Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

7. miesiąc życia dziecka

23.11.2016 | 104
separator Wyślij e-mailem
7 miesięczne dziecko, dziecko siedzi
fot. Fotolia

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W 7. miesiącu życia niemowlęta podwajają swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Przez pierwsze pół roku niemowlę szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).

Sprawdź siatki centylowe dla dziewczynek

Sprawdź siatki centylowe dla chłopca

Dziecko w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony.

Leżąc na plecach, niemowlę bawi się swoimi stopami. Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.

Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć może siedzieć jeszcze troszkę niepewnie. Dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz je za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywne i z twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.

Zastosuj prosty sposób na kręgosłup

Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby. Np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwiema rączkami.

Poznaj świat małych rączek

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nastała najwyższa pora na rozszerzenie diety. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz niemowlakowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca).

Sprawdź gotowe jadłospisy dla niemowląt

Rady dla rodziców:

  • Pozwól dziecku praktykować stanie, które jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.
  • Ćwicz z dzieckiem siłę mięśni karku, podciągając je kilka razy z rzędu do góry.
  • Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Sprawdź kubki niekapki dla dzieci - test

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Twoje dziecko coraz lepiej rozpoznaje różnice między ludźmi i woli tych, których dobrze zna. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem. Świadomie wyraża swoje sympatie i antypatie poprzez mimikę, mowę ciała i dźwięki.
Niemowlę również bacznie obserwuje wysyłane przez opiekunów sygnały i w niejednoznacznych sytuacjach stara się na ich podstawie zrozumieć, co się wokół niego dzieje.

Zobacz świat oczami dziecka

Dziecko zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie innym członkom rodziny oraz opiekunom, nie tylko tobie. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami. Może też ruszyć w stronę mówiącego. Duże znaczenie dla dziecka ma jego własne imię. W tym okresie powinno je jak najczęściej słyszeć, by uczyć się, że ono należy właśnie do niego.

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej zwracaj się do dziecka po imieniu. Utrwalaj też znajomość imion innych domowników, np. w zaimprowizowanych piosenkach.
  • Pobaw się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów; posadź na foteliku a kilku domowników niech mówi do niego zza oparcia; obserwuj reakcje na poszczególne głosy.
Wydrukuj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dziecka

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Wołane po imieniu reaguje odwróceniem głowy. Potrafi naśladować wiele zachowań otaczających je osób.

Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść poprzez odwrócenie głowy czy zaciskanie ust.

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść

Dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami poszczególnych przedmiotów. W tym czasie cieszy się ze skomplikowanych zabawek i interesuje nimi bardziej niż dotąd.

Polecamy: Jak powinno się rozwijać siedmiomiesięczne niemowlę?

7 miesięczne dziecko staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby, np. "ma-ma", "ba-ba".

Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Niemowlę rozpoznaje wypowiadane przez ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów. Naśladuje twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.

W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych). Czytaj też: jak pomóc leworęcznemu dziecku

Rady dla rodziców:

  • Pobudzaj zainteresowanie dziecka otaczającym go światem, zapewnij dziecku kontakt z różnorodnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania.
  • W tym wieku ogromną radością są dla dziecka wyprawy poza dom – do parku, do zoo, nad jezioro.
  • Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.
  • Gdy mówisz do dziecka, staraj się nazywać pokazywaną rzecz lub wykonywaną czynność.
Obejrzyj film, jakie kupować zabawki dla niemowląt i starszych dzieci:7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Ciągłe noszenie dziecka. Z jednej strony chcesz, by niemowlę wiedziało, że zawsze przyjdziesz, gdy zapłacze, z drugiej, kiedy tylko przychodzisz, chce na ręce. Ciągłe noszenie dziecka jest jednak niekorzystne. Nie tylko dla ciebie (obciążasz swój kręgosłup, nie możesz nic zrobić), ale także dla dziecka, bo ciągle unieruchomione w twoich ramionach nie ma szansy na aktywność, zabawę, a więc rozwój. Reaguj na łzy dziecka, ale postaraj się ograniczyć jego ciągłe noszenie.

Sprawdź też, jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

7 miesięczne niemowlę jeszcze nie siedzi. Spokojnie! Dzieci są różne i różnie się rozwijają. Niektóre niemowlęta osiągają tę umiejętność dopiero około 9. miesiąca życia. Zatem... cierpliwie poczekaj.

Przeczytaj rady, jak pomóc dziecku w nauce siadania

Gryzienie brodawek. Ząbkujące niemowlę lub dziecko z pierwszymi ząbkami może mieć ochotę na mocniejsze uciskanie brodawek. W takie sytuacji od razu wyjmuj pierś z buzi dziecka i poważnym tonem powiedz mu, że tak nie wolno robić. Dziecko musi wiedzieć, że nie żartujesz!

