Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

5. miesiąc życia dziecka

21.03.2017 | 71
separator Wyślij e-mailem
5 miesięczne dziecko
fot. Fotolia

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

5 miesięczne niemowlę urosło o około 2,5 cm, przybyło mu też około 500 g, a sprawność, jaką osiągnie w 5. miesiącu, na pewno będzie dla ciebie powodem do dumy.

Dziecko w pozycji na brzuchu leży z wyprostowanymi nogami i obraca się na boki, stara się oprzeć na dłoniach i unieść górną część tułowia. Potrafi podnieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym do podłoża. To tzw. pozycja „foki”, która zapowiada przejście do następnego etapu rozwoju – raczkowania.

Tymczasem dziecko, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, będzie w stanie posunąć się o kilka cm do przodu lub do tyłu. Twoje niemowlę umie już także przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

5 miesięczne dziecko można właściwie porównać do wygimnastykowanego akrobaty. Kiedy leży na plecach sięga do stóp i prowadzi je do ust, aktywnie unosi głowę, wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami. Maluch przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie, podpiera się na prostych rękach i sięga po zabawkę umieszczoną na wysokości jego wzroku. Umie już chwycić grzechotkę całą dłonią z prostym kciukiem i przekładać ją z ręki do ręki. Może też trzymać kubek obiema rękami i unosić do ust. To wstęp do samodzielnego jedzenia i picia, które również jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Zobacz: Jak powinno się rozwijać pięciomiesięczne niemowlę?

W 5. miesiącu niemowlę siedzi już pewnie z podparciem. Potrafi wytrzymać w tej pozycji dość długo bez przewracania się, ponieważ jego plecy są obecnie mniej zaokrąglone.

W tym czasie niemowlę umie obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki. Może więc obejrzeć ją ze wszystkich stron i dokładniej „zbadać" jej właściwości.

Niektóre niemowlęta w tym wieku są już gotowe do przyjmowania stałych pokarmów. Z wprowadzaniem nowości do menu smyka lepiej jednak zaczekać jeszcze miesiąc lub dwa. Zbyt wcześnie wprowadzone pokarmy stałe mogą wywołać bóle brzucha, a nawet może pojawić się u dziecka  alergia pokarmowa.

Zobacz: Aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

U 5 miesięcznego dziecka mogą zacząć wyrzynać się też pierwsze ząbki. Ząbkowaniu może też towarzyszyć podwyższona temperatura i luźniejsze stolce. Masuj dziecku dziąsła miękką silikonową szczoteczką dla niemowląt. Możesz też dać mu do gryzienia miękki plastikowy gryzak wypełniony wodą (schłodzony w lodówce). Przed karmieniem i przed snem posmaruj dziąsła dziecka znieczulającym żelem. Jeśli ból jest silny lub maluch gorączkuje, podaj mu paracetamol w czopku lub syropie.

Zobacz też: Najlepsze gryzaki dla niemowlaka

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, nie daj się przekonać, że trzeba odstawić dziecko od piersi. Jeśli tylko będziesz je dobrze przystawiać, na pewno cię nie pogryzie.

W 5. miesiącu przychodzi czas na podanie dziecku kolejnych dawek szczepionek. Koniecznie więc sprawdź aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych.

Rady dla rodziców:

 • Pochylaj się nad dzieckiem i pozwalaj mu chwycić twoje ręce, a potem delikatnie podciągaj je do pozycji siedzącej.
 • Bawcie się w robienie "pa-pa" - to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
 • Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrów od niego.
 • Pozwalaj, by dziecko, jeśli ma ochotę, piło z butelki lub kubka niekapka samo.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

5 miesięczne dziecko reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby. Ustala się między wami prawdziwa harmonia. Niemowlę reaguje śmiechem na twoją zadowoloną twarz i może zacząć płakać, jeśli ty płaczesz.
W tym okresie dziecko często ma swoją jedną ulubioną zabawkę (a czasem kocyk, pieluszkę), do której jest bardzo przywiązane. W ten sposób tworzy nowe emocjonalne więzi i uczy się, jak radzić sobie z własną samotnością, smutkiem i poczuciem zagrożenia.

