Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Moczenie nocne u dzieci

| aktualizacja: 06.03.2014 | 10

Nieleczone moczenie może trwać nawet kilkanaście lat, prowadząc do zaburzeń rozwoju społecznego. Przeczytaj co zrobić, by temu zapobiec.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
fot. Edipresse
W 2007 r. firma badawcza MillwardBrown SMG/KRC przeprowadziła ankiety wśród 1331 matek. Celem badania było uzyskanie informacji na temat powszechności zjawiska moczenia nocnego u dzieci oraz specyfiki postrzegania tego problemu przez matki w Polsce. Analiza wyników tych badań opracowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA" przedstawia aktualne dane, ukazując nowe aspekty problemu moczących się dzieci.

Sprawdź koniecznie: Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?

Jak mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Stowarzyszenia: "Raport pokazuje, że problem moczenia dotyka 10% dzieci. Większość z nich nie jest objęta właściwą opieką medyczną. Zebrane dane potwierdzają, że wynika to z braku wiedzy matek jak można poradzić sobie z tym problem. Stąd apel lekarzy-członków Stowarzyszenia do mediów o pomoc w propagowaniu wiedzy o moczeniu nocnym, jak również o możliwościach jego leczenia".

Według statystyk, w Polsce średnio na troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że na 10% wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku, i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Dlatego też moczenie nocne trzeba leczyć. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych terapii. Odpowiednie leczenie tej dolegliwości przywraca dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników.

Przyczyny nocnego moczenia u dzieci

Według tegorocznego raportu do przyczyn moczenia, które wymieniane są przez matki najczęściej, zaliczają się w dalszym ciągu problemy w szkole lub przedszkolu, inne choroby i nadpobudliwość dziecka. Moczenie nocne jest wciąż błędnie postrzegane jako skutek problemów emocjonalnych u dzieci. W rzeczywistości jest odwrotnie - schorzenie to stanowi przyczyną zaburzeń. "W przeszłości istniało wiele teorii starających się wyjaśnić czynniki powodujące moczenie nocne. Problem tłumaczono nieprawidłowym budzeniem się z głębokiego snu, zaburzeniami emocjonalnymi dziecka, błędami wychowawczymi, patologią w rodzinie" - mówi dr n. med. Grzegorz Paruszkiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym "DOBRA NOCKA". Dziś już wiadomo, że tak nie jest. Przeprowadzone w ostatnich latach badania udowodniły, że moczenie nocne u większości dzieci ma podłoże czynnościowe.

Czy moczenie nocne u dzieci to poważny problem?

Nadal prawie połowa matek uważa, że dolegliwość syna czy córki nie stanowi poważnego problemu ani dla matki ani dla dziecka. Zebrane deklaracje wskazują jednoznacznie na bagatelizowanie problemu przez matki. Postrzegają one problem poprzez własne kłopoty pomijając często dziecko i jego osobisty dramat.

Jak sobie radzić nocnym moczeniem u dzieci?

Według tegorocznego badania 54% matek deklaruje zdecydowaną chęć podjęcia leczenia swojego dziecka z powodu moczenia nocnego, gdyby wiedziało o istnieniu skutecznej metody leczenia. Ale aż połowa badanych matek moczących się dzieci jest sceptycznie nastawiona do podjęcia prób leczenia tego schorzenia. Istnieje więc nadal wyraźna konieczność propagowania informacji o możliwości bezpiecznego i skutecznego leczenia dzieci z moczeniem nocnym. Potwierdza to, że podstawowym problemem jest brak informacji. Moczenie nocne nadal rzadko poruszane jest w prasie, audycjach radiowych czy programach telewizyjnych. Dlatego też tak ważna jest współpraca z mediami w celu nagłośnienia problemu moczenia nocnego i możliwości jego skutecznego leczenia.

Co sądzą lekarze o moczniu nocnym u dzieci?

W stosunku do 2002 r. zmniejszyła się liczba matek, które zainicjowały rozmowę na temat moczenia z lekarzem. Wyraźnie wzrosła natomiast liczba lekarzy, którzy sami pytali matki o moczenie ich pociech. W tegorocznym badaniu więcej matek stwierdziło z kolei, że czynnikiem, który zadecydował o podjęciu próby rozwiązania problemu, była rozmowa zainicjowana przez lekarza. W sytuacji, kiedy temat został podjęty, niemal co drugi lekarz zalecił wykonanie badań układu moczowego. Co trzeci poradził jednak, aby zaczekać, aż dziecko wyrośnie z moczenia nocnego, mały procent lekarzy zbagatelizowało problem.
Z raportu SMG/KRC wynika, iż ponad połowa matek dzieci z moczeniem nocnym nie podjęła rozmowy na ten temat z lekarzem. Za sukces Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym należy natomiast uznać zdecydowany wzrost liczby lekarzy inicjujących temat podczas rozmów z matkami. Wśród lekarzy dominuje postawa aktywna, jeśli chodzi o podejście do problemu moczenia nocnego u dzieci. Nadal jest jednak wielu lekarzy, którzy zalecają, aby czekać, aż dziecko wyroúnie ze schorzenia, lub w ogóle je bagatelizują.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

