Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

17. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 6
separator Wyślij e-mailem
dziecko, rodzina, śmiech, mama, tata
fot. Panthermedia

17. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Twoje dziecko staje się coraz silniejsze i bardziej ruchliwe. Z łatwością popycha przed sobą swój wózek albo zabawkę do pchania. Samodzielnie wspina się na niskie schody i stara się znaleźć metodę schodzenia z nich. Potrafi wdrapać się na niski tapczan, a po kilku próbach - również z niego zejść. Gdy z małej rączki wypadnie zabawka, umie przyklęknąć, wziąć ją z dywanu i wstać bez podpierania się.

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

17 miesięczne dziecko zaczyna uczyć się kolejnych sztuczek związanych z przedstawianiem charakterystycznych cech zwierząt lub przedmiotów: w tym wieku może już pokazać jak robi rybka, jak chodzi pies. Umie zrobić koci grzbiet i pokazać jak jeździ samochód.

Rozwój dużej motoryki idzie w parze w doskonaleniem umiejętności związanych z rączkami. 17 miesięczne dziecko próbuje włożyć klocki o różnych kształtach do odpowiednich otworków w pudełku i – co do tej pory było niemożliwe - klocki mieszczą się w nich z łatwością. Maluch potrafi też rozwinąć z papieru prezent.

Dzięki precyzyjnemu działaniu rączek krajobraz wokół stoliczka i krzesełka, przy którym je 17 miesięczne dziecko przestaje przypominać pobojowisko (co jednak nie oznacza, że malec będzie jadał jak brytyjska królowa), a samodzielne jedzenie staje się prawdziwym przyjmowaniem pokarmu, a nie ćwiczeniem w rzucaniu na odległość. Dobrze posługuje się łyżką, potrafi też samodzielnie pić z kubeczka.

Rady dla rodziców:

  • Nie zabraniaj dziecku  eksperymentowania związanego z doskonaleniem dużej i małej motoryki. W tym okresie ważna jest gimnastyka wszystkich partii ciała: niech twoje dziecko wspina się, przewraca, czołga... Zorganizuj malcowi tor przeszkód.
  • Ucz dziecko pierwszych zabaw ruchowych: np. trzymając się za ręce udawajcie pociąg, bawcie się w kółko graniaste.

17. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

17 miesięczne dziecko przestaje być przywiązaną jedynie do mamy, niesamodzielną istotką. Coraz większa samodzielność idzie w parze z zainteresowaniem innymi ludźmi.  

Dziecko zaczyna obdarzać inne osoby - babcię, ciocię, kuzynki itd.- wyraźną sympatią.  Coraz lepsza pamięć (i aparat telefoniczny!) sprzyja zacieśnianiu kontaktów rodzinnych, nawet jeśli babcia mieszka na drugim końcu Polski. Miłość do innych niż mama członków rodziny jest bardzo ważna -  pozwala dziecku jeszcze lepiej zadomowić się w świecie.

 
Maluch ma coraz lepszą świadomość siebie jako odrębnej, samodzielnej istoty. Dobrze zna własne imię. Zawołany  odwraca głowę i podchodzi do wołającego. Zaczyna także świadomie pozować do zdjęć, a oglądanie własnych fotografii stanie się teraz jego największą pasją.
 
Samodzielność i niezależność, jaką odczuwa dziecko, może nieść ze sobą lęk przed nieznanymi sytuacjami i ludźmi – dziecko może praktykować nawyki samouspokajające: ssanie kciuka lub smoczka, huśtanie się w łóżeczku, przytulanie się do ulubionej zabawki lub kocyka.

Rady dla rodziców:

  • Podkreślaj jak ważna jest rodzina. Oglądajcie razem rodzinne albumy ze zdjęciami. Opowiadaj maluszkowi o rodzinie, zarówno najbliższej: tacie, babci, rodzeństwie, jak i tej dalszej: ciociach, kuzynach. Pokaż dziecku album ze zdjęciami.
  • Staraj się wygospodarować przynajmniej godzinę dziennie – najlepiej wieczorem -  na spokojną zabawę lub opowiadanie historyjek. Niech takie rodzinne godziny staną się waszym nowym rytuałem.
Przeczytaj także: Wspólny czas z dzieckiem 

17. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

17 miesięczne dziecko czyni wielkie postępy w nauce samodzielnej zabawy. Rozwijająca się w szybkim tempie wyobraźnia podsuwa mu nowe sposoby wykorzystania starych zabawek – misie będą ustawiać się w pociąg, wieża z kloców zacznie rozbudowywać się we wszystkich kierunkach, a piasek w piaskownicy stanie się wspaniałym budulcem dla małego murarza.

