Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

28. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 10
separator Wyślij e-mailem
dziecko, plac zabaw, zabawa, piaskownica

28. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Większość dwulatków zaczyna kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Dziecko w 28. miesiącu może być już na tyle rozwinięte, że gdy poczuje ucisk w dole brzuszka, biegnie po nocniczek i zdejmuje spodnie. Po zakończeniu akcji sukcesem skacze z radości - to jego ulubiona forma ruchu. Nic dziwnego: jego nóżki i rączki są zadziwiająco silne i sprawne. Możecie rozwijać koordynację ruchów podczas lubianych przez dzieci zabaw na dywanie.  

Dziecko znakomicie koordynuje pracę swoich paluszków, choć nadal w waszym domu zdarzają się wybuchy furii, gdy złośliwy, uparty klocek nie chce wejść w to atrakcyjne pudełko po zapałkach. Wykorzystuj umiejętności dziecka i ucz je operować szczoteczką w buzi. Ale nawet najbardziej sprawne dziecko nie powinno myć ząbków samo

Rady dla rodziców:

 • Nauka samodzielnego ubierania wymaga cierpliwości. Nie wyręczaj dziecka w zakładaniu butów, tylko dlatego, że zrobisz to szybciej i lepiej.
 • Nie upieraj się, by nocnik stał zawsze w łazience, a dwulatek załatwiał swoje potrzeby w odosobnieniu. Dziecko w 28. miesiącu życia nie rozumie powodów, dla których siusiu lub kupka jest czymś wstydliwym. Zobacz nasz test nocników dla dzieci.
 • Słodki smak pasty do zębów sprawia, że dzieci ją zlizują. Wciśnij ją mocno we włoski szczoteczki, a przede wszystkim kupuj pastę odpowiednią do wieku dziecka o właściwej zawartości fluoru. Sprawdź, czego nie wiesz, o myciu zębów dziecka.

28. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Podczas zabawy w piaskownicy 28-miesięczne dziecko jest zwykle zainteresowane tym, co robią inne dzieci. Obserwuje je i stara się naśladować. Jeśli jedno ze starszych dzieci postanowi wspiąć się na ogrodzenie lub zeskoczyć z huśtawki, twój dwulatek od tej chwili będzie marzył o tym samym! Etap wyłącznie zabawy paralelnej (równoległej, czyli obok innego dziecka) ma już za sobą i coraz lepiej wychodzi mu współdziałanie z rówieśnikami. 

Rady dla rodziców:

 • Nie kończ zabawy, tylko dlatego, że między dziećmi wybuchła kłótnia. Pozwól im samym rozwiązać problem, być może uda im się to zrobić bez użycia piąstek i paznokci. Jeżeli zauważysz, że nie uda się uniknąć walki, zdecydowanie wkrocz i odwróć uwagę dzieci od przedmiotu kłótni. Może właśnie nadszedł czas na ciasteczka lub sok? Zmiana tematu to jeden ze sposobów na dziecięce wybryki
 • Nie ma potrzeby, aby twoja pociecha oddawała wszystkie swoje zabawki, tylko dlatego, że inne dziecko się tego domaga. Pamiętaj, że dobre wychowanie nie polega na ciągłym ustępowaniu. Jednak jeżeli Twój maluszek sam postanowi pożyczyć swoją ulubioną zabawkę koledze z placu zabaw, zachęcaj go do tego i głośno pochwal, że umie się dzielić.

28. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko w 28. miesiącu życia próbuje liczyć, zwykle do trzech. Najbardziej przydatne w tej nauce są paluszki, ale nie tylko. Możecie rozmawiać o ilości nóg u człowieka i łap psa albo liczyć koła w samochodach. Po drugich urodzinach dziecko coraz śmielej buduje długie, kilkuwyrazowe frazy. Wprowadza zdania złożone, szczególnie wtedy, gdy stara się przekonać rodziców do swoich racji: „Przecież jestem czysty, więc nie musimy myć główki".

Rady dla rodziców:

 • Podczas codziennych zajęć używaj liczb. Możesz mówić: „Podaj mi dwie lalki" albo „Wynieś do śmieci jeden papierek i dwie pestki". Dobrym pomysłem jest również liczenie chrupków lub łyżek podczas jedzenia kaszki. Dzięki różnym zabawom matematycznym dwulatek nauczy się liczyć w naturalny sposób.
 • Wykorzystaj fascynację dziecka liczbami i naucz go, jak telefonować po pomoc. Dzięki takiej umiejętności nawet dwuletnie dziecko może uratować komuś życie.
Obejrzyj film: Kiedy dziecko jest gotowe, żeby pójść do przedszkola

28. miesiąc życia dziecka - Co cię może niepokoić?

