Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy moczenie nocne u kilkulatka można wyleczyć?

| aktualizacja: 27.05.2016 | 6

Co robić, by pomóc kilkuletniemu dziecku, by przestało się moczyć? Jak znaleźć przyczynę nocnego moczenia u kilkulatka? Odpowiada pediatra Andrzej Malinowski

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
czy, moczenie, nocne, mona, wyleczyć, dziecko
Mój 7-letni synek ciągle się moczy, co noc prześcieradło jest mokre, nie pomagają ani groźby, ani prezenty. Wyniki badania moczu są dobre i lekarz stwierdził, że to rodzinne. Mój brat moczył się w nocy do 18. roku życia, a potem samo przeszło. 
Alina z Grudziądza

Moczenia nocnego u dziecka nie wolno ignorować

AM: W nocy moczy się przeciętnie 2-3 dzieci z jednej klasy podstawówki. Nieleczone moczenie nocne powoduje u dziecka stres. Stałe jego ukrywanie może spowodować nerwicę. Moczące się dzieci nie chcą wyjeżdżać na kolonie, wycieczki szkolne i tzw. zielone szkoły. Rozwija się u nich poczucie winy i kompleks niższości.

Nie można lekceważyć moczenia nocnego u dziecka. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie i ustalić przyczynę. Nie można z tym czekać! Ma Pani przykład w swojej rodzinie. Wczesne rozpoczęcie leczenia uwalnia dziecko od koszmaru mokrego łóżka i przywraca normalne funkcjonowanie.

Przyczyny nocnego moczenia u kilkulatka

AM: Aby znaleźć przyczynę moczenia, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Najpierw wykonuje się ogólne badanie moczu. USG układu moczowego wykonuje się po obfitym napojeniu dziecka, następnie bada się pęcherz po oddaniu moczu, by sprawdzić, czy nie występuje jego zaleganie.

Czasami wykonuje się badanie rentgenowskie odcinka lędźwiowego, by wykluczyć drobną wrodzoną wadę kręgosłupa. Zazwyczaj potrzebne jest bardziej specjalistyczne badanie mięśni pęcherza moczowego, tzw. badanie urodynamiczne wykonane za pomocą specjalnego komputera. Radzę poprosić pediatrę o skierowanie na konsultację do neurologa dziecięcego, który, w razie potrzeby, pokieruje dalszym leczeniem. Czasami sukces można osiągnąć już po 3 miesiącach. W takim leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, nie ziołowe. Pomocna bywa też psychoterapia.

Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Agusia
Agusia | 2017-07-29 15:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie to zawsze trzeba być z dzieckiem szczerym jak najbardziej można. Jeśli dziecko zrozumie co się z nim dzieje to będzie mu łatwiej. Sama moczyłam się nocami przez bardzo duży czas, a moja mama nie radziła sobie z tym, a wstydziła się iść do lekarza. Ale to były dawne czasy. Rozmawiając ze mną mogła mi bardzo dużo nerwów i wstydu zaoszczędzić.

Odpowiedz

dronna
dronna | 2017-05-02 00:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma problem i moczy sie w łóżko praktycznie codziennie. Nie bardzo wiem jak z nim rozmawiac. Mowić ze to choroba?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

suchyporanek
suchyporanek | dronna | 2017-05-07 18:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najlepiej rozmawiać z dzieckiem otwarcie. Wyjasniać, że jest to problem który dotyczy wielu dzieci w różnym wieku. W maju obchodzony jest nawet Światowy Dzień Moczenia Nocnego, co pokazuje jak globalny jest to problem.

Odpowiedz

suchyporanek
suchyporanek | 2016-11-15 22:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nic co dotyczy nieprawidłowości nie powinno być u dzieci bagatelizowane. dotyczy to również problemu moczenia nocnego. Jest to przypadłość, która dotyczy wielu dzieci. Na naszej stronie zebralismy pomocne informacji dotyczace moczenia nocnego, które przekazujemy z sposób, który można pokazać dziecku.
Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz

alarmywybudzeniowe
alarmywybudzeniowe | 2011-07-28 21:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobre efekty w leczeniu moczenia nocnego można również osiągnąć dzięki zastosowaniu alarmów wybudzeniowych, które reagują na pierwsze oznaki wilgoci i powodują obudzenie się dziecka, które dzięki temu może się wypróżnić. Z biegiem czasu wykształca się odruch u dziecka i bez pomocy alarmu samo budzi się w celu wypróżnienia.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

suchyporanek
suchyporanek | alarmywybudzeniowe | 2017-10-08 13:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień Dobry, Postępowanie w przypadku moczenia nocnego zależy od jego przyczyn. Terapia obejmuje stosowanie alarmu wybudzeniowego oraz przyjmowanie leku Alarm wybudzeniowy to inna powszechnie stosowana metoda – zostaje on uruchomiony w chwili wykrycia wilgoci. Niekiedy stosuje się równocześnie leki i alarm wybudzeniowy.
Po wiecej informacji zapraszam na stronę suchyporanek.pl
Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?