Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

25. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 7
separator Wyślij e-mailem
rozwój dziecka w 25 miesiącu, rozwój fizyczny dziecka, bunt dwulatka, rozwój emocjonalny po drugich urodzinach,
fot. Pantermedia

25. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Dziecko, które skończyło dwa lata, to nieustraszony zdobywca najwyższych wzniesień i niedostępnych zakamarków. Maluch z ochotą wdrapuje się na krzesła, przeciska pod łóżkami i zeskakuje ze stołu, głośno się przy tym śmiejąc. Aż trudno uwierzyć, że rok temu nieporadnie stawiał pierwsze kroki.

Dziecko w 25. miesiącu życia coraz lepiej radzi sobie z czynnościami, które wymagają dobrej koordynacji ręka-oko. Celnie trafia małą piłeczką w ustawione na podłodze kręgle, rzuca piłką do kosza z zabawkami, a podczas zabaw plastycznych sprawnie posługuje się kredką i małym pędzelkiem. 

Szeroki uśmiech dziecka odsłania nie tylko przednie ząbki mleczne, ale także cztery ostre kiełki. Może się również zdarzyć, że w głębi ust niektórych maluchów zabłyśnie jedna lub dwie „czwórki".

Rady dla rodziców:

 • Ćwicz równowagę dziecka, jak najczęściej kołysząc go na huśtawce. Dla dwulatka huśtanie to przyjemność porównywalna z tą, jaką odczuwasz np. podczas jazdy na nartach lub zjeżdżając do basenu. Ale to nie jedyny powód, dla którego dzieci lubią się bujać.
 • Choć dziecko w 25. miesiącu życia jest coraz bardziej samodzielne, nadal myj mu zęby - pomoc rodzica to jedna z najważniejszych zasad prawidłowego mycia zębów dzieciom.

25. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Każdy dzień zaczyna się i kończy słowem: „nie". Dwulatek płacze, gdy ma się ubrać czy najeść. Wielkie protesty towarzyszą również próbom wsadzenia go do kąpieli. Mały buntownik przeżywa apogeum swojego sprzeciwu wobec porządku na świecie. Może się wydawać, że wciąż korci go, aby coś spsocić: sięgnąć po zakazany telefon komórkowy, dotknąć - mimo przestróg mamy - gorącego piekarnika. Za swoje niepowodzenia i bezradność dziecko próbuje cię ukarać – szczypaniem, mocnym zaciśnięciem ząbków na twoim ramieniu, a czasem biciem.

Bunt dwulatka jest męczący nie tylko dla rodziców, ale i dla samego dziecka. Długotrwały płacz wyczerpuje je psychicznie i fizycznie. Burza emocji, jaką przeżywa, jest dla niego niezrozumiała: w 25. miesiącu życia dziecko nie potrafi jeszcze nazwać uczuć i znaleźć ich przyczyny. Napady agresji, jakie towarzyszą atakom złości, często są związane ze zmęczeniem lub głodem. Wypoczęte i najedzone dziecko z pewnością jest bardziej skłonne do negocjacji.

Rady dla rodziców:

 • Pozwól dziecku wyrażać uczucia, jakie przeżywa. Staraj się dotrzeć do prawdziwych przyczyn jego złości. Być może czuje się ono zaniedbane lub zbytnio skrępowane twoimi nakazami i zakazami. Swoboda, jaką mu teraz pozostawisz, zaprocentuje już w niedalekiej przyszłości. Kiedy twoja pociecha pójdzie do przedszkola, lepiej zniesie rozstanie z mamą niż dziecko nadopiekuńczych rodziców.
 • Nie pozostawiaj dziecka „aby się wypłakało". Dwulatek nie rozumie uczuć, jakie go ogarniają. Jeśli źle radzisz sobie z atakami jego płaczu czy histerii, dowiedz się, co robić, gdy dziecko cię złości.
 • Nazywaj emocje, jakie dziecko odczuwa. Staraj się wyjaśnić, dlaczego się złości. Możesz również opowiadać o swoich uczuciach. Zapewniaj dziecko, że rozumiesz, co ono przeżywa.

25. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Przez najbliższe pół roku twój dwulatek z łatwością będzie uczył się nowych słówek i fraz, które później chętnie użyje w rozmowie. Trudno nie zauważyć, że mniej więcej po drugim roku życia rozwój mowy nabiera wyraźnego tempa. Dziecko chętnie słucha dłuższych opowieści i bajek - pomaga mu w tym umiejętność koncentrowania się na tym, co dla niego ciekawe.

Rady dla rodziców:

 • Staraj się mówić starannie i unikaj dziecięcego języka. Dwulatek zwraca uwagę na każde słowo. Gdy zniekształcisz po dziecinnemu słowo „rower", może z oburzeniem sprostować, że nie mówi się „lowel", ale... „lowel". Nawet jeśli dziecko wciąż nie umie jeszcze wymówić „r", doskonale je słyszy i odróżnia od zwykłego „l".
 • Doceń książki dla dzieci - czytanie to dobry sposób, by dziecko miało kontakt z wzorcową wymową i poznawało nowe słowa. Siadając co wieczór z książką przy łóżku malucha, szybko się przekonasz, jak bardzo czytanie może rozwijać.

