Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

7. miesiąc życia dziecka

29.01.2015 | 26
separator Wyślij e-mailem
7 miesięczne dziecko, dziecko siedzi
fot. Fotolia

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W 7. miesiącu życia niemowlęta podwajają swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Przez pierwsze pół roku niemowlę szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).

Sprawdź siatki centylowe dla dziewczynek

Sprawdź siatki centylowe dla chłopca

Dziecko w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony.

Leżąc na plecach, niemowlę bawi się swoimi stopami. Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.

Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć może siedzieć jeszcze troszkę niepewnie. Dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz je za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywne i z twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.

Zastosuj prosty sposób na kręgosłup

Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby. Np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwiema rączkami.

Poznaj świat małych rączek

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nastała najwyższa pora na rozszerzenie diety. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz niemowlakowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca).

Sprawdź gotowe jadłospisy dla niemowląt

Rady dla rodziców:

  • Pozwól dziecku praktykować stanie, które jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.
  • Ćwicz z dzieckiem siłę mięśni karku, podciągając je kilka razy z rzędu do góry.
  • Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Sprawdź kubki niekapki dla dzieci - test

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Twoje dziecko coraz lepiej rozpoznaje różnice między ludźmi i woli tych, których dobrze zna. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem. Świadomie wyraża swoje sympatie i antypatie poprzez mimikę, mowę ciała i dźwięki.
Niemowlę również bacznie obserwuje wysyłane przez opiekunów sygnały i w niejednoznacznych sytuacjach stara się na ich podstawie zrozumieć, co się wokół niego dzieje.

Zobacz świat oczami dziecka

Dziecko zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie innym członkom rodziny oraz opiekunom, nie tylko tobie. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami. Może też ruszyć w stronę mówiącego. Duże znaczenie dla dziecka ma jego własne imię. W tym okresie powinno je jak najczęściej słyszeć, by uczyć się, że ono należy właśnie do niego.

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej zwracaj się do dziecka po imieniu. Utrwalaj też znajomość imion innych domowników, np. w zaimprowizowanych piosenkach.
  • Pobaw się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów; posadź na foteliku a kilku domowników niech mówi do niego zza oparcia; obserwuj reakcje na poszczególne głosy.
Wydrukuj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dziecka

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Wołane po imieniu reaguje odwróceniem głowy. Potrafi naśladować wiele zachowań otaczających je osób.

Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść poprzez odwrócenie głowy czy zaciskanie ust.

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść

Dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami poszczególnych przedmiotów. W tym czasie cieszy się ze skomplikowanych zabawek i interesuje nimi bardziej niż dotąd.

Wybierz zabawki edukacyjne

7 miesięczne dziecko staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby, np. "ma-ma", "ba-ba".

Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Niemowlę rozpoznaje wypowiadane przez ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów. Naśladuje twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.

W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych). Czytaj też: jak pomóc leworęcznemu dziecku

Rady dla rodziców:

  • Pobudzaj zainteresowanie dziecka otaczającym go światem, zapewnij dziecku kontakt z różnorodnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania.
  • W tym wieku ogromną radością są dla dziecka wyprawy poza dom – do parku, do zoo, nad jezioro.
  • Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.
  • Gdy mówisz do dziecka, staraj się nazywać pokazywaną rzecz lub wykonywaną czynność.
Obejrzyj film, jakie kupować zabawki dla niemowląt i starszych dzieci:7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Ciągłe noszenie dziecka. Z jednej strony chcesz, by niemowlę wiedziało, że zawsze przyjdziesz, gdy zapłacze, z drugiej, kiedy tylko przychodzisz, chce na ręce. Ciągłe noszenie dziecka jest jednak niekorzystne. Nie tylko dla ciebie (obciążasz swój kręgosłup, nie możesz nic zrobić), ale także dla dziecka, bo ciągle unieruchomione w twoich ramionach nie ma szansy na aktywność, zabawę, a więc rozwój. Reaguj na łzy dziecka, ale postaraj się ograniczyć jego ciągłe noszenie.

Sprawdź też, jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

7 miesięczne niemowlę jeszcze nie siedzi. Spokojnie! Dzieci są różne i różnie się rozwijają. Niektóre niemowlęta osiągają tę umiejętność dopiero około 9. miesiąca życia. Zatem... cierpliwie poczekaj.

Przeczytaj rady, jak pomóc dziecku w nauce siadania

Gryzienie brodawek. Ząbkujące niemowlę lub dziecko z pierwszymi ząbkami może mieć ochotę na mocniejsze uciskanie brodawek. W takie sytuacji od razu wyjmuj pierś z buzi dziecka i poważnym tonem powiedz mu, że tak nie wolno robić. Dziecko musi wiedzieć, że nie żartujesz!

