Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

20. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 77
separator Wyślij e-mailem
dziecko, piłka, zabawa, śmiech, zabawka dla dzieci
fot. Africa Studio - Fotolia.com

20. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

20 miesięczne dziecko jest już bardzo sprawne ruchowo. Coraz rzadziej potyka się i upada, porusza się z większą pewnością siebie. Mało tego: jest w stanie wykonywać dwie czynności jednocześnie, np. raźno maszerować ciągnąc za sobą na sznurku zabawkę. 

Kopnięta przez nie piłka toczy się w kierunku, jaki został wybrany. Nową umiejętnością jest rzucanie jej oburącz znad głowy. Choć zdarza się, że zdradziecko wymyka się ściskającym ją paluszkom, trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że w waszym domu zamieszkał prawdziwy sportowiec.

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

20 miesięczne dziecko ani jednej chwilki nie potrafi usiedzieć w miejscu: biega, tańczy, wdrapuje na krzesło, a nawet ... skacze! Po wielu miesiącach usilnych prób pokonania grawitacji wreszcie nadszedł czas spijania śmietanki: ugięcie nóżek, chwila skupienia i „hop!” - chwila w powietrzu to cudowne doświadczenie dla twojej  pociechy.

Rady dla rodziców:

 • Wspieraj rozwój fizyczny dziecka poprzez wspólne zabawy ruchowe. Skaczcie jak kangury albo kicajcie jak małe zajączki. Tego typu gimnastyka znakomicie wpływa na rozwój tzw. dużej motoryki, czyli umiejętności związanych z czynnościami całego ciała.
Sprawdź jak zorganizować dziecku spacer z przedszkodami
 • Poproś dziecko o wyręczanie cię podczas codziennych czynności: naciskania klamki u drzwi, przewracania kartek w książce, wkładania garnków na półkę... Tego typu ćwiczenia pozwalają doskonalić koordynację ruchów rąk,
 • Kup dziecku ciastolinę. Lepienie, ugniatanie itd. rozwija sprawność rąk. 
 • Zabieraj dziecko do piaskownicy. Robienie babek z piasku, zabawa łopatka i grabkami itd to także doskonałe ćwiczenia. 

20. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Twoje  dziecko weszło już prawdopodobnie jakiś czas temu w okres buntu dwulatka. Jeśli tak, nie zdołasz tego przeoczyć: każda twoja propozycja spotyka się ze wzgardliwym odrzuceniem.  

Maluch może np. zaciskając usta odmawiać jedzenia potraw, które uzna za niesmaczne, głośno protestować przy porannym ubieraniu, krzykiem zaznaczać swoją niechęć do mycia główki.

Przeczytaj rakże: Grzeczne czy przebojowe? Wywiad z Dorotą Zawadzką, Supernianią

Mimo buntu  20 miesięczne dziecko da się przekonać do współpracy podczas codziennych czynności – dziecko w tym wieku, choć uparte, jest komunikatywne i z łatwością zapomina o swoich wcześniejszych dąsach. Niechętnie, ale podporządkuje się twoim naleganiom, jeśli tylko dostrzeże w tym jakąś korzyść. Podczas zabawy łatwo daje się przekonać nawet do nieprzyjemnych obowiązków, natomiast na krzyk i gniewny ton reaguje trwaniem w swoim uporze.

Sprawdź jak postępować ze zbuntowanym maluchem

20 miesięczne dziecko nadal woli bawić się z dorosłymi. Pozostawione w towarzystwie dzieci bawi się obok nich, a nie razem z nimi. Etap tzw. zabawy równoległej minie dopiero ok. połowy trzeciego roku życia.

Rady dla rodziców:

 • Trzymaj nerwy na wodzy. Objawy buntu przyjmuj ze spokojem, ale nie rezygnuj z konsekwentnego egzekwowania swoich żądań. Stanowczość to najlepsza metoda postępowania z małym buntownikiem.
Przeczytaj także: Gdy puszczają nerwy. Jak okiełznać emocje?
 • Pozwól maluchowi decydować w sprawach, które możesz pozostawić jego uznaniu. Dzięki twoim małym ustępstwom dziecko poczuje się niezależne i samodzielne, a jego rodząca się właśnie pewność siebie już wkrótce pomoże mu w życiu przedszkolaka i ucznia.
Sprawdź jak inne mamy radzą sobie z okiełznaniem małego buntownika 

20. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

20 miesięczne dziecko zna już około 50 słów i powoli zaczyna je łączyć w kilkuwyrazowe szeregi np. „mama – książka – ja”. Jego mowa staje się coraz bardziej zrozumiała dla otoczenia, choć oczywiście nie możesz jeszcze zrezygnować z funkcji tłumacza. 

