Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

5. miesiąc życia dziecka

21.03.2017 | 106
separator Wyślij e-mailem
5 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

5 miesięczne niemowlę urosło o około 2,5 cm, przybyło mu też około 500 g, a sprawność, jaką osiągnie w 5. miesiącu, na pewno będzie dla ciebie powodem do dumy.

Dziecko w pozycji na brzuchu leży z wyprostowanymi nogami i obraca się na boki, stara się oprzeć na dłoniach i unieść górną część tułowia. Potrafi podnieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym do podłoża. To tzw. pozycja „foki”, która zapowiada przejście do następnego etapu rozwoju – raczkowania.

Tymczasem dziecko, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, będzie w stanie posunąć się o kilka cm do przodu lub do tyłu. Twoje niemowlę umie już także przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

5 miesięczne dziecko można właściwie porównać do wygimnastykowanego akrobaty. Kiedy leży na plecach sięga do stóp i prowadzi je do ust, aktywnie unosi głowę, wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami. Maluch przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie, podpiera się na prostych rękach i sięga po zabawkę umieszczoną na wysokości jego wzroku. Umie już chwycić grzechotkę całą dłonią z prostym kciukiem i przekładać ją z ręki do ręki. Może też trzymać kubek obiema rękami i unosić do ust. To wstęp do samodzielnego jedzenia i picia, które również jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Zobacz: Jak powinno się rozwijać pięciomiesięczne niemowlę?

W 5. miesiącu niemowlę siedzi już pewnie z podparciem. Potrafi wytrzymać w tej pozycji dość długo bez przewracania się, ponieważ jego plecy są obecnie mniej zaokrąglone.

W tym czasie niemowlę umie obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki. Może więc obejrzeć ją ze wszystkich stron i dokładniej „zbadać" jej właściwości.

Niektóre niemowlęta w tym wieku są już gotowe do przyjmowania stałych pokarmów. Z wprowadzaniem nowości do menu smyka lepiej jednak zaczekać jeszcze miesiąc lub dwa. Zbyt wcześnie wprowadzone pokarmy stałe mogą wywołać bóle brzucha, a nawet może pojawić się u dziecka  alergia pokarmowa.

Zobacz: Aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

U 5 miesięcznego dziecka mogą zacząć wyrzynać się też pierwsze ząbki. Ząbkowaniu może też towarzyszyć podwyższona temperatura i luźniejsze stolce. Masuj dziecku dziąsła miękką silikonową szczoteczką dla niemowląt. Możesz też dać mu do gryzienia miękki plastikowy gryzak wypełniony wodą (schłodzony w lodówce). Przed karmieniem i przed snem posmaruj dziąsła dziecka znieczulającym żelem. Jeśli ból jest silny lub maluch gorączkuje, podaj mu paracetamol w czopku lub syropie.

Zobacz też: Najlepsze gryzaki dla niemowlaka

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, nie daj się przekonać, że trzeba odstawić dziecko od piersi. Jeśli tylko będziesz je dobrze przystawiać, na pewno cię nie pogryzie.

W 5. miesiącu przychodzi czas na podanie dziecku kolejnych dawek szczepionek. Koniecznie więc sprawdź aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych.

Rady dla rodziców:

 • Pochylaj się nad dzieckiem i pozwalaj mu chwycić twoje ręce, a potem delikatnie podciągaj je do pozycji siedzącej.
 • Bawcie się w robienie "pa-pa" - to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
 • Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrów od niego.
 • Pozwalaj, by dziecko, jeśli ma ochotę, piło z butelki lub kubka niekapka samo.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

5 miesięczne dziecko reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby. Ustala się między wami prawdziwa harmonia. Niemowlę reaguje śmiechem na twoją zadowoloną twarz i może zacząć płakać, jeśli ty płaczesz.
W tym okresie dziecko często ma swoją jedną ulubioną zabawkę (a czasem kocyk, pieluszkę), do której jest bardzo przywiązane. W ten sposób tworzy nowe emocjonalne więzi i uczy się, jak radzić sobie z własną samotnością, smutkiem i poczuciem zagrożenia.

