Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wybierz miesiąc życia dziecka:

poprzedni miesiąc następny miesiąc

9. miesiąc życia dziecka

22.03.2017 | 43
separator Wyślij e-mailem
9 miesięczne dziecko, niemowlę raczkuje
fot. Fotolia

9. miesiąc życia dziecka - Rozwój fizyczny

Od czasu porodu twoje dziecko przytyło ok. 6-8 kg. 9 miesięczne dziecko to już naprawdę duży niemowlak! Niemal co tydzień nabywa kolejnych umiejętności, z których najważniejszą w tym okresie jest siadanie. Dziecko samodzielnie siada, a z pozycji siedzącej przechodzi do pozycji na brzuszku.

Sprawdź także: Od siedzenia do siadania

9 miesięczne niemowlę potrafi już raczkować, choć są też takie dzieci, które omijają ten etap rozwoju i poruszają się w inny sposób (np. pełzając).

Zobacz też: Pytania o raczkowanie - kiedy, jak długo, po co? Sprawdź!

Pod koniec 9. miesiąca niektóre niemowlęta potrafią już przez chwilę samodzielnie ustać na szeroko rozstawionych nogach. Niemowlę może sprawiać wtedy wrażenie, że ugina się pod własnym ciężarem, ale ono w ten sposób po prostu szuka środka ciężkości.

Niemowlak chwyta przedmioty przy udziale kciuka i palca wskazującego (chwyt pęsetowy). W ten sposób podnosi wszystkie dostrzeżone na dywanie okruszki. Jest to przejaw postępów w koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwoju motoryki precyzyjnej. Podobnie jak dotykanie palcem wskazującym szczegółów zabawki. Trzyma ją w obu rączkach. Dziecko potrafi nawet samo zdjąć z głowy czapkę.

Niemowlę w 9 miesiącu nie jest w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Moment ten przyjdzie dopiero gdy dziecko będzie miało 2-2,5 roku. Choć wielu rodziców nie może doczekać się pożegnania z pieluszkami, warto jeszcze wstrzymać się z nocnikowaniem.

W tym miesiącu najpewniej urosną dziecku kolejne ząbki – najpewniej dwa boczne górne siekacze. Dlatego ważne jest podawanie niemowlęciu pokarmów, wymagających gryzienia. To wzmacnia mięśnie twarzy, w szczególności żuchwy.

Zobacz też: Wprowadzamy BLW - od czego zacząć?

Rady dla rodziców:

  • Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie; wiele zależy od temperamentu dziecka, jego sprawności, a także genów. Nie bez znaczenia jest też kontakt z rodzicami.
  • Nie miksuj już jedzenia na gładkie papki, dziecko powinno już zacząć uczyć się żuć i gryźć.
  • Pozwól niemowlęciu pobaraszkować przez chwilę na golaska, poraczkować bez krępującej ruchy pieluszki.

9. miesiąc życia dziecka - Rozwój emocjonalny

9 miesięczne dziecko ceni sobie teraz towarzystwo, zwłaszcza mamy. Twoje dziecko okazuje ci swoje uczucia, chwytając cię za rękę, przytulając, całując. W stosunku do obcych zachowuje dystans. Na próby zaczepiania może reagować płaczem, ale kiedy się oswoi, głośno się śmieje i chętnie popisuje się swoimi umiejętnościami. Im większym zaufaniem niemowlę darzy swoich opiekunów, tym większe jest również jego zaufanie do ludzi w ogóle i szansa na zdrowe więzi w przyszłości. Zatem okazuj dziecku miłość.

Twoje dziecko coraz więcej dowiaduje się o sobie, jako o odrębnej jednostce. Potrafi naśladować ruchy różnych części ciała zademonstrowane przez kogoś innego. Uwielbia naśladować otaczające go osoby. Marszczy nos zupełnie tak jak mama i krzywi się jak tata. Z zapałem powtarza proste ruchy.

Dziecko w tym okresie reaguje przerażeniem, gdy zostawisz je na kilka chwil samo albo gdy kładziesz je spać. Twoja czułość i cierpliwość powinna mu pomóc przezwyciężyć lęk przed rozstaniem.

