Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Szczepienia dzieci – wywiad z ekspertem

| aktualizacja: 18.01.2016 | 21
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Paweł Grzesiowski
fot. Agencja Deva
Który kraj ma najskuteczniejszy program szczepień niemowląt? Czy grozi nam jakaś epidemia? Czemu warto szczepić maluchy? To tylko niektóre z pytań do naszego eksperta.

Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim, Prezesem Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie
Czy choroby zakaźne nadal stanowią realne zagrożenie?
 
Jak najbardziej. Należą do głównych przyczyn umieralności i nie zostały do końca opanowane (wyjątkiem jest ospa prawdziwa). Dla drobnoustrojów nie ma granic, przenoszą się wraz z ludźmi. Stąd niepokój np. o wirusa polio, który na pięciu kontynentach został wyeliminowany, ale w Azji Południowo-Wschodniej i niektórych krajach afrykańskich istnieją ogniska tej choroby. Nie możemy więc przerwać szczepień, bo każdego dnia chory na polio czy inną chorobę zakaźną może przyjechać do Europy.  
 

Przypomnijmy jak wygląda polski kalendarz szczepień ochronnych.

 
Mamy 12 bezpłatnych szczepień, tzw. obowiązkowych. W kolejności podawania są to szczepienia dla dzieci: gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczka, odra i świnka. Obowiązkowym kalendarzem nie zostały objęte szczepienia przeciwko rotawirusom, ospie wietrznej, meningokokom i pneumokokom. Są to tzw. szczepienia zalecane, płatne. Dwa z nich – przeciwko pneumokokom i ospie wietrznej – są bezpłatne tylko w grupach ryzyka (np. wśród dzieci o obniżonej odporności oraz u wcześniaków). Wynika to z racji finansowych, nie merytorycznych, bo wszystkie szczepienia są zalecane i warto w nie inwestować.
 

Dlaczego?

 
Ponieważ ich znaczenie dla zdrowia publicznego jest ogromne. Koszty finansowe i społeczne dotykające osób, które chorują w konsekwencji niezaszczepienia, dotyczą nie tylko samego pacjenta (leki), ale i budżetu państwa (koszy hospitalizacji, koszty zwolnień z pracy, koszty zasiłków, rent i rehabilitacji, etc.). Możemy dyskutować o tym, jakie grupy wiekowe i kiedy należy szczepić, ale co do tego, że szczepienia są skuteczne i przynoszą zarówno poprawę stanu zdrowia społeczeństwa, jak i oszczędności dla budżetu – nie ma wątpliwości.
 

Jak prezentuje się polski kalendarz szczepień na tle innych krajów UE?

 
Mamy problem z dostępnością do nowych szczepionek. Pod tym względem odbiegamy nawet od Czech, Słowacji, Węgier czy Turcji. Jesteśmy ostatnim krajem, który używa szczepionki pełnokomórkowej przeciwko krztuścowi. Szczepionki bezkomórkowe są bardziej zaawansowane technologicznie, co oznacza m.in. zmniejszenie ryzyka niepożądanych odczynów poszczepiennych. Nie ma również w polskim kalendarzu szczepień powszechnego szczepienia przeciw pneumokokom – te szczepienia są dostępne praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Polska na tym tle znajduje się na szarym końcu! Kolejna kwestia to rozdzielenie szczepionek w pierwszym półroczu życia dziecka na wysoko skojarzone i pojedyncze – obecnie ok. 60 proc. polskich rodzin kupuje pełnopłatne szczepionki wysoko skojarzone (5 lub 6 w 1), co stanowi niebagatelną kwotę ponad 100 mln zł dodatkowo wydawanych corocznie na te szczepienia z kieszeni rodziców.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (21)
avatar

anka
anka | 2014-04-27 18:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Widać te 2% się tylko wczytuje w artykuł. Zapytajcie swoich lekarzy czy szczepią swoje dzieci i wnuki. Moja lekarka szczepi i jak lis ugryzie w lesie dziecko to nikt normalny nie odmówi mu szczepionki. Każdy ma prawo wyboru więc nie plujcie jadem chociaż używajac argumentow

Odpowiedz

ble
ble | 2014-04-17 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kasiory pan panie grzesiowski, to grobu nie zabierze, nawet w piekle się panu nie przydadzą... inna sprawa jak nisko trzeba upaść aby tak oszukiwać ludzi, a może by tak spisać z dokumentacji medycznej listę chorób dzieci szczepionych i nieszczepionych i pokazać kto rzeczywiście jest droższy w utrzymaniu przez Państwo (wykluczając wpływy ze sprzedaży szczepionek)

Odpowiedz

!!!!!
!!!!! | 2014-04-16 22:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy to dzieci nieszczepione powodują epidemie? A CO Z DOROSŁYMI, KTÓRZY PRAKTYCZNIE SĄ NIESZCZEPIENI, BO PRZECIWCIAŁA POSZCZEPIENNE ZANIKAJĄ MAX PO KILKU LATACH OD SZCZEPIENIA ??? To nawet CDC dementowało w sprawie krztuśca, że NIE MA TO NIC WSPÓLNEGO Z DZIEĆMI NIESZCZEPIONYMI !!!! A Pan "genialny" Grzesiowski wie swoje... No niestety, szczepionki są po prostu NIESKUTECZNE i powodują niekontrolowane mutacje szczepionkowych patogenów w środowisku (np. polio poszczepienne, krztusiec !), więc teraz trzeba znaleźć kozła ofiarnego, czyli nieszczepione dzieci, często już okaleczone przez pierwsze szczepionki !!! Do polskich "ekspercików" odpornych na wiedzę nie dociera to co dla wszystkich oczywiste... Dobrze by było, gdyby ktoś uzyskał te rewelacje od pana na piśmie - i od razu zawiadomienie do prokuratury o FAŁSZ INTELEKTUALNY !!!!

