Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Muzyka wspiera rozwój dziecka

| aktualizacja: 02.01.2014 | 3

Pomaga w nauce matematyki i języków obcych, uwalnia od stresu. Jak wspierać muzyczny rozwój dziecka?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, zabawy, propozycje zabaw
fot. Fotolia
Słuchanie muzyki korzystnie wpływa na mózg dziecka, aktywizując połączenia między komórkami nerwowymi. Pomaga rozładowywać napięcia, zmniejsza lęk i odczuwany ból. Edukację muzyczną warto zacząć, jak najwcześniej.
A więc do dzieła! Zanim dowiesz się, jaką muzykę włączać dziecku, zacznij od poznania najprostszych metod rozwijania inteligencji muzycznej swojego dziecka, czyli od...

...kształtowania słuchu
- Dotykowe zgadywanki. Włóż do torby kilka przedmiotów, np. klucze, elektryczną szczotkę do zębów, pudełko po zapałkach, szeleszczący papier, folię. Namów malca, by zamknął oczy i na podstawie dźwięku odgadywał, jaki przedmiot wyjmujesz z torby. Od trzeciego roku życia.
- Słuchanie ciszy. Poproś dziecko, by zamknęło oczy i opowiadało Ci, co słyszy (np. gotującą się wodę, samochody, tramwaje). Od czwartego roku życia.
...nauki śpiewania
- Śpiewanie słów. Słowa, które maluch potrafi już powiedzieć: np. "mama", "tata", staraj się śpiewać. Moduluj swój głos, mówiąc maluszkowi, że śpiewamy jak ptaszki (wysoko) lub jak niedźwiedzie (nisko). Od drugiego roku życia.
- Klaskanie i tupanie. Śpiewając Wasze ulubione piosenki, wyklaskujcie i wytupujcie ich rytm. Od trzeciego roku życia.
- Małe przedstawienie. Inscenizujcie piosenki: np. przy "Stary niedźwiedź mocno śpi" bawcie się w niedźwiedzie, przy "My jesteśmy krasnoludki" skaczcie i pokazujcie Wasze domki, a przy "Idzie niebo ciemną nocą" zamieńcie się w pisklątka, które zasypiają w gniazdku. Od trzeciego roku życia.
...nauka grania
- Pierwsze instrumenty. Pudełeczka po jogurtach lub puszki po napojach wypełnij fasolą, grochem, piaskiem. Mogą to być wspaniałe grzechotki malca. Pustą ceramiczną doniczkę odwróć do góry dnem, przewlekając przez nią sznurek. Powstanie w ten sposób dzwon.
Możecie też ustawić obok siebie kilka butelek, wlewając trochę wody. Grajcie także na butelkach częściowo wypełnionych piaskiem. Niech taka domowa orkiestra uświetni np. przyjęcie urodzinowe dziecka. Możesz też udawać dyrygenta i pokazywać maluszkowi, jak szybko ma śpiewać i wystukiwać rytm piosenki. Od czwartego roku życia.

Jakie będą korzyści?
Eksperymenty prowadzone w Japonii pokazały, że dzieci, które miały zajęcia muzyczne, lepiej przyswajały nowe wiadomości. Nie miały problemów z koncentracją, szybciej się uczyły. Widać to było szczególnie w nauce matematyki i języków obcych. Skąd ten efekt? Ano stąd, że słuchanie muzyki korzystnie wpływa na mózg dziecka, aktywizując połączenia między komórkami nerwowymi. Pierwsze sześć lat życia to najważniejszy okres dla rozwoju układu nerwowego i mózgu. Dlatego tak ważne jest, by edukację muzyczną zacząć jak najwcześniej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Ech...
Ech... | 2015-11-14 12:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Namów malca, by zamknął oczy i na podstawie dźwięku odgadywał, jaki przedmiot wyjmujesz z torby."
... to ma być dla niemowlaków w wieku od 0-3 miesięcy???

Odpowiedz

studiosyjud
studiosyjud | 2011-01-19 14:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

warto wspierać w ten sposób rozwój dziecka. Codziennie ucząc dzieci śpiewu i gry widzę ich uśmiechnięte buzie.

Odpowiedz

Olusia
Olusia | 2007-04-28 22:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem opiekunką-od początku swojej pracy w zabawę z niemowlęciem wplątywałam "zajęcia" z muzyką-przy usypianiu-wolna,relaksująca,a przy zabawach ruchowych-dynamiczna i pełna ekspresji.W chwili obecnej-malec ma 15 msc-dziecko chętnie słucha muzyki-kleszcze,śpiewa la-la-la i sam upomina się o nią przed zaśnięciem.Stało się to naszym rytuałem.polecam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?