Przeczytaj: Pierwsze rozstania z dzieckiem - lęk separacyjny

Niemowlę tak dobrze już uświadamia sobie twoje uczucia, że czasem może próbować zrobić coś dla twojej przyjemności. Może wykonać jakąś czynność i czekać na twój uśmiech czy reakcję, zerkając na ciebie ukradkiem. Świadczy to o rozwijającym się u niego poczuciu tożsamości i rozumieniu emocji.

Rady dla rodziców:

  • Bawcie się w „Gdzie jest dziecko?”; posadź dziecko i nakryj lekkim kocykiem, obserwuj czy usiłuje ściągnąć go i odsłonić się - to rozwija w niemowlęciu świadomość własnej osoby.
  • Doceń wysiłki dziecka, które podejmuje, by ci się przypodobać, chwal jak najczęściej, uśmiechaj się, twoje pozytywne wzmocnienia to doskonała motywacja dla dziecka do doskonalenia własnych umiejętności.
Zobacz też: Jak chwalić dziecko żeby mu nie zaszkodzić?

9. miesiąc życia dziecka - Rozwój intelektualny

9 miesięczne dziecko coraz częściej posługuje się wzrokiem i dotykiem jako metodami poznawania świata. Rzadziej wkłada przedmioty do buzi, woli dotykać i patrzeć na dany obiekt.
Dziecko nadal czasem jeszcze nie wie, gdzie się kończy jego własne ciało, a zaczyna środowisko zewnętrzne. To dlatego traktuje własne rączki i nóżki jak zabawki. Świadomość własnej cielesności jest pomocna dziecku do komunikowania potrzeb. Jeśli np. nie lubi myć buzi, podczas kąpieli będzie zakrywało ją rękami.

Przeczytaj: Poznaję swoje ciało

9 miesięczne dziecko rozumie znaczenie niektórych słów i szuka wzrokiem przedmiotu nazwanego przez dorosłego. Wyrzuca z wózka, kojca, łóżka przedmioty i obserwuje jak spadają. Zdradza też pierwsze objawy myślenia dedukcyjnego. Może np. domyślić się, jak zdobyć zabawkę znajdującą się poza jego zasięgiem, poprzez usunięcie przeszkody lub przyciągnięcia koca.

Przeczytaj też: Jak powinno się rozwijać dziewięciomiesięczne niemowlę?

Dziecko gaworzy, artykułując szereg sylab. Może już nawet przekształcać dźwięki swego gaworzenia w dające się rozpoznać słowa, np. „da” w sensie „daj” czy „ba” jako „bach!”. Czasem używa tych słów adekwatnie do sytuacji, a czasem zupełnie przypadkowo. Pierwsze prawdziwe słowa pojawiają się około pierwszych urodzin. A na razie ćwicz mowę dziecka.

Przyjmuje się, że do końca 12. miesiąca niemowlę opanowuje biernie około 50 słów. 9 miesięczne dziecko rozumie średnio od trzydziestu do czterdziestu słów.

9 miesięczne dziecko lubi teraz szczególnie grające zabawki. Energicznie potrząsa grzechotką, dzwoni dzwoneczkiem, naciska piszczące gumowe zwierzątka. Fascynuje je tykanie zegara. Chętnie słucha muzyki, kiwając się w jej rytm.

W 9 miesiącu największy postęp w rozwoju zdolności poznawczych dziecka polega na tym, że robi ono różne rzeczy celowo, a nie przypadkowo. Jego działania mają już swój określony cel.

Rady dla rodziców:

  • Bawcie się w chowanego; podczas zabawy często wołaj dziecko po imieniu. A gdy już je znajdziesz, zawołaj głośno: „Mam cię!”. Możecie też pobawić się w chowanie i szukanie zabawek.
  • Pobawcie się naklejkami; naklej dużą kolorową karteczkę na jego ręce, nodze, brzuchu, wypowiadaj nazwę oznaczonej części ciała i obserwuj reakcję dziecka.
Oto film dla niemowląt, który trenuje wzrok dziecka:

9. miesiąc życia dziecka - Co cię może zaniepokoić?

