Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500+: „Nie wydawaj tych pieniędzy” – radzi ekspert

| aktualizacja: 26.09.2016 | 15

W wielu rodzinach powstają długie listy zakupów, na które „nareszcie będzie nas stać!". Nowe buty, a może wyjazd na wymarzone wakacje? Jak mądrze zainwestować 500 zł na dziecko, wyjaśnia ekspert od finansów, Marcin Iwuć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
500 zł na dziecko, na co wydać 500 zł, oszczędzanie na przyszłość dziecka, świadczenia dla rodziców, program 500+
fot. Fotolia

Szykuje się wielkie wydawanie. Kiedy na wasze konto wpłyną „darmowe” pieniądze z programu 500 plus, najgorsze, co można zrobić, to... właśnie je wydać – twierdzi Marcin Iwuć, ekonomista i analityk finansowy z certyfikatem CFA, który po 11 latach w branży finansowej zostawił korporację, aby zająć się popularyzowaniem wiedzy o zarządzaniu finansami. Jego blog Finanse bardzo osobiste zwyciężył w konkursie Blog Roku 2014 w kategorii Specjalistyczne i Firmowe.

Dlaczego wydawanie pieniędzy z programu 500 plus się nie opłaca?

Jeżeli wszystko wydamy, dziecko nie będzie prawdziwym beneficjentem rządowej pomocy. Pieniądze przekażemy innym ludziom, a dziecku nie zostanie nic. Prawdziwymi beneficjentami będą właściciele sklepów i punktów usługowych, do których zaniesiemy te pieniądze. Liczą na to politycy, analitycy i ekonomiści, pisząc o „zastrzyku dla gospodarki”. Z tego punktu widzenia dobrze by było, aby pieniądze jedynie przepłynęły przez nasze ręce i powędrowały dalej. Byłoby jeszcze lepiej, gdybyśmy zaciągnęli pożyczkę i uzyskane środki czym prędzej wydali. Będzie to przejawem „ekonomicznego patriotyzmu” i może nawet ktoś nas poklepie za to po plecach? Nie dajmy się złapać na takie hasła! To nie my jesteśmy odpowiedzialni za stan finansów publicznych – to domena kogoś innego i jako obywatele płacimu mu za to. Naszym zadaniem jest zadbać o finanse własnej rodziny.

Na co zatem przeznaczyć otrzymane pieniądze?

Warto zastanowić się, jak do tej pory radziliśmy sobie bez nich? To właśnie nasza indywidualna sytuacja finansowa powinna być punktem wyjścia do podjęcia decyzji o przeznaczeniu 500 zł.

W takim razie jak postąpić, jeżeli rodzina ma długi, kredyty do spłacenia?

Jeśli podobnie jak miliony Polaków korzystamy z kolejnych pożyczek i kredytów konsumenckich – w pierwszej kolejności warto przeznaczyć pieniądze z programu na przerwanie tego błędnego koła. Długi konsumenckie ciągną rodzinę w dół, bezlitośnie drenują kieszenie, wprowadzają ogromny stres i wielkie ryzyko. Jeżeli tkwimy w długach – nawet głupia awaria lodówki zmieni się w finansowy kryzys. Kłótnie, nieprzespane noce, stresujące rozmowy z windykatorami – można tego wszystkiego uniknąć, gdy wyrwiemy się z pętli długów. To najlepszy prezent dla dziecka, które nie będzie musiało oglądać strachu w oczach swoich rodziców.  

A jeśli nie mamy długów, ale też nie jesteśmy w stanie nic zaoszczędzić? 

Taka sytuacja dotyczy prawie połowy Polaków. Warto najpierw wykorzystać pieniądze z programu, aby szybko zbudować swój fundusz bezpieczeństwa. Życie jest pełne niespodzianek, a wiele z nich bije nas po kieszeni. Możemy uodpornić rodzinę na okoliczność nieprzewidzianych wydatków, jak choćby awaria samochodu, wymagające droższych leków choroby, czy utratę pracy przez któregoś z rodziców. Poduszka bezpieczeństwa w wysokości 6-miesięcznych wydatków rewelacyjnie wpłynie na nasz psychiczny komfort. Czy spokojni, zrelaksowani rodzice, bez finansowych zmartwień, nie są dla dziecka lepszym prezentem niż fajne ubrania? Być może dziecko myśli inaczej, ale my nie jesteśmy już dziećmi... 

Załóżmy, że udało się nam coś zaoszczędzić, czy teraz możemy pieniądze otrzymane na dziecko po prostu wydawać na jego potrzeby?