suchyporanek.pl
suchyporanek.pl | 2017-07-22 23:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fakt, że w obecnych czasach świadomość ludzi co to moczenia nocnego jest coraz większa, ale czas wstydu przed lekarzem jeszcze nie do końca przeminał. Wiele osób osób uważa moczenie nocne za problem psychologiczny i boi się oceny lekarza. Jednak w wielu przypadkach moczenie nocne można leczyć. Dlatego warto pójśc do lekarza.
Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz

samasamotna
samasamotna | 2017-07-03 07:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja trafilam z synkiem do lekarza który kazał czekać i nic dobrego z tego nie wyniknęło. Dziecko męczyło się prawie rok. Kiedy juz trafilismy do innej poradni zaczeliśmy leczenie i po 2 miesiącach już nie mamy tego problemu. Dużo rodziców zapomina, że moczenie nocne można leczyć. To nie PRL że wszystko ukrywalo się ze wstydem przed lekarzami.

Odpowiedz

suchyporanek.pl
suchyporanek.pl | 2017-05-07 20:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy moczeniu nocnym najważniejsze jest poznanie problemu. Moczenie nocne to przypadłość, którą można leczyć. W przypadku Pani dziecka mógł to być mocny sen, podczas którego dziecko nie wybudzało się dlatego alarm wybudzeniowy okazał sie pomocny. Jest to jeden z pierwszych sposobów na jakie decydują się lekarze w ramach leczenia.

Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz

wera
wera | 2011-03-23 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzy lata trwały próby wyleczenia córki z pierwotnego moczenia nocnego. Nie stwierdzono u niej żadnych wad układu moczowego. Przetestowała kilka leków z małym skutkiem. Z dużą rezerwą podjęłam próbę z alarmem. Kupiłam najtańszy ( ok. 125zł + koszt przesyłki), bez majtek ( klips przypinałam do zwykłych majteczek ). Po dwóch tygodniach córka ( 8 lat )pozbyła się problemu. Przesypia całą noc. Polecam to urządzenie.

Odpowiedz

iska
iska | 2011-01-08 09:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam problem mój syn ma 8 lat nigdy nie miał problemów z moczeniem ,a w tym miesiącu zmoczył się dwa razy co z tym mam robić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

suchyporanek
suchyporanek | iska | 2017-05-07 18:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli miało to miejsce te dwa razy, coś mogło się zmienić w życiu dziecka. To może być choroba, ale może to być też sposób na odreagowanie stresu. Zachęcam do wejścia na naszą stronę suchyporanek.pl i zapoznania się z zamieszczonymi tam informacjami.

Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz

KrystynaM
KrystynaM | 2010-12-14 07:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka pokonała swój problem z moczeniem przy pomocy alarmu wybudzeniowego Noppy. Po 2 miesiącach stosowania sama budzi się do toalety lub śpi do rana nie mocząc łóżka.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

suchyporanek
suchyporanek | KrystynaM | 2017-10-25 15:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień Dobry, Postępowanie w przypadku moczenia nocnego zależy od jego przyczyn. Terapia obejmuje stosowanie alarmu wybudzeniowego oraz przyjmowanie leku. Alarm wybudzeniowy to inna powszechnie stosowana metoda – zostaje on uruchomiony w chwili wykrycia wilgoci. Niekiedy stosuje się równocześnie leki i alarm wybudzeniowy. Gdyby jednak problem się pojawił to proszę skonsultować to z lekarzem. O tym jak przygotować się do wizyty znajdzie Pani na stronie suchyporanek.pl

Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz

mama
mama | 2010-09-09 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam w Stanach , moja corka ma 5 lat , jak byla mlodsza to moczenie zadarzalo sie raz na jakis czas, pozniej w wieku lat 4 pprzez jakis okres bylo to codziennie ,, pozniej przestala. Teraz tez jej sie zdarza czasem czesciej czasem rzadziej , ale jest. Na poczatku zakazywalam jej jakiegojolwiek picia godzine przed spaniem , mleka szczegolnie bo po tym widzialam ze jest moczopedne . Bylam z nia u lekarza , zrobili badania czy niema jakliegos zapalenia , wiec niby jest ok.... Ale dla mnie nie jest , niewiem co mam robic, sa specjalane alarmy dla dzieci ktore przypina sie do majtek jesli tylko popuszcza od razu dzwoni i budzi dziecko .Corka nosila przez okolo 4 dni , pozniej juz nie chciala wiec teraz jest to moj maly szantazyk zeby poszla siku przd spaniem nawet 5 razy . Gdy zasnie a ja jeszcze nie spie to przed wlasnym spaniem biore ja do lazienki, zwracajac uwage na to ze dziecko nie zawsze chcetnie sie budzi. Jakos idzie , ale wciaz niewiem jaki jest tego powod

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

suchyporanek
suchyporanek | mama | 2017-10-25 16:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień Dobry ,moczenie nocne jest powszechnym i złożonym problemem zdrowotnym także na podłożu psychologicznym. Konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna - nieleczenie moczącego się dziecka może powodować kumulowanie się problemów psychologicznych, które w konsekwencji pogłębiają chorobę. Na stronie suchyporanek.pl można wykonać krótki test aby sprawdzić jak poważny jest problem moczenia nocnego.
Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.p

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?