Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

21. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 15
separator Wyślij e-mailem
ogród, dziecko, kwiaty
fot. Panthermedia

21. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Prawdopodobnie zapomnieliście już o czasach, w których maluch rozczulał was swoją nieporadnością, a jednocześnie nieskoordynowanymi ruchami przyprawiał niemal o atak serca. Teraz jego sposobowi poruszania się trudno cokolwiek zarzucić.

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Wdrapywanie się na coraz to wyższe szczyty, tańczenie i skakanie - to jego ulubione formy spędzania czasu. Maluch nie zapomina jednak również o innych sposobach poruszania się – z chęcią chodzi na czworakach, czołga się, opierając się przy tym na łokciach, a także turla (korzystając przy tym z niewielkiej pomocy mamy lub taty). Jeśli pokonał lęk przed przestrzenią – umie też skakać z łóżka na podłogę, ląduje jednak wyłącznie na sztywnych, wyprostowanych nogach.

Gdy poczuje chęć, aby odpocząć od ciągłego ruchu, przykucnie i z ochotą zajmie się zabawami, które wymagają aktywności dłoni i palców. W tym wieku dziecko znakomicie radzi sobie z układaniem dużych klocków, a nawet z wbijaniem drewnianych kołeczków małym młoteczkiem.

Precyzja rączek jest już bardzo rozwinięta - 21 miesięczne dziecko umiejętnie zrywa np. porzeczki lub winogrona i potrafi trzymać je ostrożnie w paluszkach, nie ściskając zbyt mocno.

Nadeszła pora uregulowania potrzeb fizjologicznych: dziecko robi kupkę codziennie mniej więcej o tej samej godzinie i najczęściej jest w stanie powiadomić o tym, że chce się załatwić.

Rady dla rodziców:

 • Dbaj o to, by dziecko mogło bawić się na dworze. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny dla jego rozwoju - także intelektualnego. 
Przeczytaj także: Geniusz na placu zabaw
 • Oswajaj z nocnikiem. Jeśli twoje dziecko nie wykazuje jeszcze zainteresowania nocniczkiem lub na jego widok reaguje niechęcią, wstrzymaj się jeszcze kilka tygodni z treningiem czystości. Póki co pokaż, że nie ma się czego bać. Demonstruj, do czego służy nocnik  np. sadzaj na nim lalkę albo misia.
Sprawdź, kiedy twoje dziecko na dobre pożegna się z pieluszką
 • Nie spuszczaj dziecka z oka. Nie zostawiaj malca bez asekuracji podczas prób skakania lub wspinania się. Zręczność dziecka może być jeszcze zawodna.
 • Kup dziecku trzykołowy rowerek. Dziecko z pewnością sobie z nim poradzi. Zamiast tradycyjnego rowerka możesz także kupić rowerek biegowy.
Przeczytaj także: Czar dwóch (i więcej) kółek.

21. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Przebywanie z dzieckiem i obserwowanie jego zachowań jest w tym okresie prawdziwą przyjemnością. Zdrowy maluch jest bardzo pogodny i wesoły. Często wybucha śmiechem, nawet z niedostrzegalnego dla ciebie powodu.

Zazwyczaj (pod warunkiem, że nie jest zmęczony lub śpiący) jest komunikatywny i skory do zabawy. Choć nie umie jeszcze bawić się z rówieśnikami, potrafi być wobec nich opiekuńczy i czuły. Z chęcią się przytula i rozdaje całuski, ale w obecności nieznajomych staje się bardzo wstydliwy i cichy.

21 miesięczne dziecko miewa zmienne nastroje. W jednej chwili  jest uroczym, przymilnym aniołkiem, w następnej – zmienia się w prawdziwego demona. Huśtawki nastroju, humory, napady złości i bezpodstawne płacze są absolutnie  normalne. Maluch czuje frustrację, ponieważ nie potrafi jeszcze wyartykułować swoich potrzeb, a jednocześnie nie potrafi poczekać nawet jednej chwilki na spełnienie swoich zachcianek.

Wybuchy złości męczą również jego samego – właśnie dlatego malec, zamiast uspokajać się po płaczu, staje się jeszcze bardziej drażliwy. U niespełna dwulatka z łatwością można zauważyć, kiedy jego płacz jest spowodowany prawdziwą rozpaczą, a kiedy jest jedynie formą manipulacji. Dziecko w tym wieku często wykorzystuje płacz i krzyk, aby wymusić pewne określone zachowania na rodzicach.

