Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Polska na 28. miejscu wśród krajów najlepszych dla matek

| aktualizacja: 05.05.2015 | 2

W tym roku w zestawieniu organizacji Save the Children znalazło się 179 krajów. Choć tradycyjnie na górze stawki są kraje skandynawskie, to 28. miejsce Polski jest dobrym wynikiem. Za nami uplasowały się m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Malta czy Węgry.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dwie rodziny
fot. Fotolia

Organizacja Save the Children co roku publikuje ranking krajów najlepszych dla mam i ich dzieci. Przygotowując raport bierze pod uwagę takie kryteria jak zdrowie matek, dostęp dzieci do edukacji, poziom dochodów i status kobiet.

Najlepsze i najgorsze kraje dla matek

Finlandia, która rok temu otwierała ranking, w tym roku została zaklasyfikowana na drugiej pozycji. Jedynym krajem spoza Europy w pierwszej dziesiątce jest Australia. Kanada uplasowała się na 20. miejscu, przed Francją (23.) i Wielką Brytanią (24.). W ostatniej dziesiątce znalazły się kraje afrykańskie, w tym Sierra Leone (169.), Republika Środkowoafrykańska (177.) i Demokratyczna Republika Konga (178.), na ostatnim 179. miejscu jest Somalia. W dziewięciu spośród 10 tych państw toczą się konflikty zbrojne.
Jak wynika z raportu, Amerykanki są średnio dziesięć razy bardziej narażone na śmierć podczas ciąży lub porodu niż Polki, Austriaczki czy Białorusinki. W USA ryzyko to jest najwyższe wśród wszystkich krajów rozwiniętych.

Zobacz też: Gdzie najlepiej się urodzić? - ranking

Gdzie umiera najwięcej dzieci?

Organizacja odnotowała znaczne różnice w kwestii umieralności niemowląt. W krajach z pierwszej dziesiątki rankingu jedna kobieta na 290 straci dziecko zanim skończy ono pięć lat. Tymczasem w krajach z ostatniej dziesiątki dotyczy to jednej kobiety na osiem.
Według Save the Children niechlubny rekord umieralności niemowląt wśród 25 najzamożniejszych światowych stolic należy do Waszyngtonu, z 7,9 zgonami na tysiąc urodzeń, wobec 1,6 na tysiąc w Pradze czy 2 na tysiąc w Sztokholmie i Oslo. Przed Waszyngtonem, z nieco niższym współczynnikiem umieralności niemowląt, uplasowały się: Wiedeń, Berno, Warszawa i Ateny.

10 najlepszych krajów dla matek

Według raportu Save the Children 2015 pierwsza dziesiątka krajów najlepszych dla mam i dzieci to:
1. Norwegia
2. Finlandia
3. Islandia
4. Dania
5. Szwecja
6. Holandia
7. Hiszpania
8. Niemcy
9. Australia
10. Belgia

Cały raport dostępny jest na: www.savethechildren.org

Na podstawie: PAP i raportu Save the Children

Zobacz też: Jak wybrać szpital do porodu?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Olga
Olga | 2015-05-05 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A Hiszpania niby dlaczego ? Nic nie dofinansowują, nie ma becikowego, zasiłki tylko dla matek ,które maja umowę na stałe...... Nie rozumiem

Odpowiedz

Małgosia
Małgosia | 2015-05-05 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ach ta Skandynawia. Tylko pozazdrościć...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?