Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

6. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 101
separator Wyślij e-mailem
6 miesięczne niemowlę
fot. Fotolia

6. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

6 miesięczne dziecko w pozycji na brzuchu opiera się na dłoniach i kolanach, unosząc tułów. Siada podciągane za obie ręce. W tym wieku dziecku czasem udaje się siedzieć prosto samodzielnie, jednak po krótkiej chwili zwykle wywraca się ponownie. Jednak doskonale siedzi z podparciem. Na spacerze ta umiejętność stwarza dziecku nowe perspektywy. Najwyższy czas na zmianę wózka.

Przeczytaj: Wózki spacerowe - przegląd i opinie

Dziecko przewraca się z pleców na brzuszek i na odwrót. Chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. W leżeniu na plecach unosi głowę i bawi się stopami. Niemowlę potrafi sięgać w górę i w dół, przed siebie, na boki, a także w kierunku obiektu poruszającego się wokół niego. Umie też przekładać przedmiot z ręki do ręki.

6 miesięczne niemowlę z zapałem toczy się po podłodze, łóżeczku, kojcu. Niestety, nie potrafi jeszcze właściwie pokierować swoimi działaniami, a tym bardziej ocenić odległości, więc nieraz uderzy się o ścianę lub mebel. Niemowlę dzięki turlaniu przemieszcza się z miejsca na miejsce. Może zapuścić się w zupełnie dotąd niedostępne dla niego rejony, np. pod stół lub za zasłony. Oprócz turlania dziecko pod koniec 6. miesiąca życia umie już zwykle pełzać.

Sprawdź też: Kiedy niemowlę siada? - film

Być może nadszedł już czas na urozmaicenie dziecięcego jadłospisu. Wielu półrocznym niemowlętom nadal wystarcza mleko mamy, ale niektóre zaczynają się już interesować tym, co rodzice mają na talerzach, wyciągają rączki do pełnej łyżki, zaglądają do kubka. W tym miesiącu możesz powoli zacząć wprowadzać do dziecka nowe pokarmy.

Zobacz też: Wydrukuj gotowe jadłospisy dla niemowląt

Pierwsze potrawy, jakie podasz dziecku, powinny mieć delikatny smak i konsystencję kremu. Na początek najlepsza będzie kaszka ryżowa lub kukurydziana rozrobiona twoim mlekiem lub, jeśli nie karmisz piersią, mlekiem modyfikowanym. Możesz też podać niemowlęciu tarte jabłko, puree z gotowanej marchewki lub ziemniaka.

Pamiętaj, że jedzenie z łyżeczki to dla dziecka nowe doświadczenie. Na początku większa część posiłku będzie lądować na brodzie i śliniaczku. Bądź cierpliwa. Nauka jedzenia wymaga czasu.

Na przełomie 6. i 7. miesiąca trzeba zaszczepić dziecko!

Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych na 2017 rok - nowe wytyczne!

Rady dla rodziców:

 • Sadzaj dziecko na swoich kolanach, podtrzymuj lekko w pasie, a potem zwalniaj uchwyt, pozwalając by maluch siedział przez kilka sekund samodzielnie.
 • Dobierz parami coś szorstkiego i gładkiego, ciepłego i zimnego, itd. Daj dziecku jeden przedmiot, a po chwili drugi z danej pary. Obserwuj, czy dziecko zauważy różnicę, opisuj prostymi słowami wrażenia, jakich doświadcza.
 • Zachęcaj niemowlę do pełzania; połóż na brzuszku na miękkim podłożu, podeprzyj dłońmi jego podeszwy i delikatnie popchnij do przodu.
 • Zabezpiecz dom przed młodym odkrywcą. Zdejmij zwisające nisko obrusy, schowaj przewody elektryczne, zabezpiecz gniazdka zaślepkami, opróżnij dolne szafki.
Przeczytaj też: Dom bezpieczny dla dziecka

6. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

6 miesięczne dziecko odróżnia osoby obce od znajomych i może bać się nieznanych twarzy. Niemowlę pilnie obserwuje ludzi, których dobrze zna, którzy się nim opiekują. Uśmiecha się do nich spontanicznie, „zagaduje”, macha na ich widok rączkami i nóżkami.
Niemowlę cieszy się na zabawę z tobą, umie już ją przewidzieć. Może próbować „prosić” cię o kontynuowanie zabawy różnymi dźwiękami, podrygując lub marudząc, gdy ją skończysz.