Sprawdź też: Jakie zabawki dla niemowlaka? Najlepiej czarno-białe!

Dziecko reaguje na innych ludzi na wiele różnych sposobów – piszczy, śmieje się, macha rączkami. Ale naprawdę przywiązane jest tylko do ciebie i taty. Niemowlę może więc przejawiać lęk, gdy widzi obcą twarz lub słyszy nieznajomy, głośny i groźny głos.

Rady dla rodziców:

 • Gdy dziecko marudzi, nie interweniuj natychmiast, odczekaj chwilę, może będzie potrafiło pocieszyć się samo, swoimi rączkami i paluszkami.
 • Czas na przedstawienie kukiełkowe. Z kukiełką na ręce rozmawiaj z dzieckiem, śpiewaj mu, połaskocz delikatnie…
 • Staraj się być miła dla dziecka, nawet jeśli jesteś zła czy zdenerwowana. Twój zły nastrój to dla niemowlaka ogromny stres, który może odbić się na jego usposobieniu.
 • Jak najczęściej baw się z dzieckiem; im więcej czasu spędzisz z nim w tym okresie, tym bliższa będzie wasza więź. Przekonaj się też, że matczyna miłość czyni cuda.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

5 miesięczne niemowlę reaguje na swoje odbicie w lustrze, rozróżnia twarze obce i znajome, reagując na ton głosu i mimikę dorosłego. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Sięga spontanicznie po przedmioty, manipuluje nimi, potrząsa, ogląda, obmacuje i wkłada do ust. Chętnie wydaje okrzyki radości, wymawia samogłoski i spółgłoski. Rośnie w tym czasie „gadatliwość" dziecka.

Sprawdź też, jak rozwija się pamięć niemowlaka

Niemowlę cieszy się swoimi palcami, zaczyna rozumieć, jak działają i do czego służą. Sięgając po jakiś przedmiot, dziecko używa już obu rąk. A dzięki szybko rozwijającej się koordynacji wzrokowo-ruchowej, jest w stanie ocenić, jaką wielkość ma przedmiot i jak daleko się znajduje. Dziecko dobrze rozumie też zależności przyczynowo-skutkowe. Wie np., że jeśli się rozpłacze, ktoś wyjmie je z łóżeczka.

Dziecko w tym czasie potrafi dłużej koncentrować się na jednym przedmiocie. Najbardziej ciekawią je zabawki oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów – ruszające się, kolorowe, hałaśliwe.

Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt - tego nie rób z dzieckiem!

Niemowlę staje się coraz bardziej spostrzegawcze. Z zainteresowaniem przygląda się chodzącej po ścianie muszce, jego uwadze nie ujdzie nawet najmniejszy okruszek. Zanim położysz dziecko na dywanie, sprawdź więc dokładnie, czy nie ma tam żadnych guzików, koralików, czy innych drobiazgów, które mogłoby włożyć do buzi.

Dziecko w wieku 5 miesięcy wyraźnie potrafi odróżniać mimikę dorosłych. Inaczej reaguje na twój uśmiech, inaczej na twoją smutną czy rozgniewaną twarz. Rozróżnia też głosy przyjazne od agresywnych. Na przykrą sytuację może zareagować płaczem.

Sprawdź też: Dziecko płacze po karmieniu: co robić?