Odpowiedz

nie szczepię
nie szczepię | 2014-04-16 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wie pan co, moje dzieci sa nie szczepione i chodzę do przychodni raz do roku po skierowanie na morfologię ( bo robię raz do roku dla profilaktyki) i NIE CHORUJĄ, więc nie wyrażam zgody na proponowane przez pana ZŁODZIEJSTWO. Proponuję stworzenie funduszu na rzecz osób poszkodowanych przez szczepienia i kary dla lekarzy nie zgłaszających powikłań w postaci przymusu wypłacania dożywotnich rent dzieciom poszkodowanych przez szczepienia

Odpowiedz

Malwina
Malwina | 2014-04-16 21:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Drogi Panie Grzesiowski dobrze pan zna dramaty matek tych dzieci które po szczepionkach są skazane do końca życia na cierpienia.Jestem ciekawa czy pan mając takie dziecko cieszył by się życiem?Ale co się nie robi dla kasy propagande można siać

Odpowiedz

Lidia
Lidia | 2014-04-16 20:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panie Grzesiowski myślę, że dobrze Panu smarują!

Odpowiedz

GRZESIOWSKI, JAK PANU NIE WSTYD !!!
GRZESIOWSKI, JAK PANU NIE WSTYD !!! | 2014-04-16 19:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panie Grzesiowski, na jakiej podstawie postuluje Pan wprowadzenie wyższych składek zdrowotnych dla osób nieszczepionych??? Czyżby przeprowadził Pan dowody naukowe na to, że dzieci nieszczepione są większym obciążeniem dla służby zdrowia niż szczepione? No genialne...!!! Dlaczego świat się jeszcze o tych Pan genialnych osiągnięciach naukowych nie dowiedział ??? Furorę by Pan zrobił, szczególnie, że takich badań jak dotąd nawet amerykańskie CDC nie przeprowadziło i miga się jak może nadal, bo wiedzą dobrze ile ryzyk bezpośrednio bezpośrednio związanych ze szczepieniami wyszłoby w wynikach takich badań!!! Do tego stopnia się migają, że w zeszłym roku POWSTAŁA W KONGRESIE AMERYKAŃSKIM USTAWA, KTÓRA MA ZMUSIĆ TA BANDYCKĄ SKORUMPOWANĄ CDC DO PRZEPROWADZENIA BADANIA STANU ZDROWIA DZIECI SZCZEPIONYCH VS NIESZCZEPIONYCH !!! A tu proszę, w Polsce mamy już geniusza, który wie, że dzieci nieszczepione kosztują system więcej niż szczepione, całkowicie wbrew już istniejącym pośrednim dowodom, które ponad wszelką wątpliwość świadczą o tym, że DZIECI NIESZCZEPIONE SA DUŻO ZDROWSZE (!), DUŻO RZADZIEJ WYMAGAJĄ INTERWENCJI MEDYCZNYCH (!), DUŻO RZADZIEJ DOZNAJĄ ALERGII I DYSFUNKCJI NEUROLOGICZNYCH (!!!) W nieszczepiącej społeczności amerykańskich Amiszów AUTYZM PRAWIE NIE WYSTĘPUJE !!! Jedynie 1/ok. 20000 osób doznaje u nich tego schorzenia, badaczom w ogóle ciężko było dotrzeć do takich przypadków !!! A w pozostałej populacji amerykańskiej najnowsze statystyki wykazują wśród 8-miolatków 1/68 dzieci (!!!), w tym 1/38 wśród chłopców !!!!!

Odpowiedz

toja
toja | 2014-04-16 19:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panie Grzesiowski, dziecko nie spotyka się naraz z 6 patogenami w jednym czasie!

Odpowiedz

mammamija
mammamija | 2014-04-16 18:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panie Grzesiowski a kto powinien płacić za uszkodzenie mojego syna????!!!! Może Pan się skusi??? Moje dziecko było szczepione na wszystko praktycznie a w "prezencie" dostało padaczkę!!! Kto ma teraz płacić za leki i rehabilitację z własnej kieszeni?! Nikt inny jak rodzic bo Wy "lekarze" umywacie od tego swoje brudne łapy! A my rodzice zostajemy z tym wszystkim sami!!!! Nie gadaj Pan głupstw co do dobrodziejstwa szczepionek!!!

Odpowiedz

Zawiedzieony Ojciec
Zawiedzieony Ojciec | 2014-04-16 17:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znowu jak w Polskim Radiu ekspert, ale ma finansową zależność. Proszę przedstawić tego Pana jako przedstawiciela organizacji która twierdzi : "(...)Jesteśmy organizacją pozarządową o charakterze "non-profit", która została powołana w celu:(...) ", ale dalej "(...)W ramach NZOZ przy Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń:
- wykonujemy szczepienia ochronne
- udzielamy porad w zakresie medycyny podróży

Przychodnia Szczepień Ochronnych i Centrum Medycyny Podróży (...)" czyli im więcej osób ten Pan przekona do szczepień tym więcej może przyjść klientów do NZOZ-u przy fundacji. Ciekawe czy ja mógłbym prosić o taki wywiad w którym mówiłbym że toksyczne zabawki są dobre i można je kupić w sklepie przy mojej fundacji też zostałbym ekspertem i mógłbym gadać co mi się podoba.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?