Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

18. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 24
separator Wyślij e-mailem
dziecko, plac zabaw, zabawa, piaskownica

18. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Kolejny etap podróży w dorosłość jest już za twoim dzieckiem. Nowe doświadczenia idą w parze z nowymi umiejętnościami. Nowe lęki – z nowymi odmianami radości.

18 miesięczne dziecko jest bardzo ruchliwe, ale teraz może zacząć się cofać – oczywiście jedynie w tych chwilach, gdy będzie chodzić do tyłu. Opanowanie tej nowej cennej umiejętności oznacza coraz lepszą równowagę.

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Półtoraroczny maluch  prawdopodobnie  nauczy się w tym miesiącu jeszcze jednej rzeczy:  biegania. Na początku będzie robił to bardzo powoli i nieporadnie, na sztywnych, wyprostowanych nóżkach, ale z każdym tygodniem będzie widać postępy małego maratończyka.

Nowa umiejętność sprawi, że na pewien czas możesz zapomnieć o spokojnych spacerach: dziecko zamiast chodzić będzie wszędzie biec, nawet kosztem stłuczonych kolan.

Maluch znakomicie opanował już umiejętność wchodzenia na niskie tapczany i schodzenia z nich. Umie też wchodzić na nachyloną pod ostrym kątem drabinkę – sztuka ta jest wielce przydatna podczas zabaw na zjeżdżalni.

Sprawdź dlaczego warto pokochać plac zabaw
Zobacz w co się można bawić w domu w deszczowe dni

Rady dla rodziców:

 • Zabieraj dziecko na plac zabaw. Zachęcaj je, by korzystało z drabinek, zjeżdżalni i innych urządzeń.
 • Uważaj: dziecko będzie uciekać. Wyrywanie się i uciekanie rodzicom uważa za znakomitą zabawę. 
 • Podczas czekania na zielone światło trzymaj dziecko za nadgarstek, a nie za palce. Dzięki temu niebezpieczeństwo, że dziecko wyrwie swoją rączkę z twojej dłoni, będzie mniejsze.
Poznaj podwórkowe BHP

18. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Zastawiasz się, kto zamienił twoją pociechę w małego, głośno wrzeszczącego diabełka? Jego płacz i bunt są w tym wieku zupełnie naturalne: osławiony bunt dwulatka może się zacząć między 18 (albo nawet wcześniej) a 26 miesiącem życia. 

Półtoraroczne dziecko staje się bardzo egocentryczne i niecierpliwe. Pragnie stałej uwagi dorosłych i dzięki płaczom i krzykom umie ją na sobie skupić. Potrafi bardzo jasno wyrazić swoje życzenia i zamiary. Niecierpliwi się, gdy nie reagujesz na jego stanowcze żądania. Gwałtownie domaga się natychmiastowego spełnienia swoich zachcianek, a jeśli się tego nie doczeka – protestuje, wybuchając głośnym płaczem.

Huśtawka nastrojów  jest w tych miesiącach normalną oznaką prawidłowego rozwoju. Dziecko w tym wieku odczuwa cały wachlarz uczuć: od zachwytu, przez radość, zaciekawienie, czułość aż po gniew i złość. 

18 miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze do końca zrozumieć swoich emocji, dlatego często czuje frustrację, którą wyładowuje na najbliższym otoczeniu: gryzie, bije, szczypie. Może stać się agresywne wobec rodziców.

Nie umie jednak długo się złościć. 18 miesięczne dziecko żyje jedynie teraźniejszością, dlatego już krótką chwilę po napadzie agresji może pragnąć jedynie przytulić się do ciebie. Nie odmawiaj mu tego. 

Rady dla rodziców:

 • Staraj się nad sobą panować. Zbuntowane dziecko, które wciąż mówi „nie” może wyprowadzić z równowagi nawet świętego, jednak twoje zdenerwowanie jedynie pogorszy sytuację. 
Sprawdź, jak okiełznać własne emocje.
 • Nie karz dziecka klapsami. Klaps to nie metoda wychowawcza, tylko wyraz bezradności rodziców. 
 • Stosuj sprytne sztuczki. Z małym buntownikiem można sobie poradzić, trzeba jednak wiedzieć jak.
Zobacz jak sobie radzić z atakami histerii u dziecka. 
 • Nie pozwalaj na agresję. Jeśli twoje dziecko przejawia agresję, nie czekaj, aż przejdzie mu to z wiekiem, ale już od samego początku okazuj dezaprobatę. Tłumacz dziecku, że takie zachowanie ci nie odpowiada. Uniemożliwiaj mu bicie poprzez np. delikatne ale stanowcze przytrzymanie rączek.

18. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Jeszcze pół roku temu twoje dziecko nie wymawiało ani jednego słówka, dziś mówi wyraźnie kilka, a nawet kilkadziesiąt  (nawet 50 i więcej) słów.

Swoje żądanie wyraża gestem lub słowem: „daj”, „to”,  „lala”. Z chęcią bawi się w „Siała baba mak” lub w „Sroczka kaszkę ważyła”. Nawet jeśli nie wypowiada wyraźnie wszystkich wyrazów rymowanki, z łatwością potrafi rytmicznie je wymruczeć lub zastąpić je słowami w swoim własnym języku.

Półtoraroczne dziecko rozumie już niemal wszystko, co do niego mówisz – wiele dzieci w tym wieku potrafi nawet wykonać dwustopniowe polecenie (typu: „Idź do pokoju i podnieś z podłogi lalkę”).

18 miesięczne dziecko jest bacznym obserwatorem. Naśladuje zachowania dorosłych, dlatego nie zdziw się, jeśli zastaniesz je pochłonięte czytaniem twojego kryminału lub pracowitym zmywaniem podłogi. Nieporadnie, ale z wielką chęcią zamiata, ściera kurze z niskich powierzchni, maluje się przed lustrem pożyczoną od mamy szminką. Uwielbia zakładać buty dorosłych i chodzić w nich, a szczególnie ceni mamine szpilki.

Dzięki obserwacji potrafi rozpoznać problem i znaleźć jego rozwiązanie – np. otworzyć drzwi klamką lub przekręcić znajdujący się w zamku klucz.

Przeczytaj także: Chcę być jak mama

Umiejętność mowy sprawia, że 18 miesięczne dziecko doskonale potrafi rozpoznać obrazek i poprawnie nazwać to, co się na nim znajduje (znane sobie zwierzęta i przedmioty).

Zabawa z malcem sprawia wiele przyjemności również dorosłym: półtoraroczne dziecko opanowało sztukę wygłupiania się i z chęcią popisuje się nią przed rodzicami. Wasz śmiech jest dla niego zachętą do dalszych sztuczek.

Rady dla rodziców:

 • Wykorzystaj dziecięcą ciekawość świata do nauki nowych umiejętności. Malujcie razem, śpiewajcie proste piosenki, gimnastykujcie się (możesz nauczyć dziecko np. jak robi się „rowerek”), ucz malca nowych zabaw ruchowych.
 • Nie zmuszaj malca do popisów. Niech robi to tylko wówczas, jeśli sam ma na to ochotę.
Obejrzyj film: Bunt dwulatka

18. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Niecierpliwość. Małe dziecko nie rozumie, co oznacza „za chwilę”, „jutro” itd. Jeśli czegoś chce, chce tego natychmiast. Jeśli musicie na coś poczekać, staraj się odwrócić uwagę dziecka: zaproponuj mu zabawę, ustaw minutnik. 
 • Nadpobudliwość. Dziecko w tym wieku jest wulkanem energii. Ma jej tyle, że rodzice martwią się, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Jest przy tym impulsywne i nie potrafi się skupić dłużej niż przez chwilę. O nadpobudliwości można mówić jednak dopiero wówczas, jeśli zachowanie malca uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 
Sprawdź czy dziecko jest nadpobudliwe
 • Niechęć do fotelika samochodowego. Dzieci go nie lubią, bo ogranicza im możliwość ruchu. Ze względu na bezpieczeństwo nie można jednak pozostawiać im wyboru w tej sprawie. Nie rób żadnych wyjątków. Nie wypinaj dziecka z fotelika, nawet jeśli bardzo się tego domaga (jeśli koniecznie musisz to zrobić, zjedź na pobocze). Nie pozwalaj dziecku jechać bez fotelika nawet jeśli macie do pokonania bardzo krótki dystans.
Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie

18. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Dlaczego warto pokochać plac zabaw 
Chcę być jak mama 

separator Wyślij e-mailem separator 24 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (24)
avatar

Ania
Ania | 2017-10-03 04:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn nie chodzi do tylu,nie biega, chodzi za raczke. Boi sie puscic. Ma 18.5 miesiaca. Nie mowi (no...moze szeptem tata,koko,kaka i przez lzy mama), ale wiem,ze rozwija sie prawidlowo. Pieknie bawi sie zabawkami, je lyzeczka lub widelcem, robi papa i kosi kosi, rzuca pileczke..... i mimo,ze czesto slysze " pewnie za nim nie nadazasz" lub pytania typu:"ile juz mowi", jestem o niego spokojna. Serio.

Odpowiedz

Rachela
Rachela | 2017-06-08 12:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corka wlasnie skonczyla 18 mcy, biega juz dosc dawno, praktycznie od poczatku tylko biegala, a teraz nauczyla sie chodzic za raczke. Mowi baaardzo duzo, oczywiscie slowka niektore niewyraznie ale obca osoba jest w stanie zrozumiec, tj papuga, rowerek, dzik, dzieciol i wiele innych.

