Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

22. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 21
separator Wyślij e-mailem
dwulatek, dziecko

22. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

22 miesięczne dziecko coraz śmielej pokonuje nowe przeszkody: każde krzesło jest dla niego wielkim, intrygującym wyzwaniem. Wspinaczka sprawia mu prawdziwą przyjemność i rozwija jego zdolności motoryczne.

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Choć dziecko jest coraz sprawniejsze i silniejsze, nadal przypomina małego bobasa. Wielu rodziców martwi się wystającym brzuszkiem dziecka i pozornym płaskostopiem. Zupełnie niepotrzebnie. Mniej więcej za rok lub dwa, kiedy wzmocnią się mięśnie, brzuszek nie będzie już wystawał. Płaskostopie zniknie, gdy tłuszczyk, który otacza łuki stóp, spłaszczy się i stanie się niewidoczny. Powinno się to stać zanim maluch skończy przedszkole (oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu nie będzie jadł zbyt wiele słodyczy i siedział przed telewizorem, zamiast się ruszać). 

Rady dla rodziców:

 • Bawcie się w berka. Do zabawy wybieraj bezpieczne miejsca, np, trawnik. Malec może mieć jeszcze problem z zakrętami.
 • Puszczaj dziecku bańki. Zabawa w łapanie baniek to świetne ćwiczenie dla całego ciała, ćwiczy także koordynację „oko-ręka”.
 • Doceniaj sukcesy. Każde osiągnięcie (wdrapanie się na drabinkę, szybki bieg itd) nagradzaj pochwałą. Malec bardzo potrzebuje twojego podziwu.  

22. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

W tym okresie budzi się dziecięca ciekawość własnego ciała. Uwaga! Dziecko może wkładać małe przedmioty do nozdrzy, uszu i ust. 

Sprawdź co robić, gdy dziecko włoży do nosa, ust albo ucha ciało obce

22 miesięczne dziecko  dostrzega też różnice między swoim ciałem, a ciałem mamy i taty. Rozróżnia płci i interesuje się narządami płciowymi: widok nagiego rodzica  np. podczas wspólnej kąpieli może je rozśmieszyć lub przestraszyć.

Przeczytaj także: Nago przy dziecku - tak czy nie?

22 miesięczne dziecko nie identyfikuje się jeszcze z własną płcią. Zdarza się, że małe dziewczynki marzą o posiadaniu siusiaka, a chłopcy chcą malować sobie usta maminą szminką.  

Przeczytaj także: Zabawki a płeć

22 miesięczne dziecko nadal jest egocentryczne. Wszystko -  zabawki, przywileje, uwagę dorosłych - chce mieć na wyłączność. To zupełnie normalne. 

Malec w tym okresie jak lew broni swoich zabawek, łóżka czy kubeczka. Chomikuje wszystko, co mu wpadnie w ręce. Ledwie wyjdzie na spacer, a jego kieszenie są pełne kamyków,  liści, patyków i ulotek. 

Rady dla rodziców:

 • Zamiencie się rolami. Dzięki takiej zabawie dziecko szybciej nauczy się rozumieć uczucia innych. 
 • Załóżcie kolekcję. Zdobywanie  skarbów i posiadanie własnej kolekcji daje dziecku pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.
 • Nie zmuszaj dziecka, by dzieliło się z innymi. Zacznij od zabawy w częstowanie i zamianę. Umiejętność dzielenia się z innymi to trudna sztuka - trzeba czasu, by się jej nauczyć.

22. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

22 miesięczne dziecko z wielką przyjemnością uczy się nowych rzeczy. Z łatwością chłonie wiedzę, uwielbia słuchać nowych historyjek lub piosenek i stara się je powtarzać.

Coraz lepiej mówi. Składa słowa w dwuwyrazowe frazy typu: „Daj lalę”, „Pokaż to”.

Z wielkim przejęciem opowiada o tym, co widzi w książeczce – a sztuka to nie lada, ponieważ jego zasób słów nadal nie przekracza magicznej liczby 100.

Oprócz tego, że mówi coraz płynniej, rozumie już prawie wszystko. Potrafi wykonać dwustopniowe polecenia, np. pójść do drugiego pokoju i przynieść przedmiot, o który prosiłaś.