Twoim dzieckiem owładnęła mania nazywania wszystkiego, co widzą jego ciekawskie oczy: domowych mebli, przedmiotów na obrazkach, napotkanych podczas spaceru ludzi i zwierząt? Świetnie! To znak, że jego słownik poszerza się coraz szybciej.

Dzięki znakomitemu zmysłowi obserwacji dziecko potrafi dostrzec niezauważalne dla twoich oczu różnice np. w położeniu książek na biurku lub szczotki na półce obok lustra.

Właśnie przed lustrem maluch będzie spędzał teraz długie chwile, przyglądając się z upodobaniem swojemu odbiciu. Mniej więcej w 20 miesiącu życia dziecko zaczyna rozpoznawać swoje lustrzane odbicie (wcześniej spoglądało na nie, jak na inne obce dziecko) i zauważa zmiany w swoim wyglądzie np. upięte na czubku głowy włosy. Aby sięgnąć do gumki spinającej loczki, maluch skieruje swoją rękę w stronę głowy, a nie, jak to było we wcześniejszych miesiącach – w stronę jej odbicia w lustrze.

Kolejną ważną umiejętnością dziecka jest liczenie do dwóch – niektóre, wybitnie inteligentne dzieci, mogą nawet wyrecytować ciąg liczb od jeden do pięć. Nie oznacza to, że dwudziestomiesieczne dziecko rozumie już, co oznacza liczba dwa – zrozumienie abstrakcyjnego pojęcia podwójności przyjdzie dopiero po drugich urodzinach.

Rady dla rodziców:

 • Nie rezygnuj z czytania. W tym okresie skupienie się na czytanej książeczce lub opowiadanej bajce może okazać się zbyt trudne dla twojego malucha. Nie poddawaj się jednak. Możesz mu czytać wówczas, gdy nie ma możliwości biegania, np. podczas kąpieli lub jazdy samochodem.
 • Pozwalaj dziecku bawić się piaskiem i wodą. To świetne pomoce naukowe do badania podstawowych zjawisk fizycznych. 
Sprawdź także: Skarby na spacerze
 • Zachęcaj dziecko do badania otoczenia. Po gruntownym spenetrowaniu domu przyszła pora na poznawanie świata. Daj dziecku czas, na przyjrzenie się temu, co je interesuje, choćby nawet obiektem jego fascynacji była zwykła osiedlowa ławka. 
Sprawdź w co się bawić na dworze

Obejrzyj film: Najważniejsze produkty w diecie dziecka

20. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Brudzenie się podczas spacerów. Dziecko wraca z podwórka brudne jak nieboskie stworzenie? To świetnie: wykorzystało czas w 100 procentach, badało świat na różne sposoby i na pewno się nie nudziło!
Przeczytaj także: Szczęśliwe i odporne. Czyste? Niekoniecznie!
 • Agresja. Twoje dziecko bije rówieśników i zabiera im zabawki? To normalne w jego wieku, co jednak nie znaczy, że wolno mu na to pozwalać. Reaguj: mów, że nie wolno tak robić. Podpowiedz, jak może rozwiązać swój problem (np. poprzez wymianę zabawek). Nie krzycz ani nie karz klapsami, bo nauczysz je, że rozwiązywanie problemów i rozładowywanie napięcia przy pomocy siły jest czymś odpowiednim.

20. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Janusz Korczak - cytaty dla rodziców
Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
Bunt dwulatka - Lek na atak histerii
Tylko nie nie mów o mnie „nieśmiały”!
S.O.S. na placu zabaw
Dzieci a telewizja
Meody wychowawcze, których lepiej unikać
4 zdania, które ułatwiają wychowywanie dzieci
Kiedy pora na drugie dziecko?
6 zdań, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć

separator Wyślij e-mailem separator 77 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (77)
avatar

Ada
Ada | 2017-11-22 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przeczytałam te wszystkie komentarze. Po co ta ironia? Trudno zrozumieć, że dzieci w rożnym tempie się rozwijają. To wszystko jest bardzo prawdopodobne. Są już 18 miesięczne dzieci posługujące się sporym jak na ten wiek słownictwem, budujące proste zdania. Proszę nie mierzyć wszystkich swoją miarką.

