Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

5. miesiąc życia dziecka

11.12.2014 | 9
separator Wyślij e-mailem
5 miesięczne dziecko, siedzące niemowlę
fot. Fotolia

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

5 miesięczne niemowlę urosło o około 2,5 cm, przybyło mu też około 500 g, a sprawność, jaką osiągnie w 5. miesiącu, na pewno będzie dla ciebie powodem do dumy.

Dziecko w pozycji na brzuchu leży z wyprostowanymi nogami i obraca się na boki, stara się oprzeć na dłoniach i unieść górną część tułowia. Potrafi podnieść klatkę piersiową niemal pod kątem prostym do podłoża. To tzw. pozycja „foki”, która zapowiada przejście do następnego etapu rozwoju – raczkowania.

Tymczasem dziecko, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, będzie w stanie posunąć się o kilka cm do przodu lub do tyłu. Twoje niemowlę umie już także przekręcać się z pleców na brzuszek i odwrotnie.

5-miesięcznego niemowlaka można właściwie porównać do wygimnastykowanego akrobaty. Kiedy leży na plecach sięga do stóp i prowadzi je do ust, aktywnie unosi głowę, wspiera się na głowie i nóżkach, podnosi brzuszek i poznaje świat do góry nogami. Maluch z zapałem przetacza się z brzucha na plecy i odwrotnie, podpiera się na prostych rękach i sięga po zabawkę umieszczoną na wysokości jego wzroku. Umie już chwycić grzechotkę całą dłonią z prostym kciukiem i przekładać ją z ręki do ręki. Może też trzymać kubek obiema rękami i unosić do ust. To wstęp do samodzielnego jedzenia i picia, które również jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Zobacz: Kubki niekapki dla dzieci - test

W 5. miesiącu niemowlę siedzi już pewnie z podparciem. Potrafi wytrzymać w tej pozycji dość długo bez przewracania się, ponieważ jego plecy są obecnie mniej zaokrąglone.

W tym czasie niemowlę umie obracać nadgarstkiem podczas trzymania zabawki. Może więc obejrzeć ją ze wszystkich stron i dokładniej „zbadać" jej właściwości.

Niektóre niemowlęta w tym wieku są już gotowe do przyjmowania stałych pokarmów. Lepiej jednak zaczekać z tym jeszcze miesiąc lub dwa. Zbyt wcześnie wprowadzone pokarmy stałe mogą wywołać bóle brzucha, a nawet może pojawić się u dziecka  alergia pokarmowa.

Zobacz: aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku

U 5 miesięcznego dziecka mogą zacząć wyrzynać się też pierwsze ząbki. Ząbkowaniu może też towarzyszyć podwyższona temperatura i luźniejsze stolce. Masuj dziecku dziąsła miękką silikonową szczoteczką dla niemowląt. Możesz też dać mu do gryzienia miękki plastikowy gryzak wypełniony wodą (schłodzony w lodówce). Przed karmieniem i przed snem posmaruj dziąsła dziecka znieczulającym żelem. Jeśli ból jest silny lub maluch gorączkuje, podaj mu paracetamol w czopku lub syropie.

Zobacz najlepsze gryzaki dla niemowlaka

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, nie daj się przekonać, że trzeba odstawić dziecko od piersi. Jeśli tylko będziesz je dobrze przystawiać, na pewno cię nie pogryzie.

W 5. miesiącu przychodzi czas na podanie dziecku kolejnych dawek szczepionek. Koniecznie więc sprawdź kalendarz szczepień obowiązkowych na 2014 rok.

Rady dla rodziców:

 • Pochylaj się nad dzieckiem i pozwalaj mu chwycić twoje ręce, a potem delikatnie podciągaj je do pozycji siedzącej.
 • Bawcie się w robienie "pa-pa" - to pomaga dziecku ćwiczyć rotację nadgarstka.
 • Pobudzaj w dziecku ochotę do pełzania, np. ustawiając zabawkę w odległości kilkunastu centymetrów od niego.
 • Pozwalaj, by dziecko, jeśli ma ochotę, piło z butelki lub kubka niekapka samo.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

5 miesięczne dziecko reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby. Ustala się między wami prawdziwa harmonia. Niemowlę reaguje śmiechem na twoją zadowoloną twarz i może zacząć płakać, jeśli ty płaczesz.
W tym okresie dziecko często ma swoją jedną ulubioną zabawkę (a czasem kocyk, pieluszkę), do której jest bardzo przywiązane. W ten sposób tworzy nowe emocjonalne więzi i uczy się, jak radzić sobie z własną samotnością, smutkiem i poczuciem zagrożenia.

