Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

6. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 47
separator Wyślij e-mailem
6 miesięczne niemowlę
fot. Fotolia

6. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

6 miesięczne dziecko w pozycji na brzuchu opiera się na dłoniach i kolanach, unosząc tułów. Siada podciągane za obie ręce. W tym wieku dziecku czasem udaje się siedzieć prosto samodzielnie, jednak po krótkiej chwili zwykle wywraca się ponownie. Jednak doskonale siedzi z podparciem. Na spacerze ta umiejętność stwarza dziecku nowe perspektywy. Najwyższy czas na zmianę wózka.

Przeczytaj: Wózki spacerowe - przegląd i opinie

Dziecko przewraca się z pleców na brzuszek i na odwrót. Chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. W leżeniu na plecach unosi głowę i bawi się stopami. Niemowlę potrafi sięgać w górę i w dół, przed siebie, na boki, a także w kierunku obiektu poruszającego się wokół niego. Umie też przekładać przedmiot z ręki do ręki.

6 miesięczne niemowlę z zapałem toczy się po podłodze, łóżeczku, kojcu. Niestety, nie potrafi jeszcze właściwie pokierować swoimi działaniami, a tym bardziej ocenić odległości, więc nieraz uderzy się o ścianę lub mebel. Niemowlę dzięki turlaniu przemieszcza się z miejsca na miejsce. Może zapuścić się w zupełnie dotąd niedostępne dla niego rejony, np. pod stół lub za zasłony. Oprócz turlania dziecko pod koniec 6. miesiąca życia umie już zwykle pełzać.

Sprawdź też: Kiedy niemowlę siada? - film

Być może nadszedł już czas na urozmaicenie dziecięcego jadłospisu. Wielu półrocznym niemowlętom nadal wystarcza mleko mamy, ale niektóre zaczynają się już interesować tym, co rodzice mają na talerzach, wyciągają rączki do pełnej łyżki, zaglądają do kubka. W tym miesiącu możesz powoli zacząć wprowadzać do dziecka nowe pokarmy.

Zobacz też: Wydrukuj gotowe jadłospisy dla niemowląt

Pierwsze potrawy, jakie podasz dziecku, powinny mieć delikatny smak i konsystencję kremu. Na początek najlepsza będzie kaszka ryżowa lub kukurydziana rozrobiona twoim mlekiem lub, jeśli nie karmisz piersią, mlekiem modyfikowanym. Możesz też podać niemowlęciu tarte jabłko, puree z gotowanej marchewki lub ziemniaka.

Pamiętaj, że jedzenie z łyżeczki to dla dziecka nowe doświadczenie. Na początku większa część posiłku będzie lądować na brodzie i śliniaczku. Bądź cierpliwa. Nauka jedzenia wymaga czasu.

Na przełomie 6. i 7. miesiąca trzeba zaszczepić dziecko!

Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych na 2017 rok - nowe wytyczne!

Rady dla rodziców:

 • Sadzaj dziecko na swoich kolanach, podtrzymuj lekko w pasie, a potem zwalniaj uchwyt, pozwalając by maluch siedział przez kilka sekund samodzielnie.
 • Dobierz parami coś szorstkiego i gładkiego, ciepłego i zimnego, itd. Daj dziecku jeden przedmiot, a po chwili drugi z danej pary. Obserwuj, czy dziecko zauważy różnicę, opisuj prostymi słowami wrażenia, jakich doświadcza.
 • Zachęcaj niemowlę do pełzania; połóż na brzuszku na miękkim podłożu, podeprzyj dłońmi jego podeszwy i delikatnie popchnij do przodu.
 • Zabezpiecz dom przed młodym odkrywcą. Zdejmij zwisające nisko obrusy, schowaj przewody elektryczne, zabezpiecz gniazdka zaślepkami, opróżnij dolne szafki.
Przeczytaj też: Dom bezpieczny dla dziecka

6. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

6 miesięczne dziecko odróżnia osoby obce od znajomych i może bać się nieznanych twarzy. Niemowlę pilnie obserwuje ludzi, których dobrze zna, którzy się nim opiekują. Uśmiecha się do nich spontanicznie, „zagaduje”, macha na ich widok rączkami i nóżkami.
Niemowlę cieszy się na zabawę z tobą, umie już ją przewidzieć. Może próbować „prosić” cię o kontynuowanie zabawy różnymi dźwiękami, podrygując lub marudząc, gdy ją skończysz.