Obejrzyj film: Najczęstsze problemy zdrowotne kilkulatków

25. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Mniej przybiera na wadze. Dwulatek nie przybiera już tak dynamicznie na wadze, jak w pierwszych kilkunastu miesiącach życia: ma na to wpływ aktywny tryb życia i zwolnienie rozwoju fizycznego. Po drugich urodzinach dziecko mierzy około 85 cm i waży ok. 12 kg.
 • Budzi się w nocy. Maluch jest bardzo spostrzegawczy, łatwo dostrzeże twój zły nastrój, ciche dni między mamą czy tatą. Zapamiętuje niecodzienne sytuacje, odstępstwa od rytuałów i interpretuje to na swój sposób. Przeżywany w ciągu dnia stres odreagowuje w nocy: budząc się co godzinę, płacząc lub mówiąc przez sen. Rodzicom nie zawsze łatwo odkryć prawdziwe przyczyny, dla których dziecko nie chce spać.
 • Ma kłopoty z mową. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli jednak w 25. miesiącu życia twój maluch wypowiada się wyjątkowo niezrozumiale, warto rozważyć wizytę u logopedy (sprawdź też: jak pomóc dziecku, które ma kłopoty z mową).
 • Nieprawidłowo siedzi. Dwulatek klęcząc na podłodze, często rozrzuca stopy na zewnątrz, a kolana kieruje do siebie. Naucz dziecko siedzieć „po turecku" (nogi skrzyżowane w kostkach, kolana skierowane na zewnątrz). To pomoże uniknąć wad postawy i sprawi, że twoje dziecko będzie miało świetną sylwetkę.

25. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Sposoby na dziecięcą złość 
J
ak mówi dwulatek
N
auka mówienia - prawdy i mity 
5 oznak, że dwulatek rozwija się prawidłowo
8 sposobów na ataki histerii u dziecka
Kamienie milowe w drugim i trzecim roku życia
Czy dwulatek może iść do przedszkola - rozmowa z ekspertem
Pościg z łyżeczką - jak zachęcić dziecko, by jadło z apetytem
Cała prawda o mleczakach

separator Wyślij e-mailem separator 7 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (7)
avatar

ania
ania | 2017-03-05 18:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia od roku korzysta z nocnika, z tymże jeszcze przez lato na wszelki wypadek miała pampersa a od końca sierpnia chodzi zupełnie bez pieluchy, tylko na noc, chociaż i wtedy korzysta z nocnika. Po swojemu powtórzy każde słowo. Można się z nią dogadać ze wszystkim. Co do zębów ma wszystkie czwórki a trójki żadnej. W marcu skończy dwa latka. Syn koleżanki (starszy dwa miesiące) ma wszystkie ząbki, chodzi w pampersie i wymawia kilkanaście słów. Każde dziecko jest inne i każde rozwija się we własnym tempie.

Odpowiedz

Olga
Olga | 2015-04-21 16:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie Iwa każde dziecko rozwija się inaczej nie według schematu.
Widzę że Lili należy do tych matek które uważają że ich dzieci to mali geniusze cytując: " mój synek to już mówił pełnym zdaniem jak miał 9 miesięcy i siku tez wołał na nocnik"
niektórzy rodzice po prostu rozbawiają mnie do łez :)

Odpowiedz

Iwa
Iwa | 2014-09-18 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lili to ze twoja córka mówi i nie ma buntów to nie znaczy ze kazdy dwulatek robi dokładnie tak samo. Nie mierz wszystkich dzieci jedna miara, jedyna głupota w tym artykule to to zeby z dwulatkiem isc do logopedy. Mam dwóch synów, starszy- obecnie 6 cio latek, mówił pełnymi zdaniami w wieku 18 miesiecy, zawsze mało płakał, nie przechodził buntów, w wieku dwóch lat mówił o swoich emocjach. Młodszy obecnie 2 latek, mówi po swojemu pare słówek, zaczyna składac pierwsze zdania, jest niesamowitym złosnikiem, piszczy, szczypie, rzuca sie na podłoge , sztywnieje jak nie osiągnie swojego celu. Ma 16 ząbków podczas gdy jego starszy brat w tym wieku miał 20. Także zastanów sie zanim drugi raz cos napiszesz. Kazde dziecko jest inne dotyczy to równiez dzieci tych samych rodziców.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dziecko to małpka? Czy człowiek?
Dziecko to małpka? Czy człowiek? | Iwa | 2016-07-23 19:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piszczy i szczypie wścieka sie... Ojej!

Odpowiedz

Lili
Lili | 2014-08-05 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale głupoty... Nic kompletnie nie pasuje do mojej córki... no może poza tym, że jest ruchliwa i ciekawska, wszędzie włazi, wszystkiego chce spróbować. Mówi już wszystko (po dziecięcemu, ale wszystko), powtarza, śpiewa, mówi wiersze. Żadnych płaczów i buntów. No i ma od dawna 20 zębów! Eh... głupoty

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | Lili | 2017-01-06 15:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam syna 16 lat szybko zaczol mowic a teraz drugi syn ma 2 latka mowi podstawowe mama tata baba daj am. Dziadzia itd reszte po swojemu kazde dziecko jest inne. . Kazde rozwija sie inaczej mojej siostry i brata corki roznica miedzy nimi tydzien i co jedna moeila szybciej a druga pozniej

Odpowiedz

Aga
Aga | Lili | 2017-08-14 23:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego twierdzisz ze glupoty ? Kazdr dziecko jest inne . Twoje to uzdolbiony aniolek a nasze uzdolbione troszke mniej aniolki z rozkami .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?