Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

2. miesiąc życia dziecka

21.03.2017 | 37
separator Wyślij e-mailem
2 miesięczne dziecko, niemowlę się uśmiecha, rozwój w 2 miesiącu życia
fot. fotolia

2. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Miesięczne niemowlę, leżąc na brzuchu, może już umieć unieść głowę i ramiona na wysokość 5 cm i utrzymać się w tej pozycji coraz dłużej. W pozycji pionowej 2 miesięczne niemowlę zachowuje chwiejnie wyprostowaną postawę, a podtrzymywane w pozycji pionowej dobrze kontroluje ustawienie głowy.

Dziecko 2 miesięczne, dotykając podłoża, ugina nogi, a nawet czasem samodzielnie przewraca się z boku na plecy. Leżąc na pleckach, dziecko zaczepia zawieszone w zasięgu rąk zabawki i niekiedy udaje mu się utrzymać przedmiot włożony mu przez dorosłego do ręki.

Sprawdź, jaka grzechotka jest najlepsza dla niemowlaka

Miesięczne niemowlę coraz chętniej i na dłużej zatrzymuje wzrok na interesującym go obiekcie, częściej zwraca uwagę na kolorowe przedmioty, zwłaszcza te o zdecydowanych barwach.

2 miesięczne dziecko może wciąż machać energicznie rączkami, nóżkami, wiercić się, a nawet wyciągać rączkę w kierunku interesującego je przedmiotu. Dziecko w 2 miesiącu widzi już z większej odległości. Jego mózg doskonali widzenie obuoczne.

Z czasem u niemowlaka wydłużają się odstępy między drzemkami, dziecko w ciągu dnia jest coraz bardziej ożywione. Już wkrótce będzie sypiało o określonych porach.
W odczuwaniu głodu pojawia się pewna regularność, więc karmienie dziecka będzie teraz prostsze. Dziecko dopomina się o jedzenie najczęściej co trzy godziny. Jednak apetyt 2 miesięcznego niemowlaka szybko rośnie. Lekarze nazywają to skokiem rozwojowym. Wówczas dziecko może domagać się jedzenia nawet częściej niż co godzinę.

Przeczytaj, więcej na temat kłopotów z karmieniem dziecka

2 miesięczne dziecko wkłada do buzi rączki – i nie jest to tylko przypadkowy odruch, w ten sposób niemowlę poznaje świat. Wkrótce zacznie wkładać do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce.

Między 6. a 8. tygodniem życia u dziecka zaczyna pojawiać się kolka – czyli bolesne bóle brzucha. Sygnalizuje je napadowy płacz, niedający się ukoić. Możesz wtedy spróbować utulić dziecko głaskaniem, przytulaniem, ciepłą kąpielą, śpiewaniem, masażem brzuszka. Dolegliwości zmniejszają się też po zmianie pozycji dziecka, położeniu na pochyłym podłożu i stosowaniu ciepłych okładów na brzuszek.

Zobacz też: 8 sposobów na kolkę

Rady dla rodziców:

 • Umożliwiaj 2 miesięcznemu dziecku trening główki (dziecko, pod twoim okiem, powinno czasem poleżeć na brzuszku na twardym podłożu z rączkami pod klatką piersiową).
 • Stymuluj rozwój koordynacji wzrokowej, umieszczając kolorowy przedmiot w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka i powoli zataczaj nim kręgi.
 • Pomóż dziecku w nauce chwytania, umieszczając jakąś zabawkę blisko jego dłoni, a gdy niemowlę próbuje sięgać, włóż tę rzecz w jego zaciśniętą piąstkę i delikatnie rozprostuj mu palce.

2. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Pod koniec 2. miesiąca dziecka pojawia się u malucha pierwszy uśmiech, zarezerwowany oczywiście dla rodziców. Dziecko uśmiecha się w reakcji na uśmiech innej osoby lub na coś, co mu się szczególnie spodoba. Wkrótce niemowlę nauczy się, że swoim zachowaniem może wywoływać reakcję u obserwującej je osoby. Pod koniec 2 miesiąca dziecka może pojawić się głośny śmiech, któremu towarzyszą radosne, szybkie ruchy rąk i nóg. Dziecko w tym czasie przepad​a za towarzystwem, lubi inne dzieci, a obce osoby jeszcze nie wzbudzają w nim lęku.

