Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

7. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 166
separator Wyślij e-mailem
7 miesięczne dziecko, dziecko siedzi
fot. Fotolia

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

7 miesięczne dzieci podwajają swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Przez pierwsze pół roku niemowlę szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).

Sprawdź też: Siatki centylowe na wykresie dla twojego dziecka

Dziecko w 7 miesiącu w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony.

Leżąc na plecach, niemowlę bawi się swoimi stopami. Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.

Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć może siedzieć jeszcze troszkę niepewnie. Dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz je za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywne i z twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.

Zobacz też: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia

Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby. Np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwiema rączkami.

Czytaj też: Czarno-białe zabawki? W sam raz dla niemowlaka

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nastała najwyższa pora na rozszerzenie diety. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz niemowlakowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca).

Sprawdź też: Przepisy na 7. miesiąc życia - jadłospis do druku

Rady dla rodziców:

  • Pozwól dziecku praktykować stanie, które jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.
  • Ćwicz z dzieckiem siłę mięśni karku, podciągając je kilka razy z rzędu do góry.
  • Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Czytaj także: Zmiana butelki na kubek

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

7 miesięczne dziecko coraz lepiej rozpoznaje różnice między ludźmi i woli tych, których dobrze zna. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem. Świadomie wyraża swoje sympatie i antypatie poprzez mimikę, mowę ciała i dźwięki.
Niemowlę również bacznie obserwuje wysyłane przez opiekunów sygnały i w niejednoznacznych sytuacjach stara się na ich podstawie zrozumieć, co się wokół niego dzieje.

Zobacz: Jak wygląda świat oczami dziecka? Jesteśmy pod wrażeniem!

Dziecko w 7. miesiącu zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie innym członkom rodziny oraz opiekunom, nie tylko tobie. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami. Może też ruszyć w stronę mówiącego. Duże znaczenie dla dziecka ma jego własne imię. W tym okresie powinno je jak najczęściej słyszeć, by uczyć się, że ono należy właśnie do niego.

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej zwracaj się do dziecka po imieniu. Utrwalaj też znajomość imion innych domowników, np. w zaimprowizowanych piosenkach.
  • Pobaw się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów; posadź na foteliku a kilku domowników niech mówi do niego zza oparcia; obserwuj reakcje na poszczególne głosy.
Wydrukuj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dziecka

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Wołane po imieniu reaguje odwróceniem głowy. Dziecko potrafi naśladować wiele zachowań otaczających je osób.

Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść poprzez odwrócenie głowy czy zaciskanie ust.

Sprawdź też: Skuteczne sposoby na niejadka

Dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami poszczególnych przedmiotów. W tym czasie cieszy się ze skomplikowanych zabawek i interesuje nimi bardziej niż dotąd.

Polecamy: Jak powinno się rozwijać siedmiomiesięczne niemowlę?

7 miesięczne dziecko staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby, np. "ma-ma", "ba-ba".

Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Niemowlę rozpoznaje wypowiadane przez ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów. Naśladuje twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.

W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych).

Czytaj też: Leworęczność dzieci - czy jest się czego bać?

Rady dla rodziców:

  • Pobudzaj zainteresowanie dziecka otaczającym go światem, zapewnij dziecku kontakt z różnorodnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania.
  • W tym wieku ogromną radością są dla dziecka wyprawy poza dom – do parku, do zoo, nad jezioro.
  • Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.
  • Gdy mówisz do dziecka, staraj się nazywać pokazywaną rzecz lub wykonywaną czynność.
Obejrzyj film, jakie kupować zabawki dla niemowląt i starszych dzieci:7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Ciągłe noszenie dziecka. Z jednej strony chcesz, by niemowlę wiedziało, że zawsze przyjdziesz, gdy zapłacze, z drugiej, kiedy tylko przychodzisz, chce na ręce. Ciągłe noszenie dziecka jest jednak niekorzystne. Nie tylko dla ciebie (obciążasz swój kręgosłup, nie możesz nic zrobić), ale także dla dziecka, bo ciągle unieruchomione w twoich ramionach nie ma szansy na aktywność, zabawę, a więc rozwój. Reaguj na łzy dziecka, ale postaraj się ograniczyć jego ciągłe noszenie.

