Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

24. miesiąc życia dziecka

18.10.2017 | 13
separator Wyślij e-mailem
tata, maluch, dziecko, zabawa, wiosna

24. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Zastanawiasz się, cóż to za mały komandos czołga się w twoim domu pod kuchennymi krzesłami, przeciska się między szafkami i skacze po łóżkach? Niepokoisz się, że twoje dziecko jest nadpobudliwe? Spokojnie: prawidłowo rozwijający się dwulatek tryska energią i nie potrafi nawet chwili usiedzieć w miejscu. 

Zgłoś się i testuj: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Jego skoki i tańce świadczą o znakomitej koordynacji ruchowej. Dwuletnie dziecko chodzi wyprostowane i pewnie stawia kroczki. Ramiona trzyma po bokach ciała, stopy są blisko siebie.

Rączki 24 miesięcznego dziecka są już bardzo sprawne: malec nie tylko pewnie utrzymuje w ręku łyżkę lub widelec i panuje nad ściskanymi w łapkach kredkami, ale także potrafi sam włączyć lampkę, nakręcić samochód, stukać paluszkami w pojedyncze klawisze klawiatury.

Koordynacja „oko-ręka" jest już na tyle dobra, że smyk potrafi narysować kółeczko-buzię, a wewnątrz niego wstawić dwie małe kropeczki-oczka.

Malec potrafi też robić balonik z nadętych policzków, „dzióbek" z warg, a podczas puszczania całusków głośno cmoka (te ćwiczenia są bardzo pomocne podczas nauki mowy).

Rady dla rodziców:

 • Regularnie mierz malucha. Koniecznie zapisuj wyniki pomiarów. 
Sprawdź na siatkach centylowych czy twoje dziecko prawidłowo rośnie
 • Proś dziecko o pomoc w domowych porządkach. Niech układa swoje zabawki, wkłada łyżki do szuflady ze sztućcami, nakrywa do stołu, ściera kurze... To nie tylko coraz poważniejsza pomoc w domu, ale i znakomite ćwiczenia dla rąk i całego ciała.
 • Nie każ dziecku spać więcej niż potrzebuje. 24 miesięczne dziecko potrzebuje mniej snu niż jeszcze kilka miesięcy temu. Popołudniowa, półtoragodzinna drzemka i mniej więcej dziesięcio-, jedenastogodzinny sen w nocy w zupełności wystarczą większości dwulatków,  by czuły się wyspany.  Każde dziecko jest jednak inne, więc twoje może potrzebować więcej snu.
Sprawdź ile snu potrzebuje dziecko

24. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Choć 24 miesięczne dziecko chętnie bawi się w udawanie dorosłego, jego uwaga nie skupia się już wyłącznie na świecie rodziców.

Dwulatek zaczyna interesować się rówieśnikami. Z etapu zabawy równoległej (czyli bawienia się „obok" innych dzieci) przechodzi w okres wspólnych działań. Choć nadal trudno mu rozstać się  ze swoimi zabawkami, powoli zaczyna uczyć się, że dzielenie się przynosi również korzyści.

Zaciekawienie tym, co robią inne dzieci, idzie w parze z życzliwością do wszystkich ludzi. Choć dziecko nadal przeżywa gwałtowne napady złości i zmiany nastroju, w dobrych chwilach chętnie rozdaje całusy, jest przyjazny i ufny.

Niestety, nie zawsze wszystko idzie gładko:  koniec drugiego roku to okres, kiedy w nocy mogą rozpocząć się koszmary senne. Dziecko może budzić się z krzykiem, histerycznie płakać, po przebudzeniu drżeć ze strachu. Nocne koszmary są najprawdopodobniej spowodowane nieumiejętnością przetworzenia tego wszystkiego, co zostało przez dziecko zaobserwowane podczas dnia, i być może służą rozładowaniu napięcia nerwowego.

Rady dla rodziców:

 • Dbaj o to, by dziecko miało dużo okazji do spotykania innych dzieci. Zabieraj je na plac zabaw, do klubów dla dzieci, zapraszaj do domu znajomych z potomstwem. 
 • Ucz dziecko czekania na swoją kolej. To trudne, ale bardzo ważne. Przyzwyczajaj je, że nie wszystko można dostać natychmiast. 
 • Rozmawiajcie o tym, jak minął dzień. Codziennie przed zaśnięciem rozmawiajcie o tym, co zdarzyło się wam podczas całego dnia. Opowiadajcie o miłych chwilach, ale też nie przemilczajcie przykrych. Dzięki temu maluch ma szansę poukładać sobie wszystko w głowie. Mówiąc do ciebie i słuchając swoich i twoich opowieści, dziecko uspokaja się, pozbywa się frustracji i napięcia emocjonalnego.

24. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

24 miesięczne dziecko bawi się z rozmachem i wyobraźnią. Potrafi już bawić się w gry symboliczne: maluje ludzkie twarze, buduje zamek dla lalki lub garaż na samochody, otwiera w klockowej budowli drzwi i wprowadza przezeń małych, plastikowych mieszkańców. Świadczy to nie tylko o jego wyobraźni, ale również o zdolności obserwacji świata.

Dwulatek w swoich zabawach naśladuje zachowania dorosłych: w jego grach lalki mogą się do siebie przytulać i całować ze sobą, mogą spać lub popłakiwać. Ważną umiejętnością, jaką nabywa dwulatek w tym okresie jest udawanie. Tupiąc głośno pantofelkami mamy, maluch wyobraża sobie, że jest tak dorosły jak ona, a mówiąc niższym głosem, udaje tatę.

Dziecko w tym wieku z zapałem układa puzzle. Znając wzór obrazka, potrafi samodzielnie połączyć kilka najbardziej charakterystycznych elementów np. te, które przedstawiają twarz.

24 miesięczne dziecko dobrze kojarzy fakty i przewiduje następstwa. Słysząc dźwięk dzwonka do drzwi, oczekuje gości, kąpiel i kolacja zapowiadają rychłe pójście spać, umalowane usta mamy zwiastują jej nieubłagane wyjście.

Dwulatek  może znać już nawet ponad 100 słów. Buduje proste zdania, zaczyna rozumieć przymiotniki i przysłówki. Rozumie przeciwieństwa: „ładne-brzydkie”,  „dobre-złe”.

Ma także coraz lepszą pamięć: potrafi już przypomnieć sobie wydarzenia z przeszłości. 

Sprawdź co zapamięta twoje dziecko

Rady dla rodziców:

 • Zachęcaj dziecko do samodzielnej zabawy. W wieku dwóch lat może bawić się samo nawet kilkanaście minut. Samodzielna zabawa wzmacnia pewność siebie i uruchamia wyobraźnię. Nie znikaj mu jednak całkowicie z oczu. Możesz w tym czasie czytać książkę lub wykonywać drobne, domowe prace.
 • Gdy się z nim bawisz, daj z siebie wszystko. Gdy po kilkunastu minutach dziecko zacznie domagać się twojego współudziału, zaangażuj się całkowicie w zabawę. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że jest ważne i że teraz poświęcasz mu czas całkowicie. 
 • Rób dziecku przyjemności. I nie, nie chodzi o zabawki, tylko o twój czas i zaangażowanie. Czas pędzi naprawdę szybko. Sama zobacz: twoje dziecko dopiero się urodziło a lada dzień zdmuchnie z tortu dwie świeczki.  Zanim się obejrzysz, będzie po maturze!
Przeczytaj także: Prezenty za 0 złotych

Poznaj 3 proste zabawy logopedyczne dla dwulatka

Obejrzyj film: Bilans dwulatka

24. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Drobna budowa. Wzrost i waga dziecka w dużej mierze zależą od genów. Jeśli rodzice są filigranowi i niewysocy, ich dziecko nie wyrośnie raczej na wielkoluda. Jeśli dziecko jest na granicy normy (można to sprawdzić na siatkach centylowych), ale dobrze się rozwija, systematycznie przybiera na wadze i rośnie, a pediatra nie widzi powodu do niepokoju, nie ma sensu się tym martwić.
 • Strach przed lekarzem. 24 miesięczne dziecko ma już dobrą pamięć, dlatego może bać się lekarza, który - zdaniem  dziecka -  robił ostatnio dziwne rzeczy: badał stetoskopem, zaglądał do buzi itd. Baw się z maluchem w badanie misia i lalki, pokazuj mu proste książeczki na ten temat, obiecaj jakąś przyjemność po wizycie, np. pójście na plac zabaw czy nadmuchanie balonika. Nigdy nie starsz lekarzem i nie oszuku, że nie będzie bolało. Staraj się, by podczas wizyty w gabinecie malec czuł twoje wsparcie (posadź go na swoich kolanach, trzymaj za rękę). 
 • Niechęć do warzyw. Jeśli dziecko nie chce tknąć papryki, ze wstrętem odwraca się od sałaty i uważa, że surówki jada się za karę, najwyższy czas to zmienić. Im później się za to zabierzesz, tym będzie ci trudniej.

24. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Dobra i zła dieta. Rozmowa o błędach w żywieniu dzieci
Siatki centylowe - jak interpretować wyniki?​
Tort urodzinowy dla dziecka -  ciekawe propozycje
Skąd się biorą wrażliwe dzieci?
Na kogo wyrośnie twoje dziecko
Wychowanie bezstresowe - tak czy nie
Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 18 - 24 miesiące
Bilans dwulatka
Jak rozkręcić milczka 
Inteligencja emocjonalna
Koszmarne zabawki - z punktu widzenia rodziców

separator Wyślij e-mailem separator 13 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (13)
avatar

Monia 12
Monia 12 | 2017-10-28 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasza ma 2 latka prawie i przesypia cała noc czyli jak idzie o 19 spać to do 8 rano śpi w dzień już nie ma drzemki

Odpowiedz

Nie wyspana
Nie wyspana | 2017-01-08 07:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn ma 21mcy nie śpi w dzień mimio, ze go kładę do łóżeczka. W nocy spi 11h, ale co chwile sie budzi. Już padam z braku snu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wiola
Wiola | Nie wyspana | 2017-02-15 23:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek (2 lata) nie chce spać w dzień jak ma dużo wrażeń. Mamy wtedy hamak przykrecony do sufitu. Wkladam puszczam spokojna muzyke i czasem zasnie odrazu a czasem po 1.5h ale jak sie juz uda to spi 2h. Zauważyłam też że nie chce spac w dzien jesli caly dzien siedzimy w domu. Jeśli się wyszaleje na placu zabaw jest dużo latwiej o drzemke.

Odpowiedz

mama
mama | Nie wyspana | 2017-09-18 00:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam bliźniaki. mialam podobny problem z synem. u mnie sprawdzilo sie tlumaczenie po co jest noc ,ze wszyscy spia a jak sie nie dalo to bralam do lozka i trzyma lam za raczke. trzeba duzo rozmawiac i tlumaczyc. co do drzemka to trzeba wypracować u syna to że trzeba się położyć np ze babcia tez spi czy kotek ulubiony cos co do niego przemowi albo ktos z domownikow ale warto bo teraz zaprowadziłam do pokoju i idzie sam spać. a jak był mały tylko na rękach to usypialam bo miał kolki a później ząbkowanie straszne. a teraz spi mi dobrze . dzieci lepiej spia jak sie same naucza i wiedza po co jest sen. będzie się buntować to jest normalne ale trzeba być konsekwentnym. u mnie dzieki drzemce spi cala noc. powodzenia

Odpowiedz

aaa
aaa | 2016-10-13 18:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synuś przesypia w nocy 10-11 godzin a w dzień 2-3 godziny. Jest bardzo żywy, ale od pół roku prawie nie przytył. Zaczynam się martwić bo rośnie, a jego waga stoi w miejscu. Cała rodzina ma problemy z nadwagą, więc nie może być to genetyczne. Czy ktoś też ma podobnie?

Odpowiedz

mama
mama | 2015-03-17 14:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przesypianie ilu godzin? moja corka od 6 miesiąca wstaje co 1.5 - 2godziny...i naprawdę próbowaliśmy już wszystkiego...ale mam nadzieję że z tego wyrośnie....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | mama | 2016-05-30 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wyrośnie napewno znam to bo moja na 8 h snu budziła się co 30 min. Teraz ma prawie 2 lata i budzi się około 2-3 razy zdarzyło się że przespala cała noc z 5 razy. Wychodzę na dwór około 9 na 2 h bez wózka niech pochodzi choć bardziej ucieka ale wiem że potrzebny jej ruch a później wychodzimy około 15 i jesteśmy do około 19 na dworzu też bez wózka spać idzie około 20.30 może ten ruch trochę pomaga

Odpowiedz

Mari
Mari | 2014-05-29 08:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dałabym się poszatkować za 10-11 sen w ciągu nocy mojego dziecka plus jeszcze drzemka w dzień... On śpi 10 godzin, ale w ciągu doby... 8 w nocy i 2 w dzień.... a jeszczen ie ma nawet dwóch lat...
Koszmary już na szczęście przy tym wszystkim za nami. Kilka miesięcy temu już to przeszliśmy, ale słuchanie z ust takiego maluszka, że czarny pies go chciał ugryźć, albo że go zły pan gonił - jest przerażające.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mila
Mila | Mari | 2015-02-07 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 2-letnia córcia śpi 11 godzin w nocy i 1,5 w ciągu dnia. Ale wieczorem pada jest tak wyganiana i wybawiona. Im więcej ruchu tym lepiej, ale wieczorem jednak więcej zabaw wyciszających, bez szaleństw i BEZ TELEWIZJI - u nas to działa.

Odpowiedz

ema
ema | Mila | 2015-07-17 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas mlody spi 12h +2-3h w dzien

Odpowiedz

Asia
Asia | Mari | 2017-11-09 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najważniejsze to nie straszyć dziecka takimi rzeczami jak; Jeśli będziesz niegrzeczny/a to ten Pan Cię zabierze.Po pierwsze dziecko miewa potem koszmary ,po drugie traci zaufanie do rodziców.

Odpowiedz

ada
ada | Mari | 2016-10-11 20:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje spi 11 w nocy a w dzien3 g ma 2 lata

Odpowiedz

ada
ada | ada | 2016-10-11 20:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie spi 9 g w nocy a w dzień 3

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?