Czytaj także: Tego nie rób z dzieckiem - zakazane zabawy dla niemowląt

W tym okresie kołysanie nie jest jedynym sposobem na pocieszenie dziecka w momentach smutku czy płaczu. Ukojenie przynosi dziecku obecność osób, do których jest przywiązane czy bliskość ulubionej zabawki.

Dziecko okazuje przywiązanie do rodziców i opiekunów, spokojnie bawiąc się w ich obecności, tęskniąc za nimi, gdy wyjdą z pokoju i reagując głośnym śmiechem na ich powrót. Silne przywiązanie do najbliższych wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Polecamy: Co powinno umieć sześciomiesięczne niemowlę?

Używane przez dziecko sylaby, samogłoski, spółgłoski składają się na jego „język społeczny”. Niemowlę naśladuje dźwięki usłyszane od osób z otoczenia, co jest pierwszą formą porozumiewania się za pomocą mowy.

Rady dla rodziców:

 • Bawcie się w „A kuku!”, „Koci-koci łapki”, w chowanego, w „A gdzie jest...?”. Takie zabawy sprzyjają rozwojowi społecznemu dziecka.
 • W nowym otoczeniu daj dziecku czas na oswojenie się z nowymi osobami.
 • Dając dziecku nową zabawkę, zademonstruj jej właściwości, a potem pozwól niemowlęciu wypróbować ją samodzielnie.
 • Postaraj się mieć dziecko zawsze przy sobie, np. w nosidełku; jeśli na chwilę zostawiasz je samo, mów do niego z drugiego pokoju, żeby czuło twoją obecność.

6. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Mózg dziecka w tym okresie osiąga połowę średniej wagi mózgu dorosłego. Niemowlę szybko przyswaja wiedzę za pomocą zmysłów i kojarzy informacje pochodzące od różnych zmysłów. Potrafi określić, w jakim humorze są otaczające je osoby, rozróżnia płcie, wie, z czyich ust padają dane dźwięki. Pamięta też doświadczenia sprzed kilku dni (do 2 tygodni wstecz).

Sprawdź, co zapamięta twoje dziecko

Dziecko sięga i pewnie chwyta przedmioty, którymi wykonuje pewne manipulacje, przekładając z ręki do ręki. Niemowlę w tym okresie spontanicznie i śpiewnie gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe, modyfikując wysokość i ton głosu.

6 miesięczne dziecko umie już powiązać dźwięk z jego źródłem. Doskonali swoją percepcję słuchową i wykorzystuje dźwięki do identyfikacji poszczególnych przedmiotów. W tym okresie możesz usłyszeć sylaby „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła”. Pozostałe spółgłoski pojawią się później.

Dziecko robi się coraz bardziej rozmowne, zwłaszcza gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Chętnie też „dyskutuje” ze swoim odbiciem w lustrze. Jak najwięcej mów do dziecka. Już wkrótce twoje starania zostaną nagrodzone. 6 miesięczne dziecko zaczyna mówić coraz więcej "po swojemu". Niemowlę nie zacznie jeszcze wprawdzie mówić, ale będzie sporo rozumiało, a od tego już tylko krok do nawiązania prawdziwego porozumienia.

Dziecko zdradza pierwsze przejawy poczucia własnej wartości (uśmiecha się do siebie w lusterku, przywiązuje się do zabawki). To świadczy o rosnącej świadomości, kim jest i ile znaczy. Doskonalą się jego zdolności poznawcze. Wie, że pewne przedmioty znikają, ale można je odnaleźć. W tym czasie dziecko powinno szukać zabawek, które np. wypadły mu z łóżeczka.

Rady dla rodziców:

 • Podczas zabawy przed lustrem zakładaj dziecku różne nakrycia głowy i obserwuj, jak zareaguje na zmianę swojego wizerunku.
 • Spróbuj nauczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab i pokaż mu, co one oznaczają („baba”, „mama”, „pa-pa”). Przekonaj się też, jak niemowlę radzi sobie w świecie dźwięków.
 • Baw się z dzieckiem w chowanie i szukanie przedmiotów.
 • Podczas kąpieli pokaż dziecku zabawki, które toną i takie, które utrzymują się na wodzie, daj do zabawy sitko, kubek, butelkę.
Obejrzyj film, a dowiesz się, w którym miesiącu życia dziecka zacząć rozszerzanie diety:

6. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Budzenie się w nocy. Niektóre niemowlęta jeszcze w 6. miesiącu nie potrafią przespać całej nocy. Budzić może je głód (wtedy warto zastanowić się nad podaniem obfitszego posiłku wieczorem) albo tęsknota za mamą. Częściej też budzą się te dzieci, które sypiają z rodzicami. Rozważ więc możliwość przeprowadzki dziecka do jego własnego łóżeczka.