Utrata zainteresowania piersią.  Wiele dzieci w tym wieku przystawianych do piersi nie chce ssać. To dlatego, że interesuje je i rozprasza wiele rzeczy ciekawych do zobaczenia. Postaraj się wtedy karmić w takim miejscu, by ograniczyć dziecku ilość bodźców (np. nie przy włączonym telewizorze, nie blisko zabawek). Bywa też, że właśnie w ten sposób dziecko daje ci znać, że pora zakończyć karmienie piersią.

Pogorszenie apetytu. 9 miesięczne niemowlę ma tyle do odkrycia, zobaczenia, poznania, że jedzenie może zejść na drugi plan. Pamiętaj też, żeby dziecku nie dawać zbyt wiele soków i mleka, bo wtedy rzeczywiście nie będzie chciało zjeść zupki czy kaszki.

Zobacz też: Gdy dziecko traci apetyt - czasem konieczne są badania

Dziwne stolce. Jeśli w kupce dziecka znalazłaś kawałeczki jedzenia, nie przejmuj się. Dzieci gryzą niedokładnie, a ich przewód pokarmowy nie jest w pełni dojrzały, dlatego to, co zjadają, przechodzi przez ich jelita niezmienione.

Przejrzyj atlas kupek niemowlaka

Płaskostopie. U 9 miesięcznego niemowlaka płaskostopie jest regułą. Wynika z tego, że stópki są jeszcze nie w pełni rozwinięte, dziecko na nich nie chodzi, a pokrywa je warstewka tłuszczu. Spokojnie czekaj.

Brak ząbków. To normalne zjawisko! Wiele 9 miesięcznych dzieci nie ma jeszcze ani jednego ząbka. Spokojnie poczekaj na mleczaka do pierwszych urodzin dziecka.

Zrób test: Co potrafi 9-miesięczne niemowlę?

9. miesiąc życia dziecka - Co cię może zainteresować?

Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Tego nie rób z dzieckiem - zakazane zabawy dla niemowląt
8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci
8 zasad letniej diety dziecka - jak uniknąć salmonelli, gronkowców i jadu kiełbasianego?
Gdy dziecko traci apetyt - czasem konieczne są badania
7 pierwszych przekąsek niemowlaka

separator Wyślij e-mailem separator 43 Przeczytaj i skomentuj Wydrukuj
Komentarze (43)
avatar

pycia
pycia | 2016-08-28 23:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia ma 9 miesięcy od 2 miesiąca śpi nam noc w noc 11 - 12 godzin tak wyspana jak z małym dzieckiem jeszcze nigdy nie byłam!!! W nocy je raz góra dwa razy tzn ok 8 rano jest 2 raz i śpimy sobie do 9:30-10.Od urodzenia naszym jedynym problemem były kupki potrafiła się nie załatwiać nawet 10 dni.Jak mała skończyła 5 miesięcy kupiłam nocnik i problem się rozwiązał.Julka uwielbia nocnik mamy 3 kupki dziennie a od dwóch miesięcy robimy również siusiu na nocnik bywają dni ze zuzywamy jednego pampersa dziennie a w nocy wytrzymuje 12h bez sikania. Nie mamy jeszcze żadnego ząbka. W ubiegłym tygodniu sama zrezygnowała z piersi musze przyznać ze bardzo to przeżyłam ponieważ uwielbiałam ja karmić. Niestety obiadki jajecznice chlebek z kielbaska i kompot z czeresni sprawiły że pierś poszła najpierw na drugi plan a teraz całkowicie z niej zrezygnowała.Musze uszanować jej wybór:-(W lozeczku potrafi nawet do godziny bawić się sama w ogóle nam nie płacze i podczas czynności higienicznych jest niesamowicie cierpliwa.Ciagle się uśmiecha i uwielbia się bawić z innym dziećmi. Jak ktoś do nas przychodzi to twierdzi ze to niemożliwe żeby dziecko nie płakał o i było takie spokojne.Cala ciążę nie miałam żadnych zmartwień i systematycznie o 22 chodziłam spać wierze w to że dziecko wiele przenosi z brzuszka mamy na świat. Wszystkim mamom życzę by dzieciaczki chowaly się zdrowo i dawały Wam jak najwięcej radości każdego dnia!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Beti
Beti | pycia | 2016-11-12 21:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ty tak serio?? Chlebek z kiełbaską??