ZRÓB TEST: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Zdolne dzieci - zobacz, jak je rozpoznać
Dbaj o zgryz maluszka
Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Kiedy przestać karmić butelką
Jak przygotować mleko dla dziecka
Dobre i złe nawyki przy usypianiu
To jest niezbędne dla rozwoju dziecka

separator Wyślij e-mailem separator 104 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (104)
avatar

Ma-ma
Ma-ma | 2016-11-14 06:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Franko ma już 7 miesięcy od jakiś 2 tygodni stoi sam w łóżeczku i przy czym sie tylko da i potrafi sam zrobić parę kroczkow np obejść cala długość lozeczka 😁 wazy lekko ponad 10 kg. Mama i tata woła od prawie miesiąca tylko mamy problem z ząbkami bardzo meczą narazie nie ma ani jednego ale nadal czekamy 😁 silny bardzo ruchliwy każdy z rodziny powtarza ze aż za bardzo jak na swoje miesiaczki. I już posuwa w chodaczku bardzo zadowolony 😁 kocham bardzo!!😘😍<3

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-10-29 09:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia skończyła 7 miesięcy w tym tygodniu ma ponad 8 kg i 76 cm i 2 ząbki, od 3 tygodni raczkuje, siedzi i stoi, gdzie tylko znajdzie przedmiot który jest w zasięgu jej rączek wspina się i zaraz stoi, nie sposób jej upilnować, stanie wywołuje u niej ogromną radość, nawet stojąc potrafi zrobić dwa trzy kroki by się przesunąć

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

też Kasia
też Kasia | Kasia | 2016-11-06 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka idento. Jakbym czytała o Mai :)

Odpowiedz

też Kasia
też Kasia | też Kasia | 2016-11-06 21:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka raczkuje odkąd skończyła 5.5 miesiąca. Tydzien później siedziała.

Odpowiedz

renata
renata | 2016-10-28 11:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn ma 7 msc. Wazy 9,5 kg. Od jakis 3 tyg Sam siedzi. Ma 6 ząbków i chwyta się za szczebelki podnosząc się na kolanka. Wszyscy mi powtarzają że może późno chodzić bo ma ciężka pupę a dopiero zaczyna podnosić się na kolanka to jeszcze daleko do raczkowania. Jest leniuchem bo na boki się przekręca ele żeby się obrócić to już musi być czymś bardzo zainteresowany. Każde jest inne i nie można ich porównywać. Siostra ma starszego o tydz i dopiero siada a obraca się już dawno.

Odpowiedz

monia
monia | 2016-09-16 15:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Maluszek za dwa dni skończy 7 mies.Sam siedzi ale nie spieszy mu się do wstawania i ja nie naciskam uważam że dziecko wie najlepiej kiedy gotowe. Ma dwa ząbki waży niecałe 7 kg.ładnie gaworzy .najbardziej smakują mu pieluszki tetrowe;]]]]

Odpowiedz

Levi
Levi | 2016-09-12 11:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka za tydzień skończy 7 miesięcy. Od 3 tyg. sama siedzi a od tyg. raczkuje. Wydaje dźwięki ale nie sylaby typu baba, mama itp

Odpowiedz

Alhambrra
Alhambrra | 2016-09-11 02:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje blizniaki maja 7 mcy. Oboje maja po trzy zabki,siedza dosyc niepewnie a mimo tego chca wstawac.. Pomagac im w tym tak jak pisza w artykule stawiajac na nozki? Zawsze zdawalo mi sie ze dziecko samo poczuje sie.gotowe i wtedy wstanie samo.. Nie raczkuja choc pelzaja,turlaja sie,obracaja. Mowia baba.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kamila
Kamila | Alhambrra | 2016-10-06 01:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wujek męża jest dobrym ortopedą dziecięcym i mnie ostatnio skarcił za pozwalanie mojemu maluchowi 6,5miesiecznemu na stawanie na nóżkach. Powiedział, że znieksztalcą mu sie panewki stawu biodrowego i ze najpierw ma sam porządnie siedziec, potem raczkowac/pelzac, a na końcu stać

Odpowiedz

Iwka
Iwka | 2016-09-09 07:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma skończone 7 mcy..siedzi sam ale jeszcze troszkę kiwa się na boki..jak wezmę go za rączki potrafi wstać na nóżki i skakać 😉 nie stety nie ciągnie go do raczkowania😉 pewnie ma na to jeszcze czas😊 waży 9 kg i ma 72 cm 😊 ostatnio zaczęły wychodzić nam ząbki 😊

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ala
Ala | Iwka | 2017-01-12 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie powinnaś stawiać na nogi. Sprężynowanie to odruch, każde zdrowe niemowlę w tym wieku tak robi. To nie znaczy,że można stawiać kiedy samo nie staje. Może nabawić się wad postawy.

Odpowiedz

Kasia29
Kasia29 | 2016-08-28 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Justynka ma 6 miesięcy i tydzień cały czas gaworzy mówi ba ba kwiczy piszczy ale jeszcze nie siada podnosi się obraca na brzuch i spowrotem a jak ja na chwilę posadze to czasem wytrzyma parę sekund a czasem się odrazu przewraca jeszcze nie jest gotowa na siedzenie choć bardzo chce:-) ale cierpliwie czekam na nowe umiejętności i do niczego jej nie zmuszam ;-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aida
aida | Kasia29 | 2017-01-07 18:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie tak,jak moja :)

Odpowiedz

Mama Brayanka ;)
Mama Brayanka ;) | 2016-08-28 11:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moj syn ma równe 7 miesiecu i jeszcze nie siada. I wcale go nie zmuszam. Na wszystko czas. I wazy nie cale 7 kg a dl 65 cm i wszystko jest tak jak powinno byc. Dodam, ze bardzo duzo je bo piers juz mu nje wystracza. Kazdy aniołek jest inny. Nie ma co się burzyć i porównywać. A bo syn mojej kolezanki to jak mial 6 miesiecy to robil to, czy tamto... Cieszmy się z tych pieknych chwil. Czas leci jak szolony. ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mAma
mAma | Mama Brayanka ;) | 2016-09-22 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piekne podsumowanie😊

Odpowiedz

Monika
Monika | 2016-08-26 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek skoczył 7 miesiecy raczkuje od 3 tygodni dwa dni temu zaczął siadać z prawego boku i lewego Ale czytajac nie ktore kametarze to wydaje mi się ze matki maja bujne wyobraznie;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?