich. To zupełnie normalne.  Z czasem  to się zmieni, jednak by tak się stało, dziecko musi zrozumieć, kim są te zabawne istoty, które czasem widuje. 
 • Czytaj dziecku książki. Wieczorne czytanie jest znakomitym rytuałem ułatwiającym zasypianie. Cichy głos mamy lub taty, słabe światło i powtarzalność czynności działają uspokajająco i usypiająco.

15. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Jakie nowe słówko poznało w tym miesiącu twoje dziecko?  Najprawdopodobniej jego słownik  poszerzył się już o kilka nowych wyrazów, np.  „daj”, „baba” lub „lala”.  

15 miesięczne dziecko używa także kilku dwusylabowych wyrazów naśladujących odgłosy wydawane przez zwierzęta: „hau-hau” lub „ko-ko”  i potrafi je przypisać właściwym zwierzętom.
 
Doskonali się dziecięca świadomość własnego ciała: maluch zapytany o jakąś część ciała może już umieć wskazać np. gdzie jest jego oczko, nos, ręka. Może też próbować wskazać je na twoim ciele. 
 
Jedną z ulubionych zabaw w tym okresie może być opieka nad lalką – dzięki temu zajęciu malec lepiej poznaje ludzkie ciało.

Pojęcie „ulubiona zabawa” jest jednak dość umowne: obserwując swoje dziecko, możesz podejrzewać, że nie lubi żadnej zabawy, a wszystkie zabawki je nudzą. Tak nie jest. Malec porzuca kolejne zajęcia, bo nie umie jeszcze się skupić na jednej czynności. Jego uwaga jest rozproszona między zabawą, rodzicami a obserwacją świata. 
 
Coraz większa sprawność motoryczna rąk i dłoni idzie w parze z rosnącą kreatywnością. Dziecko chętnie rysuje kredkami po czym tylko może – bazgranie jest dla niego nowym, ekscytującym doświadczeniem. Kiedy możesz spodziewać się uśmiechniętych słoneczek i domków z kominem? Jeszcze nieprędko. 

Sprawdź jak rysuje dziecko - rok po roku 

Rady dla rodziców:

 • Zapisuj nowe słówka. Nawet jeśli teraz wydaje ci się, że zapamiętasz je na zawsze, mogą ulecieć z pamięci, a byłoby szkoda. Dzięki notatkom będziesz widzieć rozwój mowy dziecka jak na dłoni. Zapiski pozwolą ci także zauważyć wiele ciekawych rzeczy: może się np. okazać, że dziecko mówi „di” nie tylko na drzwi, ale np. na wszystko, co się otwiera i zamyka (np. usta). Prawda, że sprytnie?
 • Baw się z dzieckiem przed lustrem. Z czasem  zrozumie, że widzi w nim siebie. To będzie ogromny krok w jego rozwoju.
 • Nie martw się, jeśli zauważysz, że dziecko najchętniej bazgrze ciemnymi kolorami. W tym okresie życia to nie jest objaw smutku lub problemów, ale tego, że malec – podobnie jak wszystkie dzieci w tym wieku – preferuje wyraziste, rzucające się w oczy barwy.
 • Pomóż dziecku poznać zwierzęta. Baw się w „Jak mówi kotek” (piesek, krówka itd), pokazuj dziecku proste obrazki.
Obejrzyj film: Prezenty dla dzieci w wieku od roku do 3 lat

15. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Bazgranie po ścianach. Dziecko, które wie już, jaką frajdę daje bazgranie, próbuje rysować po wszystkim, a szczególnie atrakcyjne wydają mu się ściany. Postaw sprawę jasno: nie wolno i już. Jeśli nie zareagujesz stanowczo, ozdobi w ten sposób całe mieszkanie. Przerywaj rysowanie także wówczas, jeśli zauważysz, że dziecko najbardziej zainteresowane jest gryzieniem kredek lub łamaniem ich.
 • Bicie rówieśników. 15 miesięczne dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że bijąc kogoś sprawia mu ból (prawdę mówiąc nie zdaje sobie sprawy z tego, że inna osoba ma jakiekolwiek uczucia). Choć jest jeszcze za małe,  by to pojąć, reaguj, gdy próbuje kogoś uderzyć, np. przytrzymaj dziecku rękę i powiedz „Nie bij! Bicie boli". Nigdy nie karz za agresję klapsami, bo osiągniesz skutek przeciwny do zamierzonego - nauczysz dziecko, że rozwiązywanie problemów przy pomocy siły jest w porządku.

15. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

separator Wyślij e-mailem separator 43 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (43)
avatar

Mama iks
Mama iks | 2017-11-16 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj 15 mies. syn pięknie chodzi a raczej juz biega :) zaczął po ukończeniu roku. Ładnie mowi mama tata Ala daj kra kra.. wskazuje zwierzęta że krowa to muuuu a konik ihaaaa.. mowi No No No :) jak wie,że czegoś nie moze. Aha i dzięki starszej siostrze przeszedł kurs szybkiego pisania bo bazgrze wszystkim i wszędzie gdy tylko ma ku temu okazje. Je wszystko sam ale rączka widelcem i łyżka bardzo próbuje trafić do ust. Pozdrawiam.

Odpowiedz

MilenkaLenka
MilenkaLenka | 2017-09-13 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Lenka zaczęła chodzić jak skończyła roczek teraz już biega :) też uważam że każde dziecko rozwija się inaczej. gada po swojemu . wyciąga wszystko z szafek rozrzuca po pokoju ostatnio jej szukałam schowała się w szafie :) wszystko ją interesuje i się wspina gdzie może :) sama nie je Ale jeśli nabije jej widelec jedzeniem to wie co z tym zrobić . :) z każdym dniem zaskakuje mnie co raz bardziej. pozdrawiamy inne mamy i ich pociechy: )

Odpowiedz

E
E | 2017-08-03 06:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ojej to mojemu Bobasowi,bardzo daaaleko do jakichkolwiek słówek.Tylko jest "ta ta ta".

Odpowiedz

Ewcia
Ewcia | 2017-06-30 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój nie chodzi, tylko przy meblach, gada pp swojemu, jego ulubooba zabawka to butelka plastikowa i nie rysuje, bo nigdy nie mial ołówka w ręke, ale za to jest mega szczęśliwym dzieckiem, bo uśmiech nie schodzi mu z twarzy :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mkm
Mkm | Ewcia | 2017-10-17 14:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I prawidłowo

Odpowiedz

Paula
Paula | 2017-06-02 16:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój Olus jaki on mądry - już jak się urodził to mówili że geniusz a trzy miechy już chodził. Teraz ma 9 mówić to mało - wiersze recytuje!!! A rysować - szkicuje pięknie maluje, gdzie tam po ścianach na płótnie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Głupie
Głupie | Paula | 2017-09-02 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahaha dokładnie :-) tak widzę większość komentarzy matek geniuszy na tym portalu...

Odpowiedz

Nata
Nata | 2017-02-23 14:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Starsza właśnie tym wieku zaczynała zadaniami mówić a mlodsz tylko tata i daj i k@aaaaaaa keeeeeeeeee i kiiiiiiiiiiiiii pozdrawiam&

Odpowiedz

Perełka
Perełka | 2017-02-05 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasza niunia zaczęła chodzić w 10 miesiącu .Uważam że każde dziecko rozwija się inaczej i ma swoje tempo.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lena
lena | Perełka | 2017-06-08 08:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja uważam ze troche szkoda kręgosłupa...

Odpowiedz

Sonia
Sonia | 2017-01-29 02:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazde dziecko rozwija sie w,swoim tempie, moj zzaczal raczkowac i stawac w lozeczku jak mial 5,5msc a chodzic jak skonczyl 9. Pd kilku miesiecy mowi baba mama tata daj am ja ide, lekarz jest w szoku ze tak szybko sie rozwija. Teraz biega, wchodzi na meble wszedzie go pellno ale zebuchy ciezko ida bo narazie tylko 5;)

Odpowiedz

Kaśka
Kaśka | 2017-01-07 03:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja jest najlepsza w klutniach :)))i gestykulacji 😂😂😂o tabliczce mnozenia itd to jeszcze nie myślimy 😂

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Levi
Levi | Kaśka | 2017-04-28 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O ortografii byś pomyślała, o swojej ortografii

Odpowiedz

JaGosc1989
JaGosc1989 | 2016-11-24 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja prawie 15 sto miesięczna chodzi od 10tego miesiąca. Wspina się po schodach od 8mego. Dziś już biega wchodzi na krzesełka stołki meble... Gada jak najęta po swojemu Czasem dyskutuje z nami 😁 Wiec każde dziecko rozwija się swoim tempem uważam.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Olaf
Olaf | JaGosc1989 | 2016-12-13 23:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po schodach wspina się od 8 m-ca ale chodzi od 10😁😁😁😁😁😁

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?