Czytaj także: Tego nie rób z dzieckiem - zakazane zabawy dla niemowląt

W tym okresie kołysanie nie jest jedynym sposobem na pocieszenie dziecka w momentach smutku czy płaczu. Ukojenie przynosi dziecku obecność osób, do których jest przywiązane czy bliskość ulubionej zabawki.

Dziecko okazuje przywiązanie do rodziców i opiekunów, spokojnie bawiąc się w ich obecności, tęskniąc za nimi, gdy wyjdą z pokoju i reagując głośnym śmiechem na ich powrót. Silne przywiązanie do najbliższych wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Polecamy: Co powinno umieć sześciomiesięczne niemowlę?

Używane przez dziecko sylaby, samogłoski, spółgłoski składają się na jego „język społeczny”. Niemowlę naśladuje dźwięki usłyszane od osób z otoczenia, co jest pierwszą formą porozumiewania się za pomocą mowy.

Rady dla rodziców:

 • Bawcie się w „A kuku!”, „Koci-koci łapki”, w chowanego, w „A gdzie jest...?”. Takie zabawy sprzyjają rozwojowi społecznemu dziecka.
 • W nowym otoczeniu daj dziecku czas na oswojenie się z nowymi osobami.
 • Dając dziecku nową zabawkę, zademonstruj jej właściwości, a potem pozwól niemowlęciu wypróbować ją samodzielnie.
 • Postaraj się mieć dziecko zawsze przy sobie, np. w nosidełku; jeśli na chwilę zostawiasz je samo, mów do niego z drugiego pokoju, żeby czuło twoją obecność.

6. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Mózg dziecka w tym okresie osiąga połowę średniej wagi mózgu dorosłego. Niemowlę szybko przyswaja wiedzę za pomocą zmysłów i kojarzy informacje pochodzące od różnych zmysłów. Potrafi określić, w jakim humorze są otaczające je osoby, rozróżnia płcie, wie, z czyich ust padają dane dźwięki. Pamięta też doświadczenia sprzed kilku dni (do 2 tygodni wstecz).

Sprawdź, co zapamięta twoje dziecko

Dziecko sięga i pewnie chwyta przedmioty, którymi wykonuje pewne manipulacje, przekładając z ręki do ręki. Niemowlę w tym okresie spontanicznie i śpiewnie gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe, modyfikując wysokość i ton głosu.

6 miesięczne dziecko umie już powiązać dźwięk z jego źródłem. Doskonali swoją percepcję słuchową i wykorzystuje dźwięki do identyfikacji poszczególnych przedmiotów. W tym okresie możesz usłyszeć sylaby „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła”. Pozostałe spółgłoski pojawią się później.

Dziecko robi się coraz bardziej rozmowne, zwłaszcza gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Chętnie też „dyskutuje” ze swoim odbiciem w lustrze. Jak najwięcej mów do dziecka. Już wkrótce twoje starania zostaną nagrodzone. 6 miesięczne dziecko zaczyna mówić coraz więcej "po swojemu". Niemowlę nie zacznie jeszcze wprawdzie mówić, ale będzie sporo rozumiało, a od tego już tylko krok do nawiązania prawdziwego porozumienia.

Dziecko zdradza pierwsze przejawy poczucia własnej wartości (uśmiecha się do siebie w lusterku, przywiązuje się do zabawki). To świadczy o rosnącej świadomości, kim jest i ile znaczy. Doskonalą się jego zdolności poznawcze. Wie, że pewne przedmioty znikają, ale można je odnaleźć. W tym czasie dziecko powinno szukać zabawek, które np. wypadły mu z łóżeczka.