 • Nie lubi się dzielić. Niespełna dwuipółletnie dziecko nadal jest wielkim egocentrykiem i samolubem – ten etap w jego rozwoju powinien zakończyć się pod koniec trzeciego roku. Dziecko uważa, że rzeczy, które są jego własnością, stanowią przedłużenie jego osoby, dlatego każdą próbę odebrania mu zabawki, odczytuje jako agresywny zamach na siebie. 
 • Przesiaduje przed TV. Telewizja to rozrywka, która uzależnia maluchy. Nie wymaga od nich dużego zaangażowania intelektualnego i sprawia, że sporo czasu spędzają bez ruchu. Choć wydaje ci się, że dwulatek nie jest już malutkim bobasem, dawkuj mu możliwość oglądania TV. Zweryfikuj najczęstsze prawdy i mity na temat oglądania telewizji przez dzieci.
 • Jąka się.  W 28. miesiącu życia jest to często spotykane. Cierpliwie słuchaj, co dziecko chce ci powiedzieć. Zestresowane lub zawstydzone zacina się jeszcze częściej. Naturalne jąkanie (tzw. rozwojowe) trwa kilka miesięcy. Jego przyczyną jest zbyt mały zasób słów, który dwulatkowi utrudnia wyrażenie jego różnorodnych myśli.
 • Ma niebyt sprawne rączki. Gdy zauważasz, że dziecko ma mało sprawne paluszki, nie lubi rysować i kolorować, zaproponuj, by malowało na dużych kartonach lub całymi rękami (maluchy to uwielbiają!). Zachęcaj do zabawy plasteliną, gliną, ciastoliną lub prawdziwym ciastem – może z niego np. tworzyć figurki i potem je piec. Takie zabawy mają kolosalne znaczenie, dzięki nim maleje szansa, że dziecko będzie zagrożone dysleksją.
 • Jest nieśmiałe. W towarzystwie dziecko trzyma się z boku. Ośmielaj je drobnymi kroczkami. Sprawdź, co robić, by dziecko odnalazło się w grupie.

28. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Jak sprawdzić, czy dziecko ma nadwagę?
Siatki centylowe online
Ospa party - idziemy z dzieckiem czy nie
Bóle brzuszka u dziecka. Czy to stres, czy może choroba
Wychowywać w dyscyplinie czy bezstresowo 
Czy dwulatek może iść do przedszkola - rozmowa z ekspertem 
Co musi umieć dwulatek - test
Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka 
Prawdy i mity o bucikach
Czy moje dziecko jest niezdarne?

separator Wyślij e-mailem separator 10 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (10)
avatar

Zosia
Zosia | 2017-06-17 14:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój dwulatek umie liczyć do 10, śpiewa piosenki również po angielsku, naśladuje postacie z bajek ( jego ulubiona bajka to stacyjkowo), wspina się wszędzie gdzie tylko można, sam je, pije z kubka ( od urodzenia praktycznie nie toleruje butelki ani smoczka), niestety jeszcze używa pieluszki, ale próbujemy go oduczyć, mówi jeszcze niezbyt dobrze np. na samochód mówi bu bu, na tramwaj kaniaj itp. Ma takie swoje ,,hasła" ale z dnia na dzień coraz więcej umie i praktycznie każdego dnia umie nowe słowo. Wcześniej długo nie umiał praktycznie nic powiedzieć, ale jak wystartował to teraz bez przewy nawija ;)

Odpowiedz

Lilith
Lilith | 2017-05-28 22:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój dwulatek zna już język programowania. Ma w Berlinie wille z dwoma basenami, trzy samochody a liczyc umie doskonale, zwlaszcza, ze na koncie posiada grube miliony 😂😂😂

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ala
Ala | Lilith | 2017-10-04 21:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To tak jak mój, ale mamy geniuszy. :)

Odpowiedz

ja
ja | 2017-05-21 22:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Zachęcaj do zabawy plasteliną, gliną, ciastoliną lub prawdziwym ciastem" - ciekawe tylko czemu to są rzeczy dla dzieci 3+ ???
a kredki jakie znalazłam najbardziej dla małych dzieci 30m+

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama Alci
Mama Alci | ja | 2017-12-05 22:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Te oznaczenia to typowe 'dupochrony' dla producentów. Przybory plastyczne są tak oznaczone bo dziecko bawiąc się nimi bez opieki dorosłego może sobie zrobić krzywdę (bieganie po pokoju z kredką w buzi to wg bardzo wielu dzieci świetna zabawa a ciastolina pięknie pachnie więc dzieci chcą jej próbować ale spokojnie, nie jest toksyczna, a przynajmniej mojemu dziecku nie zaszkodziła ;)

Odpowiedz

Mama L
Mama L | 2017-03-14 13:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja coreczka umie liczyc do 3 , zna kolory po angielsku , zna figury geometryczne , zna niektore literki :) pomaga rowniez przy mlodszej siostrze : gdy placze podaje smoczka lub zabawke zeby siostrzyczka nie plakala.

Odpowiedz

Wp
Wp | 2017-01-20 22:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecię liczy do 10 po polsku i angielsku :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Grzesiek
Grzesiek | Wp | 2017-02-09 14:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a po ukrainsku nie umie ? szybko je naucz :D

Odpowiedz

Emka
Emka | Grzesiek | 2017-03-16 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hehe,dobre :-)ale bardziej przydatny niemiecki:p

Odpowiedz

tryytryy
tryytryy | Wp | 2017-03-31 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Obiad tez umie ugotowac ?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?