Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

7. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 140
separator Wyślij e-mailem
7 miesięczne dziecko, dziecko siedzi
fot. Fotolia

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

7 miesięczne dzieci podwajają swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Przez pierwsze pół roku niemowlę szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).

Sprawdź też: Siatki centylowe na wykresie dla twojego dziecka

Dziecko w 7 miesiącu w pozycji na brzuszku próbuje pełzać do tyłu. Utrzymuje jednocześnie po jednym przedmiocie w każdej ręce. Postukuje zabawką o stół lub barierkę kojca. Położone na podłodze turla się, kręci wokół własnej osi, próbuje pełzać okrężnie i w tył. Obraca się w obie strony.

Leżąc na plecach, niemowlę bawi się swoimi stopami. Inną doskonałą zabawą jest „kicanie”. Gdy tylko podtrzymasz niemowlę mocno pod paszkami, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała sprężynka. Uwielbia też podniebne loty. Połóż je na brzuszku na swoim przedramieniu i „przelećcie” przez pokój.

Niemowlę umie samo podciągać się do pozycji siedzącej, choć może siedzieć jeszcze troszkę niepewnie. Dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz je za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywne i z twoją pomocą stanie na nóżki. Mięśnie karku są już na tyle silne, że pewnie podtrzymują głowę.

Zobacz też: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia

Niemowlę zaczyna używać rąk i poszczególnych palców na różne sposoby. Np. przebiera nimi po ziemi grabiącym ruchem, gdy stara się podnieść jakiś przedmiot. Odkrywa też nowy sposób chwytania – ujmuje przedmiot kciukiem i palcem wskazującym (niczym szczypcami), nie używając dłoni. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwiema rączkami.

Czytaj też: Czarno-białe zabawki? W sam raz dla niemowlaka

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nastała najwyższa pora na rozszerzenie diety. Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz niemowlakowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw. Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca).

Sprawdź też: Przepisy na 7. miesiąc życia - jadłospis do druku

Rady dla rodziców:

  • Pozwól dziecku praktykować stanie, które jest dobrym ćwiczeniem mięśni i poczucia równowagi.
  • Ćwicz z dzieckiem siłę mięśni karku, podciągając je kilka razy z rzędu do góry.
  • Kup niemowlakowi kubek dzióbkiem, aby mógł ćwiczyć trzymanie i samodzielne picie.
Czytaj także: Zmiana butelki na kubek

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

7 miesięczne dziecko coraz lepiej rozpoznaje różnice między ludźmi i woli tych, których dobrze zna. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem. Świadomie wyraża swoje sympatie i antypatie poprzez mimikę, mowę ciała i dźwięki.
Niemowlę również bacznie obserwuje wysyłane przez opiekunów sygnały i w niejednoznacznych sytuacjach stara się na ich podstawie zrozumieć, co się wokół niego dzieje.

Zobacz: Jak wygląda świat oczami dziecka? Jesteśmy pod wrażeniem!

Dziecko w 7. miesiącu zaczyna okazywać uczucia, zainteresowanie i przywiązanie innym członkom rodziny oraz opiekunom, nie tylko tobie. Na dźwięk znajomego głosu uśmiecha się, gaworzy, macha rączkami. Może też ruszyć w stronę mówiącego. Duże znaczenie dla dziecka ma jego własne imię. W tym okresie powinno je jak najczęściej słyszeć, by uczyć się, że ono należy właśnie do niego.

Rady dla rodziców:

  • Jak najczęściej zwracaj się do dziecka po imieniu. Utrwalaj też znajomość imion innych domowników, np. w zaimprowizowanych piosenkach.
  • Pobaw się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów; posadź na foteliku a kilku domowników niech mówi do niego zza oparcia; obserwuj reakcje na poszczególne głosy.
Wydrukuj teksty najpopularniejszych kołysanek dla dziecka

7. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

Dziecko ogląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki. Uważnie obserwuje osoby mu bliskie. Wołane po imieniu reaguje odwróceniem głowy. Dziecko potrafi naśladować wiele zachowań otaczających je osób.

Niemowlę w tym okresie zaczyna ujawniać swoją wolę. Podczas posiłku daje do zrozumienia, że np. nie chce więcej jeść poprzez odwrócenie głowy czy zaciskanie ust.