Rady dla rodziców:

 • Podczas zabawy przed lustrem zakładaj dziecku różne nakrycia głowy i obserwuj, jak zareaguje na zmianę swojego wizerunku.
 • Spróbuj nauczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab i pokaż mu, co one oznaczają („baba”, „mama”, „pa-pa”). Przekonaj się też, jak niemowlę radzi sobie w świecie dźwięków.
 • Baw się z dzieckiem w chowanie i szukanie przedmiotów.
 • Podczas kąpieli pokaż dziecku zabawki, które toną i takie, które utrzymują się na wodzie, daj do zabawy sitko, kubek, butelkę.
Obejrzyj film, a dowiesz się, w którym miesiącu życia dziecka zacząć rozszerzanie diety:

6. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Budzenie się w nocy. Niektóre niemowlęta jeszcze w 6. miesiącu nie potrafią przespać całej nocy. Budzić może je głód (wtedy warto zastanowić się nad podaniem obfitszego posiłku wieczorem) albo tęsknota za mamą. Częściej też budzą się te dzieci, które sypiają z rodzicami. Rozważ więc możliwość przeprowadzki dziecka do jego własnego łóżeczka.

Przeczytaj też: Twoje dziecko nie chce wieczorem zasnąć? Są na to sposoby

Kąpiel w dużej wannie. Jeśli dziecko wyrosło już z wanienki, a potrafi już samodzielnie siedzieć, możesz spokojnie przenieść kąpiele do dużej wanny.

Sprawdź, co robić, gdy dziecko boi się kąpieli

Zmiana wyglądu stolca. Jest w tym wieku absolutnie normalna, jeśli zaczęłaś rozszerzać dietę dziecka. Kupki niemowlaka mogą od teraz być twardsze, ciemniejsze i mogą brzydziej pachnąć.

Zrób test: Co potrafi 6-miesięczne niemowlę?

6. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Pytania o zdrowe ząbki
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Ilu rodziców szczepi dzieci - już wiadomo
Alergiczne niemowlę - po czym poznać, jak karmić?
Gorączka może być groźna - jak ją zbijać, co podawać?
7 pytań o bezpieczne zabawki
Sprawdzamy zastawy - test
Dania ze słoiczków

separator Wyślij e-mailem separator 47 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (47)
avatar

Mama
Mama | 2017-04-05 17:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury!!! Sądząc dziecko, które samodzielnie nie siada? Nie ma to jak porady, które mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka!!! Jakieś starodawne metody macie!!!

Odpowiedz

patka
patka | 2017-01-30 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja malutka od samego powrotu ze szpitala śpi sama w lozeczku :) i nie wiem co to znaczy nie przesłana noc przez 6 m-cy spi nam cale noce budzi się na mleczko zje i idzie dalej spać:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Monika
Monika | patka | 2017-03-09 20:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak jak u nas

Odpowiedz

Karo
Karo | patka | 2017-03-22 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam moja również od pierwszego dnia śpi całe noce we własnym.lozeczku 😉 nawet jak była.chora to też spala cała noc. Mamy szczęście

Odpowiedz

gość
gość | 2017-01-08 05:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moja córka nie śpi po nocach...nie ma szans żeby zasnęła po kąpieli i piersi...muszę z nią walczyć po 2-4 godziny. Wszystko już testowałam. A w nocy bywa że się budzi co 15-30-60 minut...dzisiaj np. Nie śpię całą noc....dramat...a mam jeszcze starszą córeczkę której nawet bajek poczytać na dobranoc nie mogę...jestem załamana....mam tak dosyć wszystkiego....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | gość | 2017-01-20 16:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moze z piersi sie nie najada? Albo zabki jej wychodza