W 5. tygodniu życia u niemowlęcia w czasie krzyku mogą pojawić się też pierwsze łzy. To dowód na rozwój skomplikowanych reakcji układu nerwowego. Rozpoczęcie aktywności gruczołów łzowych wzbogaca życie dziecka w jeszcze jeden sposób wyrażania emocji.

Zobacz też: Powody płaczu niemowlaka - znasz je wszystkie?

Wraz z rozwojem układu nerwowego oraz w miarę, jak postępuje rozwój zmysłów, niemowlę zaczyna aktywnie nawiązywać kontakt ze światem zewnętrznym. Zaczyna się u niego kształtować pewna gama nowych reakcji emocjonalnych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Dziecko ożywia się, kiedy np. jest przygotowywane do karmienia. 2 miesięczne niemowlę zaczyna reagować mimiką na widok twarzy i tonu głosu ludzkiego. Można zauważyć, ze niemowlę oczekuje na pewne rutynowe czynności – radośnie wymachuje rączkami, kopie.

Dziecko staje się ciekawskie, uwielbia, gdy rodzic nosi je na rękach i może rozglądać się znad jego ramienia. Niezwykle żywo reaguje na widok rodziców. Nikt nie potrafi go tak uspokoić jak mama lub tata – przestaje płakać, gdy tylko podchodzicie do łóżeczka. Z ciekawością przygląda się twarzy, uwielbia słuchać, kiedy do niego mówicie spokojnym, melodyjnym głosem. I samo zaczyna gruchać! A gdy powtarzasz za nim „a-gu", potrafi cieszyć się i się zaśmiewać.

Sprawdź, jak wiązać chustę do noszenia dziecka

Rady dla rodziców:

 • Nad łóżeczkiem powieś kolorowe zabawki, baw się z dzieckiem, kiedy leży w łóżeczku.
 • Podaruj sobie i dziecku zwykłe momenty bycia razem; połóż się na podłodze, a niemowlę na swoim brzuchu, by mogło poczuć twoje ciepło, usłyszeć głos i bicie twego serca.
 • Mów do dziecka, przytulaj, śpiewaj mu kołysanki, czytaj głośno proste książeczki, próbuj rozmawiać z 2 miesięcznym dzieckiem poprzez powtarzanie dźwięków, jakie wydaje.
Zobacz też: Jak się bawić z niemowlakiem - film

2. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

2 miesięczne dziecko staje się aktywnym obserwatorem, chętnie naśladuje mimikę twarzy, gesty, ruchy i dźwięki otaczających je osób. Zaczyna wydawać też krótkie gardłowe dźwięki: „agu”, „ga”, „kha”, „ehe”, „he” (tzw. głużenie). Z czasem będzie wzbogacało swoje „słownictwo” i powtarzało więcej dźwięków wydawanych przez ciebie i naśladowało głosy domowników. Uważa się, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni życia repertuar dźwięków wzbogaca się aż czterokrotnie w porównaniu z wyjściowym!

Sprawdź, jak powinna wyglądać książka dla bobasa

W miarę jak coraz wyraźniej zarysowuje się temperament i osobowość dziecka zaczynasz zauważać, czy niemowlę pociągają nowe sytuacje, czy też stara się ich uniknąć. Niektóre niemowlęta cieszą się z nowych doświadczeń, zabawek, twarzy, inne najwyraźniej są ostrożne, niechętne zmianom, mogą reagować na nie płaczem.

Zobacz także: Co potrafi dwumiesięczne dziecko?

