Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy nacięcie krocza jest konieczne?

| aktualizacja: 05.10.2016 | 7

Możesz uniknąć tego rutynowego zabiegu. Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl wszystkie za i przeciw. Przeczytaj, co specjaliści sądzą o nacinaniu krocza w czasie porodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Nacinanie krocza:jak uniknąć nacięcia krocza
fot. Fotolia

W Polsce przeprowadza się dwa rodzaje nacięć: skośne – w stronę pachwiny, i pionowe w kierunku odbytu. To drugie, choć goi się nieco dłużej, jest bardziej komfortowe dla kobiety, ponieważ wiąże się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia zwieracza.

Zobacz też: Ból pachwin w ciąży

Czy można ustrzec się nacinania krocza, zwłaszcza że coraz częściej mówi się, że ten rutynowy zabieg wykonywany jest zbyt często? Oddajmy głos specjalistom.
 

Zobacz też: Jakie są nowe prawa mam i dzieci, czyli rewolucja na porodówce

Nacinanie krocza – ZA

Są lekarze, którzy uważają, że nacinanie krocza:
 • chroni przed obniżaniem się lub wypadaniem macicy, które może wystąpić w późniejszym wieku
 • zmniejsza nacisk na główkę dziecka
 • skraca drugą fazę porodu
 • pozwala uniknąć niekontrolowanego pęknięcia krocza.
   

Nacinanie krocza – PRZECIW

Inni specjaliści uważają natomiast, że nacinanie krocza:
 • jest sprzeczne z zasadami nowoczesnego położnictwa
 • nie ma dowodów na to, że zabezpiecza przed obniżaniem się lub wypadaniem macicy, które może wystąpić w późniejszym wieku
 • nie ma dobrze udokumentowanych badań potwierdzających, że odstąpienie od tego zabiegu może przyczynić się do powstania u dziecka niedotlenienia
 • istnieją natomiast badania, które dowodzą, że w przypadku nacięcia krocza może dojść do poważniejszych obrażeń.
 •  

Zobacz też: Jak wygląda poród z punktu widzenia dziecka

Nacięcie krocza czy pęknięcie krocza?

Anna Otffinowska z Fundacji Rodzic po Ludzku: "Nacięcie krocza jest ustalone w schematach szpitalnych i bardzo często wykonywane bez uzasadnienia. Znam przypadki, że położna nacięła krocze po urodzeniu dziecka, ze strachu przed lekarzem. To nieprawda, że łatwiej zszywać nacięcie niż pęknięcie. Jeśli krocze pęka naturalnie, dzieje się to w kierunku odbytnicy – tam, gdzie tkanka jest najcieńsza. Cięcie natomiast wykonuje się skośnie, przy czym uszkodzenia skóry i mięśni są znacznie głębsze. A jeśli nawet nacięcie krocza okaże się niezbędne, może być płytsze".

Prof. Bogdan Chazan, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa: "W Polsce zbyt często wykonuje się nacięcie krocza. Pacjentki oraz większość lekarzy nie akceptuje niewielkich pęknięć krocza, które mogą wystąpić w trakcie porodu, lecz które można łatwo zszyć. Tymczasem pęknięcia takie dobrze się goją i nie wywołują potem dolegliwości, np. bólu podczas współżycia seksualnego. Natomiast cięcie, zwłaszcza skośne, gorzej się goi i zwiększa utratę krwi".

Magda Zduniak, położna ze Szpitala św. Zofii w Warszawie: "Wśród położników nie ma zgody, czy nacięcie krocza powinno się wykonywać rutynowo, czy też nie. W szpitalu, w którym pracuję, nie obowiązuje rutynowe nacinanie krocza. Położne starają się tak prowadzić drugi okres porodu, by uniknąć nacinania. Jednak ostateczną decyzję podejmują indywidualnie. Zależy to od: Zabieg ten wykonuje się w przypadku porodu przedwczesnego po to, by chronić główkę dziecka przed naciskiem tkanek krocza oraz gdy wody płodowe są zielone. Uniknięciu nacinania krocza sprzyjają: przykładanie w trakcie porodu ciepłych okładów, przebywanie w lekko ciepłej wodzie oraz przybranie przez rodzącą tzw. pozycji kolankowej – kobieta w ostatniej fazie porodu klęczy, opierając się na dłoniach lub łokciach".
 