Rady dla rodziców:

 • Pomagaj dziecku ćwiczyć palce, bawcie się np. w „Sroczka kaszkę warzyła".
 • Często śpiewaj niemowlakowi, to pobudza umiejętność artykułowania sylab u dziecka.
 • Zabawa przed lustrem jest dla dziecka stymulacją wzrokową i ogólnorozwojową, pozwól więc niemowlęciu przypatrywać się swemu odbiciu jak najczęściej.
 • Używając prostych pytań i odpowiedzi, prowadź z dzieckiem dialog - im więcej będziesz z nim rozmawiać, tym szybciej nauczy się ono rozumieć mowę.
Obejrzyj film, w którym logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy niemowlaka:

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Nietypowe objawy ząbkowania. Ząbkowanie kojarzy się z wkładaniem przez niemowlę piąstek do buzi i ślinieniem. Tymczasem podczas ząbkowania mogą wystąpić także inne objawy, np. kaszel (dziecko krztusi się nadmiarem śliny), biegunka, lekka gorączka, utrata apetytu.

Wysypka. Jeśli pojawiła się po rozpoczęciu rozszerzania diety, może być sygnałem uczulenia. Ważne jest wtedy odpowiednie rozszerzanie diety alergika.

Zrób test: Co potrafi 5-miesięczne niemowlę?

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rozwoju niemowlęcia
Za zimno na spacer
Bezsenność niemowlęcia
5 niepokojących zachowań niemowlaka - co naprawdę jest groźne?

separator Wyślij e-mailem separator 106 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (106)
avatar

Bajka
Bajka | 2017-09-09 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy mi się wydaje czy ten babas rzeczywiście jest strasznie chudy :)?

Odpowiedz

zaniepokojona
zaniepokojona | 2017-07-19 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek skończy 24 lipca 5msc. Nie przekreca się z brzuszka na plecy i odwrotnie, nie lapie swoich nóżek. Czy to jest niepokojace?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Q
Q | zaniepokojona | 2017-07-26 09:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie :) każde dziecko rozwija się w swoim tempie i swoim czasie :)

Odpowiedz

 Kasia
Kasia | zaniepokojona | 2017-09-02 19:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej udać się do pedjatry bo każde dziecko jest inne nie radziłabym słuchać opinię ludzi tylko specjalisty

Odpowiedz

Grzegorz
Grzegorz | 2017-06-17 23:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W jednym miejscu piszecie o 5-miesięcznymy dziecku a akapit dalej o dziecku w piątym miesiącu życia.
W 5. miesiącu dziecko nie ma jeszcze 5 miesięcy! Zdecydujcie się, czy piszecie o niemowlęciu 5-miesięcznym, czy w 5 miesiącu życia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

~Londynka
~Londynka | Grzegorz | 2017-08-03 18:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tez zwróciłam na to uwagę ;)

Odpowiedz

no nie!
no nie! | 2017-06-16 20:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie że WaRZyła czyli gotowała a nie WaŻyła na wadze, to tak jak rzeka Bug i Bóg w niebiosach;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bbb
Bbb | no nie! | 2017-06-20 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To taka rymowanka stara jak świat. Ja znam wersje z myszką. Niepotrzebnie się czepiasz.

Odpowiedz

Tysia
Tysia | 2017-06-12 09:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sroczka kaszke waŻyła a nie waRZyła

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mm
Mm | Tysia | 2017-06-15 19:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warzyła warzyła czyli gotowała po staropolsku, a nie ważyła czyli kładła na wagę!!!

Odpowiedz

Mamazwyczajna
Mamazwyczajna | 2017-05-20 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje starsze dzieci miały rozszerzaną dietę ok. 6 miesiąca. Miło popatrzeć na dziś szczupłe, zgrabne, wysokie nastolatki, na jakie wyrośli. Kusi je złe jedzenie, ale przeważnie wybierają mądrze nieprzetworzone rzeczy.
Maluszek póki co też jest na moim mleku.
Babcia, która dożyła bardzo sędziwego wieku, opowiadała, że dietę rozszerzalo się, gdy dziecko miało ząbki, siedziało i było gotowe na n
Coś więcej niż pokarm matki. Zwykle zaczynano od kaszy gryczanej czy jaglanej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Apfel
Apfel | Mamazwyczajna | 2017-09-06 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobrze wiedzieć, że są jeszcze mądrzy rodzice. Jak widzę dzieci, które są karmione na leżąco w wieku 4 miesięcy, bo przecież producent tak napisał na słoiku to zastanawiam się czy ktoś w ogóle przeżywa jakąś refleksje na temat żywienia swojego dziecka czy tylko podąża ślepo za reklamą. Natura jest mądra, dziecko jest gotowe na jedzenie potrafi trafić nim do ust, siedzi stabilnie czyli Ok. 6 miesiąca. Czasem warto słuchać babć. To pokolenie żyje długo i w zdrowiu.

