Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

8. miesiąc życia dziecka

29.01.2015 | 9
separator Wyślij e-mailem
8 miesięczne dziecko, niemowlę siedzi, rozwój niemowlaka
fot. Panthermedia

8. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Masa i wzrost twojego dziecka rosną obecnie prawie dwa razy wolniej w porównaniu z pierwszymi 6 miesiącami. Teraz niemowlę przybiera na wadze około 370-380 gramów, a rośnie o 1,2-1,3 cm na miesiąc.

8 miesięczne niemowlę samodzielnie siedzi przez kilka minut. Może również pochylać się do przodu i podpierać ramionami i dłońmi. Taka pozycja „trójnoga” jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. W czasie spacerów niemowlę nie chce spać, rozgląda się ciekawie i nie pozwala ci ustawiać oparcia wózka w pozycji półleżącej.

Zobacz 5 pomysłowych i pomocnych akcesoriów do spacerówki

Dziecko kontynuuje podbój świata. W pozycji na brzuszku posuwa się okrężnie i zaczyna pełzać do przodu. Z leżenia na brzuchu próbuje siadać zginając biodra i obracając tułów. Czasem stara podnieść się do stania. Niemal jednocześnie ze wstawaniem twoje dziecko może wykonać pierwsze kroki, choć na zachęcanie go do chodzenia jeszcze zdecydowanie za wcześnie.

Poznaj milowe kroki w nauce chodzenia

Dzięki poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wyczucia odległości, niemowlę potrafi sięgać skutecznie i kończyć swoje przedsięwzięcie uchwytem. Dziecko chwyta jednocześnie trzema palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym (chwyt nożycowy lub pęsetowy).

Rady dla rodziców:

 • Nie martw się, jeśli twoje dziecko jeszcze nie raczkuje. Wiele dzieci zaczyna poruszać się w ten sposób dopiero w 9. lub 10. miesiącu życia, niektóre w ogóle pomijają ten etap; twoje dziecko na pewno porusza się w inny, najlepszy właśnie dla niego sposób (pełza, turla się).
 • Czas na przysmaki podawane dziecku bezpośrednio do rączki. To dla niemowlaka fascynujące doświadczenie, a dzięki jedzeniu wprost z ręki kalafiora, banana czy chrupka ćwiczy gryzienie i żucie.
 • Zabieraj niemowlaka do kuchni, pokazuj mu, co robisz, a przy okazji pozwól mu pobawić się garnkami i pokrywkami.
 • Czas na pierwszą zabawę piłkę, posadź dziecko na podłodze z podparciem i rzucaj lub tocz piłkę w jego stronę.

8. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

8 miesięczne dziecko reaguje na obce osoby lękiem. Dzieje się tak dlatego, że umie już bardzo dobrze odróżniać bliskich od nieznajomych. Nasilenie lęku bywa zmienne – niektóre niemowlęta wydają się bardzo przestraszone, inne tylko nieznacznie.
W tym okresie dziecko zaczyna wyrażać lęk przed rozstaniem z tobą. Jest to pewien etap w jego rozwoju, który po kilku miesiącach z pewnością minie. Niemniej – ósmy miesiąc to nie najlepsza pora na powrót do pracy, czy na pierwsze doświadczenia z opiekunką.

Przerób z dzieckiem lekcje samodzielności

Niemowlę jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że człowiek to nie zabawka, może chwycić cię mocno za włosy, ugryźć czy podrapać.

W tym okresie, bez względu na to, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką, potrzebuje lalki do przytulania, wychowywania, itd. Zabawa lalkami sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, również w sferze społecznej!

Poznaj 7 zabawek wszech czasów - dziecięce hity

Rady dla rodziców:

 • Pozostawiając dziecko pod opieką kogoś innego, zadbaj, by znało tę osobę.
 • Organizuj dziecku jak najczęściej przedstawienia kukiełkowe, masz wtedy okazję śpiewać niemowlęciu piosenki dla dzieci, odgrywać śmieszne scenki.
 • Zachęcaj dziecko do emocjonalnych reakcji na innych, pokazując mu np. jak głaskać płaczące niemowlę albo uśmiechać się do rodzeństwa.

8. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

8 miesięczne dziecko uczy się zależności przyczynowo-skutkowej. Świadomie wypuszcza przedmioty i obserwuje, jak spadają. To dla niego fascynująca zabawa. Niemowlę doskonali umiejętność przewidywania pewnych czynności i rezultatów. Bardzo lubi powtarzanie tych samych zabaw.

Dziecko nie ogranicza się już tylko do chwytania, ale zaczyna manipulować przedmiotami w bardziej skomplikowany sposób, ściskając je, obracając, kołysząc, przekładając z ręki do ręki.

W ósmym miesiącu dziecko coraz lepiej rozumie mowę i odróżnia ją od innych dźwięków. Wyodrębnia z ich potoku słowa, które zna i na dłużej je zapamiętuje. Niemowlę może okazywać, że rozumie znaczenie zasłyszanych słów i zdań. Np. może zamachać rączką gdy powiesz "pa-pa" i pocierać oczy, słysząc słowo „spać”. Często „mówi” coś samo do siebie.