Odpowiedz

dd
dd | pycia | 2017-01-12 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To brzmi jak bajka. Ja też tak chcę. Mój mały w ciągu dnia jedna drzemka 20 minut a w nocy 5 pobudek. Czasami spałam łącznie 3 godziny. Mało śpi a energi ma za dwóch.

Odpowiedz

Gone
Gone | pycia | 2017-02-18 20:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wez nie piendol glupot

Odpowiedz

A
A | pycia | 2017-02-20 08:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecko z piekła rodem

Odpowiedz

mama Filipa
mama Filipa | 2016-06-10 14:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na nocnik sadzam od 8.5 msc co godz, lub częściej. Synek chętnie robi kupki i sika. Widać, że lubi nocnik, podczas czekania na siku ( czasem od razu, czasem ok 1 min oczekiwania) bawi się zabawką. Myslę, że im wczesniej zacznie się przyzwyczajanie dziecka do nocnika, tym szybciej dziecko pojmie o co chodzi. nawet jesli teraz jest to nieswiadome załatwanie potrzeb fizjologicznych to pozwala dziecku na budowanie pozytywnych skojarzeń z przedmiotem na, którym siada i kształtowanie dobrych nawyków. polecam! Inaczej mamy 2 latka w pieluszce i ze smokiem i jedno i drugie nie wygląda za dobrze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mimi
mimi | mama Filipa | 2017-02-24 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pozytywne skojarzenia z danym przedmiotem ,w wieku 8,5 mies. ? Bardzo interesujace zjawisko w tym wieku ,jeśli chodzi o smoczek to od samego poczatku moze go nie byc ,bo jest on do niczego nie potrzebny ,to jest tylko widzimisie rodziców ,wsadza smoka i myślą ze maja spokój z dzieckiem

Odpowiedz

Dzozi
Dzozi | 2016-04-28 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia niebawem ukończy 9 miesięcy. Stabilnie siada, raczkuje, samodzielnie wstaje (stoi także w miarę stabilnie), przemieszcza się przy sprzętach. Od 4 miesięcy ma 6 zębów, gaworzy (ma ma, ta ta, ba ba, da...). Najchętniej je mleko zagęszczone kaszką (karmiona preparatem mlekozastępczym) oraz banany. Za zupkami (obiadkami) nie przepada, to zazwyczaj jedynie kilka łyżeczek dziennie. W nocy budzi się jeden raz na posiłek. Nie odstępuje mnie na krok, jest bardzo towarzyska, aktywna, uwielbia zabawę w chowanego i gonitwy na czworakach (na okrzyk akuku i mam Cię śmieje się głośno i radośnie). Mało sypia. Pierwsza latorośl była zupełnie inna...jak dwa bieguny, pozdrawiam

Odpowiedz

kinia
kinia | 2016-03-04 20:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja corka ma 9 miesiecy i nadal wstaje do niej w nocy co 3 godziny .a karmie butla.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

asia
asia | kinia | 2016-04-17 08:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja corcia tez mi wstawala bardzo czasto w nocy do karmienia, niedawno skończyła 9 miesiecy i zaczelam jej odawat rzadki grysik na mleku na wieczur i jak zasnie o 7 to wstaje dopiero po 1 ale potem to co 2 godziny. Ale nareszcie moge powiedziec że się wysypiam.

Odpowiedz

Aneta
Aneta | kinia | 2016-08-24 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja karmie piersia synka 9-miesiecznego i w nocy wstaje co 2 godz;-)

Odpowiedz

mona
mona | 2016-02-29 14:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Normalne jest to, ze córka dalej wstaje ok.3 razy w nocy ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Niko
Niko | mona | 2016-11-22 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak to normalne, może przyzwyczaiła się do jedzenia mało częściej. Lub ząbki jej wychodzą.

