Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

19. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 44
separator Wyślij e-mailem
klocki
fot. mat. pras. Kalimba

19. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Życie w waszym domu powoli się stabilizuje: wy już przyzwyczailiście się do nadzwyczajnej mobilności i niesforności waszego dziecka, ono – po trzykrotnym zepsuciu pilota od telewizora i wrzuceniu twojej komórki do toalety – wreszcie wie, że pewnych rzeczy dotykać mu nie wolno.  I choć ma coraz więcej możliwości psocenia, opieka nad nim staje się coraz łatwiejsza.

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

19 miesięczne dziecko jest coraz bardziej samodzielne: np. aby sięgnąć po leżącą na stole zabawkę, wspina się na palce i ciągnie za serwetkę lub obrus. Jednak, dzięki rosnącej ostrożności, coraz rzadziej zdarzają mu się wpadki typu wylane mleko albo przewrócony flakonik.

Coraz lepiej panuje nad rękami: potrafi budować wieżę z klocków (nawet sześciu), karmić lalkę łyżeczką i robić mnóstwo innych rzeczy. 

Sprawdź co warto wiedzieć o klockach i puzzlach

Twoje dziecko najprawdopodobniej umie już bardzo dobrze chodzić i tańczyć. Biegając może nadal rozstawiać szeroko kolana i unosić nogi nisko nad ziemią, ale ten widok jest zupełnie normalny w przypadku niespełna dwulatka.

Umiejętność chodzenia może spowodować, że maluch zacznie stanowczo protestować przeciwko jeżdżeniu w wózku – jednak nie jest jeszcze na tyle silny, aby spędzić cały spacer na własnych nóżkach. Za to, wsparty z dwóch stron, potrafi wejść nawet na trzecie piętro i zejść z powrotem. 

Rady dla rodziców:

 • Doceń samodzielność. Jeśli dziecko  wyrywa się, aby własnoręcznie przenieść talerz lub szklankę, daj mu do rąk jakieś nietłukące się naczynie i podziękuj za pomoc. Twoja cierpliwość zaprocentuje w przyszłości, gdy będziesz potrzebowała małego pomocnika mamusi.
Sprawdź jak uczyć dziecko samodzielności
 • Osłodź malcowi męki jazdy wózkiem. Wózek ogranicza swobodę, jednak trudno jeszcze się bez niego obyć. Przymusowe unieruchomienie osłodzą dziecku przymocowane do wózka zabawki, wiatraczek itd. Pomóc może także zwracanie uwagi dziecka na to, co mijacie - pokazuj mu psy, samochody itd. 
 • Jak najczęściej pozwalaj dziecku dreptać na własnych nóżkach. Licz się z tym, że na początku będzie pokonywało w ten sposób niewielkie dystanse.
 • Nie zabraniaj mu zbierania liści, dotykania ławek i innych rzeczy. Ingeruj, gdy jest to naprawdę konieczne. 

19. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

W 19 miesiącu życia wasze rozstania będą bardzo bolesne dla obu stron. Malec osiągnął właśnie najwyższy stopień lęku przed rozstaniem z rodzicami. Każde twoje zniknięcie powoduje prawdziwą rozpacz i wybuch płaczu. Ten okres nie jest odpowiednim czasem na rozpoczynanie edukacji żłobkowej lub zmianę niani.

19 miesięczne dziecko jest bardzo zazdrosne o rodziców. Widząc innego malca na rękach „własnej” mamy, wpada w niepohamowaną złość: może płakać, a nawet usiłować skrzywdzić małego konkurenta.

Dziecko w tym wieku postrzega swoich rówieśników nie jako kandydatów na przyjaciół ani towarzyszy zabaw, ale jako rywali w zaciekłej walce o uwagę i sympatię dorosłych. To właśnie towarzystwo tych ostatnich jest dla twojego dziecka najbardziej atrakcyjne: jedynie dorośli potrafią zorganizować mu zabawę i pocieszyć w przypadku płaczu –  drugi, niespełna dwuletni maluch nie potrafi tego zrobić.