Sprawdź też: Jakie zabawki dla niemowlaka? Najlepiej czarno-białe!

Dziecko reaguje na innych ludzi na wiele różnych sposobów – piszczy, śmieje się, macha rączkami. Ale naprawdę przywiązane jest tylko do ciebie i taty. Niemowlę może więc przejawiać lęk, gdy widzi obcą twarz lub słyszy nieznajomy, głośny i groźny głos.

Rady dla rodziców:

 • Gdy dziecko marudzi, nie interweniuj natychmiast, odczekaj chwilę, może będzie potrafiło pocieszyć się samo, swoimi rączkami i paluszkami.
 • Czas na przedstawienie kukiełkowe. Z kukiełką na ręce rozmawiaj z dzieckiem, śpiewaj mu, połaskocz delikatnie…
 • Staraj się być miła dla dziecka, nawet jeśli jesteś zła czy zdenerwowana. Twój zły nastrój to dla niemowlaka ogromny stres, który może odbić się na jego usposobieniu.
 • Jak najczęściej baw się z dzieckiem; im więcej czasu spędzisz z nim w tym okresie, tym bliższa będzie wasza więź. Przekonaj się też, że matczyna miłość czyni cuda.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

5 miesięczne niemowlę reaguje na swoje odbicie w lustrze, rozróżnia twarze obce i znajome, reagując na ton głosu i mimikę dorosłego. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Sięga spontanicznie po przedmioty, manipuluje nimi, potrząsa, ogląda, obmacuje i wkłada do ust. Chętnie wydaje okrzyki radości, wymawia samogłoski i spółgłoski. Rośnie w tym czasie „gadatliwość" dziecka.

Sprawdź też, jak rozwija się pamięć niemowlaka

Niemowlę cieszy się swoimi palcami, zaczyna rozumieć, jak działają i do czego służą. Sięgając po jakiś przedmiot, dziecko używa już obu rąk. A dzięki szybko rozwijającej się koordynacji wzrokowo-ruchowej, jest w stanie ocenić, jaką wielkość ma przedmiot i jak daleko się znajduje. Dziecko dobrze rozumie też zależności przyczynowo-skutkowe. Wie np., że jeśli się rozpłacze, ktoś wyjmie je z łóżeczka.

Dziecko w tym czasie potrafi dłużej koncentrować się na jednym przedmiocie. Najbardziej ciekawią je zabawki oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów – ruszające się, kolorowe, hałaśliwe.

Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt - tego nie rób z dzieckiem!

Niemowlę staje się coraz bardziej spostrzegawcze. Z zainteresowaniem przygląda się chodzącej po ścianie muszce, jego uwadze nie ujdzie nawet najmniejszy okruszek. Zanim położysz dziecko na dywanie, sprawdź więc dokładnie, czy nie ma tam żadnych guzików, koralików, czy innych drobiazgów, które mogłoby włożyć do buzi.

Dziecko w wieku 5 miesięcy wyraźnie potrafi odróżniać mimikę dorosłych. Inaczej reaguje na twój uśmiech, inaczej na twoją smutną czy rozgniewaną twarz. Rozróżnia też głosy przyjazne od agresywnych. Na przykrą sytuację może zareagować płaczem.

Sprawdź też: Dziecko płacze po karmieniu: co robić?

Rady dla rodziców:

 • Pomagaj dziecku ćwiczyć palce, bawcie się np. w „Sroczka kaszkę warzyła".
 • Często śpiewaj niemowlakowi, to pobudza umiejętność artykułowania sylab u dziecka.
 • Zabawa przed lustrem jest dla dziecka stymulacją wzrokową i ogólnorozwojową, pozwól więc niemowlęciu przypatrywać się swemu odbiciu jak najczęściej.
 • Używając prostych pytań i odpowiedzi, prowadź z dzieckiem dialog - im więcej będziesz z nim rozmawiać, tym szybciej nauczy się ono rozumieć mowę.
Obejrzyj film, w którym logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy niemowlaka:

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Nietypowe objawy ząbkowania. Ząbkowanie kojarzy się z wkładaniem przez niemowlę piąstek do buzi i ślinieniem. Tymczasem podczas ząbkowania mogą wystąpić także inne objawy, np. kaszel (dziecko krztusi się nadmiarem śliny), biegunka, lekka gorączka, utrata apetytu.