Odpowiedz

Matka
Matka | gość | 2017-02-20 23:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A próbowałaś otulać Maluszka? Często pomaga szum suszarki i zawinięcie w ciepły kocyk tak żeby dziecka nie wybudzały odruchy. Poczytaj o metodzie Karpa -może pomoże. Powodzenia i nie poddawaj się! :)

Odpowiedz

magdalena
magdalena | gość | 2017-03-12 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czytaj razem corcia drugiej corci ja tak robie na podusi usypiaj wlacz wiatrak odbij po jedzeniu bo pewnie ja meczy

Odpowiedz

Ania
Ania | gość | 2017-03-15 23:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O kurde wspolczuje

Odpowiedz

DoReMi
DoReMi | gość | 2017-03-31 08:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Współczuję Ci...

Odpowiedz

Kaś
Kaś | gość | 2017-04-18 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam to samo, trzymam kciuki za Ciebie. Najważniejsze to nie poddawać się, u mnie ida ząbki, trzeba być wyrozumiałym.

Odpowiedz

zuza
zuza | 2016-12-16 20:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czesciowo glupoty, dac dziecku wiekszy posilek bo sie budzi w nocy?! przeniesc do swojego lozka?! makabra, biedne dzieci nawet do mamy sie przytulic nie moga..

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2016-12-04 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co zrobić jeśli mimo głaskania, mówienia itp dziecko nie chce się uspokoić? Bardzo chce nauczyć 6cio miesięczna córkę spać w swoim łóżeczku ale jest oporna. Bez lulania nie potrafi zasnąć, próbowałam już dziesiątki razy mówić do niej, głaskać, śpiewać i nic. Jest tak uparta że nie przestaje krzyczeć póki nie zaśnie podczas lulania.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | Natalia | 2016-12-30 05:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do Tego potrzeba twojej silnej woli i wytrwałości. Mi nauczenie mojej malutkiej zajęło jakiś tydzień. Karmisz dziecko, odbijasz . Mówisz dobranoc głaskasz po główce i wkładasz do łóżeczka, możesz włączyć pozytywkę. Jeśli dziecko płacze, rozkopuje sie to wracasz za 2 minuty do pokoju głaskasz po główce przykrywasz i mówisz dobranoc, następnie wracasz za 5 minut i wydłużasz czas za każdym wyjściem z pokoju. Ważne jest zeby nie brać dziecka na ręce. Moja malutka miała 2 miesiące jak wlasnie w taki sposób nauczyłam ja spac w swoim pokoiku . Teraz nie mam problemu bo karmie odbije odkładam mowię dobranoc włączam pozytywkę i wychodzę. ( wszystko przy zgaszonym świetle.) malutka pogada sobie 5 minut i zasypia. Przesypia mi tak cała noc od czasu kiedy zaczęła spac sama w łóżeczku.
Ale początkowo zeby ja nauczyć było cieżko , płakała strasznie .
Powodzenia z nauka samodzielnego spania :)

Odpowiedz

Justa
Justa | Magda | 2017-02-04 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prosze sobie poczytac na temat szkodliwosci pozostawiania placzacego niemowlaka samemu sobie. Wyplakiwanie sie dziecka to szkodliwe trenowanie i zupelnie wbrew naturze. Takie porady bazuja Na szkodliwych stereotypach sprzed 30 lat.

Odpowiedz

Anna
Anna | Natalia | 2017-04-27 12:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba dziecko przyzwyczaic powoli do lożeczka i sprawić, by je polubiło. Dobrze jest wkładać je do łóżeczka w dzień, aby sie w nin bawiło

Odpowiedz

G.B.
G.B. | Natalia | 2017-02-07 16:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam to samo :( a moje plecy długo tego nie wytrzymają

