Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

7. miesiąc życia dziecka

11.10.2015 | 73
separator Wyślij e-mailem
7 miesięczne dziecko, dziecko siedzi
fot. Fotolia

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

W 7. miesiącu życia niemowlęta podwajają swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Przez pierwsze pół roku niemowlę szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).

Sprawdź siatki centylowe dla dziewczynek

Sprawdź siatki centylowe dla chłopca

Dziecko w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony.

Leżąc na plecach, niemowlę bawi się swoimi stopami. Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.

Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć może siedzieć jeszcze troszkę niepewnie. Dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz je za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywne i z twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.

Zastosuj prosty sposób na kręgosłup

Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby. Np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwiema rączkami.

Poznaj świat małych rączek

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nastała najwyższa pora na rozszerzenie diety. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz niemowlakowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca).

Sprawdź gotowe jadłospisy dla niemowląt

Rady dla rodziców:

  • Pozwól dziecku praktykować stanie, które jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.
  • Ćwicz z dzieckiem siłę mięśni karku, podciągając je kilka razy z rzędu do góry.
  • Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Sprawdź kubki niekapki dla dzieci - test

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

Twoje dziecko coraz lepiej rozpoznaje różnice między ludźmi i woli tych, których dobrze zna. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem. Świadomie wyraża swoje sympatie i antypatie poprzez mimikę, mowę ciała i dźwięki.
Niemowlę również bacznie obserwuje wysyłane przez opiekunów sygnały i w niejednoznacznych sytuacjach stara się na ich podstawie zrozumieć, co się wokół niego dzieje.

Zobacz świat oczami dziecka

Dziecko zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie innym członkom rodziny oraz opiekunom, nie tylko tobie. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami. Może też ruszyć w stronę mówiącego. Duże znaczenie dla dziecka ma jego własne imię. W tym okresie powinno je jak najczęściej słyszeć, by uczyć się, że ono należy właśnie do niego.

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej zwracaj się do dziecka po imieniu. Utrwalaj też znajomość imion innych domowników, np. w zaimprowizowanych piosenkach.
  • Pobaw się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów; posadź na foteliku a kilku domowników niech mówi do niego zza oparcia; obserwuj reakcje na poszczególne głosy.
Wydrukuj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dziecka

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Wołane po imieniu reaguje odwróceniem głowy. Potrafi naśladować wiele zachowań otaczających je osób.

Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść poprzez odwrócenie głowy czy zaciskanie ust.

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść

Dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami poszczególnych przedmiotów. W tym czasie cieszy się ze skomplikowanych zabawek i interesuje nimi bardziej niż dotąd.

Polecamy: Jak powinno się rozwijać siedmiomiesięczne niemowlę?

7 miesięczne dziecko staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby, np. "ma-ma", "ba-ba".

Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Niemowlę rozpoznaje wypowiadane przez ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów. Naśladuje twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.

W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych). Czytaj też: jak pomóc leworęcznemu dziecku

Rady dla rodziców:

  • Pobudzaj zainteresowanie dziecka otaczającym go światem, zapewnij dziecku kontakt z różnorodnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania.
  • W tym wieku ogromną radością są dla dziecka wyprawy poza dom – do parku, do zoo, nad jezioro.
  • Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.
  • Gdy mówisz do dziecka, staraj się nazywać pokazywaną rzecz lub wykonywaną czynność.
Obejrzyj film, jakie kupować zabawki dla niemowląt i starszych dzieci:



7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Ciągłe noszenie dziecka. Z jednej strony chcesz, by niemowlę wiedziało, że zawsze przyjdziesz, gdy zapłacze, z drugiej, kiedy tylko przychodzisz, chce na ręce. Ciągłe noszenie dziecka jest jednak niekorzystne. Nie tylko dla ciebie (obciążasz swój kręgosłup, nie możesz nic zrobić), ale także dla dziecka, bo ciągle unieruchomione w twoich ramionach nie ma szansy na aktywność, zabawę, a więc rozwój. Reaguj na łzy dziecka, ale postaraj się ograniczyć jego ciągłe noszenie.