Rady dla rodziców:

 • Nie ulegaj dla świętego spokoju w ważnych sprawach nawet jeśli dziecko będzie z tego powodu płakać. Jeśli nauczy się, że płaczem może wymusić lizaka albo jazdę na kolanach mamy, zamiast w foteliku, będzie stosować ten sposób jeszcze częściej. 
Sprawdź jak reagować, gdy dziecko awanturuje się w sklepie, lekceważy zakazy, bije, kopie, gryzie
 • Nie stawiaj na swoim wyłącznie dla zasady. Nic się nie stanie, jeśli dziecko zje obiad łyżką, jaką samo sobie wybierze, wypije kakao z miseczki a nie z kubka albo założy niebieską a nie żółtą koszulkę. 

21. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

21 miesięczne dziecko cziecko coraz dłużej potrafi zająć się własnymi sprawami, w zabawach posługuje się wyobraźnią.

Jest opiekuńcze: 
 tuli lalkę, wozi ją w zabawkowym wózku, karmi i okrywa kocykiem.

Dobrze poznało już części ludzkiego ciała: pępek, brzuszek, plecki itd. i potrafi je pokazać, nie tylko na sobie, ale i na innej osobie lub lalce.

Zdolność obserwacji, idąca w parze z coraz lepszą pamięcią pozwala mu na rozpoznawanie kilku obrazków i wskazanie np. którego spośród nich wcześniej brakowało.

Dziecko w tym wieku zna już około 50-100 słów i potrafi je składać w coraz dłuższe frazy. Opowiada o tym, co widzi na ulicy lub przez okno. Jest bardzo zaintrygowane wszystkimi nowościami: zwraca uwagę na przechodniów, samoloty, karetkę...

Być może właśnie te zdarzenia rysuje podczas swoich zabaw plastycznych.  Bazgranie kredkami to jedna z umiejętności, którą maluch będzie doskonalił przez kilka najbliższych miesięcy. 

Maluch w tym wieku z chęcią sam sięga po swoje ulubione książeczki, odwraca w nich kartki i stanowczo żąda lektury. Nie odmawiaj mu jej, nawet za cenę kilku podartych stronic – kontakt z książką od najwcześniejszych miesięcy życia wpływa na stosunek dziecka do nauki w wieku szkolnym.

Rady dla rodziców:

 • Wyłącz telewizor. Grający non stop telewizor rozprasza, nawet jeśli dziecko na niego nie zerka. Sprawia także, że malec - chcąc nie chcąc - wyrasta na telemaniaka.
 • Zachęcaj dziecko do badania świata podczas spacerów. Niech nie będa nudną przechadzką z punktu A do punktu B. Zwracaj mu uwagę na pieski, drzewa, odbicie nieba w kałuży itd. 
Sprawdź pomysły na jesienny (i nie tylko) spacer
 • Mów do dziecka w miarę powoli i wyraźnie. Jeśli chcesz wytłumaczyć mu coś ważnego, przykucnij i powiedz to, patrząc mu w oczy. Staraj się wyjątkowo wyraźnie artykułować te głoski, z których wymową maluch ma problem. 
 • Nie poprawiaj dziecka,  jeśli podczas mówienia zrobi błąd. W tym wieku malec powinien zwracać uwagę na treść, a nie na formę.
 • Śpiewaj z dzieckiem piosenki. To pomaga w nauce mowy. 
Poznaj przeboje dla dzieci - The Best Kids... Ever!

Obejrzyj film: Słodycze w diecie dziecka - Czy wszystkie są szkodliwe?

21. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Chłopiec - beksa. To normalne, że mały chłopczyk płacze, gdy się uderzy albo ma inny problem. Trudno oczekiwać, by w tym wieku był twardzielem. Pociesz go, jeśli tego potrzebuje, podmuchaj na zranione miejsce, pocałuj obolałe kolanko. Nie sprawisz w ten sposób, że wyrośnie na mazgaja. Reaguj jednak spokojnie, bez paniki i nadmiernego rozczulania się, by dziecko wiedziało, że ma w tobie oparcie i by drobny incydent nie urósł w jego oczach do rozmiarow straszliwego wypadku. 
Sprawdź co robić, gdy dziecko się zrani, stłucze sobie kolano albo przydarzy mu się inny przykry wypadek
 • Nadwaga. Twoje dziecko jest okrąglejsze niż jego rówieśnicy? Nie odchudzaj go, ale ogranicz mu słodycze i zachęcaj je do ruchu, by w przyszłości nie musiało borykać się z otyłością. 
Sprawdź co robić, gdy dziecko jest za grube

21. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Do czego służą siatki centylowe?
Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej
Mama - koleżanka, kapral czy szefowa?
5 sposobów na wychowanie optymisty
6 najczęstszych rodzicielskich kłamstw
Tajemnice mam - 7 rzeczy, którymi mamy wolą się nie chwalić
10 powodów by mieć więcej niż jedno dziecko
Dla mamy jedynaka
Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 18 - 24 miesiące

separator Wyślij e-mailem separator 15 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (15)
avatar

Paula
Paula | 2017-08-20 11:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hmm mój synek skończył pare dni temu 21 miesięcy i rozumiem, ze powinnam się martwić, ze jeszcze nie umie pokazywać wszystkich czesci ciała i nie zna tyle słów ??? przecież każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny...jedno szybciej jedno wolniej takie artykuły mnie tylko stresują bo od razu się doszukuje ze z małym jest coś nie tak ;/ mówi po swojemu BARDZO duzo, ale da sie go tez zrozumiec. zapytany czy chce pić mowi daj daj i biegnie po swój bidon, tak samo reaguje jak zapytam czy chcesz mleko ?