Malec z zapałem wykorzystuje poznane słówka podczas rozmów telefonicznych. Zaczyna powoli rozumieć, na czym polega działanie aparatu telefonicznego – chętnie przyciska słuchawkę do ucha i z przejęciem słucha swojego rozmówcy. Świadczy to o zaawansowanym rozwoju wyobraźni dziecka, które nie widząc osoby, z jaką rozmawia, potrafi sobie ją zwizualizować.

Rada dla rodziców:

 • Nie martw się, jeśli dziecko jeszcze nie mówi. Rozwój mowy wiąże się z wieloma czynnikami: temperamentem malca, potrzebą ekspresji, a nawet płcią (chłopcy ze względu na inny od dziewczynek rozwój mózgu zaczynają mówić nieco później). Staraj się jednak troszkę rozkręcić milczka.
 • Zachęcaj do planowania czynności, np. podczas zabawy klockami. Pytaj dziecko, co zamierza z nich zbudować.
 • Pokazuj zdjęcia.  Aby ułatwić dziecku uświadomienie sobie, z kim rozmawia przez telefon, podczas telefonicznych pogaduszek np. z babcią pokazuj dziecku jej fotografię. Maluch w tym wieku doskonale potrafi skojarzyć imię osoby z jej zdjęciem. Przygotuj dla malca specjalny album.
Obejrzyj film: Jak wspierać rozwój mowy

22. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Dotykanie narządów płciowych.  W tym wieku często dziecko fascynuje się własnym ciałem, a więc i jego intymnymi okolicami.  To naturalne. Nie nakazuj maluchowi powstrzymywania się od tego, bo w dziecku może zrodzić przekonanie, że przyjemne uczucia, jakie wywołuje dotyk, są zakazane i złe. Jeśli jednak niepokoi cię zbyt częste manipulowanie dziecka przy intymnych okolicach ciała, spróbuj zachęcić je do innej aktywności, np. zabawy klockami.
 • Niezdarność. Jedne dzieci są sprawe jak wiewiórki, inne potykają się o własne nóżki.Jeśli twoje dziecko jest wyraźnie mniej sprawne od rówieśników, wybierz się z nim do lekarza i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Przyczyną niezdarności może być m.in. nadwaga, krótkowzroczność albo  obniżone napięcie mięśniowe. Niezdarność może *ale nie musi!) wiązać się z ryzykiem dysleksji w późniejszym wieku. Może być także wynikiem najzwyklejszego  braku doświadczenia (np. w korzystaniu z urządzeń na placu zabaw). Tak czy inaczej trzeba zachęcać malca do zabaw ruchowych, i dodawać mu otuchy, by uwierzył we własne siły. 

22. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Księżniczka i łobuziak
8 drobiazgów, które można podarowac dziecku zamiast słodyczy

Naucz dziecko pewności siebie
Ile snu potrzebuje dziecko 
Dla mamy jedynaka
Czytanie rozwija
Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy
Kiedy dziecko powinno zacząć sprzątać
Na kogo wyrośnie twoje dziecko?
6 zdań, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć

separator Wyślij e-mailem separator 21 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (21)
avatar

Mama dziewczynki
Mama dziewczynki | 2017-07-25 09:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma 22 miesiące i wypowiada praktycznie tylko podstawowe slowa, ale mozna sie z nia dogadac. Jest zazdrosna o inne dzieci, a szczególnie w podobnym wieku. Wspinanie się to ulubione zajecie;-) niestety nadal budzi sie w nocy okolo 4 razy.. moze z wiekiem to przejdzie. Najlepsze jest to ze zna alfabet i pokazuje i czyta literki:-):-) dzieci roznie sie rozwijaja wiec nie ma co sie przekomarzac i zazdroscic innym.. pozdrawiam wszystkie mamy

Odpowiedz

mama Lili
mama Lili | 2017-02-10 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja też już mówi zdaniami i 100 słów już przekroczyła z 2 miesiące temu. Zna już literki A,B,C,D,L,M,W,I,P. Jak się z nią poćwiczyć to umie 4 kolory po angielsku ale wystarczy kilka dni że nie powtarzamy i zapomina. Nie wiem skąd te sarkastyczne komentarze typu " moje recytuje wiersze". Serio są dzieci które szybko mówią a są takie co zaczynają później. Moja pierwsza córka w wieku 2 lat mówiła pojedyncze słowa a druga nie skończyła jeszcze 2 lat a gada jak najęta.