Odpowiedz

Babunia
Babunia | 2015-08-01 04:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój 9-cio miesięczny wnuczek nie siedzi, nie raczkuje i nie ma ząbków.Nie gaworzy.Urodził się z sinicą i podejrzeniem wylewu.Gdy sadzamy go na wózku lub krzesełku, po chwili zsuwa się.Podnosi się na rączkach, ale nóżki ma podkurczone. Próby stawiania do na podłodze nie dają rezultatu - nóżki podnosi do góry i zawija stópki wraz z paluszkami nóg pod siebie.Ojciec dziecka jest chory na schizofrenię.Czy jest powód do niepokoju?Czy odczekać, jak mówi pediatra, że wszystko w swoim czasie przyjdzie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama80
mama80 | Babunia | 2015-08-15 18:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja bym nie czekala, tylko poszla do innego podiatry I poprosila o skierowanie do neurologa....lepiej dmuchac na zimne...

Odpowiedz

zuzu
zuzu | Babunia | 2015-08-20 16:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

radze zmienić pediatre. 9-miesieczne dziecko powinno już siedzieć choćby podparte. choroba ojca nie ma wpływu na dziecko ale raczej stan dziecka w chwili urodzenia.prawdopodobnie bedzie potrzebna rehabilitacja by pomóc maluszkowi "dogonić" inne dzieci.życzę powodzenia oraz zdrowia dla maluszka

Odpowiedz

mama3
mama3 | Babunia | 2015-08-27 13:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam serdecznie ja też bym nie czekała. Moja córcia też miała problemy z przewracaniem się (teraz skończy 9 miesiąc). Pediatra dał skierowanie w 4 miesiącu życia do Dziennego ośrodka rehabilitacji dla dzieci gdzie rehabilitant 2x w tygodniu ćwiczył z małą. Teraz już raczkuje, stoi na nogach itp. Widać efekty. Myślę że nie ma co czekać tylko zmusić pediatrę żeby dał skierowanie i jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Dobrze by było gdyby jeszcze neurolog zobaczył wnuczka i jak się jeszcze da to zrobił usg główki przez ciemiączko. To też jest bardzo ważne tym bardziej że mały urodził się z podejrzeniem wylewu. Trzeba działać jak najszybciej. Pozdrawiam i życzę powodzenia

Odpowiedz

Asia
Asia | Babunia | 2016-02-06 17:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie szczepić dziecka! po szczepieniu, zwłaszcza świnka - odra - różyczka dziecko się cofa w rozwoju

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | Asia | 2017-03-12 15:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Omg ! W jakich czasach Pani zyje???? Chyba w sredniowieczu. Po szczepionce dziecko sie cofa jezu.... A po jedzeniu fruwa a po kapieli nogi mu odpadna

Odpowiedz

powodzenia
powodzenia | Babunia | 2016-05-25 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój pediatra zareagował natychmiast: skierowanie do ortopedy-rehabilitanta, neurologa i na rehabilitację (rehabilitację metodą Vojty i masaże). Zanim doszła do mnie kolejka z NFZ przychodziła prywatnie rehabilitantka do domu. Sama też dziecko rehabilitowałam w domu, 3 razy dziennie i są efekty. U dziecka trzeba od razu reagować, zwłaszcza, gdy doszło do niedotlenienia podczas porodu.

Odpowiedz

matka
matka | Babunia | 2016-08-09 10:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak najszybciej z tym dzieckiem do neurologa!!!

Odpowiedz

tata
tata | Babunia | 2016-08-24 08:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moze czas na rehabilitanta?
ale najpierw neurolog.
Dobry neurolog.
polecam dr.WILCZEK ADRIANNA z Wrocławia.

Odpowiedz

Magda
Magda | Babunia | 2016-09-05 22:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak najszybciej zgłoś się z dzieckiem do NEUROLOGA!!!To może być obniżone napięcie mięśniowe,rehabilitacja pomoże mu dogonić rówieśników

Odpowiedz

mamaKarolci
mamaKarolci | Babunia | 2016-09-08 16:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja bym nie czekała tylko poszla do neurologa

Odpowiedz

Asymetria
Asymetria | Babunia | 2017-01-14 01:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fizjotetapeta może doradzi

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | Babunia | 2017-03-12 15:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwazam ze czekac 😊