Odpowiedz

Ewi
Ewi | 2017-08-11 00:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja nadal asekuruje corcie w roznych wspinaczkach bo nie moge uwuezyc ze staka sue juz taja sprawna i samodzielna jednoczesnie ... a z dnia na dzien zaskakuje mnie dlugiscia ukladanych zdan.. i skubana pamieta i opowiada ze ( 3 tyg temu ) a wyrzula smoka do kosza bo byl bleee i smieciarka go zabrala :-)

Odpowiedz

Mariola
Mariola | 2017-07-03 10:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko 21 miesieczne zna 50-100 slow i uklada je w frazy? Chyba dziecko 2letnie i to nie zawsze :/

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wpisz swój nickgosiakuba
Wpisz swój nickgosiakuba | Mariola | 2017-07-04 22:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn skończy 21 miesięcy za 2 tyg i potrafi powiedzieć zdanie składające się z 3 wyrazów dziecko dziecku nie równe ale też nie ma co pisać że nie potrafi jak się nie wie

Odpowiedz

MamaKasia
MamaKasia | Mariola | 2017-07-05 23:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko zna już bodaj kilka tysięcy słow. Właśnie w tym wieku. Z samych kolorów mówi i nazywa wszystkie, łącznie z beżowym, fioletowym, srebrnym itd. Śpiewa kilkanascie piosenek, mówi normalnie zdaniami. Odróżnia bakłazana od cukini, zwierzątek zna i nazywa prawie setkę, bo tyle ma w dziecięcej encyklopedii. Fakt faktem jest niesamowicie zdolna, ale te 50-100 słów to chyba jak najbardziej norma.

Odpowiedz

Anna
Anna | MamaKasia | 2017-10-19 23:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mama Alexa ...Mh 21 miesięczne dziecko zna kilka tyś ślow? 🤔😉To chyba do księgi rekordów można zapisać 😀😉Moje chrzesniak mówiły ładnie zdaniami jak mieli po 15 miesięcy/ dzieci ćwiczenie od urodzenia z Fizio ciała i buzi oraz logopeda od 11 miesiąca...Moj na 21 miesięcy mówi po swojemu po za kilkoma wyrazami po polsku i holenderski..Zna wszystkie zwierzęta i części ciała, i podobno według lekarzy jest inteligentny ponad normę 🤔/Ze względu na wczesniactwo i choroby czesto mamy testy rozwojowe itp /Przebadany przez wszystkich specjalistów i zdrowy i mówić nie musi tyle...A ze każde dziecko jest inne i ma inne etapy rozwojowe to zrozumiałe..Nie warto czytać i porównywać 😀😉

Odpowiedz

Mary
Mary | 2016-07-20 21:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To chyba opis 21 miesiecznej dziewczynki , napewno nie chlopca.:/

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | Mary | 2016-08-05 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam się

Odpowiedz

tala
tala | Mary | 2017-02-16 12:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego?

Odpowiedz

Gosiakuba
Gosiakuba | Mary | 2017-07-04 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No chyba żartujesz! !!!!ze chłopczyk to glupszy ?mój syn mówi zdania z 3 wyrazów a 3 letnia córka koleżanki mówi co najwyżej 5 słów . Nie wiem skąd ten głupi komentarz . Pfff

Odpowiedz

agrafka
agrafka | 2016-01-12 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozumiem, że chłopiec-beksa powinien niepokoić, ale dziewczynka-beksa jest już ok?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewa
Ewa | agrafka | 2016-05-07 23:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co Cie moze niepokoic a nie powinno. Czytanie ze zrozumieniem sie kłania.

Odpowiedz

Megisu
Megisu | Ewa | 2017-11-06 23:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Agrafcw chodziło o to ,ze wątek został poruszony tylko i wyłącznie w nawiązaniu do chłopców.

Odpowiedz

Megisu
Megisu | agrafka | 2017-11-06 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Haha , tak , bo według wpajanej od małego stereotypizacji płci , chłopiec nie ma prawa płakać , bo urośnie na mazgaja , a dziewczynka jest przecież emocjonalna. Tak samo nie rozumiem nawiązywania do słodyczy. 21 miesięczne dziecko je słodycze ? Chyba po 3 roku życia.

Odpowiedz

zuzia
zuzia | 2015-01-18 14:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko się zgadza :-)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?