Rady dla rodziców:

 • Zachęcaj dziecko do okazywania innym sympatii. Niech przesyła całuski, puszcza oczko, podaje rękę na „dzień dobry”, kiwa rączką podczas pożegnań.
 • Chwal za właściwe zachowanie. Dzięki pochwałom dzieko będzie wiedziało, czego od niego oczekujesz. 
 • Spróbuj wprowadzić krótki rytuał pożegnalny, który ułatwiłby wam rozstanie. Może to być całusek w czoło lub wierszyk „pa pa, całusów 102".
Sprawdź także: Praktyczne rady na łagodne pożegnanie
 • Dodawaj otuchy w trudnych chwilach. Niezależnie od tego jak bardzo zbuntowane jest twoje dziecko, to właśnie w twoich ramionach będzie szukało pociechy, gdy stłucze sobie kolano albo się czegoś przestraszy. Nie zawiedź go.

19. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

W tym wieku rozwija się dziecięca zdolność do abstrakcyjnego myślenia – dziecko potrafi i lubi bawić się w udawanie i wyobrażanie sobie różnych rzeczy. Może np. wyobrażać sobie, że jest w innym miejscu, niż w rzeczywistości: wystarczy nakryć się kołdrą , aby w czarodziejski sposób przenieść się np. do mieszkania babci.

19 miesięczne dziecko zaczyna dostrzegać absurd i śmieje się w głos z absurdalnych sytuacji. Wystarczy nazwać jego rączkę np. brzuszkiem lub nóżką, a będzie pękać ze śmiechu.

Sprawdź jak codziennie leczysz swoje dziecko śmiechem

Dziecko uczy się bez ustanku.  Setki razy powtarza eksperymenty z rzucaniem, gięciem i łamaniem przedmiotów. Wasz dom przypomina miejsce, przez które przeszedł tajfun? No cóż: w przeciwieństwie do dorosłych małe dziecko bardzo dobrze czuje się w tym twórczym nieładzie.

Innym sposobem nauki jest baczna obserwacja dorosłych: podpatrując i naśladując twoje zachowanie, dziecko organizuje swój świat i zaczyna rozumieć jak on działa.

Pamięć  19 miesięcznego dziecka jest coraz sprawniejsza: samo śpiewa krótkie piosenki i recytuje pierwsze kilkuwyrazowe wyliczanki. Szybko uczy się  nowych rzeczy: wystarczy kilkakrotne powtórzenie nowej piosenki, aby maluch zaczął z radością śpiewać poszczególne wyrazy.

Rady dla rodziców:

 • Jeśli twoje dziecko się tego domaga, czytajcie w kółko jedną i tę samą ulubioną książeczkę, nawet jeśli cię to nudzi. W tym okresie rozwoju dziecko fascynuje się tym, co przewidywalne. Regularne powtarzanie sekwencji zachowań pomaga mu  wzmocnić pamięć i dodaje pewności siebie („Wiem, co teraz będzie!”)
 • Ucz kolorów. Podczas ubierania, zabawy, sprzątania itd. mów, jaki kolor ma przedmiot, który trzymasz właśnie w ręce. Dzięki zdaniom typu: „Zakładamy teraz czerwony sweterek", „Zobacz jaka ładna, zielona żabka”  dziecko w sposób naturalny poznaje nazwy kolorów.
 • Świeć przykładem. Pamiętaj, że dziecko uczy się przede wszystkim tego, co robisz. Słowa mają dla niego mniejsze znaczenie. 
Sprawdź także: 10 rzeczy, których dziecko powinno się nauczyć od ciebie

Obejrzyj film: W jakim wieku dziecko może zacząć naukę angielskiego

19. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Nadwrażliwość na bodźce. Niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe: płaczą z powodu drapiącej metki, zatykają uszy, gdy szczeka pies itd. NIekiedy taka nadwrażliwość  wynika z kłopotów z integracją sensoryczną czyli „obróbką” bodźców,  jakie docierają do dziecka z otoczenia.  Nadmiernie wrażliwemu maluszkowi mogą pomóc ćwiczenia dobrane przez terapeutę. 
 • Opóźnienie w rozwoju mowy. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie wszystkie  w wieku 19 miesięcy muszą mówić tak samo. Zawsze warto jednak upewnić się, czy dziecko dobrze słyszy. Nawet niewielki niedosłuch może powodowac kłopoty z nauką mowy. 

19. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak interpretować wyniki?​
10 sposobów na okazywanie dziecku miłości
8 sposobów na wychowanie szczęśliwego dziecka
Mama kontra babcia. Kto ma rację?
Kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy. Wstrząsające fakty
Katalog zabaw rozwijających dla dziecka od 18 do 24 miesięcy
Mamo, mamo, coś ci dam
Zabawki inne niż wszystkie
Prezenty za 0 złotych
Kiedy pora na drugie dziecko?

separator Wyślij e-mailem separator 44 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (44)
avatar

Bfzanik
Bfzanik | 2017-09-23 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazde dziecko jest inne. Moj starszy syn ma obecnie 5 lat i mial naprawde duze klopoty z mowa. Do dzis chodze z nim do logopedy i sama poswiecam czas na cwiczenia poprawnej wymowy. Moj mlodszy syn ma 19 miesiecy potrafi mowic mama tato cika - pies nazywa sie czika ale tak mu wychodzi☺ gdy kogos glaszcze mowi aja gdy cos spadnie mowi ba. No i ma swira na punkcie traktorów wiec nauczyl sie takto mowic na traktor☺ byl czas ze mowil baba a dzis za nic nie chce powiedziec. Naprawde kochane mamuski nie patrzczcie na to co pisza w roznych ksiazkach gazetach lub na stronach internetowych. Kolezanki syn nie mowil nic do 3 lat a potem jak zaczol to naprawde oczy wychodzily na wierzch😉 naprawde czas przychodzi na wszystko. I tak jak my dorośli w roznym tempie uczymy sie nowych rzeczy tak i maluchy potrzebuja swojego czasu na opanowanie umiejetnosci mowienia ktora naprawde nie jest łatwa.

Odpowiedz

Dex
Dex | 2017-05-28 11:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój synek 19 miesięcy cytuje Biblię po łacinie :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | Dex | 2017-09-06 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oo to tak jak . i to jewzcze o tyłu ;)

Odpowiedz

Ania
Ania | Ania | 2017-09-06 09:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oo to tak jak moj. I to jeszcze od tyłu. ;) * sorrki za bledy w/w

Odpowiedz

wac
wac | Dex | 2017-10-30 06:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj tez używa łaviny podwórkowej

Odpowiedz

daga
daga | 2017-03-18 15:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda, ze nie napisal,i ze w tym wieku dzieci znaja caly alfabet....
Ale tu bzdury pisza,w tym wieku dzieci ledwie pare słow na krzyz mowia. Moj maly potrafi : mama ,tata,papa,daj,nie,bam,ała,baba,koko, co to... itp. :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Corka
Corka | daga | 2017-05-06 18:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No wiesz to zależy od dziecka Moje umie polowe alfabetu. Gdziekolwiek zobaczy literki które zna od razu je wykrzykuje... oprócz tego wiele innych słów typu spacer buty dziadzia moje co to? Zuch!

Odpowiedz

Asd
Asd | daga | 2017-06-11 10:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdury? Nie każde dziecko jest takie samo. Moje mówi całkiem sporo. Proponuję poszerzyć tok myślenia

Odpowiedz

Hania
Hania | daga | 2017-09-01 21:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oj nie wszystkie. Moje mowi mama tata baba dziadzia ciocia Basia Kasia zosia lala daj dac chce wez idź iść chodź przyjsc zejść mak siak jak tak nie siała garaz kot pies koń kaka kura pic jesc mleko mleka i chyba z setkę innych tak wiec nie porównujmy bo każde dziecko inaczej sie rozwija. Jedno jest lepsze pod tym względem inne pod innym np sprawność fizyczna :) pozdrawiam

Odpowiedz

Jaki
Jaki | 2016-10-16 23:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moj synek mowi bardzo dużo, potrafi posługiwać sie krótkimi zdaniami,zna 3 wierszyki... wiec zdarzaja sie i takie wyjątki! Ale od większośći swoich koleżanek słyszę ze to normalne i ze ich dzieci tez tak miały!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Donia
Donia | Jaki | 2017-04-28 19:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No geniusz prawdziwy......