Odpowiedz

gwiazdka
gwiazdka | 2017-05-05 08:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja coreczka ma 4, 5 m i je juz deserki i nic jej nie jest bardzo jej smakuja przewraca sie tez bardzo zywa jest duzo gaworzy ma juz od miesiaca dwa zabki na dole.kazde dziecko jest inne z rozwijaniem i jedzeniem pozdrawiam

Odpowiedz

Kasik
Kasik | 2017-04-08 09:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też rozszerzyłan dietę mojego syna gdzieś pod koniec 3 miesiąca i póki co żyje i ma się dobrze. Brzuszek go nie boli śpi całe noce po 12h bo JEST NAJEDZONE! Zrobiła się jakaś głupia moda na "karmienie tylko piersią" kiedyś to 3 miesięczne dzieci naszych pra babć wcinały ziemniaki z kapustą bo nie było niczego innego albo piły mleko krowie!! I co żyją... :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nel
Nel | Kasik | 2017-04-08 23:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedyś nie było elektryczności i też ludzie żyli.. nie znaczy że lepiej było niż teraz.

Odpowiedz

Gosia
Gosia | Kasik | 2017-08-02 13:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dlaczego ma dziecko nie zyc? Natomiast robisz blad bo nieprawidlowosccwcale nie musi teraz wyjsc a pozniej,jak dzieci np beda mialy problem z utrzymaniem wagi

Odpowiedz

mamapp
mamapp | Kasik | 2017-07-25 09:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To ze kiedys tak robiono to nie znaczy ze bylo to dobre
Nie wiem po co rozszezac dziecku diete pod koniec 3 miesiaca jest to nie wskazane iz uklad pokarmowy nie jest dobrze rozwiniety to ze dziecku nic nie jest i "zyje" nie oznacza ze jest to dla niego dobre ta niecierpliwosc matek az mnie dobija odrazu daj dziecku schabowego przeciez nic mu sie nie stanie i bedzie zylo no glupota

Odpowiedz

eloo
eloo | Kasik | 2017-07-06 16:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To nie moda, proszę zaczerpnąć trochę wiedzy, a nie wypisywać bzdury :)

Odpowiedz

Wer
Wer | Kasik | 2017-09-06 14:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Głupia moda to jest teraz - na słoiki i mm. Efekty będzie widać za 20 lat, a nie teraz. Podstawą diety niemowlęcia jest mleko matki, reszta to dodatek.Tak wskazują liczne badania, tak zalecają autorytety. Wysyp nowotworów i dzieci, cukrzycy i otyłości to efekt ignorancji rodziców w kwestii żywienia dziecka. A moda na jedzenie gotowe za dekadę odbije się czkawką. Tak łatwo przeczytać ulotkę producenta żywności dla dzieci, tak cieżko poczytać zalecenia WHO, rodzimego Ministerstwa Zdrowiq czy autorytetow w dziedzinie żywienia najmłodszych. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mati
Mati | Kasik | 2017-05-26 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żyją, ale po to ryzykować skoro znane są aktualne zalecenia i mamy świadomość ewentualnego ryzyka.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | Kasik | 2017-04-13 08:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedyś nie było chemii w jedzeniu teraz jest w nim wszystko !!!!! Slowo kiedys mbie nie przekpnuje ale jesli ciebje tak to naturane dla xiebje bedzie bieganie z dzida i polowanie na jelenia. Nie potrzebnie ludzie od stuleci sie doksztalcaja. I odmowa dziecku najbardziej naturalnego pokarmu jest głupota. Przy takich ludziach świat zejdzie na psy!!!!!