Sprawdź też: Skuteczne sposoby na niejadka

Dziecko wykazuje rosnącą fascynację detalami poszczególnych przedmiotów. W tym czasie cieszy się ze skomplikowanych zabawek i interesuje nimi bardziej niż dotąd.

Polecamy: Jak powinno się rozwijać siedmiomiesięczne niemowlę?

7 miesięczne dziecko staje się prawdziwą gadułą. Gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe. Powtarza wielokrotnie te same sylaby, np. "ma-ma", "ba-ba".

Dziecko zaczyna zdradzać poczucie rytmu w mowie, zabawie i innych czynnościach, może np. naśladować twoje rozmowy z innymi ludźmi. Uczy się klaskać w celu wytworzenia rytmu. Niemowlę rozpoznaje wypowiadane przez ciebie słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych obiektów. Naśladuje twoją mowę i gesty z coraz większą precyzją. Chce nieustannie odkrywać świat, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.

W tym czasie można zaobserwować, czy dziecko chętniej posługuje się prawą bądź lewą ręką (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych).

Czytaj też: Leworęczność dzieci - czy jest się czego bać?

Rady dla rodziców:

  • Pobudzaj zainteresowanie dziecka otaczającym go światem, zapewnij dziecku kontakt z różnorodnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania.
  • W tym wieku ogromną radością są dla dziecka wyprawy poza dom – do parku, do zoo, nad jezioro.
  • Puść dziecku piosenkę i wyklaskaj jej rytm, zachęć je do klaskania, dzięki temu pomożesz mu zrozumieć, że pewne czynności i zjawiska powtarzają się.
  • Gdy mówisz do dziecka, staraj się nazywać pokazywaną rzecz lub wykonywaną czynność.
Obejrzyj film, jakie kupować zabawki dla niemowląt i starszych dzieci:7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Ciągłe noszenie dziecka. Z jednej strony chcesz, by niemowlę wiedziało, że zawsze przyjdziesz, gdy zapłacze, z drugiej, kiedy tylko przychodzisz, chce na ręce. Ciągłe noszenie dziecka jest jednak niekorzystne. Nie tylko dla ciebie (obciążasz swój kręgosłup, nie możesz nic zrobić), ale także dla dziecka, bo ciągle unieruchomione w twoich ramionach nie ma szansy na aktywność, zabawę, a więc rozwój. Reaguj na łzy dziecka, ale postaraj się ograniczyć jego ciągłe noszenie.

Sprawdź też, jak nie oszaleć, gdy niemowlę jest nieznośne

7 miesięczne niemowlę jeszcze nie siedzi. Spokojnie! Dzieci są różne i różnie się rozwijają. Niektóre niemowlęta osiągają tę umiejętność dopiero około 9. miesiąca życia. Zatem... cierpliwie poczekaj.

Przeczytaj też: Jak sprawić, by zdrowo rosło? Radzi ekspert - Paweł Zawitkowski

Gryzienie brodawek. Ząbkujące niemowlę lub dziecko z pierwszymi ząbkami może mieć ochotę na mocniejsze uciskanie brodawek. W takie sytuacji od razu wyjmuj pierś z buzi dziecka i poważnym tonem powiedz mu, że tak nie wolno robić. Dziecko musi wiedzieć, że nie żartujesz!

Zrób test: Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

7. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Zdolne dzieci - zobacz, jak je rozpoznać
Dbaj o zgryz maluszka
Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców
Kiedy przestać karmić butelką
Jak przygotować mleko dla dziecka
Dobre i złe nawyki przy usypianiu
To jest niezbędne dla rozwoju dziecka

separator Wyślij e-mailem separator 140 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (140)
avatar

Opiekunka
Opiekunka | 2017-04-29 07:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahahaha to mnie włosy dęba stawiają jak czytam niektóre wasze komentarze Drogie Mamy- komentarz z doktoratem i magisterka był zbędny. Oczywiście prawda jest taka, ze każde dziecko jest indywidualne i nie ma co tu porównywać, a na każde informacje z książki trzeba sobie wziąć poprawkę. Co do tych powyższych to z doświadczenia wiem, ze plus minus tak to właśnie wszystko wyglada u dziecka w rym wieku. Jednak nie. Można sie tego sztywno trzymać. Trzeba pracować ze swoim dzieckiem nawet w zabawie, ale tez nie można przesadzać z ta praca. Dziecko jest dzieckiem i tez potrzebuje zabawy:) pozdrawiam wszystkie mamy