Przeczytaj też: Twoje dziecko nie chce wieczorem zasnąć? Są na to sposoby

Kąpiel w dużej wannie. Jeśli dziecko wyrosło już z wanienki, a potrafi już samodzielnie siedzieć, możesz spokojnie przenieść kąpiele do dużej wanny.

Sprawdź, co robić, gdy dziecko boi się kąpieli

Zmiana wyglądu stolca. Jest w tym wieku absolutnie normalna, jeśli zaczęłaś rozszerzać dietę dziecka. Kupki niemowlaka mogą od teraz być twardsze, ciemniejsze i mogą brzydziej pachnąć.

Zrób test: Co potrafi 6-miesięczne niemowlę?

6. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Pytania o zdrowe ząbki
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Ilu rodziców szczepi dzieci - już wiadomo
Alergiczne niemowlę - po czym poznać, jak karmić?
Gorączka może być groźna - jak ją zbijać, co podawać?
7 pytań o bezpieczne zabawki
Sprawdzamy zastawy - test
Dania ze słoiczków

separator Wyślij e-mailem separator 101 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (101)
avatar

Fff
Fff | 2017-12-08 01:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawy artykuł :-)

Odpowiedz

Ronik94
Ronik94 | 2017-10-16 18:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synuś za dwa dni kończy 6 miesięcy i już posadzony potrafi wytrzymać z dobrą minutę, ba już nawet stoi na prostych nóżkach trzymany pod pachami i bardzo mu się to podoba, więc nie wiem w czym problem. Dietę ma rozszerzoną od 3 miesiąca i rozwija się prawidłowo, zdrowe 8,5kg :) pediatra mówi że jest nad wyraz zdolny i nic złego nie mówi że tak nie można.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | Ronik94 | 2017-11-18 15:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Modlę się o twoje dziecko zeby nie miało problemów z jelitami kręgosłupem i biodrami w przysZlosci zdolna mamo

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2017-10-11 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie rozumiem oburzenia niektórych mam...Tak,to prawda co jest napisane-niektóre dzieci,ktorym podasz ręce,podciągają sie,by usiąść.tak ma mój 6 miesięczny synek,podciąga go i on siada i jest przeszczęśliwy,a potem sadzam go przy oparciu sofy.bo to lubi.wiadomo,na kilka minut-nie na caly dzień.
Artykuł jest bardzo dobrze napisany,miejcie troche dystansu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | Justyna | 2017-11-18 15:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boże idiotka

Odpowiedz

aga
aga | 2017-07-28 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sadzac dziecko??????????????????????????????? kto to pisze? Dziecko MA SAMO USIĄŚĆ - i tylko wtedy rozwinie się prawidłowo.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mmartulka
Mmartulka | aga | 2017-08-25 07:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie a siada tylko dziecko które potrafi już raczkować

Odpowiedz

Qwerty
Qwerty | aga | 2017-09-20 11:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez przesady. Jak bedziesz czekac az samo usiadzie to szybciej zacznie raczkowac. Ja sadzalam dziecko na kolanach i kiedy miala 5,5 miesiacasiedziala juz sama bez podparcia. A corka od kolezaki, ktora ma 7 miesiecy nadal nie potrafi siedziec bo rodzice czekaja az sama usiadzie. Powodzenia.

Odpowiedz

No
No | aga | 2017-09-27 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahahaaha

Odpowiedz

Alalaaa
Alalaaa | aga | 2017-11-07 19:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecko "samo" moze nigdy nie usiasc bo nawet nie bedzie woedzialo ze moze ani nie bedzie mialo wycwiczonych miesni brzucha aby to zrobic woec nalezy delikatnie dziecku pomagac bo pozniej jest tak ze dziecko ma rok i nie siedzi- przyklad u moich znajomych

Odpowiedz

Iwo
Iwo | 2017-06-21 02:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny, może któraś z Was mi doradzi... mój 6cio miesięczny synek odkrył niedawno że potrafi obrócić się z plecków na brzuszek i tu jest mój problem. On robi to podczas snu a ja panikuje i boję się że może stać mu sie krzywda. Nie śpię od kilku nocy bo tylko co chwila podchodzę do łóżeczka i sprawdzam czy oddycha. Próbowałam go odwracać z powrotem na plecki, ale nim się obejrzałam on znowu leży na brzuszku. Co mam robić? Pozwolić mu spać tak jak mu wygodnie, czy uparcie odwracać go na plecki?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Iwo | 2017-06-22 14:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niektóre dzieci lubią spać na brzuszku i zaczynają to robić znacznie wcześniej. Proponuję spać spokojnie i dać wyspać się dzieciakowi))))