Odpowiedz

Klaudia
Klaudia | Natalia | 2017-02-16 20:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani Natalio,nie jest Pani sama.mam dokładnie tak samo z moją córeczką.próbowałam już wszystkiego,przeczytałam dużo książek jak nauczyć dziecko spać samodzielnie-i nic.myślę że trzeba wrzucić na luz.Wszystko prędzej czy później minie i zmieni się o 180 stopni.trzeba zaakceptować fakt że takie uparte mamy dzieci i kochać je takimi jakie są-mimo naszego ogromnego zmęczenia.pozdrawiam

Odpowiedz

Kasa
Kasa | Natalia | 2017-03-15 23:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem ciekawa czy teraz spi dobrze dzieciaczek

Odpowiedz

Kaka
Kaka | Natalia | 2017-03-26 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn był taki sam. Do 5 miesiaca skakanie i usypianie na rękach, w koncu zaczęłam zabierać go do sypialni kładłam na Naszym łożku zasłaniała rolety kładłam sie obok oczywiście smok i pieluszka i trzymałam go za ręce, udawałam ze śpię i tak juz przez 1,5 miesiaca zasypia

Odpowiedz

A6sa
A6sa | 2016-08-23 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rytuał to może się sprawdza przy pierwszym dziecku. Przy drugim trzeba o tym zapomnieć☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mamax3
Mamax3 | A6sa | 2016-10-29 21:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zgadzam się, mam trójkę dzieci, każdemu wprowadzilam rytuał żeby wiedziało co i Kiedy ma robić i nie było z tym żadnego problemu

Odpowiedz

Matks
Matks | A6sa | 2017-01-03 10:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam dwoje i rytuał to rzecz święta. Kwestia organizacji

Odpowiedz

SuperMany
SuperMany | 2016-07-31 02:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma 5miesiecy i przygotowuje go wlasnie do matury. Do Rio nie pojedzie niestety (cwiczy kajakarstwo) trener nie stawia na indywidualistow, co zrobic... Mamy za to nadzieje ze bedzie juz na tyle sprawny ruchowo za 2lata, ze wyslemy go do Rosji na mistrzostwa swiata w pilce noznej, jest szansa ze zastapi Lewandowskiego. Lubi zjesc kebsa i to takiego na ostro, duzo sosidla chilli tabasco. Zapija cycem i ayran wtedy nie potrzebny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Eldorado...
Eldorado... | SuperMany | 2016-08-04 11:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chory czy głupi jesteś...Żenujący facet...!!!

Odpowiedz

:)
:) | Eldorado... | 2016-09-16 20:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Swietnie odpisał, zenujaca babo :D
Jak czytam niektore komentarze co robi moj synek corka to sie rzygac chce

Odpowiedz

Kasia
Kasia | SuperMany | 2016-09-25 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie opisane zachowanie mojego syna, tyle że mój już wynalazł lek na raka

Odpowiedz

Anna
Anna | SuperMany | 2016-11-06 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masakra

Odpowiedz

Ee
Ee | SuperMany | 2017-03-22 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jedz do psychiatry

Odpowiedz

julia
julia | 2016-04-06 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek zazwyczaj ma kapiel o 19 po kapieli karmienie piersia i o 19;30 przewaznie juz spij . budzi sie raz w nocy na mleczko i dalej zasypia jak nie to odkladam go do lozczka chwile pogaworzy i idzie spac .

Odpowiedz

M_
M_ | 2015-08-06 19:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka od początku ma rytuał kąpieli o 19:00 Po kąpieli ostatnie jedzonko i około 19:30 sama zasypia. Zajmuje jej to 10-20 m max. Dzisiaj np. zrobiłam to troszkę wcześniej o 18:30 kąpiel a o 19:00 dziecko już spało :)

Odpowiedz

Malinka 1666
Malinka 1666 | 2015-05-01 08:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mała Zuza, jest kąpana o 19. o 19.30 zjada kaszkę na dobranoc. W łóżku leżymy o 20. Śmieje się i zachęca wszystkich do wygłupów. Pobawimy się do ok 20.30 / 20.45 a ok 21 sama zasypia a ja tylko przenoszę ją do jej łóżeczka :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?