Odpowiedz

Mama
Mama | Kasik | 2017-04-25 23:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Głupią modą nazywasz dawanie maleństwu co najlepsze dla niego czyli mleko matki?!! Boże Ty widzisz i nie grzmisz...

Odpowiedz

Kasik
Kasik | Mama | 2017-05-08 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wyobraź sobie że niektóre kobiety nie mogą karmić piersią lub nie chcą po prostu tego robić nie każda jest do tego stworzona!! Moje dziecko wytrzymalo 3 tygodnie na piersi i była to meczarnia i dla mnie i dla dziecka. Więc jeżeli dziecko karmisz modyfikowanym mlekiem musisz dostarczyć mu żelaza i innych witamin zawartych w warzywach. Teraz ma 6 miesięcy a jest rozwinięte jak 7 miesięczne dziecko iii o matkoo bez piersi... śpi 12 godzin w nocy jest uśmiechnięte i zdrowe;) wiadomo że nie dam mu na talerz pół kg ziemniaków czy marchewki haha :)

Odpowiedz

ja
ja | Kasik | 2017-05-02 23:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po to kobieta ma piersi by nimi karmic a nie dawac 3 miesiecznemu dziecku ziemniaki i itd. po pierwsze kest za wczesnie a po drugie mleko matki jest lepsze dziecko dostaje wszystko co mu brak i jest odporniejsze niz po jalims ziemniaku.niektorym matkom sie w glowie juz przewraca,moze od razu noworodka karmic juz dieta rozszerzona.

Odpowiedz

Kasik
Kasik | ja | 2017-05-08 21:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie może będę latać z piersią z której mały w ogóle się nie najada.. nie każda kobieta jest do tego przystosowana... a ja możesz mnie nawet nazwać wygodną lub nawet wyrodna matką nie chciało mi się non stop siedzieć z wywalonym cycem i placzacym dzieckiem!!! Póki co może nie je jeszcze parówki ale uwierz mi że ma sie bardzo dobrze i jeszcze przy mnie żyje. .. ;)

Odpowiedz

Mama nr 1
Mama nr 1 | Kasik | 2017-06-20 21:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmienie piersią buduje więź, co jest bardzo ważne, jeśli uważasz, że dziecko się nie najada to powinnaś zapytać pediatre. Tak to już natura wymyśliła i tego trzeba się trzymać. Ja po cc walczyłam 1,5 tyg. O pokarm i się udało. To najlepsze co mogłam dać dziecku.

Odpowiedz

Malutka
Malutka | 2017-04-02 22:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam synka ma 5 miesięcy i 8 dni i dopiero zaczyna się przewracac z brzuszka na boczek o siadaniu nie ma mowy a tym bardziej jak mu się daje ręce to jeszcze się nie podciaga każde dziecko jest inne i dopiero zaczynamy mu wprowadzać jedzonko

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Alex
Alex | Malutka | 2017-06-24 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To chyba coś z nim nie tak... Moja córeczka od 3 miesiąca sama się obraca i usilnie stara się pełzać podciągając kolanka pod brzuszek. Na boczek się obracała po kilku tygodniach i zasypiała z rączkami pod głową

Odpowiedz

iza
iza | 2017-02-26 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My rozszerzalismy takze gdy synek jeden i drugi mial3,5 mies i wspaniale jadl!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pati
Pati | iza | 2017-03-13 00:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To samo zrobiłam i moj synus rosnie jak na drozdzach :) nie ma zadnych alergii . To te poradniki co niektorym mamusia tak spraly mozgi , ze glodza swoje dzidzie . Jeszcze jak karmia piersia to ok (bo to rozne posilki spozywaja itd.) ale te karmiace mlekiem modyfikowanym ... az szkoda gadac ..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?