ZRÓB TEST: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Zdolne dzieci - zobacz, jak je rozpoznać
Dbaj o zgryz maluszka
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Kiedy przestać karmić butelką
Jak przygotować mleko dla dziecka
Dobre i złe nawyki przy usypianiu
To jest niezbędne dla rozwoju dziecka

separator Wyślij e-mailem separator 26 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (26)
avatar

Patrycja
Patrycja | 2015-03-04 17:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma skończone 7 miesięcy waży 8500g . 74 cm. Ładnie sam siedzi, ale wstaje z moja pomocą. Je wszystko co mu dam. Biszkopty, banany, jabłka, różne jogurty, soczki a nawet murzynki :) jest grzecznym dzieckiem. Potrafi robić kosi kosi, reaguje na głosy domowników, często się uśmiecha, potrafi sam się zabawić :)

Odpowiedz

marinka
marinka | 2015-02-27 08:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Grzesiu ma 6 i pol miesiaca wazy 9 kg ma 72 cm i dobrze siedzi chodzi w chodziku mowi baba i mama odkad skonczyl 5 miesiecy je wszystko co mu sie da przesypia cale noce ciagle sie usmiecha rzadko placze . Takie dziecko to marzenie

Odpowiedz

iwcia
iwcia | 2015-02-24 09:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka właśnie skończyła 7 m-cy waży 8kg ma 74cm pięknie wszystko je, pije wszystkie soczki ale jeszcze nie siedzi. Jest dzieckiem dosyć marudzińskim już od urodzenia i więcej czasu spędza na rękach co też nie pomaga jej w rozwoju,ale nie martwię się mamy jeszcze czas na siedzenie :)

Odpowiedz

dumna mamaaaa27
dumna mamaaaa27 | 2015-02-11 13:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek Szymuś ma 7 miesięcy 7 kg i 70 cm:) pije soczki codziennie ,je obiadek ,pije mleko ,bez problemu je owoce ,chrupki i biszkopty:)siedzi podtrzymując się rączką, stoi przy kanapie:) Nasz aniołek idzie książkowo:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | dumna mamaaaa27 | 2015-02-26 01:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moj ma 3 miesiace I 70 cm :)

Odpowiedz

Marta
Marta | 2015-02-10 00:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma 6 miesięcy i 18 dni próbuje usiąść sam nie ma ząbków jak chce z nm usiąść albo położyć to jest płacz jeśli jest po nie jego myśli i jest bardzo towarzyski nie lubi być sam w pokoju ma wzrost 80 i waży 7,5 kg

Odpowiedz

gość
gość | 2015-02-03 11:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój ma 7 miesięcy waży 9kg nie siedzi i każdy pediatra mówi, że to normalne, przesadzone trochę są te wymagania. Nie ma co się chwalić za szybkim rozwojem bo to nawet gorzej dla dziecka gdyż pomija ważne etapy. Każdy ma swój rytm ale pediatra powinien ocenić czy wszystko jest o,.k

Odpowiedz

Mały Mariuszek
Mały Mariuszek | 2014-12-31 12:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek ma 7 miesięcy ma wzrost 74 cm i wagę 15 kg siedzi praktycznie sam prostuje się dobrze nie stoi jeszcze ale z dnia na dzień się rozwija :-))

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

IBIS
IBIS | Mały Mariuszek | 2015-01-07 16:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JAK TO 15 KG??????????

Odpowiedz

Zdziwiona
Zdziwiona | Mały Mariuszek | 2015-02-09 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale kluch 15 kg to ile się urodził 7 kg ????

Odpowiedz

Patrycja
Patrycja | Mały Mariuszek | 2015-03-04 17:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

15 kg jak dla takiego dziecka to przesada. Ciekawe jaką wagę miał podczas narodzin, 7, 8 kg..?

Odpowiedz

mania
mania | 2014-12-17 14:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój syn właśnie skończył 7miesięcy, od półtora miesiąca raczkuje, sam siedzi, umie sam wstać i iść potrzymując się np. sofy. je trzy stałe posiłki ma już cztery ząbki, je już oprócz warzyw i owoców makaron razowy oraz ryż, sucharki, suszone owoce. lekarz powiedział że ma rozwój 10-11miesięcznego dziecka. a szczególnie zwróciło naszą uwage trzymanie głowy w górze zaraz po urodzeniu..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

alekam
alekam | mania | 2014-12-19 14:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak i juz skonczyl studia prawnicze

Odpowiedz

ja
ja | mania | 2014-12-24 23:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Geniusz

Odpowiedz

mama
mama | mania | 2015-01-12 22:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

baju, baju moja córka skończyła siedem miesięcy i samodzielnie siedzi, to sukces, mam poza tym dwóch synów, nie wierzę w to co tu wypisujesz

Odpowiedz

doctor
doctor | mania | 2015-03-05 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czyli ma wzmożone napięcie mięśniowe- proszę udac się do neurologa.

Odpowiedz

nati
nati | mania | 2015-03-18 21:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czyli 5,5 miesieczne dziecko zaczelo raczkowac? hahahaha hahaha ....fizjologia dziecka na to nie pozwala kazdy fizjoterapeuta to powie!

Odpowiedz

jhj
jhj | 2014-12-17 14:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hhjh

Odpowiedz

kasia
kasia | 2014-12-07 21:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój ma 6 i pół miesiąca i stoi... Nie sam, ale wstaje w łóżeczku, również turystycznym, i stać by chciał całymi dniami, ryk się rozlega jak go tylko chcę posadzić albo jakoś zmienić jego pozycję... Najgorsze jest to, że nie mogę znaleźć tak małych bucików do chodzenia, by nie krzywił nóg jak już tak bardzo chce stać.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ja
ja | kasia | 2014-12-24 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kup mu rowerem .Na pewno spodoba mu się pedałowanie i szybka jazda z górki na pazurki

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?