Jeśli mamy oszczędności w wysokości przynajmniej 6-miesięcznych wydatków – śmiało możemy rozpocząć zakupy. Ale nawet w tej sytuacji nie wydawałbym wszystkich dodatkowych pieniędzy. Przynajmniej część z nich warto odłożyć na przyszłość dziecka. Jeśli sytuacja tego wymaga – kupmy mu to, co jest potrzebne. Miejmy jednak pełną świadomość, co jest potrzebą, a co zachcianką. Nie budujmy poczucia wartości dziecka w oparciu o rzeczy, które posiada. Chcemy kupić fajny gadżet czy markowe ubranie, bo o tym marzyło? Śmiało! Ale nie wydawajmy na to wszystkich pieniędzy, tłumacząc sobie, że dzięki temu dziecko poczuje się lepiej i będzie bardziej pewne siebie. Jednym z najbardziej sensownych sposobów zagospodarowania pieniędzy jest inwestycja w jego edukację. Nie mam tu jednak na myśli kolejnego słabego kursu języka angielskiego. Zastanówmy się, co pomoże dziecku najszybciej rozwinąć talenty i pasje? Co sprawi, że w przyszłości będzie bardziej samodzielne, skuteczne i przedsiębiorcze? Kurs szybkiego czytania? Sztuka efektywnej nauki? Techniki pamięciowe i kreatywne myślenie? – to tylko niektóre zajęcia, które mogą pomóc mu w dalszym rozwoju i sprawią, że samo zacznie uczyć się lepiej, szybciej, skuteczniej i chętniej.

W jakiej sytuacji możemy zdecydować się na odkładanie całej otrzymanej kwoty z myślą o zabezpieczeniu przyszłości dziecka?

Jeżeli dotychczasowa sytuacja materialna pozwalała spokojnie pokrywać bieżące potrzeby rodziny, namawiam gorąco do odłożenia na przyszłość wszystkich pieniędzy z programu. Powodów jest wiele – będziemy mogli wysłać dziecko na lepsze studia, dać mu pieniądze na uruchomienie własnego biznesu, zapewnić wkład własny na zakup mieszkania, umożliwić przeprowadzkę do innego miasta itp. To są duże pieniądze. Jeśli jesteśmy rodzicami noworodka, taką zapomogę możemy pobierać przez 18 lat, co daje 108 tys. złotych przy jednym dziecku. Warto mądrze wykorzystać te środki, aby miały pozytywny wpływ na finansowe bezpieczeństwo rodziny.

Czy warto te pieniądze zainwestować, a jeśli tak, to w co?

Jeżeli nie mamy wiedzy na temat inwestowania, zacznijmy od zwykłego konta oszczędnościowego lub od detalicznych obligacji skarbowych. Trzymajmy się prostej zasady: „Rozumiem, w co inwestuję”. Rozpocznijmy swoje działania od zrozumienia i prześwietlenia danego produktu inwestycyjnego. Dajmy sobie na to czas i nie spieszmy się. Na razie pieniądze po prostu odkładajmy. Jeżeli do czasu, w którym dzieci będą potrzebowały tych środków, upłynie kilka czy kilkanaście lat, śmiało można otworzyć się na bardziej ryzykowne inwestycje (ja korzystam np. z funduszy inwestycyjnych). Szczególnie sceptycznie podejdźmy do produktów w formie różnego rodzaju polis inwestycyjnych. Zwykle są one naszpikowane mnóstwem opłat, które bezlitośnie pożerają większość zysków.

Zaczyna się teraz mówić o kontrolowaniu, na co rodzice wydają otrzymane pieniądze. Czy możemy wydawać je na oszczędności, spłatę kredytów?

Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci mówi, że celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Pamiętajmy, że to my najlepiej znamy sytuację finansową własnej rodziny i to my, a nie rząd, wiemy, co najlepiej pomoże naszemu dziecku.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

Gosia
Gosia | 2017-10-20 11:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My z mezem dzieki tym pieniadza zaryzykowalismy i z naszej "poduszki bezpieczenstwa" kupilismy auto, a cale 500+ oddawalismy potem - taki nieoprocentowany kredyt z wlasnych oszczesnosci. Bez tej kasy nie byloby nas stac na to auto, a teraz moge dziecko wozic w bezpieczniejszym samochodzie niz pelnoletni matiz...

Odpowiedz

Jola
Jola | 2017-10-19 20:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mając noworodka i odkładać pieniądze do 18stki? Przecież program 500+ Jak i cały PIS(uar) nie będzie trwał wiecznie. Zaraz to zabiorą. Po za tym 500+ a produkty spożywcze w górę,benzyna, prąd i wiele innych....nawet nie czuje że mam te pieniądze

Odpowiedz

lajkuj
lajkuj | 2017-10-19 13:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie jestem w stanie tego oszczędzić. Wydatki na dwójkę maluchów są większe niż to całe 500+ które i owszem się przydaje bardzo ale nie ma opcji żebym przy moim skromnym trybie życie to odłożyła.

