Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy mleko z miodem naprawdę pomaga na przeziębienie?

| aktualizacja: 17.02.2017 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Mleko z miodem - domowy sposób na przeziębienie
fot. Fotolia
Mleko z miodem (a czasem także masłem) to stary, babciny sposób na przeziębienie. Sprawdź, co trzeba zrobić, by ta domowa kuracja miała sens.

Mleko z miodem przyrządza się bardzo prosto: do letniego (A nie gorącego!  Dlaczego? Piszemy o tym niżej) mleka dodaje się łyżeczkę lub dwie miodu, miesza i gotowe. Niektórzy dodają jeszcze łyżeczkę masła, ale nie jest to konieczne jeśli mleko, z którego korzystamy, jest pełne.  Ale… czy  w ogóle warto  podawać taką miksturę przeziębionemu dziecku?

Sprawdź, dlaczego miód jest taki cenny i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć

Mleko z miodem naprawdę leczy!

Mleko z miodem naprawdę jest skuteczne: łagodzi kaszel i przynosi ulgę obolałemu gardłu. Pomaga, ponieważ:

  • Zawarte w mleku drobinki tłuszczu, które  powlekają śluzówkę gardła cienką warstwą – w ten sposób nie tylko osłaniają, ale i nawilżają gardło
  • Składniki zawarte w miodzie (zwłaszcza gryczanym, spadziowym i lipowym) mają właściwości antybiotyczne. Miód swą skuteczność zawdzięcza m.in. lizozymowi (enzymowi, który występuje np. we łzach i w kobiecym mleku i który niszczy ściany komórkowe bakterii, przez co hamuje ich rozwój) i oksydazie glukozowej (która przyspiesza reakcje, w efekcie których powstaje nadtlenek wodoru, związek o silnych właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych). Miód działa także przeciwzapalnie i osłania śluzówkę gardła. Hamuje kaszel, ułatwia pozbycie się wydzieliny oskrzelowej.

Co trzeba zrobić, żeby kuracja mlekiem i miodem była skuteczna?

Żeby kuracja mlekiem i miodem miała sens, trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy:  pod wpływem wysokiej temperatury miód traci swoje właściwości, a więc mleko, do którego się go dodaje, powinno być letnie, a nie gorące!

O czym trzeba pamiętać lecząc dziecko mlekiem z miodem?

Mleko z miodem pomaga przy przeziębieniu i łagodzi jego objawy, ale nie pomoże np. przy anginie, która jest poważniejszą chorobą, niż na ogół sądzimy, i która wymaga leczenia antybiotykiem.
Mleko z miodem nie może być stosowane u małych alergików.

Polecamy także: Domowe leki na przeziębienie

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?