Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak będziesz mogła nazwać swoje dziecko? – zmiany w prawie

| aktualizacja: 05.10.2015 | 10

Sprawdź, czy imiona, które ci się podobają, po wprowadzeniu ustawy będą na liście dozwolonych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
bliźnięta, bliźniaki, dzieci, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki
fot. Anyka - Fotolia.com
Obecnie Nel musi być Nelą, a Kuba Jakubem, ale już wkrótce ma się to zmienić!
Aktualne prawo o aktach stanu cywilnego nakazuje, aby wszystkie żeńskie imiona kończyły się literą "a", nie można też wpisywać w akcie zdrobniałych form imion. Od 1 marca 2015 r. łatwiej będzie nadać dziecku imiona damskie i męskie o obcym brzmieniu. Teraz już Justin nie będzie musiał być Dżastinem.

Skąd pomysł na taką liberalizację prawa w kwestii nadawania imion?

Zdaniem Małgorzaty Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW, zmiany te tłumaczone są potrzebą wynikającą ze zwiększonej liczby cudzoziemców, a także pojawieniem się imion niespolszczonych.
Zastanawiający jest ten sposób tłumaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że obecne prawo zezwala na nadanie imion damskich i męskich pochodzenia innego niż polskie, jeżeli przynajmniej jeden z rodziców jest cudzoziemcem.
Po wprowadzeniu zmian rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą moli nazwać swoje dzieci obcobrzmiącymi imionami, np. Mercedes, Angelica, Justin.

Czytaj też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku

- Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca - ostrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.

Takie złagodzenie przepisów jedni uważają za oburzające, podczas gdy inni twierdzą, iż jest ono pomocnym rozwiązaniem dla wielu rodziców.

Sprawdź: Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków

Nadawanie imion - te przepisy nie ulegną zmianie

Nadal będzie można nadać dziecku maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Niestety przepis dotyczący zdrobnień imion nadal nie zostanie doprecyzowany, pozostawiając przy tym dużą swobodę urzędnikom. Powtórzą się zapewne sytuacje, gdzie to samo imię w jednym urzędzie było już rejestrowane jako nowe imię, a w innym było nadal traktowane jako tylko zdrobnienie.

Zobacz też: Imię dla dziewczynki 2014

Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC. Jeśli odmówi on nadania dziecku imienia wybranego przez rodziców, zgodnie z nowymi przepisami, urzędnik będzie mógł samowolnie nadać imię twojemu dziecku.

Czy już wkrótce na placach zabaw będziemy słyszeć głównie wołanie za Fifi czy Benem, a polskie imiona damskie i męskie imiona polskie jak Jan i Zofia pójdą w niepamięć?

Zobacz, jakie imiona mamy uważają za najładniejsze!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

ania
ania | 2014-12-27 19:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nazywam się Anna, a bardzo chciałabym ,aby moje imię brzmiało Ania :), więc popieram zmiany :)
Niby to samo imię, ale ja zdecydowanie wolę formę Ania, niż Anna i tak też chciałabym mieć w papierach ;)

Odpowiedz

Viola
Viola | 2013-07-05 17:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zmiana przepisow to krok do przodu. Bo ojciec dziecka nie wypowie imienia Grzegorz, Krzysztof itp. Wiec nadanie imienia o medzynarodowym znaczeniu jest latwiejsze. Jako kraj w Europie powinnismy sie otwierac a nie zamykac na innosc. Viola (prze V od urodzenia)

Odpowiedz

Miju
Miju | 2013-05-20 22:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mąż jest Japończykiem... oboje chcemy nazwać syna po dziadku, ale czy w Polsce to możliwe?

Odpowiedz

Jagoda
Jagoda | 2013-03-18 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem to dobre wyjscie. Imie Jagoda też niegdyś było zdrobnieniem, a teraz przyjeło się jako samodzielne. Dlaczego nie można córki nazwać Nel, a nadanie imienia Kunegunda nikogo nie razi tylko dlatego ze konczy się na "a"?...

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2013-03-18 19:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem to dobre wyjscie. Imie Jagoda też niegdyś było zdrobnieniem, a teraz przyjeło się jako samodzielne. Dlaczego nie można córki nazwać Nel, a nadanie imienia Kunegunda nikogo nie razi tylko dlatego ze konczy się na "a"?

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2013-03-18 19:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem to dobre wyjscie. Imie Jagoda też niegdyś było zdrobnieniem, a teraz przyjeło się jako samodzielne. Dlaczego nie można córki nazwać Nel, a nadanie imienia Kunegunda nikogo nie razi tylko dlatego ze konczy się na "a"?

Odpowiedz

Evelina
Evelina | 2013-03-18 14:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dla mnie to glupota, dobrze jest tak jak jest... nie chcialabym miec na imie zdrobniale.... ja kto brzmi w dorosylm zyciu Ewelinusia haha..... tragedia! albo Benuś kowalski....60 latek....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

OGAR!
OGAR! | Evelina | 2014-05-04 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Raczej TY jesteś głupota! Tu nie chodzi o Ewelinusie tylko np. Magdalena-Magda, Aleksandra-Ola A nie o jakąś Ewelinusie czy inna swintusie !

Odpowiedz

anonim
anonim | Evelina | 2015-03-02 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poważna Ewelina z nickiem Evelina
Ironia głupich nie zna granic

Odpowiedz

Anonim
Anonim | anonim | 2015-03-22 13:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Haha, racja!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?