Odpowiedz

K
K | 2016-07-21 13:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corka dopiero zaczyna brac sie za mowienie i inne rzeczy. Niektorzy znajomi zarzucali mojej corce nawet autyzm.. Dziecko to nie jakis szkolony zwierzak ze ma wykonywac wszystko i mowic na zawolanie co kto chce. Jak nie ma ochoty nie pokaze i tyle. Trzeba dac troche luzu dzieciom one poznaja dopiero swiat :) moze moja corka nie jest tak sprytna jak inne dzieci tu opisane ale ja i tak jestem z niej dumna

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | K | 2017-02-20 19:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mialam ta sama sytuacje synek ma 19 msc i dopiero bieze sie za mowe tez mi wmawiali znajomi ze to autuzm zabralam go do pediatry i stwierdzil ze moje dziecko jest batdzo zlosliwe poniewaz nie zwraca na mnie uwagi kiedy jest zajety skupi sie na jednej rzeczy i juz cale redzta jest nie wazna

Odpowiedz

Gonia
Gonia | 2016-07-06 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

...' jednak nie jest jeszcze na tyle silny, aby spędzić cały spacer na własnych nóżkach. ...' To nie moj Mlody. ;-) On jest wprawny lazik :-)

Odpowiedz

Elizal
Elizal | 2016-06-08 22:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy tera czy za rok każde z tych dzieci w końcu zacznie gadać, mamy porostu się wyściguja i przrchwlaaja której dziecko lepsze. Każde dziecko w swoim tempie się rozwija. Mój syn ma 19 miesięcy i niv nie mówi jedynie po swojemu i nie sądzę żeby było coś nie tak porpstu nie jest gotowy, tak samo późno zaczął chodzic każde dziekco jest inne jedno szybciej drugie wolniej się rozwija . To tylko głupie matki które mają kompleksy się ścigają aby ich dziecko było najlepsze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gonia
Gonia | Elizal | 2016-07-06 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No pewnie. Poza tym jest tak, ze jedne dzieci rozwijaja takie umiejetnosci a inne rozwijaja w tym czasie inne umiejetnosci. Kazdy ma inny talent.

Odpowiedz

Thelittleblack
Thelittleblack | Elizal | 2016-07-16 08:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To co Pani napisała nie jest do końca prawdą. Określone normy rozwojowe po coś są. Zgadzam się z tym, że dzieci są różne, ale znaczne odbieganie rozwoju dziecka od normy może o czymś świadczyć i warto się temu bliżej przyjrzeć. Nawet przy diagnozowaniu dysleksji szuka sie jej oznak we wczesnym dzieciństwie

Odpowiedz

Kasia 87
Kasia 87 | Elizal | 2016-11-27 22:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z panią

Odpowiedz

EMI
EMI | Elizal | 2017-01-23 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak to jest prawda co pani pisze.

Odpowiedz

Aga
Aga | Elizal | 2017-02-20 19:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokladnie tak moj syn ma tez 19 msc i tez mowi tylko po swojemu albo wola mama jak cos chce ode mnie lub tata jak od taty ale jak ja kaze mu cos powtorzyc to nie.

Odpowiedz

Tutu
Tutu | Elizal | 2017-04-04 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka tez jeszcze nic nie mówi.. tylko szczeka i mialczy, na pierwsze "mama" musze jeszcze poczekać.

Odpowiedz

Ela
Ela | Elizal | 2017-04-28 19:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

100%racji jedna mama rozsądna przynajmniej

Odpowiedz

AnnaJ
AnnaJ | Elizal | 2017-11-09 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram !

Odpowiedz

anonim
anonim | 2016-05-26 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corka potrafila w tym wieku mowic wierszyki , moj synek teraz jest w tym wieku i mowi mama, tata i baba . Wiec jak widac to zalezy od dziecka

Odpowiedz

Anika
Anika | 2016-01-17 18:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powiem że mój syn mówi bardzo dużo ale wątpie żeby takie dziecko śpiewało czy wyliczanki mówiło bez przesady.

Odpowiedz

Stefan
Stefan | 2015-05-17 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystkie poniżej dotknięte kobiety mają kompleksy i wpędzą w nie swoje dzieci. Straszne jesteście już od malego robicie wyścig. Jeżeli Twoje dziecko się tak nie rozwija to zwyczajnie to zaakceptuj i nie obrażaj innych!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?