Zobacz też: Jak wygląda i jak przygotować się do porodu w domu

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

PlumBum
PlumBum | 2016-04-20 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto zrobić wszystko, by nacięcia krocza uniknąć. Można zmniejszyć ryzyko ćwicząc mięśnie Kegla. Przy dobrze wyćwiczonych mięśniach organy kobiece także po porodzie szybciej się regenerują i wracają do stanu sprzed ciąży. Ćwiczenia mięśni Kegla są bezpieczne i efektywne. Można wykonywać je dyskretnie w dowolnej chwili i miejscu również za pomocą kulek dopochwowych: plumbum.com.pl/pl/i/Jak-uzywac/45

Odpowiedz

annawianna
annawianna | 2015-12-13 23:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podczas porodu byłam nacinana dwukrotnie a i tak jeszcze pękłam w innym miejscu i po porodzie lekarka zszywała mnie prawie godzinę. Wiem że kobiety które nie były nacinane po porodzie bardzo szybko dochodzą do formy a ja niestety dłużej odczuwałam dyskomfort.

Odpowiedz

zara80
zara80 | 2015-09-03 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja słyszałam o baloniku Aniball.pl podobno zmniejsza ryzyko nacinania lub naderwania krocza. Ja przy 1 porodzie masowałam, prowadziłam aktywny styl życia, jednak ostatecznie zakończyło się cesarką.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mag
Mag | zara80 | 2016-04-25 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Racja, ja ćwiczyłam z balonikiem i uniknęłam nacięcia, pęknięcia i innych nieprzyjemności, ćwiczenia też bardzo skróciły drugą fazę porodu. Szybko doszłam do siebie po porodzie. Polecam

Odpowiedz

Kaska
Kaska | 2011-08-26 11:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

2 tygodnie temu urodziłam córkę, to moja pierwsza pociecha. W czasie porodu nie byłam nacinana, doznałam pęknięcia I-go stopnia i otarcia naskórka. Skończyło się na dwóch szwach, a doktor powiedział, że zasadniczo nie musiał by szyć,ponieważ pęknięcia nie są poważne. Na sale poporodową poszłam na własnych nogach. Gdyby nie szwy, bo troszkę mnie drażnią to prawie wcale nie odczuwam skutków porodu.

Odpowiedz

kaszka manna
kaszka manna | 2011-03-31 11:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ponoc dobrym sposobem na unikniecie naciecia badz pekniecia jest masaz krocza z uzyciem oliwki z olejku migdalowego albo specjalnego olejku do masazu krocza firmy weleda. Chodzi o uelastycznienie i rozciagniecie krocza, zwlaszcza w strone odbytu. Poza masazem zewnetrznym istotny jest masaz wewnetrzny - nalezy ciagnac w dol i na boki aby przyzwyczaic tamtejsze miesnie to uciaku jaki wywola glowka dziecka.
Masaz ten mozna robic codziennie 3-10 minut od 8ego miesiaca o ile sie nie ma skurczow...
Mi pomaga w tym maz, bo jemu jest latwiej porzadnie ciagnac (ja ledwo dosiegam). Mam nadzieje ze beda efekty!

Odpowiedz

Mamcia
Mamcia | 2007-10-26 18:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy trzecim porodzie położna nie zdążyła naciąć krocza, przy czwartym poprosilam o nienacinanie , po porodzie czułam się super, nic mnie niebolało i o wlasnych siłach przeszłam z sali porodowej do sali po porodzie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?