Zobacz: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Dziecko reaguje na innych ludzi na wiele różnych sposobów – piszczy, śmieje się, macha rączkami. Ale naprawdę przywiązane jest tylko do ciebie i taty. Niemowlę może więc przejawiać lęk, gdy widzi obcą twarz lub słyszy nieznajomy, głośny i groźny głos.

Rady dla rodziców:

 • Gdy dziecko marudzi, nie interweniuj natychmiast, odczekaj chwilę, może będzie potrafiło pocieszyć się samo, swoimi rączkami i paluszkami.
 • Czas na przedstawienie kukiełkowe. Z kukiełką na ręce rozmawiaj z dzieckiem, śpiewaj mu, połaskocz delikatnie…
 • Staraj się być miła dla dziecka, nawet jeśli jesteś zła czy zdenerwowana. Twój zły nastrój to dla niemowlaka ogromny stres, który może odbić się na jego usposobieniu.
 • Jak najczęściej baw się z dzieckiem; im więcej czasu spędzisz z nim w tym okresie, tym bliższa będzie wasza więź. Przekonaj się też, że matczyna miłość czyni cuda.

5. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

5 miesięczne niemowlę reaguje na swoje odbicie w lustrze, rozróżnia twarze obce i znajome, reagując na ton głosu i mimikę dorosłego. Odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku. Sięga spontanicznie po przedmioty, manipuluje nimi, potrząsa, ogląda, obmacuje i wkłada do ust. Chętnie wydaje okrzyki radości, wymawia samogłoski i spółgłoski. Rośnie w tym czasie „gadatliwość" dziecka.

Sprawdź też, jak rozwija się pamięć niemowlaka

Niemowlę cieszy się swoimi palcami, zaczyna rozumieć, jak działają i do czego służą. Sięgając po jakiś przedmiot, dziecko używa już obu rąk. A dzięki szybko rozwijającej się koordynacji wzrokowo-ruchowej, jest w stanie ocenić, jaką wielkość ma przedmiot i jak daleko się znajduje. Dziecko dobrze rozumie też zależności przyczynowo-skutkowe. Wie np., że jeśli się rozpłacze, ktoś wyjmie je z łóżeczka.

Dziecko w tym czasie potrafi dłużej koncentrować się na jednym przedmiocie. Najbardziej ciekawią je zabawki oddziałujące jednocześnie na kilka zmysłów – ruszające się, kolorowe, hałaśliwe.

Poznaj zabawy edukacyjne dla dzieci

Niemowlę staje się coraz bardziej spostrzegawcze. Z zainteresowaniem przygląda się chodzącej po ścianie muszce, jego uwadze nie ujdzie nawet najmniejszy okruszek. Zanim położysz dziecko na dywanie, sprawdź więc dokładnie, czy nie ma tam żadnych guzików, koralików, czy innych drobiazgów, które mogłoby włożyć do buzi.

Dziecko w wieku 5 miesięcy wyraźnie potrafi odróżniać mimikę dorosłych. Inaczej reaguje na twój uśmiech, inaczej na twoją smutną czy rozgniewaną twarz. Rozróżnia też głosy przyjazne od agresywnych. Na przykrą sytuację może zareagować płaczem.

