Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

3. miesiąc życia dziecka

21.03.2017 | 38
separator Wyślij e-mailem
3 miesięczne niemowlę, rozwój dziecka
fot. Fotolia

3. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

3 miesięczne niemowlę potrafi, leżąc na brzuchu (w tzw. pozycji żabki), opierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. Jest już też na tyle silne, że w tej pozycji może wytrwać nawet minutę!

3-miesięczne dziecko kręci główką, patrząc np. za tobą, kiedy chodzisz po pokoju. Potrafi śledzić wzrokiem przedmiot, który znajduje się ok. 15 cm od jego twarzy i porusza się w ruchu kołowym. Mięśnie szyi są na tyle wzmocnione, że niemowlę podniesione do pozycji siedzącej nieco lepiej utrzymuje też głowę w pionie. Natomiast podtrzymywane pod pachami na lekko zgiętych nogach w stawach kolanowych i biodrowych opiera się o podłoże.

Wypróbuj 6 ćwiczeń dla mamy i niemowlaka

Niemowlę położone na plecach wytrwale próbuje obrócić się na bok. I coraz częściej mu się to udaje. Dlatego nawet na moment nie zostawiaj dziecka samego na wersalce czy przewijaku, bo mogłoby przekręcić się i spaść. Od momentu, kiedy niemowlę zacznie ćwiczyć obracanie się, rozpoczyna się w jego życiu okres… siniaków i guzów.

Sprawdź, co robić, by zapewnić bezpieczeństwo dziecka

Gdy 3-miesięczne dziecko będzie w dobrym nastroju, delikatnie podciągnij je za nadgarstki do siedzenia. Zobaczysz, jak dzielnie będzie starało się dźwignąć głowę i ramiona. Ale nie martw się, jeśli będzie mu to jeszcze sprawiać trudności. Za kilka tygodni na pewno mu się uda.

Dziecko zapamiętale ćwiczy sięganie, a chwytanie przestaje być już tylko odruchem. A grzechotka to klucz do dobrej zabawy. Twoje niemowlę utrzymuje ją w ręku, potrząsa nią. Wraz z rozwojem percepcji wzrokowej dziecko widzi przedmioty, których wcześniej nie zauważało. Zdobywa też poczucie głębi i zaczyna dostrzegać, ze świat jest trójwymiarowy.

U 3-miesięcznego dziecka można też zauważyć coś, co w fachowej terminologii nazywa się natężoną reakcją orientacyjną. Niemowlę w odpowiedzi na jakiś interesujący dla niego bodziec skierowuje oczy w tę stronę z równoczesnym otwarciem buzi i zahamowaniem innych ruchów. Wygląda to bardzo pociesznie. W tym samym czasie może pojawić się podobna, ale negatywna reakcja strachu (usta wyciągają się w dół w tzw. podkówkę).

Niemowlę w tym okresie częściej wydaje dźwięki („głużenie” albo „gruchanie”), takie jak kichanie, westchnienia czy popiskiwanie z radości. Wiele z tych dźwięków zaniknie w późniejszym okresie, tylko niektóre zamienią się w gaworzenie, a potem w słowa. Stopniowo zanikają odruchy noworodkowe. U twojego dziecka powinno już zarosnąć tylne ciemiączko.

Na przełomie 3. i 4. miesiąca, czyli po upływie sześciu tygodni od ostatniego szczepienia, przychodzi czas na podanie dziecku kolejnych dawek szczepionek. Jakich? Sprawdź kalendarz szczepień obowiązkowych

Rady dla rodziców:

  • Kilka razy dziennie układaj dziecko na brzuszku, to wzmacnia mięśnie i stymuluje wzrok.
  • W zasięgu rączek powieś na tasiemkach zabawki. Sięgając po nie, dziecko będzie ćwiczyło koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację wzroku.
  • Tańcz z dzieckiem na ręku, to świetna zabawa wspierająca rozwój mięśni, równowagi oraz wielu zmysłów.
  • Wybierz się z niemowlakiem na basen, na wielu pływalniach organizowane są specjalne zajęcia dla niemowląt i ich mam.

3. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

3 miesięczne dziecko reaguje ożywieniem ruchowym, uśmiechem, wydawaniem dźwięków na kontakt z ludźmi. Niemowlę jest coraz bardziej towarzyskie i pogodne. Gdy pochylisz się nad nim, uśmiecha się szeroko i radośnie grucha (sprawdź też, jak wygląda rozwój mowy dziecka). Rozbawione niemowlę piszczy z uciechy i śmieje się w głos. A rozśmieszyć może je niemal wszystko: szalone zabawy rodzeństwa, dziwna mina mamy, nagłe kichnięcie taty. Gdy jednak się rozzłości, głośno płacze, a w jego oczach pojawiają się prawdziwe łzy.

Sprawdź też: Jak zrozumieć niemowlaka?

Dziecko nauczyło się już, że płaczem, marudzeniem, a nawet spojrzeniem może dać ci do zrozumienia, że czuje się samotne i chce, żeby ktoś wziął je na ręce i przytulił. Między rodzicami a niemowlęciem ustala się w tym okresie prawdziwa harmonia: wzajemnie potraficie odczytać mowę ciała, mimikę, nastroje i emocje. Jest to podwalina pod głęboką, społeczną więź, a wielu rodziców (zwłaszcza ojców) właśnie w tym okresie naprawdę „zakochuje się” w swoim dziecku.

Przeczytaj: Co powinno umieć trzymiesięczne niemowlę?

Rady dla rodziców:

  • Zapakuj dziecko w chustę lub nosidełko (Sprawdź to zanim kupisz nosidełko!) i wybierz się do muzeum, pospaceruj po starówce. W większych miastach kina organizują specjalne seanse, na które można wybrać się z niemowlęciem.
  • Ćwicz z dzieckiem artykułowanie różnych dźwięków, udawaj odgłosy zwierząt, gwiżdż… Takie ćwiczenia to doskonały trening mowy i sposób na nawiązanie z dzieckiem bliższego kontaktu.

3. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

3-miesięczne dziecko coraz sprawniej korzysta ze swoich zmysłów i uczy się koordynować ich pracę – widząc kolorowe zabawki nie tylko przygląda im się z zainteresowaniem, ale jeszcze wyciąga w ich kierunku rączki. Dłonie nie są już zaciśnięte i niemowlę coraz bardziej się nimi interesuje. Czasem udaje mu się trafić rączką do buzi. Któregoś dnia zobaczysz, że ze zdumieniem przygląda się swoim dłoniom. Wcześniej zupełnie ich nie dostrzegało, a teraz dotyka paluszków, próbuje wkładać je do buzi, liże. Przez jakiś czas dłonie będą ulubionymi zabawkami niemowlęcia. Szybko wpadnie też na to, że może sięgnąć rączką po grzechotkę (czasem nawet uda mu się nią przez chwilę pomachać).

Dziecko śledzi przedmiot oddalający się z pola widzenia, przypadkowo zaczepia zawieszone przedmioty nad łóżeczkiem. Niemowlę szuka też wzrokiem źródła dźwięku (warto kupić dziecku bezpieczne zabawki grające).

Większość niemowląt w 3 miesiącu życia w pozycji pionowej sztywno trzyma główkę i rozgląda się z zaciekawieniem wokół. Dziecko nie chce już całymi dniami leżeć w łóżeczku. Woli zwiedzać mieszkanie, wyglądając zza twojego ramienia. Zatańcz z nim w rytm spokojnej muzyki. Na pewno mu się spodoba. Dziecko ucieszy się też, gdy posadzisz je w leżaczku, z którego będzie mogło przyglądać się temu, co robisz. Pozwól mu patrzeć, jak przygotowujesz obiad, wkładasz pranie do pralki, podlewasz kwiaty. To wszystko fascynuje niemowlę.