Odpowiedz

dumna mamunia
dumna mamunia | 2016-06-29 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja jutro kończy 22 miesiące i już gada, praktycznie pełnymi zdaniami. czasami sepleni troszkę zjadając jakaś literkę i mówi o sobie w 2 osobie:) np. Widziałaś pieska. Piesiek jadł obiadek. albo np. Mamunia źmywa nacinia. od 3 tyg pożegnaliśmy też pieluszkę:) Zakładamy jeszcze na drzemkę i na noc dla bezpieczeństwa, ale i tak zwykle budzi się z suchą nawet po całej nocy:) To bardzo wygodne bo w sklepie możemy iść siusiu, czasami zdaża nam się siusiać na trawniczku albo w czyjejś bramie bo woła Mamunia siusiu! i trzeba szybko majty ściagać:) No ale takie uroki:) Malutka dzieli się chętnie zabawkami, na placu zabaw i wogóle, czasem nawet mnie to martwi że tak rozdaje swoje rzeczy chętnie. Na razie zostało nam tylko 1 wyzwanie odstawienie Monia:) Monio jest w użyciu jak mała zasypia, potem jej wyciągamy ale jestem bardzo dumna że mam takie mądre dziecko:) Ostatnio poznała słowo Asekuruje i Ucztuje:) Jak wspina się to mówi Mamunia bedzie asiekurowała:) a mnie rozpiera duma że taki brzdąc tyle mówi i rozumie:)) Pozdrawiam wszystkie mamy:) Każdy maluch opanowuje nowe umiejętności w swoim tempie i każde odnosi sukcesy:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

A
A | dumna mamunia | 2016-10-16 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Siusianie w czyjejś bramie? Czy chciałabyś żeby ktoś siusial w Twojej bramie albo przedpokoju, chyba nie bo potem śmierdzi... Jakbyś się czula jakby zul nasikal w Twojej bramie albo domu na podłogę? Mocz śmierdzi niezależnie od tego czy to dziecko czy dorosły
Jeśli dziecko nie potrafi wytrzymać to chyba można na wyjścia założyć pieluchpmajtki albo podobne gadżety

Odpowiedz

Gabi
Gabi | dumna mamunia | 2017-01-01 22:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwierze ze tak male dziecko powie asekuLuje ale nie ze wymowi to slowo z litera R.

Odpowiedz

mama i babcia
mama i babcia | 2016-05-31 12:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co za bzdury wypisujecie: "22 miesięczne dziecko nie identyfikuje się jeszcze z własną płcią. Zdarza się, że małe dziewczynki marzą o posiadaniu siusiaka, a chłopcy chcą malować sobie usta maminą szminką".
Skąd ta wiedza, że w tym wieku dziecko marzy o siusiaku, z autopsji???

Odpowiedz

gaja
gaja | 2016-04-16 23:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

heheh :D śmiesznie tu :D

Odpowiedz

paulka
paulka | 2016-01-23 10:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko ( 22 miesiące ) właśnie wybiera kierunek studiów, jeździ konno, gra na pianinie, recytuje wiersze, ale nie umie korzystać z nocnika, cóż nie można mieć wszystkiego ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Rooxy
Rooxy | paulka | 2017-01-03 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lubie to ! :)

Odpowiedz

ivanka
ivanka | paulka | 2017-10-13 21:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aj low ju

Odpowiedz

carlos wanderama
carlos wanderama | 2015-12-04 14:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

:D

Odpowiedz

popatrz popatrz
popatrz popatrz | 2015-11-22 14:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój synek właśnie podjął pracę

Odpowiedz

kasienka
kasienka | 2015-10-25 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no cóż a moja Wiktoria ma 22 miesiące i umie sie bawić super z mamusią :D

Odpowiedz

noska
noska | 2015-09-14 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

TAK, a mój synek jak miała rok to już umiał mnożyć i dzielić ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?