Jak ukoić płacz? 4 najlepsi pocieszyciele dziecka

Rady dla rodziców:

 • Pomagaj dziecku ćwiczyć palce, bawcie się np. w „Sroczka kaszkę warzyła".
 • Często śpiewaj niemowlakowi, to pobudza umiejętność artykułowania sylab u dziecka.
 • Zabawa przed lustrem jest dla dziecka stymulacją wzrokową i ogólnorozwojową, pozwól więc niemowlęciu przypatrywać się swemu odbiciu jak najczęściej.
 • Używając prostych pytań i odpowiedzi, prowadź z dzieckiem dialog - im więcej będziesz z nim rozmawiać, tym szybciej nauczy się ono rozumieć mowę.
Obejrzyj film, w którym logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy niemowlaka:

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Nietypowe objawy ząbkowania. Ząbkowanie kojarzy się z wkładaniem przez niemowlę piąstek do buzi i ślinieniem. Tymczasem podczas ząbkowania mogą wystąpić także inne objawy, np. kaszel (dziecko krztusi się nadmiarem śliny), biegunka, lekka gorączka, utrata apetytu.

Wysypka. Jeśli pojawiła się po rozpoczęciu rozszerzania diety, może być sygnałem uczulenia. Ważne jest wtedy odpowiednie rozszerzanie diety alergika.

ZRÓB TEST: Co potrafi 5-miesięczne niemowlę?

5. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rozwoju niemowlęcia
Za zimno na spacer
Bezsenność niemowlęcia
5 niepokojących zachowań niemowlaka - co naprawdę jest groźne?

separator Wyślij e-mailem separator 9 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (9)
avatar

ewelinaw
ewelinaw | 2014-11-04 08:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A my podajemy małemu stałe pokarmy już od czwartego miesiąca, je przeciery owocowo-warzywne prawie codziennie, żadnej alergii nie ma, kupki też ok, żadnych zatwardzeń, kolek, mały zjada z łyżeczki ładnie i chętnie. Siedzi z podparciem bardzo pięknie, miętosi wszystkie zabawki, pcha namiętnie do buzi, przewraca się na boki, a jak weźmie dobry zamach to z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecki też się przekula. Jedynie tych nóżek do buzi jakoś nie chce wkładać, czasami się chwyci za kolanka i tyle :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

yo mama
yo mama | ewelinaw | 2015-01-20 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba nie rozumiesz co oznacza "stały pokarm" przeciery się do nich nie zaliczają!

Odpowiedz

agnieszkaw
agnieszkaw | 2014-09-27 22:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W tytule jest napisane PIĄTY miesiąc , a w treści Pięcio miesięczne dziecko..Pięcio miesięczne dziecko czyli szósty miesiąc żyvia dziecka a nie piąty!

Odpowiedz

kasia
kasia | 2014-07-28 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam bardzo fajny blog :)
mojeszczesliwedziecko.pl

Odpowiedz

nick
nick | 2014-04-14 00:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W pełni sie z Tobą zgadzam

Odpowiedz

gość
gość | 2014-02-28 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hmmm, chodzimy na rehabilitację do bardzo dobrego specjalisty, który stwierdził, że absolutnie nie wolno podnosić dziecko za rączki. powinno ona przechodzić do pozycji siedzącej z pozycji na brzuchu. Oprócz tego chodzimy do 2 dobrych pediatrów, nasze dziecko jest alergikiem i każdy pediatra twierdzi, że stałe pokarmy trzeba wprowadzać w 5 miesiacu, ponieważ teraz mamy lukę, w której dziecko prawdopodobnie nie nabawi się alergii. Pojawia się pytanie - jakie kompetencje posiada autor tego artykułu?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | gość | 2014-03-04 22:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przecież każdy pediatra podnosi dziecko za rączki i sprawdza czy podnosi ono główkę... A wprowadzańie pokarmów to jest indywidualna kwestia każdego malucha :)

Odpowiedz

minitaturka
minitaturka | gość | 2014-03-27 00:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do pozycji siedzącej z pozycji na brzuchu?? kompetencje kompetencjami, ale logiki w tym brak. Bardzo dobry specjalista, a swoje dzieci ma? Nic nie zastąpi obserwacji swojego dziecka i wyczucia w postępowaniu z nim, czasem nawet wbrew wielce naukowym książkom :)

Odpowiedz

adi
adi | gość | 2014-08-27 19:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Raczej nie chodzisz do dobrego specjalisty podnoszenie dziecka za raczki powoduje to ze cwiczy swoje miesnie. Mam nadzieje ze mamy sie twoim kometarzem nie sugeruja

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?