Odpowiedz

NATI281
NATI281 | Iwo | 2017-06-22 15:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pozwolić spać na brzuszku ...☺mój mały śpi tak od urodzenia ,oczywiście bez poduszki ☺

Odpowiedz

K...
K... | Iwo | 2017-06-23 00:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli wciąż się tak przekręca najwyraźniej jest mu tak wygodniej....niech sobie tak śpi, ale na płasko...bez poduszki...wtedy ma lepszy dostęp do powietrza .....
nic mu się nie stanie...😉

Odpowiedz

Ania1987
Ania1987 | Iwo | 2017-06-29 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No Antoś ma 6 miesiecy i od 3 miesiecy sou tylko na brzuszku albo na boku! Kupilismy Monitor oddechu i wszyscy spimy spokojniej😁

Odpowiedz

Aaaaa
Aaaaa | Iwo | 2017-07-17 18:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecko powyżej 3 miesiąca już samo jest w stanie przekręcić głowę gdyby się dusiło. Także spokojnie może spać na brzuchu. Mój tak śpi od 5 miesiąca i to w drugim pokoju.

Odpowiedz

Lala
Lala | Iwo | 2017-07-19 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niech śpi jak mu wygodnie,w tym wieku jest na tyle duży że sobie poradzi i odkręci główkę gdyby mu było niewygodnie.

Odpowiedz

Marta
Marta | Iwo | 2017-07-23 12:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj tez tak robi ;) co prawda trochę młodszy. Tez panikowałam dwie noce ale co przekladalam to się budził. W końcu stwierdziłam, ze przecież jak mu coś będzie nie pasować to albo zacznie marudzić ( i tak właśnie robi) albo przekręci głowę bo jest na tyle silny. No i się nie pomyliłam ;)

Odpowiedz

Anna
Anna | Iwo | 2017-07-28 12:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek rownież sie przewraca . Zauważyłam ,ze upodobał sobie spanie na boku a czasem na brzuszku .Ma 6 miesięcy. Dziecko już teraz jest mniej narażone na tzw. Smierć lozeczkową, bo potrafi zmieniać pozycje.. Potrafi odwracać główkę na boki. Jeśli sie boisz możesz zakupić coś w rodzaju kontroler oddechu .

Odpowiedz

Aga
Aga | Iwo | 2017-07-28 14:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja rada to kupić monitor oddechu. Jeśli coś by się działo alarm Cię obudzi. My mamy od urodzenia (zalecenie ze szpitala bo mala to wczesniak) i śpimy spokojnie.

Odpowiedz

Gosia
Gosia | Iwo | 2017-08-02 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corka spi od 3 mca na brzuszku,to jej ulubiona pozycja

Odpowiedz

Karo
Karo | Iwo | 2017-08-17 07:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej daj spać mu na brzuszku nic mu nie będzie :)

Odpowiedz

Anna
Anna | Iwo | 2017-08-19 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesli sam sie przetzuca to sie nie udusi ;)

Odpowiedz

Anka
Anka | Iwo | 2017-11-06 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiscie pozwól mu spać w wygodnej dla niego pozycji. Moje obie córki od urodzenia śpią na brzuszku i ja rownież potrafię zasnąć tylko w tej pozycji. O 6 miesięcznego malucha nie musisz sie tak bać. Dźwiga główkę wiec krzywdy sobie nie zrobi. Na razie kładź go bez poduszki to bedziesz spokojniejsza o jego bezpieczeństwo. Trzeba miec do wszystkiego co w internecie napisane zdrowy dystans :)

Odpowiedz

Paula
Paula | 2017-06-11 17:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sadzać niesiedzące dziecko? Dać większy posiłek bo się budzi w nocy? Dziecko powinno jeść papki?! SKĄD WY CZERPIECIE TAKĄ WIEDZĘ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jola
jola | Paula | 2017-07-21 16:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie

Odpowiedz

Ala
Ala | Paula | 2017-09-18 21:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moze tu chodzi o dawanie wieczorem tych papek, a nie tylko mleko..

Odpowiedz

Tata
Tata | Paula | 2017-11-13 00:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A Ty?

Odpowiedz

Ann
Ann | Paula | 2017-11-14 21:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A Pani skąd czerpie swoją?

Odpowiedz

Paula
Paula | 2017-06-11 17:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury są tu pisane....