Odpowiedz

b.
b. | 2015-05-24 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oczywiście że dziecko można wysadzać odkąd umie samodzielnie siedzieć i kiedyś to była norma że ok 14miesięczne dziecko już ne nosiło pieluch.wymaga to trochę pracy opiekuna .zszsokowało mnie natomiast zachowanie 9-cio miesięcznej wnuczki.Córka wróciła do pracy więc jestem z nia do południa.Wszatni w oczekiwaniu na rehabilitacje połozyłam przed wnuczka zabawki.wtedy przyszła pani z chłopcem w poidobnym wieku.poniewaz wnuczka patrzyła na dziecko pani posadziła chłopca obok i podała mu jedna z zabawek.wnuczka patrzyła na to przez chwil e nastepnie przysuneła do siebie wieżę,poklepała lokomotywkę która stała tuz przy niej,wyciągnęła obie rączki i odebrała chłopcu. trzecią z zabawek które jej położyłam.Byłam w szoku.w tym wieku?a nie mogę ja nauczyc gdzie misiu ma oko.

Odpowiedz

trele fere kuku
trele fere kuku | 2015-04-26 13:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moze zaraz po urodzeniu juz potrafila hahaha

Odpowiedz

m
m | 2015-02-05 10:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale bzdury moje dziecko juz robi kupke do nocnika a ma 9mies, to tylko zalezy od rodzica i nauki a nie 2,2,5 latka bzdury

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | m | 2015-04-14 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie, jak tez moja córcie już sadzam na nocnik i do niego przyzwyczajam, a ma 8 i pół miesiąca. dodam, że nie robie tego na siłę, a córeczka ma wręcz radochę jak siedzi i macha nóżkami;)

Odpowiedz

Renia
Renia | Kasia | 2016-06-09 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest śmieszne! Dostaliśmy po 500+ a nadal są tacy co będą wciskać kit że dziecko lubi siedzieć na nocniku. Ha ha. I po co? Aby oszczędzić 0,50groszy. Ha ha

Odpowiedz

Tata_blizniaków
Tata_blizniaków | m | 2015-04-19 21:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może i robi ale w takim przypadku twoje dziecko jest rzadkim przypadkiem. W artykule pisze się zazwyczaj o przeciętnych zachowaniach. To samo jest z chodzeniem i siadaniem. Wielu rodziców zmusza swoje maluchy do szybszego siadania i chodzenia chcąc się potem pochwalić jaki to ich bobas super. Jeśli dziecko jest gotowe i "wytrenowane" to i dobrze - widocznie jego mięśnie są na to gotowe. Nie oznacza to jednak że jest to naturalne i na pewno nie wynika z samodzielnego nauczenia się danej czynności. Mam bliźniaki i na ich przykładzie właśnie świetnie widać jak bardzo różnie się rozwijają... Pozdrawiam

Odpowiedz

Tata_blizniakow
Tata_blizniakow | Tata_blizniaków | 2015-04-19 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście chciałbym od razu zaznaczyć ze nauka załatwiania swoich potrzeb na nocniku i nauka chodzenia to zupełnie inna rzecz. Jeśli dziecko jest chętne ku temu to czemu i nie. Warunkiem jest jednak to ze już samodzielnie siada. A właśnie większość dzieci dopiero w 9 m-cu dopiero nabywa taka umiejetność samodzielnie. Wcześniejsze siadanie jest w większości przypadków efektem ingerencji rodziców. Nie mniej jednak zazdroszczę trochę tego ze robi już kupkę na nocnik :-)

Odpowiedz

angelika
angelika | m | 2015-09-23 08:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to ty piszesz bzdure skoro uczysz 9 miesiecznego malca juz siadać to ciekawa jestem co poźniej nauczysz na roczek pierwszego stosunku jak się to obi by wiedziało . ? bez przesady daj dziecku się rozwijać w odpowiednim tempie a nie .... straszne po prostu .

Odpowiedz

ania xx
ania xx | angelika | 2015-09-23 09:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam się z tobą angelika !
mojego synka jak już uczyłam siadać na nocnik jak miał 1.5 roku i nie uważam że to jest za późno

Odpowiedz

M
M | 2015-01-31 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Np. ja uwierzę. Bo przeżyłam to na własnej skórze i wiem że to niespotykane, ale można coś takiego osiągnąć.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?