Odpowiedz

mama
mama | 2017-07-07 17:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ŚmiesZne sformułowanie najgorsze co zrobic to wydać.JA mimo tych 500 zł brakuje mi na żcie,nie każdy zarabia tyle by móc to odłożyć.Nie każdy wydaje na wude i papierosy.Myślą że jak dadzą takie pienądze to już majątek a to kropla w morzu przy zarobkach z najniższej krajowej.Bo dzieci kosztują...

Odpowiedz

mamamamamama
mamamamamama | 2017-07-06 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez przesady. Jak kupuję dziecku ciuchy, buty, książki, wyprawkę szkolną, nowy rower, zapisuje na zajęcia np. piłkę nożną, naukę języka, opłacam kolonie itp. to dziecko z tego nie ma korzyści? Owszem sklepy skorzystają, ale dziecko ma nową kurtkę, chodzi na ulubione zajęcia, cieszy się z nowej książki lub zabawki, spędza wakacje na wyjeździe, więc chyba jednak jakieś korzyści odczuwa z pomocy programu 500+. Co za różnica czy wyda się je na bieżące wydatki dla dziecka, czy odłoży i wyda w przyszłości? I tak te pieniądze prędzej czy później trafią do innych rąk w formie zapłaty za jakąś rzecz bądź usługę.

Odpowiedz

Michalina
Michalina | 2017-04-20 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przeważnie idzie to na potrzeby rodziców. w rodzinach patologicznych widzicie co się dzieje. alkohol i dalej przemoc.

Odpowiedz

Łucja
Łucja | 2017-03-20 11:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jest różnica między funduszami inwestycyjnymi a posiadaniem oszczędności na awaryjne sytuację. Przy dzieciach sytuacja kryzysowa jest cały czas. Sukcesem jest posiadanie „poduszki bezpieczeństwa” wysokości miesięcznych wydatków a nie pół rocznych. Nie namawiam na wydawanie wszystkiego na potrzeby bieżące, ale trzeba używać tych pieniędzy z głową. W artykule wspomniane było o kursach szybkiego czytania i technik pamięciowych. Z tym punktem zgadzam się całkowicie. U mnie w Warszawie są takie kursy w szkole edu. Mam zamiar zapisać mojego starszego syna, na te zajęcia. Chce, żeby mojemu Łukaszowi było łatwiej w nauce.

Odpowiedz

Piotrek
Piotrek | 2017-03-06 09:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też zgadzam się z tym artykułem,wydajcie mądrze te pieniądze,a nie na papierochy alkohol!!! Lub inne niepotrzebne rzeczy.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2016-08-02 11:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Śmieszny artykuł i bezsensowny. Jak to jest możliwe że poprzez zakup dziecko nie skorzysta z pomocy rządowej? Przecież nie oddajemy pieniędzy sklepom za darmo! Kupujemy dla potrzeb dziecka.Bo raczej dziecko nic nie skorzysta jesli dostanie 5 banknotów stuzłotowych do ręki i jeśli je będzie trzymać. Pogratulować Panu Autorowi sensownego myślenia. To raczej jakaś propaganda.Rządowi raczej zależy na tym aby pieniądze wróciły do Skarbu państwa równorzędnie z tym że my z tego skorzystamy. Bo za otrzymane pieniądze dostaniemy towar. Ludzie ruszcie głową i nie dajcie się nabrać!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kasia
Kasia | Basia | 2016-08-10 11:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A przeczytałaś ten artykuł do końca?

Odpowiedz

Ruda
Ruda | Basia | 2016-09-30 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kobieto, lepiej sama rusz głową! Uważasz, że odkładanie pieniędzy na przyszłość dziecka, żeby miało łatwiejszy start w dorosłość, jest nabieraniem? I co z tego, że rządowi zależy, żeby pieniądze wróciły? To po co dawali? Każdy normalny człowiek wie, że trzeba mieć oszczędności, bo w życiu różnie bywa. Tylko idiota wydaje co do grosza.

Odpowiedz

rozsądnaosoba
rozsądnaosoba | Ruda | 2017-02-11 00:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No tak więc jeśli rodzina ledwo wiąże koniec z końcem, to zamiast na bieżąco dziecku kupić buty, ubrania, jedzenie, itp. to lepiej odkładać, żeby w przyszłości miało lepszy start nie ważne, że teraz nie ma co zjeść i w co się ubrać. Wiem że to akurat skrajny przypadek, ale i takie sytuacje są, więc nie ma co się wymądrzać, że każdy powinien odkładać 500+. Jak kogoś stać, to niech odkłada, a jak ktoś biedę klepie, to niech teraz wyda by dziecko miało lepiej.

Odpowiedz

Pela
Pela | Basia | 2017-03-11 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie

Odpowiedz

Melcia
Melcia | Basia | 2017-03-29 15:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czytając zrozum co autor pisze .

Odpowiedz

Mike
Mike | 2016-05-31 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Głos zdrowego rozsądku w tej konsumpcyjnej nagonce. Dobry artykuł.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?