Wysypka. Jeśli pojawiła się po rozpoczęciu rozszerzania diety, może być sygnałem uczulenia. Ważne jest wtedy odpowiednie rozszerzanie diety alergika.

Zrób test: Co potrafi 5-miesięczne niemowlę?

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rozwoju niemowlęcia
Za zimno na spacer
Bezsenność niemowlęcia
5 niepokojących zachowań niemowlaka - co naprawdę jest groźne?

separator Wyślij e-mailem separator 71 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (71)
avatar

iza
iza | 2017-02-26 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My rozszerzalismy takze gdy synek jeden i drugi mial3,5 mies i wspaniale jadl!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pati
Pati | iza | 2017-03-13 00:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To samo zrobiłam i moj synus rosnie jak na drozdzach :) nie ma zadnych alergii . To te poradniki co niektorym mamusia tak spraly mozgi , ze glodza swoje dzidzie . Jeszcze jak karmia piersia to ok (bo to rozne posilki spozywaja itd.) ale te karmiace mlekiem modyfikowanym ... az szkoda gadac ..

Odpowiedz

tunezja
tunezja | 2017-02-11 00:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dietę rozszerzamy po skończonym 6 miesiącu. Jedna z mam napisała że rozszerzała dietę niemowlęciu 3,5 m-ca - to chyba jakaś prowokacja, nie wierzę że na być tak bezmyślnym, równie dobrze można dać dziecku parówkę na porodówce! W zasadzie czemu nie. A ja mam tylko jedno pytanie...PO CO? Czy jest jakiś konkretny powód, czy to jedynie "widzimisie" i chęć eksperymentu mamy. Mój synek miał rozszerzaną dietę gdy usiadł- a miał wówczas 7,5 m-ca. Jadł od początku blw, nigdy nie spróbował słoiczka. I do głowy by mi nie przyszło żeby go na siłę sadzać, albo karmić na leżąco? półleżąco? jak? przecież to niebezpieczne!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gość
Gość | tunezja | 2017-02-12 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla pani informacji jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym lub lekiem zastępując mleko
to pediatrzy zalecają rozszerzanie diety po 4 miesiącu pozdrawiam

Odpowiedz

nieperfekcyjnamamaalemadra
nieperfekcyjnamamaalemadra | tunezja | 2017-02-13 10:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarz zalecił Nam rozrzeszyc dietę po 4 msc..
I jakoś wszystko jest dobrze! Wszystko na półleżąco.. i żyje!
Weszła moda na blw od 2016 ,a kiedyś Nasi rodzice już mając 7 msc wszystko Nam podawali.. więc bez przesady.. nie ma nigdzie zapisane ,że rozrzeszyc dietę tylko po 6msc można...

Odpowiedz

Pati
Pati | tunezja | 2017-03-13 00:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a za dawnych czasow jak bylo ? Babcia nie opowiadala jak karmila i czym a przede wszystkim od ktorego miesiaca ? Teraz wielkie damy .. najlepiej rozszerz dziecku diete w wieku 20 lat :D jak czytam takie glupoty to normalnie bym palła taka w leb !

Odpowiedz

Brak
Brak | tunezja | 2017-03-22 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazdy ma prawo decydowac o zywieniu swojego dziecka. Zdarzaja sie dzieci ktorym nie wystarcza juz tylko mleko w 4 miesiacu. Sa tez dzieci ktore nie chca juz pic mleka i moga nawet przestac jesc. Kazda matka doskonale wie kiedy jej dziecko jest gotowe na nowe pokarmy. Nie wszystkie dzieci rozwijaja sie w tym samym tempie

Odpowiedz

jan_21
jan_21 | 2017-01-14 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kuba skończył 5 miesięcy, waży 8 kg. Przewraca się na boki i brzuszek i plecki jak szalony, strach go zostawić na sekundę. Cały czas unosi nóżki i łapie rączkami. Nie ma jeszcze ząbków.

