Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

5. miesiąc życia dziecka

11.10.2015 | 25
separator Wyślij e-mailem
5 miesięczne dziecko, siedzące niemowlę
fot. Fotolia

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

5 miesięczne niemowlę urosło o około 2,5 cm, przybyło mu też około 500 g, a sprawność, jaką osiągnie w 5. miesiącu, na pewno będzie dla ciebie powodem do dumy.

Dziecko w pozycji na brzuchu leży z wyprostowanymi nogami i obraca się na boki, stara się oprzeć na dłoniach i unieść górną część tułowia. Potrafi podnieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym do podłoża. To tzw. pozycja „foki”, która zapowiada przejście do następnego etapu rozwoju – raczkowania.

Tymczasem dziecko, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, będzie w stanie posunąć się o kilka cm do przodu lub do tyłu. Twoje niemowlę umie już także przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

5-miesięcznego niemowlaka można właściwie porównać do wygimnastykowanego akrobaty. Kiedy leży na plecach sięga do stóp i prowadzi je do ust, aktywnie unosi głowę, wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami. Maluch przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie, podpiera się na prostych rękach i sięga po zabawkę umieszczoną na wysokości jego wzroku. Umie już chwycić grzechotkę całą dłonią z prostym kciukiem i przekładać ją z ręki do ręki. Może też trzymać kubek obiema rękami i unosić do ust. To wstęp do samodzielnego jedzenia i picia, które również jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Zobacz: Jak powinno się rozwijać pięciomiesięczne niemowlę?

W 5. miesiącu niemowlę siedzi już pewnie z podparciem. Potrafi wytrzymać w tej pozycji dość długo bez przewracania się, ponieważ jego plecy są obecnie mniej zaokrąglone.

W tym czasie niemowlę umie obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki. Może więc obejrzeć ją ze wszystkich stron i dokładniej „zbadać" jej właściwości.

Niektóre niemowlęta w tym wieku są już gotowe do przyjmowania stałych pokarmów. Lepiej jednak zaczekać z tym jeszcze miesiąc lub dwa. Zbyt wcześnie wprowadzone pokarmy stałe mogą wywołać bóle brzucha, a nawet może pojawić się u dziecka  alergia pokarmowa.

Zobacz: aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

U 5 miesięcznego dziecka mogą zacząć wyrzynać się też pierwsze ząbki. Ząbkowaniu może też towarzyszyć podwyższona temperatura i luźniejsze stolce. Masuj dziecku dziąsła miękką silikonową szczoteczką dla niemowląt. Możesz też dać mu do gryzienia miękki plastikowy gryzak wypełniony wodą (schłodzony w lodówce). Przed karmieniem i przed snem posmaruj dziąsła dziecka znieczulającym żelem. Jeśli ból jest silny lub maluch gorączkuje, podaj mu paracetamol w czopku lub syropie.

Zobacz najlepsze gryzaki dla niemowlaka

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, nie daj się przekonać, że trzeba odstawić dziecko od piersi. Jeśli tylko będziesz je dobrze przystawiać, na pewno cię nie pogryzie.

W 5. miesiącu przychodzi czas na podanie dziecku kolejnych dawek szczepionek. Koniecznie więc sprawdź kalendarz szczepień obowiązkowych.

Rady dla rodziców:

 • Pochylaj się nad dzieckiem i pozwalaj mu chwycić twoje ręce, a potem delikatnie podciągaj je do pozycji siedzącej.
 • Bawcie się w robienie "pa-pa" - to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
 • Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrów od niego.
 • Pozwalaj, by dziecko, jeśli ma ochotę, piło z butelki lub kubka niekapka samo.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

5 miesięczne dziecko reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby. Ustala się między wami prawdziwa harmonia. Niemowlę reaguje śmiechem na twoją zadowoloną twarz i może zacząć płakać, jeśli ty płaczesz.
W tym okresie dziecko często ma swoją jedną ulubioną zabawkę (a czasem kocyk, pieluszkę), do której jest bardzo przywiązane. W ten sposób tworzy nowe emocjonalne więzi i uczy się, jak radzić sobie z własną samotnością, smutkiem i poczuciem zagrożenia.

Zobacz: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Dziecko reaguje na innych ludzi na wiele różnych sposobów – piszczy, śmieje się, macha rączkami. Ale naprawdę przywiązane jest tylko do ciebie i taty. Niemowlę może więc przejawiać lęk, gdy widzi obcą twarz lub słyszy nieznajomy, głośny i groźny głos.

