Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

5. miesiąc życia dziecka

11.10.2015 | 45
separator Wyślij e-mailem
5 miesięczne dziecko, siedzące niemowlę
fot. Fotolia

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

5 miesięczne niemowlę urosło o około 2,5 cm, przybyło mu też około 500 g, a sprawność, jaką osiągnie w 5. miesiącu, na pewno będzie dla ciebie powodem do dumy.

Dziecko w pozycji na brzuchu leży z wyprostowanymi nogami i obraca się na boki, stara się oprzeć na dłoniach i unieść górną część tułowia. Potrafi podnieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym do podłoża. To tzw. pozycja „foki”, która zapowiada przejście do następnego etapu rozwoju – raczkowania.

Tymczasem dziecko, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, będzie w stanie posunąć się o kilka cm do przodu lub do tyłu. Twoje niemowlę umie już także przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

5-miesięcznego niemowlaka można właściwie porównać do wygimnastykowanego akrobaty. Kiedy leży na plecach sięga do stóp i prowadzi je do ust, aktywnie unosi głowę, wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami. Maluch przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie, podpiera się na prostych rękach i sięga po zabawkę umieszczoną na wysokości jego wzroku. Umie już chwycić grzechotkę całą dłonią z prostym kciukiem i przekładać ją z ręki do ręki. Może też trzymać kubek obiema rękami i unosić do ust. To wstęp do samodzielnego jedzenia i picia, które również jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Zobacz: Jak powinno się rozwijać pięciomiesięczne niemowlę?

W 5. miesiącu niemowlę siedzi już pewnie z podparciem. Potrafi wytrzymać w tej pozycji dość długo bez przewracania się, ponieważ jego plecy są obecnie mniej zaokrąglone.

W tym czasie niemowlę umie obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki. Może więc obejrzeć ją ze wszystkich stron i dokładniej „zbadać" jej właściwości.

Niektóre niemowlęta w tym wieku są już gotowe do przyjmowania stałych pokarmów. Lepiej jednak zaczekać z tym jeszcze miesiąc lub dwa. Zbyt wcześnie wprowadzone pokarmy stałe mogą wywołać bóle brzucha, a nawet może pojawić się u dziecka  alergia pokarmowa.

Zobacz: aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

U 5 miesięcznego dziecka mogą zacząć wyrzynać się też pierwsze ząbki. Ząbkowaniu może też towarzyszyć podwyższona temperatura i luźniejsze stolce. Masuj dziecku dziąsła miękką silikonową szczoteczką dla niemowląt. Możesz też dać mu do gryzienia miękki plastikowy gryzak wypełniony wodą (schłodzony w lodówce). Przed karmieniem i przed snem posmaruj dziąsła dziecka znieczulającym żelem. Jeśli ból jest silny lub maluch gorączkuje, podaj mu paracetamol w czopku lub syropie.

Zobacz najlepsze gryzaki dla niemowlaka

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, nie daj się przekonać, że trzeba odstawić dziecko od piersi. Jeśli tylko będziesz je dobrze przystawiać, na pewno cię nie pogryzie.

W 5. miesiącu przychodzi czas na podanie dziecku kolejnych dawek szczepionek. Koniecznie więc sprawdź kalendarz szczepień obowiązkowych.

Rady dla rodziców:

 • Pochylaj się nad dzieckiem i pozwalaj mu chwycić twoje ręce, a potem delikatnie podciągaj je do pozycji siedzącej.
 • Bawcie się w robienie "pa-pa" - to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
 • Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrów od niego.
 • Pozwalaj, by dziecko, jeśli ma ochotę, piło z butelki lub kubka niekapka samo.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

5 miesięczne dziecko reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby. Ustala się między wami prawdziwa harmonia. Niemowlę reaguje śmiechem na twoją zadowoloną twarz i może zacząć płakać, jeśli ty płaczesz.
W tym okresie dziecko często ma swoją jedną ulubioną zabawkę (a czasem kocyk, pieluszkę), do której jest bardzo przywiązane. W ten sposób tworzy nowe emocjonalne więzi i uczy się, jak radzić sobie z własną samotnością, smutkiem i poczuciem zagrożenia.