Sprawdź też, jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

7 miesięczne niemowlę jeszcze nie siedzi. Spokojnie! Dzieci są różne i różnie się rozwijają. Niektóre niemowlęta osiągają tę umiejętność dopiero około 9. miesiąca życia. Zatem... cierpliwie poczekaj.

Przeczytaj też: Jak sprawić, by zdrowo rosło? Radzi ekspert - Paweł Zawitkowski

Gryzienie brodawek. Ząbkujące niemowlę lub dziecko z pierwszymi ząbkami może mieć ochotę na mocniejsze uciskanie brodawek. W takie sytuacji od razu wyjmuj pierś z buzi dziecka i poważnym tonem powiedz mu, że tak nie wolno robić. Dziecko musi wiedzieć, że nie żartujesz!

Zrób test: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Zdolne dzieci - zobacz, jak je rozpoznać
Dbaj o zgryz maluszka
Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Kiedy przestać karmić butelką
Jak przygotować mleko dla dziecka
Dobre i złe nawyki przy usypianiu
To jest niezbędne dla rozwoju dziecka

separator Wyślij e-mailem separator 166 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (166)
avatar

Aga
Aga | 2017-07-21 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To nie czytaj madra kobieto

Odpowiedz

a
a | 2017-06-18 14:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kogo obchodzą wasze dzieci? po co to wypisywać?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

b
b | a | 2017-06-20 09:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

żeby nie wyrosło z nich takie coś jak Ty

Odpowiedz

Iwa
Iwa | a | 2017-09-10 07:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A kogo obchodzi twoje zdanie? Po co się wypowiadasz skoro nie masz nic ciekawego do powiedzenia?

Odpowiedz

siwa0507
siwa0507 | 2017-06-10 05:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek skonczył 7 miesiecy 1.06 jeszcze nie siedzi sam i jakos nie spieszy mu sie.woze go w wozku w pozycji pol lezącej i nawet nie podrywa sie do proby siadania.kiedy go posadze składa sie w pol,leci do przodu.zaczynam sie martwic gdyz moj pierwszy syn siedzial jak miał 4 miesiace a 5 miesiecy przemieszczał sie po całym mieszkaniu na pupie.u corki było podobnie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bambi
Bambi | siwa0507 | 2017-06-14 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas jest identycznie. 7 czerwca skończył 7 miesięcy i rozwija się identycznie jak Twoje Maleństwo. Gdy uczymy go siedzenia to upada do przodu, w spacerówce leży w pozycji pół siedzącej itd. Spokojnie,rozwój dziecka jest przecież indywidualny, gdyby było coś nie tak to pediatra na pewno zwróciłby uwagę także to tylko kwestia czasu aż zrobi dziecko w życiu kolejny krok :)

Odpowiedz

F
F | siwa0507 | 2017-06-18 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahaha 4 miesiące i siedział!! Ciekawe...

Odpowiedz

Maja
Maja | siwa0507 | 2017-06-27 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za głupoty 4 mięs dziecko siedzi. Pierwsze słyszę.

Odpowiedz

Magda
Magda | siwa0507 | 2017-09-23 23:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ma czas do 9 miesiąca. Wszystko w swoim czasie. I nie wolno porównywać drugiego dziecka do pierwszego! Każdy jest przecież inny i to jest piękne 😊

Odpowiedz

Oliiviia
Oliiviia | 2017-06-09 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój brzdąc niedługo skończy 7 miesięcy ale nie bardzo chce robić próby do raczkowania :( nie lubi leżeć na brzuchu i nie wysoka sie do przewracania na brzuszek ... gaworzy po swojemu, uśmiecha sie bardzo często. Zębów nie widać chociaz bardzo sie ślini i wszystko gryzie. Karmimy sie piersią co dwie trzy godz nawet w nocy . Jak czytam tu co te wasze pociechy juz potrafią to trochę sie martwię o mojego małego ....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Wiolus
Wiolus | Oliiviia | 2017-07-13 13:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszysko w swoim czasie dzieci sa rozne i to jest taki fajne. Osobiscie mam dwojke i kazde kompletnie inaczej wszystko przechodzilo. Grunt to nie dac sie zwariowac internetowi