Rady dla rodziców:

 • Dbaj o spokojną, ciepłą atmosferę w domu, stany uczuciowe twojego dziecka są odbiciem stanów uczuciowych i zachowań osób w jego otoczeniu.
 • Gdy dziecko jest wyspane i najedzone, noś je. Pokaż mu zapaloną lampę, widok za oknem, opowiadaj, co widzisz.
 • Baw się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków, potrząsaj grzechotką i obserwuj, jak zareaguje, gdy potem użyjesz np. dzwoneczka.
 • Rozmawiaj z niemowlęciem, zmieniając intonację głosu.
 • Czytaj proste książeczki (zwłaszcza wiersze dla dzieci).
Sprawdź, jak nosić niemowlaka, by mógł poznawać świat:

2. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Szczepienia. W 2 miesiącu życia dziecko otrzymuje kolejną dawkę szczepień. Mogłaś jednak usłyszeć o reakcjach poszczepiennych i w związku z tym boisz się zaszczepić dziecko. Spokojnie! Wszystkie obowiązkowe i zalecane szczepienia są dla dziecka bezpieczne i zwykle niemowlęta nie mają po nich żadnych komplikacji, ewentualnie reagują lekką gorączką czy spuchnięciem miejsca po szczepieniu.

Zobacz aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych

Ciemieniucha. W 2 miesiącu życia na główce dziecka czasem pojawiają się żółte łuski, które ni chcą schodzić podczas mycia. To ciemieniucha. Nie jest bolesna, ani niebezpieczna, ale ze względów higienicznych powinnaś jej się pozbyć.

Przeczytaj więc: Kłopotliwa ciemieniucha – jak się jej pozbyć

Niezstąpienie jąder do moszny. U niektórych 2 miesięcznych chłopców nadal można obserwować niezstąpienie jąder do moszny. Uzbrój się w cierpliwość. Tylko w nielicznych przypadkach jądra nie zstępują przed pierwszym rokiem życia.

Stopy 2 miesięcznego dziecka mogą być lekko skierowane do wewnątrz. To wynik przebywania w brzuchu mamy. W ciągu kolejnych kilku miesięcy stopy powinny przyjąć prawidłową pozycję.

ZRÓB TEST: Jak rozwija się 2-miesięczne dziecko?

2. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
7 rzeczy, których nie lubi niemowlę
Codzienne rytuały dziecka
Pierwsza wizyta w przychodni
Groźne szczepionki - GIF wycofał 2 szczepionki dla małych dzieci
Karmisz piersią? Sprawdź, czy dobrze jesz - test
Praktyczne akcesoria dla mam
Po co dziecku spacer

separator Wyślij e-mailem separator 37 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (37)
avatar

Mmmm
Mmmm | 2017-01-12 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żadne szczepienie nie jest bezpieczne. Proszę nie wprowadzać w błąd!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mbjh
Mbjh | Mmmm | 2017-02-14 16:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rtec jest w szczepionkach... i nie tylko. Prosze poczytac i popytac sie lekarzy, a kazdy powie iz szczepienia zawsze sa niebezpieczne.

Odpowiedz

Donnie Darko
Donnie Darko | Mmmm | 2017-11-09 20:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaki zaboboniarz z Ciebie... :))

Odpowiedz

Ppppp
Ppppp | Mmmm | 2017-11-06 21:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No wlasnie nie wprowadzaj w blad skoro sam/sama nie masz informacji na ten temat, bo podejerzewam, ze jestes internetowym doktorem od wszystkiego.

Odpowiedz

Malordian
Malordian | Mmmm | 2017-07-31 22:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podaj przyklad... bo takie pisanie stresuje niepotrzebnie ludzi....zawsze sa przypadki ze cos pojdzie nie tak.. nawet od jedzenia cukierkow ludzie ktos moze zginac bo mu stanie w gradle.. i to znaczy ze sa niebezpieczne???

Odpowiedz

Krakus
Krakus | Mmmm | 2017-04-21 05:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie. Farmazony nt szczepień

Odpowiedz

Jak można
Jak można | Krakus | 2017-06-24 19:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To po co durna babo szczepisz? Taka cwana jesteś na forum?? A co zrobisz kiedy dziecko złapie chorobę?? Też będziesz pluć jadem? Wiesz co takie jak ty to nie powinny mieć dzieci, osobiście bym ci je zabrała bo zwyczajnie nie jesteś dobrą matką dla nich! I nie rob kontry typu jakie są powikłania po szczepieniu, bo gdyby twoi rodzice Cię nie szczepili to może dzisiaj nie mogłabyś mieć dzieci i tak bardzo byś ich nie krzywdziła! Oddaj je lepiej bo nie zasługujesz ma żadne!

