Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Siusia w łóżko? Nie zawstydzaj dziecka, tylko je lecz – radzą eksperci!

| aktualizacja: 05.06.2017 | 4

Pięciolatek siusia w łóżko? To poważniejsza sprawa niż myślisz. Przyczyny moczenia nocnego są różne: od niedoboru hormonów po zaburzenia neurologiczne.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
moczenie nocne
fot. Fotolia
Aż 300 tysięcy dzieci w Polsce powyżej 5. roku życia ma problem z moczeniem nocnym. Skala zjawiska jest bardzo duża. Według statystyk, dostępnych na Suchyporanek.pl problem siusiania w łóżko dotyczy około 15–20 procent pięciolatków, co dziesiątego siedmiolatka i nawet 8 procent dziewięciolatków. 

Według dr n. med. Michała Maternika z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moczenie nocne (nazwa medyczna to endureza) to drugie, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłe schorzenie u dzieci.

Moczy się ze stresu? To mit!

Wbrew opiniom wielu rodziców – i niestety także wbrew temu co mówi wielu lekarzy – moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego. Najogólniej rzecz biorąc, główną przyczyną moczenia nocnego jest za mała objętość pęcherza w stosunku do ilości produkowanego przez organizm dziecka moczu: 
– Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz i ta równowaga jest zachwiana – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy.

Nadmierna produkcja moczu wieczorem i w nocy może być spowodowana np. tym, że po prostu dziecko za dużo pije zanim pójdzie spać (albo też w ciągu całego dnia) albo tym, że dziecko pije za dużo płynów moczopędnych, czyli np. napojów gazowanych, ale też – uwagą – mleka. Inną przyczyną, już poważniejszą, jest niedobór hormonu: wazopresyny, wyjaśnia urolog. 

Uwaga! Zaburzenia komunikacji na linii pęcherz-mózg

– Jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna moczenia nocnego to zmniejszony próg pobudliwości, czyli to, że dziecko podczas snu nie odbiera sygnałów ze swojego pęcherza – wyjaśnia urolog, Karina Felberg i dodaje: – Przyczyn takiego zmniejszonego progu pobudliwości jest bardzo wiele: wszystkie zaburzenia snu, problemy z oddychaniem u dziecka, np. przerośnięte migdałki u dzieci, ale też zaburzenia neurologiczne. 

Ekspertka podkreśla, że problemy psychologiczne dzieci moczących się w nocy, są skutkiem, a nie przyczyną tego problemu! Dzieci, które moczą się w nocy, często czują się gorsze od rówieśników, muszą zmagać się ze wstydem czy uczuciem upokorzenia. Niejednokrotnie to my, rodzice, dokładamy swoją cegiełkę do tych trudnych uczuć dziecka – zawstydzając je, ośmieszając, krzycząc na nie albo nawet dając kary za kolejną mokrą noc. Nieraz robimy to niejako w dobrej wierze, sądząc, że zawstydzanie dziecka zmotywuje je do większej kontroli nad własnym pęcherzem – tymczasem eksperci tłumaczą, że w przypadku moczenia nocnego konieczny jest lekarz: pediatra albo nefrolog.

Czytaj także: Wychowanie przez ośmieszanie? Co na to psycholodzy?Według ekspertów moczenie nocne to skomplikowany, wielowymiarowy problem, w którym, poza ewentualnym leczeniem farmakologicznym, ważne będzie też wyrobienie u dziecka nowych nawyków (np. dotyczących diety albo wstawania na siusiu w środku nocy), a także pomoc psychologiczna. Na kanale Youtube Suchyporanek.pl zostały zamieszczone filmiki, które pomogą dziecku przezwyciężyć wstyd i poczucie gorszości związane z siusianiem w łóżko. Bohaterem filmików jest mały Jacek, który także zmaga się z moczeniem nocnym – na szczęście udaje mu się przezwyciężyć problem. W filmikach została wykorzystana metoda bajkoterapii, dzięki której siusiający w łóżko maluch może utożsamić się z animowanym bohaterem i wzmocnić psychicznie.  

Źródło: Suchyporanek.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Karlla
Karlla | 2017-08-15 23:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli chodzi o moczenie 6 latka to do jakiego lekarza powinnam się z dzieckiem udać?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

suchyporanek
suchyporanek | Karlla | 2017-08-18 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień Dobry, W pierwszej kolejności powinna Pani się udać do pediatry, on udzieli dalszych wskazówek. Więcej informacji o tym jak przygotować się do wizyty znajdzie Pani na stronie suchyporanek pl Pozdrawiam Przedstawiciel suchyporanek.pl

Odpowiedz

Mina
Mina | Karlla | 2017-09-12 16:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszym lekarzem powinien być pediatra bo tylko on (w przypadku poważniejszego powodu moczenia) może dać skierowanie do poradni specjalistycznej (nefrologa lub urologa dziecięcego). Poczytaj też stronę suchyporanek.pl. Korzystaliśmy - dobre i kompetentne źródło wiedzy.

Odpowiedz

suchyporanek
suchyporanek | 2017-08-12 14:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień Dobry, Dzieci nie wiedzą same z siebie, że zmoczenie łóżka to wstyd. Dorośli reagując w określony sposób powodują, że dziecko zaczyna się wstydzić. Akceptacja problemu związanego z moczeniem podczas snu i szukanie pomocy u lekarza to nie powód do wstydu tylko do poczucia że właściwie postępujemy i możemy pomóc dziecku Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?