Wybierz wygodny leżaczek dla niemowlaka

Maluch coraz częściej odpowiada uśmiechem na uśmiech, wydaje okrzyki zadowolenia. Niemowlę lubi powtarzać usłyszane odgłosy. Na głos dorosłego odpowiada ciągiem długich gardłowych dźwięków. Czasem przesuwa ślinę do tylnej strony gardła i wydaje prawdziwe bulgoty.

Rady dla rodziców:

  • Przypomnij sobie zabawy paluszkowe (np. „Ważyła sroczka kaszkę”), jeśli nie pamiętasz, zapytaj mamę lub babcię. Przekonaj się, że zabawy paluszkowe uczą i bawią
  • Daj poznać różne materiały, spróbuj gładzić dziecko jedwabną chusteczką, ręcznikiem frotte, aksamitem, futerkiem.
  • Mów do malucha jak najwięcej („Teraz zmienimy pieluszkę i założymy śpioszki”, „Po obiedzie pójdziemy na spacer, dobrze?”). To nic, że na razie niewiele z tego rozumie. Za kilka miesięcy twoja gadatliwość będzie procentować. Niemowlęta, do których dużo się mówi, więcej rozumieją i szybciej zaczynają mówić.
Obejrzyj film, jakie zabawki mogą się znaleźć w łóżeczku niemowlęcia:

3. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Nocne karmienia. 3 miesięczne niemowlę czasem nadal budzi się w nocy na nocne karmienie piersią. Jeśli chcesz je ograniczyć, przystawiaj dziecko na dłużej tuż przed snem i nie podawaj mu w nocy mleka od razu, gdy tylko się przebudzi.

Bezdech. Krótkie zatrzymania oddechu (poniżej 20 sekund) są naturalne u niemowląt, jednak dłuższe wymagają badań lekarskich, gdyż mogą doprowadzić do SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej!

Spanie z dzieckiem. Wiele słyszałaś o tym, że spanie z dzieckiem może być niebezpieczne, ale z drugiej strony dzięki temu ty i niemowlę jesteście po prostu wyspani. Co zatem robić? Zachowaj rozsądek i przeczytaj 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

Zrób test: Co potrafi 3-miesięczne niemowlę?

3. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Nocne karmienia butelką
Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
Rączki czyli narzędzia doskonałe
Mycie główki bez płaczu
Kłopoty pod pieluszką
Wszystko o atopowym zapaleniu skóry
Zabawy z tatą
Napięcie mięśniowe - po czym poznać, że niemowlę ma kłopoty?

separator Wyślij e-mailem separator 38 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (38)
avatar

Tata Nadusi
Tata Nadusi | 2017-02-20 00:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem dumnym Ojcem 3 miesięcznej Nadusi córka śpi od narodzin z nami a najlepiej jej było u taty na brzuszku przez pierwsze dni zasypia między 21 i wstaje tak o 3 na cycy i zmianę pampersa , nasza córeczka rozwija się prawidłowo, na początku miała tylko uczulenie nie wiedzieliśmy na co, lecz szybko wyszło, że to na pampersy innych marek i do dziś tylko z pampersa, a i pierwsze może 3 kąpiele były z płaczem teraz to z wody nie chce wychodzić ,, jest też bardzo silna co stwierdziła sama pani doktor, gdy Nadia miała miesiąc pani doktor chciała ją zbadać i dała na brzuszek a ta zaczęła jej uciekać z przewijaka byliśmy w szoku uścisk też ma bardzo silny złapie palca to nie puści :) . Teraz jak łapie córkę za nadgarstki to podnosi się coś ala brzuszki , nawet gdy leży sama głowa idzie delikatnie do góry potrafi też, jeśli jej się chce ,zająć się sama sobą ssie sobie palce ogląda otoczenie patrzy na rodziców lub uspokaja się przy muzyce ma swoje 7 utworów, które słuchała nawet jako płód. Córka lubi jak się do niej mówi wtedy albo się śmieje, albo gaworzy wydaje odgłosy macha nogami i rękoma . Jest też i ta mroczna strona nadusi czasami ma swoje dni pewnie ma to po Mamie hehe. Córeczka ma dobrze, bo ma nas przy sobie 24godziny na dobę jeszcze przez 2 miesiące, czyli do 5 miesiąca taki urlop ma tata zabawy wygłupy tańce co dzień :) na dzień dzisiejszy Nadusia w dzień śpi może po 30 min, bo woli być w centrum uwagi rodziców.