Zobacz: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Dziecko reaguje na innych ludzi na wiele różnych sposobów – piszczy, śmieje się, macha rączkami. Ale naprawdę przywiązane jest tylko do ciebie i taty. Niemowlę może więc przejawiać lęk, gdy widzi obcą twarz lub słyszy nieznajomy, głośny i groźny głos.

Rady dla rodziców:

 • Gdy dziecko marudzi, nie interweniuj natychmiast, odczekaj chwilę, może będzie potrafiło pocieszyć się samo, swoimi rączkami i paluszkami.
 • Czas na przedstawienie kukiełkowe. Z kukiełką na ręce rozmawiaj z dzieckiem, śpiewaj mu, połaskocz delikatnie…
 • Staraj się być miła dla dziecka, nawet jeśli jesteś zła czy zdenerwowana. Twój zły nastrój to dla niemowlaka ogromny stres, który może odbić się na jego usposobieniu.
 • Jak najczęściej baw się z dzieckiem; im więcej czasu spędzisz z nim w tym okresie, tym bliższa będzie wasza więź. Przekonaj się też, że matczyna miłość czyni cuda.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

5 miesięczne niemowlę reaguje na swoje odbicie w lustrze, rozróżnia twarze obce i znajome, reagując na ton głosu i mimikę dorosłego. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Sięga spontanicznie po przedmioty, manipuluje nimi, potrząsa, ogląda, obmacuje i wkłada do ust. Chętnie wydaje okrzyki radości, wymawia samogłoski i spółgłoski. Rośnie w tym czasie „gadatliwość" dziecka.

Sprawdź też, jak rozwija się pamięć niemowlaka

Niemowlę cieszy się swoimi palcami, zaczyna rozumieć, jak działają i do czego służą. Sięgając po jakiś przedmiot, dziecko używa już obu rąk. A dzięki szybko rozwijającej się koordynacji wzrokowo-ruchowej, jest w stanie ocenić, jaką wielkość ma przedmiot i jak daleko się znajduje. Dziecko dobrze rozumie też zależności przyczynowo-skutkowe. Wie np., że jeśli się rozpłacze, ktoś wyjmie je z łóżeczka.

Dziecko w tym czasie potrafi dłużej koncentrować się na jednym przedmiocie. Najbardziej ciekawią je zabawki oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów – ruszające się, kolorowe, hałaśliwe.

Poznaj zabawy edukacyjne dla dzieci

Niemowlę staje się coraz bardziej spostrzegawcze. Z zainteresowaniem przygląda się chodzącej po ścianie muszce, jego uwadze nie ujdzie nawet najmniejszy okruszek. Zanim położysz dziecko na dywanie, sprawdź więc dokładnie, czy nie ma tam żadnych guzików, koralików, czy innych drobiazgów, które mogłoby włożyć do buzi.

Dziecko w wieku 5 miesięcy wyraźnie potrafi odróżniać mimikę dorosłych. Inaczej reaguje na twój uśmiech, inaczej na twoją smutną czy rozgniewaną twarz. Rozróżnia też głosy przyjazne od agresywnych. Na przykrą sytuację może zareagować płaczem.

Jak ukoić płacz? 4 najlepsi pocieszyciele dziecka

Rady dla rodziców:

 • Pomagaj dziecku ćwiczyć palce, bawcie się np. w „Sroczka kaszkę warzyła".
 • Często śpiewaj niemowlakowi, to pobudza umiejętność artykułowania sylab u dziecka.
 • Zabawa przed lustrem jest dla dziecka stymulacją wzrokową i ogólnorozwojową, pozwól więc niemowlęciu przypatrywać się swemu odbiciu jak najczęściej.
 • Używając prostych pytań i odpowiedzi, prowadź z dzieckiem dialog - im więcej będziesz z nim rozmawiać, tym szybciej nauczy się ono rozumieć mowę.
Obejrzyj film, w którym logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy niemowlaka:

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Nietypowe objawy ząbkowania. Ząbkowanie kojarzy się z wkładaniem przez niemowlę piąstek do buzi i ślinieniem. Tymczasem podczas ząbkowania mogą wystąpić także inne objawy, np. kaszel (dziecko krztusi się nadmiarem śliny), biegunka, lekka gorączka, utrata apetytu.