Poznaj rozwój mowy dziecka

Dziecko lepiej kontroluje własne potrzeby i zachcianki, sięga po konkretne zabawki, pokazuje gestami, czego chce, wypowiada dźwięki, by zwrócić na siebie uwagę. Naśladuje coraz więcej twoich gestów, takich jak klaskanie, pukanie.

Dziecko potrafi już wyrazić czytelnie cztery podstawowe emocje: zadowolenie, przyjemność, podniecenie i niezadowolenie.

Sprawdź, jak rozpoznać emocje niemowlaka

Niemowlę w tym wieku na dobre zdobywa poczucie głębi, wkrótce zatrzyma się na schodku lub krawędzi albo na pochyłej powierzchni.

Rady dla rodziców:

 • Baw się z dzieckiem w "Koci-koci łapci". Powtórz klaskanie kilka razy, a potem pozwól dziecku zaklaskać samemu.
 • Ułatwiaj dziecku rozumienie prostych zdań bogatą gestykulacją, np. gdy pora iść spać złóż głowę na dłoniach i zamknij oczy, dziecko uczy się w ten sposób mowy.
 • Czas na książeczki z obrazkami. Gdy czytasz dziecku, skorzystaj z okazji i nazywaj wszystko, co widzicie na obrazkach. Takie działanie sprzyja nauce mowy.
Poznaj 7 zalet czytania dziecku
 • Baw się z dzieckiem w wyrażanie emocji, posadź je naprzeciw siebie, zrób smutną minę i powiedz: „Jestem smutna”, albo wesołą, mówiąc: „Jestem zadowolona”.
Obejrzyj film, a dowiesz się, czy niepokoić się wolniejszym rozwojem dziecka

8. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Dziwny sposób poruszania się. Nie wszystkie dzieci od razu wiedzą, jak przemieszczać się, a bardzo chcą to zrobić. Mogą więc poruszać się bokiem, a nawet na pupie! Ważne, że niemowlę podejmuje takie próby. Niepokoić może tylko takie przemieszczanie, w którym dziecko nie potrafi skoordynować ruchów obydwu części ciała. Wówczas powiedz o tym lekarzowi.

Erekcje. U chłopca może nastąpić erekcja, gdy np. penis pociera o pieluszkę albo jest myty. To normalna reakcja i nie musisz się nią przejmować.

Płacz w kojcu czy łóżeczku. Cóż, 8 miesięczne dziecko potrzebuje mnóstwo ruchu. Nie ograniczaj go, jak to tylko możliwe i bezpieczne dla dziecka. Dzięki temu niemowlę lepiej się rozwija.

ZRÓB TEST: Co potrafi 8-miesięczne niemowlę?

Przeczytaj też: Wypadki w domu - dmuchaj na zimne!

8. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Dziecko wkłada wszystko do buzi
Rośliny trujące hodowane w domu
Jak oswoić dziecięce lęki
Bezpieczeństwo w czasie podróży
Babcia, niania czy żłobek
7 zalet gotowców
Błędy, które popełniamy, karmiąc dzieci

separator Wyślij e-mailem separator 9 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (9)
avatar

Dagiet
Dagiet | 2015-02-18 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja także mam 8 miesięczną córeczkę. Raczkuje już od 1,5 miesiąca i wstaje przy meblach i w łóżeczku od miesiąca. Od kilku dni robi kroczki w bok przy meblach. Ja nie mam zamiaru dawać jej chodzika, niech uczy się sama stawiać kroczki :)

Odpowiedz

aaaaga
aaaaga | 2015-02-11 12:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też jestem szczęśliwą mama 8 miesiecznego bobasa a pani doktor neurolog powiedziała mi żeby Broń Boże nie dawać dziecku chodzika ponieważ ułatwia mu to chodzenie i sam zacznie później chodzić :)

Odpowiedz

Iguska
Iguska | 2015-01-09 19:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasz synek nie ma jeszcze 8 mies a juz szaleje po domu w chodziku, od kiedy odkrył stanie nie ma mowy o bezczynnym siedzeniu 😀

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gosc
gosc | Iguska | 2015-01-12 06:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chodzik jest niebezpieczny !!!!

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2014-11-08 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

;p Moja 7miesieczna córcia staje już sama przy meblech powtarza mama wiadomo ze nie świadomie to robi ale sprawia mi to ogromną przyjemnośc :D Nie spieszy mi sie aby samodzielnie chodzila ma na to czas ale jeśli chce to ograniczac również jej nie będę :D Pozdrawiam wszystkie Mamy!

Odpowiedz

Aga
Aga | 2014-09-22 09:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moj synek juz od 2 miesiecy stoi sam a teraz przemieszcza sie przy meblach

Odpowiedz

moniczka365
moniczka365 | 2014-02-11 18:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a i najważniejsze wczoraj powiedział mama!!!! co to była za radość

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

KarolinaPatrycja
KarolinaPatrycja | moniczka365 | 2014-04-14 16:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas tak samo ;)

Odpowiedz

moniczka365
moniczka365 | 2014-02-11 18:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mojego synka wszystko interesuje na każdym kroku teraz musze go pilnować nie mówiąc już o tym iz wszystko ląduje w jego buzi

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?