Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

16. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 25
separator Wyślij e-mailem
Pam 037-011.jpg

16. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Najbliższy miesiąc upłynie twojemu dziecku na zastanawianiu się, co można by tu jeszcze robić ciekawego na szeroko rozstawionych nóżkach.

16 miesięczne dziecko nie tylko z chęcią chodzi po całym mieszkaniu, ale też - uginając nóżki - zaczyna przymierzać się do skakania, najchętniej na miękkim materacu lub kanapie. Sprzyja temu coraz lepsze poczucie równowagi i pewność siebie, jaka rozwija się wraz z postępami w chodzeniu. 
16 miesięczne dziecko odkrywa też uroki tańca – do tej pory umiało jedynie podskakiwać na pupie, teraz zaczyna kołysać się na boki, a nawet lekko podryguje, delikatnie uginając kolana. 
 
 
Spacery po mieszkaniu nie polegają już tylko na walce o utrzymanie równowagi. 16 miesięczne dziecko z chęcią ciągnie na sznurku kaczuszkę albo pcha przed sobą drewnianą zabawkę. Gdy zobaczy piłkę, próbuje ją kopnąć. Potrafi też podnieść ją i z uporem próbuje rzucić do przodu (choć póki co piłeczka leci dokąd chce).
 
Ruchy rąk 16 miesięcznego dziecka stają się coraz bardziej precyzyjne. Małe paluszki potrafią  szybko złapać toczący się groszek a zabawa w przelewanie wody z jednego kubeczka do drugiego nie musi już kończyć się domową powodzią.
 
Poznawanie świata wiąże się zazwyczaj z lekkim zmniejszeniem się apetytu. Zajęty nowymi sprawami maluch, zapomina o jedzeniu. Za to coraz lepiej zaczyna sobie radzić z gryzieniem i połykaniem większych kawałków pokarmu. Samodzielnie je zupkę, a nawet dzielnie pałaszuje kanapki.

Sprawdź dlaczego dzieci tracą apetyt

Rady dla rodziców:

 • Jak najczęściej tańcz z dzieckiem. Zyskacie oboje. Dziecko rozwinie swoje umiejętności motoryczne, a ty odzyskasz energię i poprawisz sobie nastrój na resztę dnia. Zmieniaj style muzyczne: niech dziecko pozna i szybkie, rytmiczne utwory, i spokojne, melodyjne piosenki o miłości. 
 • Spraw dziecku jeździk - stabilną zabawkę z kołami, na której można usiąść i jeździć, odpychając się od podłogi nogami. 
 • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli do tej pory twoje dziecko nie zrobiło jeszcze pierwszego kroczku. Trzeba wyjaśnić, co je przed tym powstrzymuje. 

16. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

W twoim dziecku zaczyna budzić się nowa, cenna umiejętność:  empatia czyli zdolność współodczuwania. 16 miesięczne dziecko przeżywa pierwszą miłość do jednej ze swych przytulanek: karmi ją, tuli, zabiera wszędzie ze sobą. 
 
Przeczytaj także: Mój przyjaciel miś 
 
16 miesięczne dziecko staje się też małym uparciuchem, który bez litości egzekwuje wykonywanie wszystkich  zwykłych czynności w  jeden, ściśle określony sposób. 
 
Jeśli przegapiliście moment odzwyczajania malucha od spania w waszym małżeńskim łóżku, teraz może być dużo trudniej. Każda próba wyegzekwowania czegokolwiek oczywiście zakończy się ustępstwem... Twoim, nie dziecka. Warto jednak próbować. 
 

Rady dla rodziców:

 • Nie zapominaj o misiu, gdy wyjeżdżacie. Brak ukochanej przytulanki może popsuć dziecku każdy wyjazd.
 • Podczas nauki samodzielnego zasypiania wykorzystaj  sympatię dziecka do przytulanki. Opowiadaj malcowi o tym, co będzie śniło się jemu, a co jego pluszakowi. Nie zapomnij o włożeniu do łóżeczka ulubionej poduszeczki.
 • Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Nikt nie lubi zasypiać bez przytulenia się do ukochanej osoby. 
 • Pokaż dziecku jak opiekowac się ukochaną zabawką. Zaproponuj mu np. zabawę w kąpanie lalki - to uczy opiekuńczości i rozwija empatię. 

16. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

W 16 miesiącu obserwacja dziecka sprawi ci - jak zwykle zresztą – wiele radości. Mały człowiek  coraz bardziej przypomina większego człowieka. 
 
Postępy, jakie poczynił w ostatnim czasie, z pewnością ułatwią wam wzajemne porozumienie: dziecko w wieku 16 miesięcy rozumie większość poleceń, jakie mu wydajesz. Gorliwie stara się je spełnić. Teraz będzie ci łatwiej zrozumieć potrzeby swojego dziecka:  maluch kiwnie główką lub w inny sposób wyrazi aprobatę dla pomysłów, które mu się spodobają, a tym, które będą dla niego zupełnie nieatrakcyjne, da zdecydowany odpór. 
 
Nagle odnajdą się różne zagubione rzeczy. Dzięki nowej umiejętności wskazywania „tu” i „tam” dziecko ujawni miejsce ich pobytu. Nie oczekuj jednak od malca zbyt wiele: pamięć 16 miesięcznego dziecka jest jeszcze zbyt krótka, aby mogło sobie on przypomnieć, gdzie tydzień temu ukryło twoją ulubioną szminkę. 
 
 
Bajeczki, jakie czytacie wspólnie, staną się teraz w dwójnasób atrakcyjne: dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty i zwierzęta na obrazkach. Nie licz jednak na to, że maluch sam zajmie się oglądaniem obrazków, a ty w tym czasie będziesz mogła spokojnie wziąć prysznic. 16 miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Rozproszyć je może wszystko: dźwięk za oknem, przelatujący blisko szyby ptak, twoja krzątanina...

Rady dla rodziców:

 • Zachęcaj dziecko do poznawania świata. Opowiadaj mu o zdarzeniach za oknem, pokazuj słońce i deszcz, opowiadaj, co dzieje się, gdy wieje wiatr. 
 • Baw się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków. Przydadzą ci się cymbałki, szeleszczące papierki, dzwoneczki itd.
 • Zachęcaj malucha do pomocy w domowych pracach. Dzięki temu za kilka miesięcy w domu będziesz miała nie bałaganiarza, ale małego, skorego do pracy pomocnika.
Obejrzyj film: Czego nie może jeść małe dziecko

16. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Strach przed psami. Niektóre dzieci je uwielbiają i nie czują przed nimi żadnego lęku, inne zamierają z przerażenia, nawet gdy widzą je tylko z daleka. Warto zmniejszyć ten lęk. Nie po to, by dziecko zaczepiało potem każdego napotkanego labradora, ale by codzienne spacery nie kojarzyły się dziecku z czyhającymi na nie potworami.  Pomóc może oglądanie obrazków z psami, przytulanie psa-zabawki, zabawa z dobrze wychowanym i lubiącym dzieci pupilem znajomych. Pamiętaj jednak, że nie wolno robić niczego na siłę. 
 • Niechęć do jedzenia. 16 miesięczne dzieci mają mniejszy apetyt, bo są zbyt zajęte, by zajmować czymś tak banalnym jak jedzenie. Jeśli dziecko rośnie i  prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodu do niepokoju. 

16. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

separator Wyślij e-mailem separator 25 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (25)
avatar

Mamcia
Mamcia | 2017-10-26 10:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Mały jest lepszy od waszych....kończy trzeci rok prawa

Odpowiedz

ula
ula | 2017-05-23 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój ma prawie 16 m-cy i już przeczytał Pana Tadeusza, poza tym recytuje wiersze i gra w szachy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | ula | 2017-06-08 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tataaaai lata samolotem

Odpowiedz

Matka nieidealna jak cała reszta
Matka nieidealna jak cała reszta | ula | 2017-07-16 20:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czaję sarkazm . Kocham takich ludzi 😀

Odpowiedz

mamusia2017
mamusia2017 | 2017-03-18 08:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma 16 miesiecy jest bardzo towarzyski przytula misia i kapie swoja zabawke potrafi wrzucac zabawki do pudeleczka ma prawie wszystkie zabki jak snieg jest bardzo ruchliwy i ciekawy