Odpowiedz

Ola
Ola | Oliiviia | 2017-09-12 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej. Moja córka też wkrótce skończy 7 miesięcy i nadal karmie ją co 3h czyli 6x dziennie bo noce przesypia. Jest kluska ;) i nawet po zupce (zje pól sloiczka) domaga się piersi. Nie dopajam jej wodą. Czasami zjada jakis owoc typu jablko banan itp. A u Ciebie oprócz mleka co synek dostaje? Ja się martwilam że Hania za dużo dostaje piersi ale przeciez nie odstawie jej teraz bo to za wczesnie

Odpowiedz

iwona
iwona | 2017-05-19 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To niema znaczenia czy dziecko się rozwija wolniej czy szypcie, bo dzieci są różne, ten kto się chwali ze jego dziecko coś szypcie robi jest dziwny...bo rozwój jest indywidualny,czas na porównywanie będzie za 20 lat,wtedy będzie widać na jakiego człowieka dziecko wyrosło ☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bolą_oczy
bolą_oczy | iwona | 2017-06-06 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szypko piszesz...

Odpowiedz

Ada
Ada | iwona | 2017-06-15 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to za słowo"szypcie" ??? Miało być chyba "SZYBCIEJ" !!!

Odpowiedz

Storczyk22p
Storczyk22p | 2017-05-15 23:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja coreczka ma prawie 7 miesiecy niedawno zaczela siadac powoli zbiera sie do racraczkowania (dzwiga pupe leżąc na brzyszku główka jeszcze za ciężka) nie ma ząbków gaworzy bebe tata, robi wiele innych rzeczy, ktore sciskaja moje serce ze szczescia lekarz mowi ze rozwija sie bardzo dobrze. Ważne ze jest szczesliwym radosnym dzieckiem i ze jest z nami, rozwija sie prawidlowo, urodzila sie zdrowa ważne jakim czlowiekiem bedzie w przyszlosci i kim będzie za 5, 10,20lat wtedy nie bedzie wazne kiedy wyszedl jej pierwszy zabek i kiedy zaczela chodzic. Pamiętajcie ze wychowujecie dzieci nie tylko dla siebie ale i dla społecze. Wiem ze jestescie szszczesliwe ze Wasze dzieciaczki sa wyjątkowe bo rabia cos szybciej ale mojej tez jest wyjątkowe idealne pamiętaj każdy czlowiek jest inny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Patrycja
Patrycja | Storczyk22p | 2017-07-11 22:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Usiadla sama czy siedzi jak sie ja posadzi? Bo to roznica.

Odpowiedz

Issa
Issa | 2017-05-07 21:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Generalnie nie rozumiem po co te zbedne-złośliwe komentarze . każde dziecko rozwija się inaczej . Mojej cioci córka miała 3 miesiące i jednego żabką a ja mam synka 6miesiecy i nie ma wgl. Tak samo jak mowia ze 6miesieczne dziecko powinno przesypiac cala noc moj je o 21:00 budzi sie o 02:00 na mleko i o 7:00 . Także uważam ze warto zastanowic sie nad tym co sie pisze i w sumie w jakim celu . pozdrawiam szczesliwe mamy .

Odpowiedz

Opiekunka
Opiekunka | 2017-04-29 07:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahahaha to mnie włosy dęba stawiają jak czytam niektóre wasze komentarze Drogie Mamy- komentarz z doktoratem i magisterka był zbędny. Oczywiście prawda jest taka, ze każde dziecko jest indywidualne i nie ma co tu porównywać, a na każde informacje z książki trzeba sobie wziąć poprawkę. Co do tych powyższych to z doświadczenia wiem, ze plus minus tak to właśnie wszystko wyglada u dziecka w rym wieku. Jednak nie. Można sie tego sztywno trzymać. Trzeba pracować ze swoim dzieckiem nawet w zabawie, ale tez nie można przesadzać z ta praca. Dziecko jest dzieckiem i tez potrzebuje zabawy:) pozdrawiam wszystkie mamy

Odpowiedz

l
l | 2017-03-28 00:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

miwo brawo brawo jak sie tak tu poczyta to kudły deba stawaja same zdolne dzieciaczki haha

Odpowiedz

Miwo
Miwo | 2017-03-13 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 7 miesięczna córka, pisze już doktorat. Magisterkę zaliczyła jak miał 5 m-cy. Obawiamy się czy to aby nie za wcześnie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Werka
Werka | Miwo | 2017-03-21 22:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W normie ;) patrząc na komentarze, to 7 miesięczne dziecko powinno juz wydać książkę 😂

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?