Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Mokry kaszel u dziecka - czy podawać syrop?

| aktualizacja: 18.02.2017 | 2

Wiesz jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u dziecka? Bywa, że przyczyną męczącego kaszlu jest... podawanie dziecku niewłaściwego syropu na kaszel. Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz tego błędu!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mokry-kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
fot. Fotolia

Mokry kaszel u dziecka - jak rozpoznać?

Mokry kaszel poznasz po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę i w ten naturalny sposób oczyszcza drogi oddechowe (ze śluzu i wydzieliny zapalnej, która jest pożywką dla bakterii). Pamiętaj, że nie można podawać syropów zatrzymujących mokry kaszel! To spowodowałoby zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii.
Jeśli dziecko ma mokry kaszel, można go hamować tylko wtedy, gdy jest mocno osłabione.

Na mokry kaszel podaj dziecku syrop mukolityczny

Co zatem trzeba zrobić, by ulżyć dziecku? Na mokry kaszel u dziecka podaje się syrop wykrztuśny. Co to za syrop? Ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, by maluszkowi łatwiej było ją potem odkrztusić. Leki wykrztuśne (mukolityczne) podaje się najpóźniej do godziny 17. Dlaczego? Rozrzedzają wydzielinę, przez co dziecko kaszle nawet więcej. To korzystne, ale w nocy malec nie mógłby spać.
Uwaga! Lekarze i farmaceuci odradzają syropy na kaszel typu 2 w 1 i zalecają stosowanie konkretnych syropów w zależności od rodzaju kaszlu. Warto również sprawdzać skład syropu na kaszel, by zawierał odpowiednie substancje czynne.

Przy mokrym kaszlu oklepuj dziecku plecki

Oklepywanie plecków dziecka ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano, gdy malec wstanie oraz w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków.
Uwaga! Nie można klepać szkraba po nerkach ani po kręgosłupie!

Przeczytaj więcej: Rodzaje kaszlu

Mokry kaszel dziecka złagodzą inhalacje

Dzięki inhalacjom mokry kaszel będzie łagodniejszy. Dzięki nim wydzielina jeszcze bardziej się rozrzedza i łatwiej się jej pozbyć. Dla małego dziecka najlepsze są inhalacje z gorącej wody i soli (łyżka soli na dwa litry wody). Musisz jednak uważać, by maluch się nie poparzył!

Przeczytaj także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Sara
Sara | 2015-11-22 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zawsze oklepuje dziecko chwile po podaniu syropu.Zawsze podaje Dicotuss Baby i u nas sprawdza się świetnie. Najlepsze jest to że czasem gdy ciężko rozpoznać rodzaj kaszlu i tak można podać ten syrop bo w każdym pomaga.

Odpowiedz

Jolka
Jolka | 2015-09-13 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jak trudno określić jaki to kaszel? Ja dziecku podaję Dicotuss na kaszel, który jest na mokry i suchy, ale nigdy bym nie pomyślała, że można zaszkodzić syropem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?