Odpowiedz

Kamillo
Kamillo | 2017-01-08 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam wrażenie, że to są jakieś skopiowane fragmenty wielu tekstów wrzucone w jedno miejsce. Przecież ten tekst nie ma ładu i składu. Non stop powtarzane te same czynności czy zwroty. Tragedia.

Odpowiedz

Mila
Mila | 2017-01-02 21:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek niebawem skończy 5 msc i już ma dwa ząbki. Apetyt dopisuje mu od narodzin wiec dietę poszerzyliśmy kiedy miał 3,5 msc. Obyło się bez bólów brzuszka czy innych problemów, więc myślę że to kwestia indywidualna u każdego dziecka :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Malutka29
Malutka29 | Mila | 2017-02-01 23:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie z paniom

Odpowiedz

kat
kat | 2016-12-14 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po co sadzac niemowle skoro samo nie siedzi? ??!!

Odpowiedz

Kejt
Kejt | 2016-11-09 13:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hmmmm, mój syn dziś skonczył 5 mcy i nawet nie muśli o przewracaniu się z brzucha na plecy, o bokach nie mówiąc

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

anka
anka | Kejt | 2016-11-16 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj kończy za tydzień i też nie umie sie przekrecac. Bardzo mnie to martwi

Odpowiedz

Omacnica
Omacnica | Kejt | 2016-12-15 14:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój też nie obraca się, ale wogóle mnie to nie martwi. Lekarz powiedział że widocznie dziecko nie ma takiej potrzeby i prawdopodobnie będzie wszystko robił na raz- obracał się, raczkował i siadał

Odpowiedz

asiamy
asiamy | 2016-11-04 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdy chowa dziecko jak uważa ja w wieku 3mc dostałam soku z kapuśniaku i mi nic nie jest żyje mam 5mc synka jak skończył 3mc dalam mu troszkę biszkopcika teraz daje mu juz słoiczki rano kaszka po tem mleko słoiczek mleko i mleko noce przesypia mi cale od 3mc życia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | asiamy | 2016-11-18 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Biszkopcika? Serio? Brak słów. Czasem mysle ze niektorzy muszą chodzić do szkoly gdzie naucza sie podstaw.

Odpowiedz

Szyszunia1806
Szyszunia1806 | 2016-11-01 07:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

CHRYSTE moja matka była tak niewyedukowana ze juz mi dietę rozszerzala jak miałam 3 mies i o boże żyję i jestem zdrowa. JA swojemu synkowi daje od 4 mies. Trzeba tylko ta dietę umiejętnie rozszerzać tzn dać spróbować a nie odrazu nakarmić całym sloikiem i przykro mi ale reszta idzie w kosz na początku. i nie ma co zganiac na sloiczki bo aktualnie są zdrowsze niż te tarte samodzielnie jabłuszka. chyba ze macie własny ogórek bo aktualnie jest w tym tyle chemi ze się w głowie nie mieści . WE wszystkim są konserwanty nawet w wodzie. KIEDYŚ nie kupowalo się pięknych dużych marketowych jabłek na nawozach tylko zwykłe z robakami i dlatego my jedliśmy i jesteśmy zdrowi. to nie rozszerzanie diety jest nie zdrowe tylko żywność jaka podjęcie i nie ma znaczenia czy w 4 czy 6 to podacie bo i tak tak samo zaszkodzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

nez
nez | Szyszunia1806 | 2016-12-02 21:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jednym to szkodzi innym nie. Mnie natomiast zaszkodziło. Całe życie mam teraz problemy z trawieniem. Mojemu dziecku chcę tego oszczędzić . Dietę planuję rozszerzyć po 6 miesiącu. Jeśliby to miało choć trochę pomóc zredukować prawdopodobieństwo to gra jest warta świeczki. Nikt nie zasługuje na to żeby cierpieć.

Odpowiedz

Zuzanna
Zuzanna | 2016-09-09 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Teraz jest zdrowy ale za 30 lat będzie miał problemy z wątroba. . Brak wiedzy jest szokujący słoiczki są po 4 miesiącu ale które dziecko umie juz stabilnie siedzieć i polykac? ? Zdąży się jeszcze najeść cukru i soli. .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?