Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Badanie HBs w ciąży – co to jest i na czym polega?

| aktualizacja: 21.07.2017 | 0

Oznaczenie antygenu HBs to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu po porodzie można szybko wykryć we krwi dziecka niebezpiecznego wirusa i dać noworodkowi szansę na zdrowie. Ginekolog z IMiD wyjaśnia, kiedy się je wykonuje i co należy zrobić, gdy wynik jest dodatni.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
badanie HBs w ciąży
fot. Fotolia
Badanie HBs to jedno z badań krwi, które wykonuje się podczas ciąży. Pozwala wykryć u przyszłej mamy WZW B, czyli przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B, nazywane również żółtaczką wszczepienną. Wykrycie we krwi ciężarnej powodującego tę chorobę wirusa daje szansę na otoczenie dziecka właściwą opieką tuż po jego przyjściu na świat.

Kiedy wykonuje się badanie HBs?

Antygen HBs oznaczamy w III trymestrze ciąży – dokładnie po upływie 28. tygodnia – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Ujemny wynik badania pozwala zakładać, że mama nie ma WZW typu B. W takiej sytuacji noworodek zostaje rutynowo, tak jak wszystkie dzieci, zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

Co się dzieje, jeśli wynik jest dodatni?

Dr Jurczak-Czaplicka tłumaczy: – Przyszłą mamę z dodatnim antygenem HBs kierujemy do dalszej diagnostyki. Konieczne jest wykonanie USG narządów jamy brzusznej oraz konsultacja u specjalisty chorób zakaźnych bądź hepatologa. Tej postaci zakażenia nie można leczyć w ciąży, ale jest możliwość doprecyzowania rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania po porodzie. Do zakażenia WZW B może dojść podczas narodzin dziecka w wyniku kontaktu z krwią. Z tego względu noworodek, którego mama miała dodatni HBs, w pierwszej dobie po przyjściu na świat otrzymuje immunoglobulinę. Ma ona ochronić przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Oprócz tego dziecko dostaje również szczepionkę przeciwko WZW B tak jak inne nowo narodzone maleństwa.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?