Wysypka. Jeśli pojawiła się po rozpoczęciu rozszerzania diety, może być sygnałem uczulenia. Ważne jest wtedy odpowiednie rozszerzanie diety alergika.

ZRÓB TEST: Co potrafi 5-miesięczne niemowlę?

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rozwoju niemowlęcia
Za zimno na spacer
Bezsenność niemowlęcia
5 niepokojących zachowań niemowlaka - co naprawdę jest groźne?

separator Wyślij e-mailem separator 45 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (45)
avatar

Zuzanna
Zuzanna | 2016-09-09 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Teraz jest zdrowy ale za 30 lat będzie miał problemy z wątroba. . Brak wiedzy jest szokujący słoiczki są po 4 miesiącu ale które dziecko umie juz stabilnie siedzieć i polykac? ? Zdąży się jeszcze najeść cukru i soli. .

Odpowiedz

Łucja
Łucja | 2016-08-15 21:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nikkaa masz rację ; -) Mój synuś ma 5 m-cy i także je stałe posiłki od 4 m-ca. Jest na mm i waży 7kg. Na śniadanko kaszka, potem mleczko, obiadek,deserek,mleczko i nyny :-) no i w nocy 2razy mleczko. Jest szczęśliwy, najedzony i zdrowy jak ryba :) pozdrawiam ;)

Odpowiedz

Edytka
Edytka | 2016-08-12 21:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn ma teraz 4.5 mies jest na cycu. Waży 7300 ( urodzeniowa 3720 ) ma lekką niedokrwistość przez to podaję już od tyg stałe posiłki . Nie ma bólu brzucha ani kolek . Skończyły się też problemy z wyproznieniem .

Odpowiedz

Nikkaa
Nikkaa | 2016-08-09 20:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

cóż "ek" ... moje dziecko ma 5 miesięcy i 11 dni i waży ok. 9 kilo... muszę ją ubierać w ubranka r. 80 bo jest na mleku modyfikowanym a jak niby dobrze się orientujesz to mm strasznie tuczy dziecko, więc daję jej słoiczki, żeby wyeliminować jedno karmienie butelką i jest wszystko w porządku, więc nie wciskaj komuś kitu, że dziecko powinno jeść stałe pokarmy dopiero w 6 miesiącu, bo można nawet i w czwartym (bo po coś są te słoiki opisane "4 miesiąc") jeśli dziecko jest na mm.
Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mum
Mum | Nikkaa | 2016-08-22 19:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"4 miesiąc " - i owszem, są słoiki. Bo coś trzeba tym durnym mamuskom sprzedać. A później otyłość, alergie i zwyrodnienia.

Odpowiedz

ciekawa
ciekawa | Mum | 2016-09-03 12:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiecie co? Może i jestem dziwna, ale robiąc wywiad w rodzinie zastanawia mnie to, mianowicie- moja mama wychowana na mleku krowim, tato to samo- inne pokarmy dostawali " im wcześniej tym lepiej, bo jedna krowa była a rodzeństwo rodziło się i gęb do wykarmienia przybywało"- wg. babć. Ja i mój brat jesteśmy wychowani na krowim mleku i nikt nie ma alergii !!! Czy to pokarmowej czy jakiejkolwiek innej. Od czego to jest zależne???

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-08-09 12:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ma swój własny świat, nie reaguje na ludzi ani nie interesuje się zabawkami dłużej niż minute, jest ciężko, podejrzewam autyzm, nie wiem co robić... boże drogi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Asiek
Asiek | Kasia | 2016-10-13 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Być może źle przyjęło szczepienia ochronne. Najlepiej byłoby się udać z tym do neurologa i nie bagatelizować problemu.