Odpowiedz

Mama M.
Mama M. | 2017-05-18 07:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz 6 miesięczny synek spał doskonale od pierwszych dni życia do 4 miesiąca - zasypiał około 21:30 i budził po 8:00. Później coś się zmieniło i zaczął budzić się raz lub dwa razy w nocy (między północą a 2:00). Myślałam, że rozpoczyna się etap ząbkowania bo za dnia gryzie wszystko niczym rekinek, ale pediatra twierdzi że dziąsła aż tak rozpulchnione jeszcze nie są by to tłumaczyć zębami. Karmię synka swoim mlekiem z butelki więc wiem że się najada, na noc dodaję nawet 4 łyżeczki kaszki do mojego mleka i nic... budzi się nadal. Martwię się bo za 2 miesiące wracam do pracy i jak będę taka niewyspana to może być bardzo ciężko...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Miszel
Miszel | Mama M. | 2017-05-30 15:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli karmi Pani swoim mlekiem dziecko, to oczywistym jest, że będzie budzić się w nocy z glodu. Masze mleko nie jest na tyle kaloryczne, by wystarczyło na całą noc 😒

Odpowiedz

Mama
Mama | Mama M. | 2017-11-18 15:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahahahaha niewyspana ???? Ja wstaje w nocy 10-15 razy i chodzę do pracy .zacznij doceniać to co masz kobieto

Odpowiedz

Mama
Mama | 2017-04-05 17:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury!!! Sądząc dziecko, które samodzielnie nie siada? Nie ma to jak porady, które mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka!!! Jakieś starodawne metody macie!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

xyz
xyz | Mama | 2017-06-06 15:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

???? Lepiej nie komentowac tej wypiwiedzi

Odpowiedz

Paula
Paula | Mama | 2017-06-11 17:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdury straszne....

Odpowiedz

marsytort
marsytort | Mama | 2017-07-03 00:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiadomo ze nie chodzi o sadzanie na długo ale krotkie cwiczenia ktore stymuluja miesnie brzucha. Pozdrawiam, Maria Syta ( ortopeda dziecięcy)

Odpowiedz

patka
patka | 2017-01-30 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja malutka od samego powrotu ze szpitala śpi sama w lozeczku :) i nie wiem co to znaczy nie przesłana noc przez 6 m-cy spi nam cale noce budzi się na mleczko zje i idzie dalej spać:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Monika
Monika | patka | 2017-03-09 20:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak jak u nas

Odpowiedz

Karo
Karo | patka | 2017-03-22 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam moja również od pierwszego dnia śpi całe noce we własnym.lozeczku 😉 nawet jak była.chora to też spala cała noc. Mamy szczęście

Odpowiedz

eee
eee | patka | 2017-06-17 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka również

Odpowiedz

 Mg
Mg | patka | 2017-06-03 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczesciara

Odpowiedz

hhh
hhh | patka | 2017-09-10 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

skoro budzi sie na mleczko, to nie przesypia nocy.

Odpowiedz

Karola
Karola | patka | 2017-05-01 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mleko robi sobie sama w nocy? Przespana noc to ciagly sen twoj i dziecka od ostatniego wieczornego pokarmu do 6-7 rano.

Odpowiedz

Luna
Luna | patka | 2017-05-08 21:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez uczylam Maluszka. Trwalo to nie 3 dni ale 2 tygodnie. Nie zostawialam aby sie wyplakalo tylko kladlam do lozeczka, mowilam szeptem, spiewalam kolysanke i mowilam ze jest pozno i trzeba spac. Napoczatku plakala. Uspokajalam. Jak nie udalo sie w lozeczku to na rekach i znowu kladlam do lozeczka. Tak do skutku. Po tygodniu wystarczylo ze siedzialam przy lozeczku i uspokajalam. Po 10 dniach zaczelam oddalac sie od lozeczka aby mnie nie widziala. Jak zaczynala marudzic to wracalam. A po 14 dniach zaczela sama zasypiac. Teraz budzi sie w nocy bo zabki ida ale wczesniej w ogole sie nie budzila w nocy. Ale i tak dokarmialam na spiocha bo je za malo raz w dzien

Odpowiedz

Luna
Luna | Luna | 2017-05-08 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba duzo cierpliwosci i nie mozna sie poddawac. Przez 10 dni takie usypianie trwalo nawet 2 godziny. Najwazniejsze aby dziecko sie calkowicie wyciszylo. Moj maz usypia malutka w dzien przy radiu i czasami dosc glosno. Po 3 minutach sie wycisza a po 2 min spi

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?