Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

7. miesiąc życia dziecka

11.10.2015 | 53
separator Wyślij e-mailem
7 miesięczne dziecko, dziecko siedzi
fot. Fotolia

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W 7. miesiącu życia niemowlęta podwajają swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Przez pierwsze pół roku niemowlę szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).

Sprawdź siatki centylowe dla dziewczynek

Sprawdź siatki centylowe dla chłopca

Dziecko w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony.

Leżąc na plecach, niemowlę bawi się swoimi stopami. Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.

Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć może siedzieć jeszcze troszkę niepewnie. Dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz je za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywne i z twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.

Zastosuj prosty sposób na kręgosłup

Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby. Np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwiema rączkami.

Poznaj świat małych rączek

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nastała najwyższa pora na rozszerzenie diety. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz niemowlakowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca).

Sprawdź gotowe jadłospisy dla niemowląt

Rady dla rodziców:

  • Pozwól dziecku praktykować stanie, które jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.
  • Ćwicz z dzieckiem siłę mięśni karku, podciągając je kilka razy z rzędu do góry.
  • Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Sprawdź kubki niekapki dla dzieci - test

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Twoje dziecko coraz lepiej rozpoznaje różnice między ludźmi i woli tych, których dobrze zna. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem. Świadomie wyraża swoje sympatie i antypatie poprzez mimikę, mowę ciała i dźwięki.
Niemowlę również bacznie obserwuje wysyłane przez opiekunów sygnały i w niejednoznacznych sytuacjach stara się na ich podstawie zrozumieć, co się wokół niego dzieje.

Zobacz świat oczami dziecka

Dziecko zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie innym członkom rodziny oraz opiekunom, nie tylko tobie. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami. Może też ruszyć w stronę mówiącego. Duże znaczenie dla dziecka ma jego własne imię. W tym okresie powinno je jak najczęściej słyszeć, by uczyć się, że ono należy właśnie do niego.

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej zwracaj się do dziecka po imieniu. Utrwalaj też znajomość imion innych domowników, np. w zaimprowizowanych piosenkach.
  • Pobaw się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów; posadź na foteliku a kilku domowników niech mówi do niego zza oparcia; obserwuj reakcje na poszczególne głosy.
Wydrukuj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dziecka

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Wołane po imieniu reaguje odwróceniem głowy. Potrafi naśladować wiele zachowań otaczających je osób.

Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść poprzez odwrócenie głowy czy zaciskanie ust.

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść

Dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami poszczególnych przedmiotów. W tym czasie cieszy się ze skomplikowanych zabawek i interesuje nimi bardziej niż dotąd.

Polecamy: Jak powinno się rozwijać siedmiomiesięczne niemowlę?

7 miesięczne dziecko staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby, np. "ma-ma", "ba-ba".

Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Niemowlę rozpoznaje wypowiadane przez ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów. Naśladuje twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.

W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych). Czytaj też: jak pomóc leworęcznemu dziecku

Rady dla rodziców:

  • Pobudzaj zainteresowanie dziecka otaczającym go światem, zapewnij dziecku kontakt z różnorodnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania.
  • W tym wieku ogromną radością są dla dziecka wyprawy poza dom – do parku, do zoo, nad jezioro.
  • Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.
  • Gdy mówisz do dziecka, staraj się nazywać pokazywaną rzecz lub wykonywaną czynność.
Obejrzyj film, jakie kupować zabawki dla niemowląt i starszych dzieci:7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Ciągłe noszenie dziecka. Z jednej strony chcesz, by niemowlę wiedziało, że zawsze przyjdziesz, gdy zapłacze, z drugiej, kiedy tylko przychodzisz, chce na ręce. Ciągłe noszenie dziecka jest jednak niekorzystne. Nie tylko dla ciebie (obciążasz swój kręgosłup, nie możesz nic zrobić), ale także dla dziecka, bo ciągle unieruchomione w twoich ramionach nie ma szansy na aktywność, zabawę, a więc rozwój. Reaguj na łzy dziecka, ale postaraj się ograniczyć jego ciągłe noszenie.

Sprawdź też, jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

7 miesięczne niemowlę jeszcze nie siedzi. Spokojnie! Dzieci są różne i różnie się rozwijają. Niektóre niemowlęta osiągają tę umiejętność dopiero około 9. miesiąca życia. Zatem... cierpliwie poczekaj.

Przeczytaj rady, jak pomóc dziecku w nauce siadania

Gryzienie brodawek. Ząbkujące niemowlę lub dziecko z pierwszymi ząbkami może mieć ochotę na mocniejsze uciskanie brodawek. W takie sytuacji od razu wyjmuj pierś z buzi dziecka i poważnym tonem powiedz mu, że tak nie wolno robić. Dziecko musi wiedzieć, że nie żartujesz!

ZRÓB TEST: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Zdolne dzieci - zobacz, jak je rozpoznać
Dbaj o zgryz maluszka
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Kiedy przestać karmić butelką
Jak przygotować mleko dla dziecka
Dobre i złe nawyki przy usypianiu
To jest niezbędne dla rozwoju dziecka

separator Wyślij e-mailem separator 53 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (53)
avatar

Martyna
Martyna | 2016-02-03 09:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma prawie 7 miesięcy i ma 6 ząbków :-)
Warzy 8600g, pierwsze 2 ząbki wyszły naraz jak miał 4 m-ce.
Później wyszły 2 górne dwójki, a teraz 2 dolne dwójki.