Odpowiedz

Tata Nadusi
Tata Nadusi | 2017-02-19 23:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem dumnym Ojcem 3 miesięcznej Nadusi córka śpi od narodzin z nami a najlepiej jej było u taty na brzuszku przez pierwsze dni zasypia między 21 i wstaje tak o 3 na cycy i zmiane pampersa , nasza córeczka rozwija się prawidłowo, na początku miała tylko uczulenie nie wiedzielismy na co lecz szybko wyszło że to na pampersy innych marek i do dziś tylko z pampersa a i pierwsze może 3 kąpiele były z płaczem teraz to z wody nie chce wychodzić ,, jest tez bardzo silna co stwierdziła sama pani doktor gdy nadia miała miesiąc pani doktor chciała ją zbadać i dała na brzuszek a ta zaczeła jej uciekać z przewijaka bylismy w szoku uścisk też ma bardzo silny złapieo palca to nie puści :) . Teraz jak łapie córke za nadgarstki to podnosi się coś ala brzuszki , nawet gdy lezy sama glowa idzie delikatnie do góry potrafi też jeśli jej się chce zająć się sama sobą ssie sobie palce ogląda otoczenie patrzy na rodziców lub uspokaja się przy muzyce ma swoje 7 utworów które słuchała nawet jako płód . córka lubi jak się do niej mówi wtedy albo się śmieje albo gaworzy wydaje odgłosy macha nogami i rękoma . jest też i ta mroczna strona nadusi czasami ma swoje dni pewnie ma to po Mamie hehe. córeczka ma dobrze bo ma nas przy sobie 24godziny na dobe jeszcze przez 2 miesiące czyli do 5 miesiąca taki urlop ma tata zabawy wygłupy tańce co dzień :) na dzień dzisiejszy Nadusia w dzień śpi może po 30 min bo woli być w centrum uwagi rodziców

Odpowiedz

mama
mama | 2017-02-10 08:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A pozatym 3 miesieczne dziecko patrzy na bajki? No brawo.okulary gwarantowane.idz z nim jeszcze do kina.

Odpowiedz

mama
mama | 2017-02-10 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boze jak ja czytam te wasze opowiesci to sie zastanawiam czy wy jakichs geniuszy nie urodziliscie.glowka 30 minut podniesiona? 3 miesieczne dziecko? Zastanow sie kobieto czy twoje dziecko nie ma wzmozonego napiecia miesniowego i idz do lekarz a sie nie ciesz.

Odpowiedz

Katrin
Katrin | 2017-01-27 09:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wniosek każde dziecko inne i inaczej się rozwija ja mam synka 3 miesięcznego i od urodzenia mogłam go nosić pionowo bo ma bardzo mocne mięśnie karku oczywiście asekurowalam główkę ale nie trzeba było a dzisiaj już jak go biorę na rączki to tak jak pół roczne dziecko ale za to jeszcze nie potrafi się obrucic z brzuszka na plecy i odwrotnie ale myślę że na to jeszcze troszkę czasu ma. Najważniejsze że jest zdrowy i dobrze się rozwija a każde dziecko rozwija się swoim tempem. Pozdrawiam wszystkie mamuśki i gratuluję pociech ;)

Odpowiedz

mądrala
mądrala | 2016-12-13 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a mój ma 3 miesiące i rozumie w trzech językach co do niego mówię i sika już w nocnik. wspaniale!!!jeszcze miesiąc i pójdzie do szkoły!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

czarna
czarna | mądrala | 2017-01-06 23:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No to dobrze nie masz po układane ,czym się chwalisz mamusiu???