Sprawdź jak rozwijać wyobraźnię dziecka - teraz i gdy będzie nieco starsze

17 miesięczne dziecko nadal nie potrafi skupić się na jednej czynności dłużej niż minutę. Wbrew pozorom to bardzo dużo, sprawdźcie z zegarkiem w ręku!

Rozwija się także mowa malucha. 17 miesięczne dziecko używa kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych na przykład „tik-tak”, „pi-pi”. Mówi ze zrozumieniem kilka słów dwusylabowych.

Wraz z rozwojem mowy rozwija się też świadomość własnego ciała i potrzeb. Dziecko zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, choć, niestety, najczęściej robi to po fakcie.

W  17 miesiącu życia dziecko  doskonali swoją zdolność obserwacji. Zwraca uwagę np. na auto przejeżdżające obok, z czym może wiązać się strach przed pojazdami.

W tym okresie mogą już zacząć się nocne koszmary związane właśnie z dziecięcą umiejętnością obserwowania, która jednak jeszcze nie idzie w parze ze zdolnością interpretowania niektórych wydarzeń.

Rady dla rodziców: 

  • Oswajaj lęki powoli. Nie staraj się na siłę stawiać dziecka oko w oko z tym, co je przeraża. Nawet jeśli strach potrwa przez kilka miesięcy, bądź cierpliwa i wyrozumiała. 
  • Zacznij trening czystości. Jeśli dziecko potrafi już odczuć dyskomfort związany z obecnością kupki w pieluszce, warto zacząć naukę załatwiania się do nocniczka. Nie polega to na zmuszaniu dziecka  to długiego „wysiadywania", ale na powolnym oswajaniu go z nocniczkiem, sadzaniu na nim lalki, misia itd. 
Sprawdź, kiedy dziecko będzie gotowe, by na dobre pożegnać się z pieluszką

Obejrzyj film jak się bawić z dzieckiem

17. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

  • Ssanie kciuka. Dzieci najczęściej wkładają kciuk do buzi, gdy potrzebują ukojenia, chcą rozładować napięcie, są zmęczone, znudzone. Jeśli nie robią tego niemal non stop, nie trzeba w to ingerować - nawyk z czasem minie. Jeśli jednak dziecko prawie nie wyciąga kciuka z buzi, zaangażuj jego rączki w zajęcie, które to uniemożliwia - niech łapie piłkę, przytula misia itd. Poobserwuj dziecko. Spróbuj się zorientować, o co może chodzić. Czuje się niepewnie? Potrzebuje większej uwagi? Ma jakiś kłopot? 
Przeczytaj także: Ssanie kciuka i inne paskudne nawyki
  • Uderzanie głową w ścianę. Dziecko robi to nie po to, by zrobić sobie krzywdę, lecz by się uspokoić i dać upust swojej energii. Staraj się zredukować napięcie dziecka i okazywać mu dużo miłości. Podsuń mu inne pomysły na pozbycie się nadmiaru energii, np. zapasy z tatą albo bieganie na świeżym powietrzu. Jeśli dziecko uderza się bardzo mocno i często, zasięgnij porady psychologa.
Sprawdź jak radzić sobie z autoagresją u dziecka

17. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

separator Wyślij e-mailem separator 6 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (6)
avatar

Olsztyn
Olsztyn | 2017-12-01 00:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w szoku
Mam zdolna córeczkę
Kocham ją nad życie ☺

Odpowiedz

miki
miki | 2017-02-02 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Geniusz :)

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | 2016-12-15 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje maleństwo ucieka od nocnika i płacze (chyba że się nim bawi to co innego)jeśli siedzi tam dłużej niż 10 s, więc na razie nocnik poszedł w odstawkę. Póki co udało mu się 3 razy tam nasiusiac.
Teraz po Mikołaju nauczył się słowo które idzie w parze z mikolajkami "cikolada". Poza tym lata po domu za mną i mówi "mama,mami,mamuniu" . Myślę że szybciej będzie zdania złożone składał niż nauczy się załatwiać na nocnik. :D

Odpowiedz

Lenka
Lenka | 2016-11-02 21:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corcia kupe prosi na nocnik od kiedy skonczyla 10 miesiecy :) teraz ma 15 ms. siku jeszcze nie zawsze udaje jej sie dotrzymac zanim ją posadze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

witek
witek | Lenka | 2016-11-18 14:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lenka a ty prosisz o kupe

Odpowiedz

Mamamisi
Mamamisi | Lenka | 2017-03-24 21:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Geniusz

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?