Sprawdź też, jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

7 miesięczne niemowlę jeszcze nie siedzi. Spokojnie! Dzieci są różne i różnie się rozwijają. Niektóre niemowlęta osiągają tę umiejętność dopiero około 9. miesiąca życia. Zatem... cierpliwie poczekaj.

Przeczytaj rady, jak pomóc dziecku w nauce siadania

Gryzienie brodawek. Ząbkujące niemowlę lub dziecko z pierwszymi ząbkami może mieć ochotę na mocniejsze uciskanie brodawek. W takie sytuacji od razu wyjmuj pierś z buzi dziecka i poważnym tonem powiedz mu, że tak nie wolno robić. Dziecko musi wiedzieć, że nie żartujesz!

ZRÓB TEST: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Zdolne dzieci - zobacz, jak je rozpoznać
Dbaj o zgryz maluszka
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Kiedy przestać karmić butelką
Jak przygotować mleko dla dziecka
Dobre i złe nawyki przy usypianiu
To jest niezbędne dla rozwoju dziecka

separator Wyślij e-mailem separator 73 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (73)
avatar

a.p
a.p | 2016-05-21 20:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co Państwo dają za durne rady?! - odnośnie wstawania i ćw mm karku. dziecko w tym wieku powinno jak najwięcej przebywać w pozycjach niskich, w których będzie doskonaliło swoje umiejętności i poprzez zabawy np. na brzuchu wzmacniały m.in. mm karku! żadnej pionizacji na siłę , gdy dziecko nie jest jeszcze na to gotowe...
proszę o bardziej wnikliwe sprawdzanie informacji, które Państwo udostępniają..

Odpowiedz

zen
zen | 2016-05-16 16:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mlody ma 7,5 miesiaca i potrafi sam usiasc przez lewy jak i prawy bok, reaguje na imie, potrafi raczkowac (chociaz czolganie idzie mu lepiej- prawie jak marines:P) no i jak tylko natrafi na wyzsza przeszkode to przy niej wstaje. rano jak nas budzi to zawsze na stojaco w lozeczku-(od 2 tygodni):) wazy 10kg i ma 76cm.

Odpowiedz

jaroska
jaroska | 2016-05-16 11:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój Eryk dziś kończy 7 mc i ma 79cm, waży 9,5kg i sam już przy meblach chodzi.

Odpowiedz

tata ultra
tata ultra | 2016-05-15 13:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak tak a mój synek ma 7 miesięcy wazy 15 kg sam chodzi a poniedziałek idzie do pracy... co po niektórym paniom na forum zdrowo odwala

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aczer
aczer | tata ultra | 2016-05-16 11:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

10/10 poprawiła mi Pani humor tym komentarzem :)

Odpowiedz

lola
lola | tata ultra | 2016-05-28 00:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn zaczal chodzic jak mial 7 miesięcy i 3 tygodnie i to bez podpierania wiec to jest mozliwe ze dzieci chodzą w tym wieku. Moja coreczka ma teraz 7 miesięcy i tydzień i dopiero zaczela siadać z pozycji na kolanach. Dzieci są różne. Ja syna nigdy nie slyszalam do chodzenia, wstawania, siadania, nigdy. Sam to opanowal i to aż za szybko bo teraz ma problem z kolanami (schodzą sie lekko do środka) wiec ciesze sie ze corka nie planuje chodzenia jak narazie

Odpowiedz

Lena
Lena | 2016-05-13 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka waży 7 kg , uwielbia leżeć a nawet spać na brzuszku na boki sama przewracała się w 4 miesiącu. W porównaniu do mojego starszego syna na każdym polu wyprzedza go o 2 miesiące ale wiem że im starsze dziecko to wszystko się potem w rozwóju wyrówna