Odpowiedz

Mama.
Mama. | 2017-03-08 22:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój syn jest najlepszy bo przeczytał trylogie posługuje się 5 językami i gotuje sprząta prasuje. Tylko dalej sra w pampersa!!!!! Ma 16 miesięcy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agata
agata | Mama. | 2017-03-10 20:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak jak mój :) jestem jedynie ciekawa kiedy on to zrobił :)

Odpowiedz

mama :)
mama :) | Mama. | 2017-04-02 15:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

o jeju.... każdy rodzic przecież pisze o swoim dziecku w samych superlatywach...

Odpowiedz

NaLudzkaGlupoteNieMaLekarstwa
NaLudzkaGlupoteNieMaLekarstwa | Mama. | 2017-05-08 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziwie sie ze taki zdolny widzac jakim językiem się Pani posługuje ... żenada

Odpowiedz

Mama1
Mama1 | Mama. | 2017-06-08 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I ma akcje na gieldzie oraz firme prowadzi w pampersie ....hahaha

Odpowiedz

młoda mama
młoda mama | 2016-10-27 09:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka ma 11 ząbków, sama wyrzuca zużyte pampersy i inne smietki do śmietnika przynosi świeży pampersy do przebrania, sama szuka smoczka, pije wodę ze zwykłego kubka, je widelcem małe kawałki np. mieska, potrafi znaleźć np. pilota i przy tym dyskutować po swojemu, zbiera zabawki i opiekuje się swoją lala w wózku. dużo by wymieniać ale to wszytko sprawia jej przyjemność nigdy nie zmuszalam jej do robienia czegoś na siłę zawsze jej pokazuje co jak się robi a niunia czynności powtarza i bije sobie brawo oczywiście zawsze ją pochwalam a co zrobi źle to pokazuje że tak nie wolno bo...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

stara matka
stara matka | młoda mama | 2017-09-22 13:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda, że nie zmienia sama pampersa. Jestem rozczarowana

Odpowiedz

Ania
Ania | młoda mama | 2017-10-03 04:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Interpunkcji sie od Ciebie nie nauczy....

Odpowiedz

.alina
.alina | 2016-10-22 08:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka jest najlepsza .a 8zebow sama sie super bawi daje buziaki puszcza buziaki I nawet wyzuci pampersa do smietnika 😊

Odpowiedz

kaka
kaka | 2016-10-10 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja 16 miesięczna córeczka ma juz wszystkie ząbki jest bardzo madra jak na tyle miesięcy

Odpowiedz

EmZet
EmZet | 2016-07-27 11:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corcia dobiega do 16 miesiaca i ma dalej 2 zabki...A tak to rozwija sie prawidlowo.

Odpowiedz

daria
daria | 2016-07-02 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja corcia jest lepsza hehehehe ........ bardzo mocno gryzie tymi swoimi małymi ząbkami ..... a jak sie zwróci uwagę to sie śmieje lub poprawia mocniej.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-03-03 11:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a moja corka ma 16 mcy i namiętnie sama sobie siedzi i czyta tzn. cos tam mamrocz epokazujac palcem na obrazku przedmioty. Natomiast nasz klopot to jak cos nie pasuje to chce klepac po twarzy,a jak sie jej zwroci uwage, to płacze

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

njk
njk | Ania | 2016-08-12 05:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nj

Odpowiedz

Karolina
Karolina | Ania | 2016-08-12 05:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie martw sie Aniu ja mam syna w takim wieku i takze klepie nas po buzi jak cos sie jemu nie podoba . I nie wiem co kompletnie z tym zrobic. Zwraca sie jemu uwage ale to nic nie daje bo wpada w ryk i jest zdenerwowany jeszcze gorzej niz byl;(.

Odpowiedz

J.
J. | Ania | 2017-10-04 11:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas to samo, młoda leje nas po pyskach, widocznie tak mają te młodociane łobuzy. Do dzieci w żłobku też startuje z łapami jak któreś podejdzie zbyt blisko.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?