Odpowiedz

ek
ek | 2016-08-07 20:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jakie niektóre matki są niedoedukowane i wciskają tak małym dzieciom stałe posiłki! do pół roku niemowlę powinno być tylko na mleku! trochę wiedzy nie zaszkodzi a ochroni maleńki, nierozwinięty jeszcze brzuszek dziecka!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dokształcona😀
dokształcona😀 | ek | 2016-09-03 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadza się, dziecku, które jest karmione piersią dietę powinno się rozszerzać dopiero w 6m-cu życia. Ta zasada nie dotyczy dzieci, które są karmione mm. Tym dzieciaczką można (nie trzeba,ale można) rozszerzać dietę w 4 m-cu

Odpowiedz

oj
oj | dokształcona😀 | 2016-09-03 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W ortografii się dokształć

Odpowiedz

Dpd
Dpd | ek | 2016-09-10 11:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani mądra.. Jeżeli pediatra pozwoli to możne wcześniej.. A zreszta pani co jadła jak była mała zapewne krowie mleko i kasze manna wiec nie wciska pani kitow o jakims rozszerzaniu diety w 6 msc...!

Odpowiedz

maja
maja | ek | 2016-09-03 14:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pod warunkiem ze jest karmione mlekiem matki na mm szybciej.. Nieznajomosc schematu karmienia niemowląt sie kłania

Odpowiedz

kiwi
kiwi | 2016-05-20 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

okropność

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ki
ki | kiwi | 2016-05-20 19:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

świetnie

Odpowiedz

as
as | 2016-03-29 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja dziewczynka od 4 msc je już posiłki stałe,zaczynałyśmy od jabłka ,marchewki itd......
Kleiki i kaszki jadamy łyżeczką nigdy nie dawałam jej w butelce.....
Oprócz tego jest jeszcze na piersi.
Mam jednak rade dla mam ,nie blendujcie wszystkiego na papke,ja trę jarzynki na drobnej tarce a mięso drobno siekam, dzięki czemu moja córcia swobotnie połyka wszelkie konsystencje pokarmów.
Bratowa wszystko mixowała córce a potem był problem żeby zjadła coś co nie było gładkie.
ozdrawiam

Odpowiedz

marzena43
marzena43 | 2016-01-10 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz synek ma 5 mieś i tańczy,Rozwija się normalnie, je wszystko , obiadki mu gotujemy , takie jak dla nas tylko bez przypraw, troszeczke soli, nie rozdrabniamy pokarmów blenderem, gotujemy ryż z kurczaczkiem lub wieprzowinką, dzisiaj miał ryż z kurczaczkiem i mieszanką chińską

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jhgfdkgdc
Jhgfdkgdc | marzena43 | 2016-06-02 00:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratulacje, grzybki tez wcina????

Odpowiedz

nicola
nicola | marzena43 | 2016-07-26 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To super,ze się tak rozwija ja mam 4 dziecko ale uwierz nie odwazylabym się mu podawać takiego menu jaki ty podajesz,ale jak nic się nie dzieje to powodzenia,chociaż takie dziecko ma tak male wnętrzności,watroba itd eatpie aby to się nie odbili na jego zdrowiu,chinszczyzna!!!

Odpowiedz

nicola
nicola | nicola | 2016-07-26 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kobieto dziecku się nie podaje sie soli bo watroba nie radzi sobie z jej wydalaniem,

Odpowiedz

angela
angela | 2016-01-07 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ludzie wy sami wymyślacie te alergie pokarmwe......

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MamaOliwiera
MamaOliwiera | angela | 2016-07-11 21:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Guzik prawda :)

Odpowiedz

nicola
nicola | angela | 2016-07-26 15:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie sami tylko tak jest widać ze twoje pierwsze dziecko niemadz pojęcia kobieto

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?