Odpowiedz

Gosiek87
Gosiek87 | 2016-05-07 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kuba ma 7 miesięcy i waży koło 10 kg ma 71 cm zaczyna się unosić na czworaka ale szybko się denerwuje że mu nie wychodzi. Nigdy nie lubial na brzuchu leżeć. Zaczyna sprezynowac. Jest wesoły i pogodny a do 4 miesiąca był strasznym placzkiem. Pozdrawiam mamy i tatusiow ( jak jakiś tu wogole zagląda :)

Odpowiedz

Mamma 33l
Mamma 33l | 2016-04-26 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka ma 7 i pół miesiąca ( w zasadzie 7 bo 2 tyg wcześniej się urodziła). Nie raczkuje, ani nie pełza. Nie znosi leżenia na brzuszku i jak tylko sie nauczyła przewracać na plecki - tak właśnie robi. Siedzi jak się ją posadzi - tylko z podparciem.Nie mówi ma-ma itp. Nie macha papa. Nie ma ząbków. Ma odruch gryzienia i interesuje się tym, co jedzą rodzice. Ogólnie to mały leniuszek i trochę się tym niepokoimy, bo ruchowo jest mocno 'do tyłu', za to socjalnie i emocjonalnie - jest OK.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Matka mezatka
Matka mezatka | Mamma 33l | 2016-04-27 17:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja ma tak samo z tym że ma dwa zabki

Odpowiedz

Paella
Paella | Mamma 33l | 2016-04-28 11:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas to samo, mamy mala leniuszke :) Julka najlepiej czuje sie lezac na pleckach i gryzac wlasne stopy. Obraca sie z pleckow na brzuch i zaraz zdaje sobie sprawe ze lezec na brzuchu nie lubi i robi scene, czaswm uda jej sie obrocic z brzucha na plecy, ale rzadko. Raczkowanie to jakis odlegly temat, siedzi z podparciem, sama sie nie podciaga. Z tym ze ma jeden zabek :)

Odpowiedz

mamamarcysi
mamamarcysi | Mamma 33l | 2016-05-06 07:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym poszls na rehabilitacje. Moja corcia chodzi od ok.2 msc bo ruchowo byla do tylu a tersx rozwija sie prawidlowo. Ma 7 miesiecy i zaczela siedziec bez podparcia,troszke pelza, podnosi pupe i gibie sie do przodu i do tylu oraz wstaje. Taka rehabilitacja polega na wizycie raz w tygodniu pani wtedy pokazuje cwiczenia i przez caly tydzien cwiczymy z cora to wszystko. Jest to tez forma zabawy takze fajnie mozna wypelnic dziecku czas w ciagu dnia oraz udoskonalic nowe umiejetnosci i nauczyc sie kolejnych

Odpowiedz

Reni
Reni | Mamma 33l | 2016-05-07 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak bym opisywała swojego syna:):):) istne podobieństwo:)

Odpowiedz

Kinga
Kinga | 2016-03-11 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia ma 7miesiecy potrafi stać samodzielnie i próbuje sama się puszczać i chwytać innej rzeczy, już pewnie raczkuje ,a dziś w łóżeczku sobie dylała na boki i do przodu przy muzyce i nie ma ząbków .Szybko się rozwija a syn który ma już 6 lat z kolei szybko ząbkował mówił ale raczkowanie czy próba chodzenia z oporem mu szła tak więc każde dziecko jest inne inaczej na swój sposob i potrzebę się rozwija i nie należy za dużo się martwić i robić sztucznego problemu :) Pozdrawiam wszystkie mamusie :)

Odpowiedz

Magda
Magda | 2016-03-07 22:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma 6 mcy, nie ma zabkow, sam jeszcze nie siedzi, wazy 8200 kg. sam trzyma butelke. Chetnie lezy na brzuszku, obraca sie wokol wlasnej osi, chetnie probuje nowych smakow.

Odpowiedz

Martyna
Martyna | 2016-02-03 09:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek ma prawie 7 miesięcy i ma 6 ząbków :-)
Warzy 8600g, pierwsze 2 ząbki wyszły naraz jak miał 4 m-ce.
Później wyszły 2 górne dwójki, a teraz 2 dolne dwójki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?