Odpowiedz

 Taa a moj wnuk poszedl już na studia
Taa a moj wnuk poszedl już na studia | 2017-09-27 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak

Odpowiedz

lm
lm | 2017-02-14 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka mówi bardzo dużo i stara się składać pierwsze zdania- mama mleko, mama choć tu, ale ma też tendencje do omijania pierwszych liter wyrazu- np. Łazienka to dla niej azienka a kuchnia to kuknia. W zasadzie powtórzy juz po nas prawie wszystko i większość rzeczy zapamiętuje. Jeżeli chodzi o sprawność fizyczną to tez by się wszystko pokrywało z tym co tu pisze, a urodzila się w lipcu 2015. Koleżanki syn mimo że 3 miesiące starszy to mówi dużo mniej- ale chłopcy podobno później zaczynają mówić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gosia
gosia | lm | 2017-06-10 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn urodził się w pazdzierniku 2015 i dużo mówi mama chodz mama patrz tatuś żaba kosiarka ma swoje słówka na dik to dziadek chociaż potrafi powiedzieć dziadek konko to okno a kolega o imieniu oskar to kokai. Wcale nie prawda że chłopcy później mówią koleżanki córka jest z września i mówi tylko mama tata i woda. Wszystko zależy od genów nie od płci.

Odpowiedz

kara
kara | 2017-02-07 11:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a moja córusia bardzo duzo mowi,juz łaczy kilka słow w zdanie...i ma 20 miesiecy...

Odpowiedz

Maja
Maja | 2017-01-06 20:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja córunia ma 20-miesięcy i już pyta "mamo kiedy pójdziemy przed sejm bronić demokracji". A na spotkania kodu biegnie metr przede mną

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | Maja | 2017-03-14 14:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

🖒 😂

Odpowiedz

Tcgv
Tcgv | Maja | 2017-04-07 08:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahahaha

Odpowiedz

Monia
Monia | Maja | 2017-08-06 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepsze :D

Odpowiedz

ola
ola | Maja | 2017-10-21 01:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobre, ale się uśmiałam

Odpowiedz

aga
aga | Maja | 2017-11-10 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

he he dobre, mój 20 miesieczny syn właśnie zaczal szukać pracy

Odpowiedz

Iga
Iga | Maja | 2017-12-05 08:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Haha, dobre:)

Odpowiedz

Karolina
Karolina | 2016-12-14 20:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najbardziej mnie w tej chwili zastanawia jak policzyć ile słów zna mój synek...?
Cały czas coś gada ale ile to jest słów nie mam pojęcia 😊
Podziwiam mamusie, które potrafią to policzyć (65? A może jednak 66???)...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tata
Tata | Karolina | 2017-02-09 06:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

64 ...liczyć nie potraficie

Odpowiedz

patka
patka | 2016-12-03 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko zależy od dziecka. Pierwsza córka mówiła później, druga weszła teraz w 20 miesiąc i mówi już około 100 słów i też zaczyna już składać pierwsze wyrazy typu" mamuniu chodź tu"..

Odpowiedz

Angiii
Angiii | 2016-11-13 15:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Te przyklady z pilka I biega niemand I skakaniem czy ludterkiem to jakas glupota... moj 13 msc syn ogarnia to juz na spokojnie ponad miesac...juz nie mowiac o mama, tata, Baba I swoje imie tez potrafi powiedziec , da, tak, ne

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kacha
Kacha | Angiii | 2016-12-07 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powiedzieć baba czy tata to chyba nie to samo co złożyć zdanie..a poza tym popatrz jak teraz rzuca piłkę a jak będzie w 20 miesiącu i może dodtrzezesz różnice..

Odpowiedz

Kk
Kk | Angiii | 2017-02-26 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A chodzić zaczął jak miał 8 miesiecy

Odpowiedz

kama
kama | Angiii | 2017-09-04 00:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a na pianinie już gra?

Odpowiedz

danka
danka | 2016-10-23 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko Oskar z lutego 2016 (obecnie 20 miesięcy) składa zdania typu "tata rób mleko", opowiada, że ugryzł Franka w złobku, mówiąc "ugryzłem Franka w żłobku - szybko zaznacza, że nie wolno gryźć nikogo". Własnie przyszedł i powiedział " mama zobacz sam ułożyłem" Jego zasób słów to nie 50 ale 500. Normalnie już prawie gadamy. Zaczął chodzić jak miał niecałe 8 miesięcy, teraz w porównaniu ze starszymi dziećmi przewyższa je sprawnością. Już od jakiegoś czasu jeździmy na rowerku biegowym całkiem sprawnie i szybko, odbija się naprzemiennie i na hasło nogo do góry robi to i utrzymuje długo równowagę. Rozwija się pięknie. Cieszę się ogromnie:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jo
jo | danka | 2016-10-24 20:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hihi Pani Daniu jakoś nie chce mi się w to wierzyć,widzi Pani,skoro
Oskar urodził się w 2016roku to nie może mieć 20tu miesięcy...