Odpowiedz

l
l | 2017-03-28 00:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

miwo brawo brawo jak sie tak tu poczyta to kudły deba stawaja same zdolne dzieciaczki haha

Odpowiedz

Miwo
Miwo | 2017-03-13 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 7 miesięczna córka, pisze już doktorat. Magisterkę zaliczyła jak miał 5 m-cy. Obawiamy się czy to aby nie za wcześnie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Werka
Werka | Miwo | 2017-03-21 22:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W normie ;) patrząc na komentarze, to 7 miesięczne dziecko powinno juz wydać książkę 😂

Odpowiedz

K
K | 2017-02-07 23:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem co tu jest smiechu warte, moje dziecko ma 6,5 miesiaca i mowi casem pod rzad babbo mamma co po wlosku znaczy tata mamma (nie wie oczywiscie co to znaczy ale slyszy ze to mowimy i spiewamy te slowa) za to jest leniwe ruchowo. Kolezanki dziecko ma 7 miesiecy i samo chce stawac, podciaga sie w boksie, siedzi pewnie a mowi tylko guu i aa. Dzieci sa rozne, nie ma co negowac. Najwazniejsze zeby byly szczesliwe i zdrowe

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

M
M | K | 2017-04-19 10:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To juz wloski zna.

Odpowiedz

Mart
Mart | 2017-02-01 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury jak dziecko 7miesieczne moze juz mowic tata i mama .. Haha śmiechu warte

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewcia
Ewcia | Mart | 2017-02-14 10:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko wieku 6 miesięcy wolało nieświadomie tata, mama, baba...wiec może..dzieci są różne

Odpowiedz

Kasik
Kasik | Mart | 2017-02-18 11:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mówi sylabowo ma-ma-ma! Mój synek gaworzył tak przed 6 miesiącem już,więc jest to realne. Zależy od dzieciątka. Pozdrawiam

Odpowiedz

Aga
Aga | Mart | 2017-02-19 22:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mówi Tata

Odpowiedz

E500
E500 | Mart | 2017-03-11 19:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Smieszny jestes moje w wieku 4.5 miesiaca mowilo tata wiele.razy pod rzad , z dzieckiem trzeba cwiczyc jak sie nie.cwiczy to powie ci pierwszy raz po roku . Co za ignorant/ka . Najlepiej mowic ze sie nie da i czekac.az dziecko samo na to wpadnie

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | Mart | 2017-03-20 09:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek jak miał 5 miesiecy to zaczął już wykrzykiwac ma-ma, ba-ba, em-ma. Teraz (zaczete 7 miesięcy) bardzo często całymi dniami powtarza ma-ma. Także jak najbardziej jest to możliwe :)

Odpowiedz

Aaa
Aaa | Mart | 2017-04-13 15:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn ma 7 miesięcy i powtarzał juz "tatatatata" a teraz zaczyna "mamamamama"
Nie widze w tym nic śmiesznego

Odpowiedz

Beti
Beti | Mart | 2017-04-19 20:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje mowi

Odpowiedz

O
O | Mart | 2017-04-24 14:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może, moj syn ma 7 miesiecy mówi baba i mama

Odpowiedz

Agusia
Agusia | 2017-01-30 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja nikola ma 7 miesiecy i jest niezwykłym dzieckiem, chyba niezwykle uzdolniona. Mowi już tata i mama, potrafi dać cześć i pomachać na pożegnanie. W łużeczku trzymajac sie szczebelkow potrafi wstac. Widziałam wiele dzieci ale moje jest wyjatkowe

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ili
Ili | Agusia | 2017-02-01 11:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A moje jest jeszcze bardziej wyjątkowe zna angielski i wie ze łóżeczko pisze się przez ó. A tak na marginesie dla każdej mamy jej dziecko jest najpiękniejsze i najmadrzejsze. I każde dziecko jest wyjątkowe nie tylko twoje

Odpowiedz

to ja
to ja | Agusia | 2017-02-02 11:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a w tej bajce były smoki i ziały ogniem?

Odpowiedz

Klaudia
Klaudia | Agusia | 2017-02-06 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno nie po Tobie, patrząc na ortografię.

Odpowiedz

Nenka
Nenka | Agusia | 2017-02-25 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko mamusia mało wyjątkowa bo ŁÓŻKO się pisze a nie LUZKO

Odpowiedz

Kazik
Kazik | Agusia | 2017-02-26 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pisze się łóżeczko !! Jak będzie tak uzdolniona jak mama to powodzenia.