Odpowiedz

mama olusia
mama olusia | 2017-05-06 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma jeszcze 17 miesiecy ale biega juz dawno pokazuje na pieska albo rozpoznaje autko a gdy jest cos goracego mowi tyty okazuje czulosc misiowi i glaska tuli sie do mnie czy dziadkow daje juz buzi

Odpowiedz

mamuska szczęśliwa
mamuska szczęśliwa | 2016-12-17 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek ma dopiero 16 miesięcy i mowi duzo tak nie daj mama tata tam tu koko baba dada cioci but dam ja ty rozumie wszystko co sie do niego mowi i o co poprosi i umoe conznaczy slowo nie i czesto gouzywa pokazujac paluszkiem no no no

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Maaama
Maaama | mamuska szczęśliwa | 2017-09-28 21:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam użyć przecinka bo ciezko sienie to czyta

Odpowiedz

mamauśka
mamauśka | 2016-12-12 16:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek biega już od dawna. Nigdy nie umiał pomału chodzić, zawsze biegał. Jedno mnie jednak martwi. bardzo mało mówi :( Mama, baba, ada,nie. "Tata" nie chce powiedzieć i wiele innych słów, które wypowiada dziecko w tym czasie :(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zojka
zojka | mamauśka | 2016-12-18 07:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po prostu ma jeszcze czas , to zadna regula . Jedno dziecko wczesniej chodzi , drugie pozniej , tak samo jest z mowieniem , nic na sile

Odpowiedz

andzi
andzi | mamauśka | 2017-06-13 22:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie jest dokladnie to samo

Odpowiedz

&&
&& | mamauśka | 2017-08-08 23:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam zrobic analize SI

Odpowiedz

Imusia
Imusia | 2016-09-29 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To wychodzi ze mój synek jest wypisz wymaluj z opisu w artykule mówi sobie, biega skacze czepia się wszędzie niecierpliwi tylko jest jedną rzecz która się nie zgadza bo nie mówi nie tylko na wszystko jest Tak😉

Odpowiedz

nowa
nowa | 2015-10-25 21:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój wnuczek jest wypisz wymaluj taki jak opisuje artykuł. Dodatkowo straszny gaduła oczywiście gada po swojemu. Jest bardzo asertywny zawsze jest NIE . Trzeba mu tłumaczyć żeby było tak .

Odpowiedz

Ana
Ana | 2015-07-29 09:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek NIC nie mówi. Wszystko rozumie, ale NIC kompletnie nic nie mówi, poza "A", 'Ne" i to chyba wszystko.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jadzia
jadzia | Ana | 2015-08-02 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie martw się, jeśli rozumie to dobrze ,moja siostra zaczęła mówić gdy skończyła TRZY lata i jej syn także.Siostra jest inteligentną osobą a jej syn także,właśnie zaczyna studia. Trochę cierpliwości,to trudne jak inni rówieśnicy mówią bardzo dużo

Odpowiedz

Attilka
Attilka | Ana | 2017-10-18 00:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja gwiazda ma 17 Mc. Zasuwa jak pędzi wiatr kopie piłkę rysuje ściany krzyczy na kota muwi tak troszkę po swojemu strasznie piszczy ale żywy zskarb z niej najważniejsze że zdrowa. Pozdrawiamy. Pa pa

Odpowiedz

jola
jola | Ana | 2015-10-13 21:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

może jest małomówny

Odpowiedz

Beata 85
Beata 85 | Ana | 2016-11-04 21:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój też wszystko robi jak w artykule tylko nie mówi jedynie mama baba i dziadzia, nie i po swojemu słowo aja- nene

Odpowiedz

Beata 85
Beata 85 | Beata 85 | 2016-11-04 21:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A i jeszcze jedno nie chcę chwytac jedzenia do ręki ma odruch wymiotny chce by go karmić je wszystko co mu dam sam nic.Co robić?

Odpowiedz

mama
mama | 2015-03-17 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a moja corcia jest najnormalniejsza wedlug artykulu na swiecie wszystko co opisane zgadza sie dziekuje myslalam ze jest niegrzeczna a ona jest wspaniala i wychodzi na to ze sie normnlanie roziwja kocham cie coreczko:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mamax2
Mamax2 | mama | 2017-08-25 11:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno twoja córcia to przeczyta i ci odpisze

Odpowiedz

wiola
wiola | 2015-02-26 22:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko również za wiele nie mówi, bunt dwulatka być może i u nas też już się zaczyna, z jej zachowania można to wywnioskować.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?