Odpowiedz

Kaska
Kaska | danka | 2017-01-02 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba nie z lutego 2016 bo dopiero w lutym mialby roczek wiec gdzies sie chyba wkradl blad.

Odpowiedz

ja
ja | danka | 2017-01-30 09:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

8 miesięcy i chodzic
niedługo zacznie Hamleta tłumaczyć

Odpowiedz

Hahaha
Hahaha | danka | 2017-02-01 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Normalnie geniusz. ....

Odpowiedz

Szczesliwa
Szczesliwa | danka | 2017-02-13 19:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Większych głupot nie mogła pani napisać

Odpowiedz

gość
gość | danka | 2017-02-21 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cieszę się również ,że Wasz synek rozwija się super, ale z daty urodzenia którą podałaś wynika ,że ma 12 miesięcy ,a nie 20 :) moja córka jest z 10 lipca 2015 i ma 20 miesięcy :) Pozdrawiam

Odpowiedz

monia
monia | danka | 2017-08-04 22:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba.18 mcy jak.mamy sierpień moja jest z grudnia i bydzie mieć za.niedługo 20 mcy

Odpowiedz

kama
kama | danka | 2017-09-04 00:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja córunia zna 1286 słów, czyta już pierwsze bajki samodzielnie i próbuje już jeździć na rowerze. Ostatnio zapytała, kiedy pozwolimy jej zrobić uprawnienia na wózki widłowe. taka zdolna ta moja córunia. I co Danka? Zazdrość cię zżera, co?

Odpowiedz

Monka
Monka | 2016-09-01 19:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj 20 miesięczny synek mówi tylko kilka słów. Do 50 duzo mu brakuje a gdzie tam łączenie słów. Nie znam osobiscie dziecka, ktore w tym wieku by tak dużo mówiło i jak mozna przeczytac ponizej wiekszosc mam jednak pisze, ze ich szkraby az tyle słów nie mówią. Moj syn za to skacze juz od jakiegoś czasu, buega, tanczy i kręci się w kółko, poprostu fizyczne rzeczy przychodzą mu łatwiej, bardzo szybko tez zaczal chodzic. Kilka miesięcy temu "mądra" koleżanka powiedziała, ze moj maly "powinien" juz mowic to i tamto, przy okazji wizyty u lekarza o to zapytalam. Powiedzial, ze sa dzieci ktore szybko mówią, albo dzieci szybciej rozwijajace sue ruchowo, polaczenie jednego i drugiego jest mozliwe ale rzadkie. Ufam naszemu pediatrze, i uwazam, ze artykul powinien byc utrzymany w tonie "Twoje 20 miesięczne dziecko moze robic juz to i to..."

Ps. Geniusze tez sie zdarzają, nadzwyczaj czesto, co tez mozna przeczytac w poprzednich postach ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tamija77
Tamija77 | Monka | 2016-10-08 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się w 100% :D również z doświadczenia.

Odpowiedz

patka
patka | Monka | 2016-12-03 11:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja wczoraj weszła w 20 miesiąc i mówi około 100słów

Odpowiedz

Anka
Anka | Monka | 2017-04-10 13:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z Panią w zupełności. Te wspomniane w artykule 50 słów to bardzo umowa granica. Moja córka weszła w 20 mc życia ale absolutnie nie używa takiej ilości słów i nie łączy ich w zdania. Jako polonistka byłam tym zaniepokojona ale ostatnio u podiatry wspomniałam o moich niepokojach. I oczywiście nie ma powodów do obaw. Moje dziecko rozwija się super, jest bardzo sprawne fizycznie. Szybko zaczęła chodzić. Każde dziecko rozwija się indywidualnie. A mowa to w ogóle sprawa bardzo indywidualna.

Odpowiedz

Anna R.
Anna R. | Monka | 2017-10-27 19:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz wnuczek (20 mcy) tez nie wymawia wielu slow, wprawdzie papla czasem ale to sa zaledwie sylaby. Natomiast ruchowo jest bardzo sprawny. Z kolei wnuczka w tym samym wieku gada jak najeta 3 wyrazowe zdania, wykonuje polecenia, jest z nia fantastyczny kontakt. Tak wiec pani pediatra ma racje + dziewczynki mowia szybciej niz chlopcy. Pozdrawiam.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?