Odpowiedz

babusia
babusia | 2015-12-13 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój wnusio jest wg tego artykułu "książkowy" :) wszystko się zgadza :)

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2015-11-30 16:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie rozumiem nie których zamieszczanych komentarzy do tego artykułu. Autorka piszę ogólnie. Nie oznacza to, że każde dziecko będzie się tak samo zachowywać i na każde te same porady będą działać.. Opanujcie się..

Odpowiedz

reward
reward | 2015-09-30 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Delikatnie pisząc to słabo się sprawdzają te porady...

Odpowiedz

nyna
nyna | 2015-06-11 20:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój 2 mc synek ma ząbka i martwię się czy to nie za wcześnie ? Bo różne są opinie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Weronika
Weronika | nyna | 2015-06-29 07:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niczym się nie musisz martwić, to nic takiego. jednemu maleństwu ząbek wyjdzie w 2 mc a innemu w 6 a nawet 8 msc ;) mój młodszy brat urodził się już z ząbkiem i to była sensacja na oddziale, ale nikt nie mówił , że to coś niepokojącego ;-) pozdrawiam

Odpowiedz

Suszi
Suszi | Weronika | 2015-08-18 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co stało się z tym ząbkiem? Czy był usuwany? Moja córka tez ma ząbek i straszą nas, że może może jej wypaść i może się nim udławić. Strasznie mnie to stresuje

Odpowiedz

Angie
Angie | nyna | 2017-08-04 08:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U znajomych urodził się synek już z ząbkiem :) mój się ślini i tak się zastanawiam dlaczego?! :)

Odpowiedz

Suszi
Suszi | nyna | 2015-08-18 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka, 2mce, również ma ząbka- dolną jedynkę. U nas to ząb płodowy, który musimy usunąć. Czekamy aż zacznie się ruszać, żeby było bezboleśnie. W którym miejscu jest ten ząbek?

Odpowiedz

monda
monda | 2015-02-23 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja 5 tygodniowa córeczka od samego początku ma łzy :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Syla
Syla | monda | 2015-08-12 14:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja też :)

Odpowiedz

igunianiunia
igunianiunia | monda | 2017-06-24 17:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja też

Odpowiedz

htrhr
htrhr | 2015-02-15 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

calyczas placze

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mamusia
Mamusia | htrhr | 2017-06-13 19:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Płacze bo to dziecka mowa jest dziecko płacze kiedy jest:głodne,ma coś w pampersie,potrzebuje bliskości mamy/taty chodzi o to by dziecko przytulić z tym zaśpiewać dzieci uwielbiają tak słuchać głos rodziców,ma kolke,coś może go umierać,niewygodna pozycja w której jest,coś go boli,jest znudzone,zbliżającą się choroba,zbyt dużo bodźców,zbyt mało bodźców i tego jest wiele trzeba uzbroić się w cierpliwość i próbować znaleźć przyczyne pamiętając o tym że taki mały człowieczek jest zdany tylko na rodzica nie rozumiejacy jeszcze tak świata jak my i trzeba dziecku pomuc

Odpowiedz

sonia
sonia | 2014-12-13 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka dotychczas była szczepiona już kilka razy i często po szczepionkach ma gorączkę więc mam teraz w domowej apteczce zawsze milifen syropek z ibuprofenem który podaję odkąd mała skończyła trzy miesiące, teraz jestem przed szczepieniem szczepionką mmr i boję się więc trochę z nią zwlekamy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

pogromca reklam
pogromca reklam | sonia | 2015-04-13 21:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niezła reklama

Odpowiedz

odważny anonim
odważny anonim | 2014-11-15 18:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałbym zwrócić uwagę, że autorka artykułu jest podpisana imieniem i nazwiskiem, natomiast autorzy komentarzy niestety nie mają na tyle odwagi. Może boją się zemsty koncernów farmaceutycznych.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Julia Baka
Julia Baka | odważny anonim | 2015-08-04 20:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mówi 'odważny anonim' ;)

Odpowiedz

mama 8 tygodniowej Lenusi
mama 8 tygodniowej Lenusi | 2014-11-11 16:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale jestescie tepi, nie chcesz nie szczep, proste! Bo widze, ze sie tu jakis chory ruch anty szczepienny udziela! Dla mnie bardzo przydatny tekst

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?