Odpowiedz

Werka
Werka | Agusia | 2017-03-21 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Serio😑?

Odpowiedz

Ja
Ja | Agusia | 2017-04-07 09:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba nie po mamusi taka uzdolniona- w łuzeczku

Odpowiedz

Aga2
Aga2 | Agusia | 2017-04-08 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Za to mama powinna pouczyć sie ortografii;)

Odpowiedz

ojciec
ojciec | Agusia | 2017-04-12 13:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A w tej bajce były smoki!?

Odpowiedz

Ma mam
Ma mam | 2017-01-28 16:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córa ma 7 msc i tydzień
Ma 5 ząbków
Jak ha posadze to siedzi ładniej.
Zbiera się do siadania sama ale jeszcze nie opanowala tej umiejętności.
Sama pije :)
Sama wcina chrupki kukurydziane
Mówi baba mama papa
Jak powiem jej papa i pomacham to potrafi zrobić to samo :)
Turla się na wszystkie strony
I uwielbiam latanie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

:)
:) | Ma mam | 2017-03-12 01:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli nie ma opanowanej umiejętności siadania,to nie powinno się sadzać dziecka. Usiądzie samo,w swoim czasie.

Odpowiedz

nick
nick | 2017-01-25 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda że te dzieci w wieku 7 miesięcy jeszcze nie czytają, bo jak wynika z tych komentarzy to są mali geniusze którzy tak wcześnie opanowaly umiejętności chodzenia i mówienia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

February
February | nick | 2017-01-29 22:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo Ty :)

Odpowiedz

Ili
Ili | nick | 2017-02-01 11:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie jak juz wspomniałam każde dziecko jest wyjątkowe. Nie ważne co potrafi i w jakim wieku. Bo czy dziecko które zacznie Mówić później jest głupie?

Odpowiedz

Lelka
Lelka | nick | 2017-02-19 07:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda... Wyolbrzymione trochę.

Odpowiedz

Madzik
Madzik | nick | 2017-02-26 09:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie ;)

Odpowiedz

Marchewka
Marchewka | nick | 2017-03-02 10:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda. Ja mam 3 dzieci i takich rzeczy w 7 miesięcy nie umiały.

Odpowiedz

Ma-ma
Ma-ma | 2016-11-14 06:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Franko ma już 7 miesięcy od jakiś 2 tygodni stoi sam w łóżeczku i przy czym sie tylko da i potrafi sam zrobić parę kroczkow np obejść cala długość lozeczka 😁 wazy lekko ponad 10 kg. Mama i tata woła od prawie miesiąca tylko mamy problem z ząbkami bardzo meczą narazie nie ma ani jednego ale nadal czekamy 😁 silny bardzo ruchliwy każdy z rodziny powtarza ze aż za bardzo jak na swoje miesiaczki. I już posuwa w chodaczku bardzo zadowolony 😁 kocham bardzo!!😘😍<3

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

oburzona
oburzona | Ma-ma | 2017-02-02 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sadzasz swoje 7 miesięczne dziecko w chodziku? wiesz co bedzie miał pózniej z kręgosłupem? Boże skąd się biorą tacy ludzie!?!

Odpowiedz

Nix
Nix | oburzona | 2017-03-12 01:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tragedia. Wsadzają dziecko do chodzika dla swojej wygody,ale nie myślą jaką krzywdę dziecku robią :(

Odpowiedz

aga
aga | Ma-ma | 2017-02-03 18:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem, czy jest z czego się cieszyć. ...

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-10-29 09:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia skończyła 7 miesięcy w tym tygodniu ma ponad 8 kg i 76 cm i 2 ząbki, od 3 tygodni raczkuje, siedzi i stoi, gdzie tylko znajdzie przedmiot który jest w zasięgu jej rączek wspina się i zaraz stoi, nie sposób jej upilnować, stanie wywołuje u niej ogromną radość, nawet stojąc potrafi zrobić dwa trzy kroki by się przesunąć

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

też Kasia
też Kasia | Kasia | 2016-11-06 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka idento. Jakbym czytała o Mai :)

Odpowiedz

też Kasia
też Kasia | też Kasia | 2016-11-06 21:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka raczkuje odkąd skończyła 5.5 miesiąca. Tydzien później siedziała.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?