Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Mokry kaszel u dziecka

| 30.04.2013, aktualizacja: 13.02.2014 | 2

Bywa, że przyczyną męczącego kaszlu jest... podawanie dziecku niewłaściwego syropu na kaszel. Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz tego błędu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Mokry kaszel poznasz po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę i w ten naturalny sposób oczyszcza drogi oddechowe (ze śluzu i wydzieliny zapalnej, która jest pożywką dla bakterii). Pamiętaj, że nie można podawać syropów zatrzymujących mokry kaszel. To spowodowałoby zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii. Jeśli dziecko ma mokry kaszel, można go hamować tylko wtedy, gdy jest mocno osłabione. Co zatem powinnaś zrobić, by ulżyć dziecku?

Przeczytaj też o domowych sposobach na kaszel

Na mokry kaszel podaj syrop mukolityczny

Ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, by maluszkowi łatwiej było ją potem odkrztusić. Leki wykrztuśne (mukolityczne) podaje się najpóźniej o godzinie 17. Rozrzedzają wydzielinę, przez co dziecko kaszle nawet więcej. To korzystne, ale w nocy malec nie mógłby spać.

Sprawdź najlepsze sposoby na dziecięce przeziębienie

Przy mokrym kaszlu oklepuj plecki

To ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano, gdy malec wstanie, oraz w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać szkraba po nerkach ani po kręgosłupie!).

Czytaj więcej o rodzajach kaszlu

Mokry kaszel złagodzą inhalacje

Dzięki nim wydzielina jeszcze bardziej się rozrzedza i łatwiej się jej pozbyć. Dla małego dziecka najlepsze są inhalacje z gorącej wody i soli (łyżka soli na dwa litry wody). Musisz jednak uważać, by smyk się nie poparzył. 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Sara
Sara | 2015-11-22 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zawsze oklepuje dziecko chwile po podaniu syropu.Zawsze podaje Dicotuss Baby i u nas sprawdza się świetnie. Najlepsze jest to że czasem gdy ciężko rozpoznać rodzaj kaszlu i tak można podać ten syrop bo w każdym pomaga.

Odpowiedz

Jolka
Jolka | 2015-09-13 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jak trudno określić jaki to kaszel? Ja dziecku podaję Dicotuss na kaszel, który jest na mokry i suchy, ale nigdy bym nie pomyślała, że można zaszkodzić syropem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?