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2016-01-20 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma prawie 7 miesięcy i nie ma jszcze ani jednego zęba . Zaczynam się niepokoić

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mt
mt | Natalia | 2016-01-22 21:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojej koleżanki dziecko miało... uwaga-14 miesięcy, kiedy urosły mu pierwsze zęby. Dziecko jest zdrowe i rozwija się ok.

Odpowiedz

polinka
polinka | Natalia | 2016-02-03 09:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córa miała pierwszego zęba jak miała rok i 8 dni więc bez obaw przyjdzie czas na te zęby

Odpowiedz

zabaaaaaa
zabaaaaaa | 2015-10-30 11:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia ma 7 miesięcy i 8 ząbków. warzy ok.10 kg :) pierwsze zabki pokazały się w 4 miesiącu i to były 2 ząbki od razu :)

Odpowiedz

mama ola
mama ola | 2015-10-17 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

... a moja córka skończyła 6 miesięcy ma 67cm, 7,5kg i jest w środku siadki centylowej, hohoho te Wasze dzieciątka to prawdziwe giganty, gratuluję jakaś nowa generacja nam się tworzy.

Odpowiedz

jula
jula | 2015-10-07 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek ma 6 miesięcy i tydzień, urodził się jako wcześniak, obecnie waży 10,2 kg i ma ok 78 cm! od jakiś 3 tygodni sam siedzi, próbuje raczkować, i sam trzyma butelkę i rwie się do jedzenia, które akurat ktoś je w jego obecności! każdy szkrab jest inny i każdy ma swoje tempo :) wszystkim dużo zdrówka

Odpowiedz

pelasia
pelasia | 2015-09-21 19:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A mój synek ma 7 msc waży 12,5 kg i ma 86 cm długości i wszystko robi to co tu opisują tylko nie miesci sie w siatce cenylowej:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

miki
miki | pelasia | 2015-10-06 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak czytam o tych wagach to az nie wierze, jakies pontony normalnie.

Odpowiedz

pelasia
pelasia | miki | 2015-10-29 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Normalnie rozwijające sie dziecko. Odziedziczył dobre geny. Lekarz nie ma zastrzeżeń. Duży chłop, który da sobie w życiu rade, a do tego mega pogodny i towarzyski:)

Odpowiedz

kamila
kamila | 2015-06-19 20:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma 6,5 miesiąca, waży 8700 g i 74 cm, jeszcze nie siedzi ale za to raczkuje:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Akakowalska
Akakowalska | kamila | 2015-11-13 20:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek tak samo- tez ma 6,5 m-ca, tez waży 9 kg i jest duży. Zaczął ćwiczyć raczkowanie jak miał 5 miesięcy, po miesiącu ładnie raczkował, a teraz zasuwa po podłodze jak szalony. Właśnie nauczył się siadać i wykorzystuje każdą okazję do podciągania się i stawania na nogi.

Odpowiedz

milcia
milcia | 2015-06-17 07:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia waży 6900 g i 70 cm, siedzi sztywno od 6,5 miesiąca. Zdecydowanie woli warzywka niż owoce. Nie chce pić z butelki ze smoczkiem, ale znalazłam butelkę z końcówką łyżeczki i kaszki w ten oto sposób je. Ząbków jeszcze nie ma, ale parę razy podałam jej chrupki kukurydziane i biszkopty.

Odpowiedz

loomp
loomp | 2015-06-08 17:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja corcia ma 8 miesiecy, wazy 45 kg, wzrostu ma 156 cm, zostala najmlodsza modelka swiata, swietnie tanczy, gra w tenisa, jezdzi konno, tylko te pampersy.....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pyskaaa
Pyskaaa | loomp | 2015-06-10 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oo to tak samo jak moja ;) konie sie jej boja ...

Odpowiedz

Nikita
Nikita | Pyskaaa | 2015-06-10 22:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ooo to tak samo jak moja ;) konie sie jej boja ... Co zrobic w tej syt ?? Jak jest u was ??

Odpowiedz

anka
anka | loomp | 2015-12-06 10:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

puk puk puk w główkę
są dzieci zdolniejsze od Twojego, więc uznaj ta sytuację i daj spokój

Odpowiedz

eve
eve | loomp | 2015-12-03 11:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hahaha..wreszcie jakis normalny komentarz...
kobiety- to nie licytacja. Ogarnijcie się.

Odpowiedz

bleble
bleble | loomp | 2015-11-17 15:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hehe dobre:) a moja ma 7 miesięcy i waży 7400 ale i tak ją kocham! przynajmniej nie będzie miała tłustego dupska jak dorośnie:)

Odpowiedz

czarnula
czarnula | loomp | 2015-09-30 21:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hahahah dobre piątka:)

Odpowiedz

llllopi
llllopi | loomp | 2015-06-12 17:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hahaha ohhh ale sie usmialam. dzieki za poprawe nastroju. pozdrawiam wraz z 7 miesiecznym nadzwyczaj rozwinietym, lezacym obok mnie degustatorem piersi

Odpowiedz

nikana
nikana | 2015-05-30 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja corka od 6 miesiaca sama siada i siedzi pewnie i sztywno terz ma 7 mies i raczkuje po calym mieszkaniu i staje przy meblach i ma 78 cm:)oraz dwa zabki

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wpisz swój lolnick
Wpisz swój lolnick | nikana | 2016-02-02 00:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na wszelki wypadek kup jej już teraz słownik ortograficzny, żeby nie została analfabetką jak matka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?