Rady dla rodziców:

 • Gdy dziecko marudzi, nie interweniuj natychmiast, odczekaj chwilę, może będzie potrafiło pocieszyć się samo, swoimi rączkami i paluszkami.
 • Czas na przedstawienie kukiełkowe. Z kukiełką na ręce rozmawiaj z dzieckiem, śpiewaj mu, połaskocz delikatnie…
 • Staraj się być miła dla dziecka, nawet jeśli jesteś zła czy zdenerwowana. Twój zły nastrój to dla niemowlaka ogromny stres, który może odbić się na jego usposobieniu.
 • Jak najczęściej baw się z dzieckiem; im więcej czasu spędzisz z nim w tym okresie, tym bliższa będzie wasza więź. Przekonaj się też, że matczyna miłość czyni cuda.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

5 miesięczne niemowlę reaguje na swoje odbicie w lustrze, rozróżnia twarze obce i znajome, reagując na ton głosu i mimikę dorosłego. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Sięga spontanicznie po przedmioty, manipuluje nimi, potrząsa, ogląda, obmacuje i wkłada do ust. Chętnie wydaje okrzyki radości, wymawia samogłoski i spółgłoski. Rośnie w tym czasie „gadatliwość" dziecka.

Sprawdź też, jak rozwija się pamięć niemowlaka

Niemowlę cieszy się swoimi palcami, zaczyna rozumieć, jak działają i do czego służą. Sięgając po jakiś przedmiot, dziecko używa już obu rąk. A dzięki szybko rozwijającej się koordynacji wzrokowo-ruchowej, jest w stanie ocenić, jaką wielkość ma przedmiot i jak daleko się znajduje. Dziecko dobrze rozumie też zależności przyczynowo-skutkowe. Wie np., że jeśli się rozpłacze, ktoś wyjmie je z łóżeczka.

Dziecko w tym czasie potrafi dłużej koncentrować się na jednym przedmiocie. Najbardziej ciekawią je zabawki oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów – ruszające się, kolorowe, hałaśliwe.

Poznaj zabawy edukacyjne dla dzieci

Niemowlę staje się coraz bardziej spostrzegawcze. Z zainteresowaniem przygląda się chodzącej po ścianie muszce, jego uwadze nie ujdzie nawet najmniejszy okruszek. Zanim położysz dziecko na dywanie, sprawdź więc dokładnie, czy nie ma tam żadnych guzików, koralików, czy innych drobiazgów, które mogłoby włożyć do buzi.

Dziecko w wieku 5 miesięcy wyraźnie potrafi odróżniać mimikę dorosłych. Inaczej reaguje na twój uśmiech, inaczej na twoją smutną czy rozgniewaną twarz. Rozróżnia też głosy przyjazne od agresywnych. Na przykrą sytuację może zareagować płaczem.

Jak ukoić płacz? 4 najlepsi pocieszyciele dziecka

Rady dla rodziców:

 • Pomagaj dziecku ćwiczyć palce, bawcie się np. w „Sroczka kaszkę warzyła".
 • Często śpiewaj niemowlakowi, to pobudza umiejętność artykułowania sylab u dziecka.
 • Zabawa przed lustrem jest dla dziecka stymulacją wzrokową i ogólnorozwojową, pozwól więc niemowlęciu przypatrywać się swemu odbiciu jak najczęściej.
 • Używając prostych pytań i odpowiedzi, prowadź z dzieckiem dialog - im więcej będziesz z nim rozmawiać, tym szybciej nauczy się ono rozumieć mowę.
Obejrzyj film, w którym logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy niemowlaka:

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Nietypowe objawy ząbkowania. Ząbkowanie kojarzy się z wkładaniem przez niemowlę piąstek do buzi i ślinieniem. Tymczasem podczas ząbkowania mogą wystąpić także inne objawy, np. kaszel (dziecko krztusi się nadmiarem śliny), biegunka, lekka gorączka, utrata apetytu.

Wysypka. Jeśli pojawiła się po rozpoczęciu rozszerzania diety, może być sygnałem uczulenia. Ważne jest wtedy odpowiednie rozszerzanie diety alergika.

ZRÓB TEST: Co potrafi 5-miesięczne niemowlę?