Odpowiedz

G
G | mądrala | 2017-01-20 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super, wreszcie ktoś z dystansem

Odpowiedz

hej
hej | 2016-12-02 08:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

aha, i zgadzam się, dziecka 3miesięcznego nie sadza się bo może mieć to poważne skutki dla jego kręgosłupa

Odpowiedz

hej
hej | 2016-12-02 08:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko miesięczne które trzyma sztywno główkę wysoko ? to nie jest normalne. moja córka właśnie ma wzmożone napięcie mięśniowe, które nie leczone powoduje przykurcze a za ten może to bym bardzo bolesne dla dziecka, może spowodować opóźnienie w rozwoju. też myślałam że jest taka silna, bardzo się pomyliłam.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

emi
emi | hej | 2017-01-13 20:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałam się zapytać czy to neurolog stwierdził wzmożone napięcie mięśniowe i czy ćwiczenia fizjoterapeuty pomagają? Bo ja też podejrzewam że mój synek ( 3 m-ce) też ma wzmożone napięcie ale mamy za tydzień szczepienie to powiem u pediatry o moich podejrzeniach

Odpowiedz

mlecznewsparcie.pl
mlecznewsparcie.pl | hej | 2017-02-03 21:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko może mieć wzmożone napięcie mięśniowe, lub być po prostu silne i mieć prawidłowe napięcie.

Odpowiedz

czarnulka
czarnulka | 2016-10-17 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodam tez ze moj syn ma ulubione bajki np piraci z nibelandi i ogladajac baje lezy na brzuchu i cala bajke trzyma glowke sztywno piszczy smieje sie i czesto mam wrazenie jakby zaraz mial zaczac raczkowac dupka unosi sie nozki kurczy do raczkowania i dupka tak macha w powietrzu.uwazam ze kazde dziecko rozwija sie indywidualnie. Moj 1 syn majac 3 mies ciagle spal nie usmiechal sie nie piszczal taki spokojny a ten to taki maly szogunek wyjde do kuchni a on piszczy i tak jak by wolal bo jak wchodze patrzy sie na wejscie i odrazu glosniej piszczy i sie smieje. Poprostu jest cudowny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

hjgh
hjgh | czarnulka | 2016-12-07 16:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

3-miesięcznemu dziecku bajki puszczasz? Porąbało Cię? Bajki wcale nie rozwijają, a można je puszczać dopiero dziecku które mówi.

Odpowiedz

czarnulka
czarnulka | 2016-10-17 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma 3 moesiace a od moesiaca juz sztywno siedzi glowka nie opada lezac na brzuchu trzyma tak dlugo glowke sztywno jak dlugo lezakuje. Piszczy smoeje sie w glos gaworzy jak nachylam sie nad nim lapie mnie za nos i sciaga okulary ;-) wcale nie placze w nocy nie budzi sie na jedzenie tzn od samego poczatku buzil sie gora dwa razy ale to przez pierwszy miesiac a pozniej cala noc przesypia. Nie mial kolek jak maz wraca z pracy syn wrecz go okrzykami zaczepia byle by patrzec i mowic do niego i usmiecha sie tak szeroko jak tylko moze. Budzac sie o 7 kiedy podchodze do lozeczka ma oczy jak 5zl i ogromny usmiech i kopie nozkami z radosci i wyciaga raczki. Chwyta zabawki przyciaga do buzki ostatnio sie martwilam ze od jego wyglupow i piskow dostal chrypki ale szybko minela nie wiem czemu ale mam wrazenie ze moje dziecko jakos szybko sie rozwija co o tym sadzicie???? A i zapomnialam dodac ze przewraca sie z pleckow na brzuszek sam. Co prawda urodzil sie z waga 5kg 60cm dl a teraz ma 65dlugosci i wazy 7200

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | czarnulka | 2016-11-27 05:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poprostu bajka :-D

Odpowiedz

Weerre
Weerre | Kasia | 2016-12-04 18:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też tak myślę

Odpowiedz

;)
;) | czarnulka | 2017-02-19 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może nosiłaś go w brzuszku 10 miesięcy? ;)

Odpowiedz

lisa
lisa | czarnulka | 2017-01-14 16:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

urodziłaś dziecko ważące prawie 6 kg? Ja pier... Masakra.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?