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rozwoju niemowlęcia
Za zimno na spacer
Bezsenność niemowlęcia
5 niepokojących zachowań niemowlaka - co naprawdę jest groźne?

separator Wyślij e-mailem separator 25 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (25)
avatar

kiwi
kiwi | 2016-05-20 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

okropność

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ki
ki | kiwi | 2016-05-20 19:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

świetnie

Odpowiedz

as
as | 2016-03-29 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja dziewczynka od 4 msc je już posiłki stałe,zaczynałyśmy od jabłka ,marchewki itd......
Kleiki i kaszki jadamy łyżeczką nigdy nie dawałam jej w butelce.....
Oprócz tego jest jeszcze na piersi.
Mam jednak rade dla mam ,nie blendujcie wszystkiego na papke,ja trę jarzynki na drobnej tarce a mięso drobno siekam, dzięki czemu moja córcia swobotnie połyka wszelkie konsystencje pokarmów.
Bratowa wszystko mixowała córce a potem był problem żeby zjadła coś co nie było gładkie.
ozdrawiam

Odpowiedz

marzena43
marzena43 | 2016-01-10 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz synek ma 5 mieś i tańczy,Rozwija się normalnie, je wszystko , obiadki mu gotujemy , takie jak dla nas tylko bez przypraw, troszeczke soli, nie rozdrabniamy pokarmów blenderem, gotujemy ryż z kurczaczkiem lub wieprzowinką, dzisiaj miał ryż z kurczaczkiem i mieszanką chińską

Odpowiedz

angela
angela | 2016-01-07 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ludzie wy sami wymyślacie te alergie pokarmwe......

Odpowiedz

paula
paula | 2015-11-19 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja coreczka skonczyła 5 miesiecy , gdy miala 4 i pół to wyszly jej dwa zabki :) u nas równiez jest alergia ( atopowe zapalenie skory ) . rozwija sie prawidlowo i ma straszny apetyt . pozdawiam , równiez dumna 19letnia mama :D

Odpowiedz

dorcia
dorcia | 2015-09-07 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko sonczylo5ac potrafi przekrecac sie z pleckow na brzuszek, chwytac zabawke obiema raczkami, podnosi glowke do siadania, zabkowanie chyba tuz tuz bo bardzo sie slini. Gerbaerka bede dopiero podawac dziecku od 7-8mca zycia ze wzgledu na alergie pokarmowa(zalecenia wspanialej pani pediatry), teraz tylbo bebilon pepti dha! :) i dobrze, jeszcze sie w zyciu na je hihi! Dumna 19letnia matka :D

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

szczęśliwa mamuśka
szczęśliwa mamuśka | dorcia | 2015-10-04 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witaj, a używasz jeszcze mleka jedynki tak? Jakby co mam do sprzedania bebilon pepti 1 dha. 3 opakowania za 40zł. Ja za te 3 op. dałam 51 zł. Są nieotwarte, a data ważności do grudnia 2016 roku.

Odpowiedz

sylwia12101984
sylwia12101984 | dorcia | 2015-11-10 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hej
moja mala26 list bedzie miala 5 mies,tez jestem na mleku bebilon pepti i spokojnie je sloiczki :)

Odpowiedz

wert
wert | dorcia | 2016-05-08 23:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko robi takie rzeczy juz pod koniec trzeciego m-ca!

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2015-06-17 21:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Pani Promotor :) Ekspert !!!! pozdrawiam serdecznie :)

Odpowiedz

lola
lola | 2015-04-13 16:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma cztery miesiące a już ma dwa dolne ząbki :D

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

tata
tata | lola | 2015-06-22 14:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niesamowite ;)

Odpowiedz

lodzia
lodzia | lola | 2015-10-09 19:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Które mu szybko wypadną i już więcej nie odrosną ,,,

Odpowiedz

mamaOlka
mamaOlka | 2015-03-16 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rowniez, chodze z dzieckiem na rehabilitacje i zarowno rehabilitantka jak i neurolog oraz neonatolog powiedzieli, że NIE WOLNO PODNOSIC DZIECKA ZA RECE DO SIADANIA! Takie rzeczy robi tylko lekarz podczas badania. Dziecko samo powinno probowac siadac.

Odpowiedz

ewelinaw
ewelinaw | 2014-11-04 08:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A my podajemy małemu stałe pokarmy już od czwartego miesiąca, je przeciery owocowo-warzywne prawie codziennie, żadnej alergii nie ma, kupki też ok, żadnych zatwardzeń, kolek, mały zjada z łyżeczki ładnie i chętnie. Siedzi z podparciem bardzo pięknie, miętosi wszystkie zabawki, pcha namiętnie do buzi, przewraca się na boki, a jak weźmie dobry zamach to z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecki też się przekula. Jedynie tych nóżek do buzi jakoś nie chce wkładać, czasami się chwyci za kolanka i tyle :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

yo mama
yo mama | ewelinaw | 2015-01-20 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba nie rozumiesz co oznacza "stały pokarm" przeciery się do nich nie zaliczają!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?