Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków

| aktualizacja: 11.12.2017 | 15

Jakie imiona nosili nasi praprapradziadkowie? Jak najczęściej nazywały się ich mamy? W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze imiona od XIV wieku! Czy dużo się zmieniło?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
imiona, imię, ciąża
fot. fotolia
Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku, a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka?

Zobacz też: Najpopularniejsze imiona męskie

Pierwsze polskie imiona

Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości używanych wtedy rodzimych imion nie ma śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka np. Uchacz (osoba mająca odstające uszy) czy Białowąs (z powodu białych wąsów),zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej).
Na przełomie XII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska.

Imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie wraz z nastaniem chrześcijaństwa. Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle 2 imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż imiona świętych.

Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat

  • XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze nowe imiona świętych (np. Teresa, Ksawery, Alojzy).
  • Okres oświecenia wzrasta popularność świeckich imion, zwłaszcza polskie imiona damskie i męskie zapożyczone z literatury. Ta tendencja długo się (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być: Mickiewiczowska Grażyna i Telimena oraz Sienkiewiczowska Danuta i Ligia).
  • Koniec XVIII, a zwłaszcza w XIX wieku - powrót do imion słowiańskich (np. Ludomir, Bronisław, Miłosław, Bolesław, Mścisław, Dobiesław, Dobrosław i ich żeńskie odpowiedniki).
  • W XX wieku popularnymi imionami słowiańskimi były: Wiesław, Radosław, Jarosław, Zdzisław, Zbigniew, Przemysław, Mirosław, Sławomir i ich żeńskie formy. XX wiek, to również napływ nowych imion zapożyczanych z języków zachodnich (angielskiego, francuskiego i niemieckiego). Wtedy też następuje moda na imiona damskie i męskie najczęściej nadawane imiona w mediach, zwłaszcza telewizji, która upowszechniała kulturę krajów zachodnich (np. Brajan, Kewin, Denis, Nikola czy Dżesika ).
Sprawdź znaczenie wybranego imienia w Księdze imion.

Najpopularniejsze imiona  - ranking

Podsumowując popularność poszczególnych imion dla dziewczynek i chłopców począwszy od 1901 roku aż po dzień dzisiejszy najpopularniejsze imiona dla synka to Mateusz i Jakub, natomiast dla córki to Julia i Anna.

Zobacz, jak rozkładała się popularność imion na przestrzeni wieków.
Zobacz także: Lista imion męskich
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

wiola
wiola | 2017-12-09 12:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wioletta rocznik 1976 byłam jedna w klasie :)

Odpowiedz

A
A | 2017-12-03 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam się bardzo podobają polskie słowiańskie imiona. Już ustalilismy z mężem, że chłopcu damy imię Stanisław ( ładnie brzmi zdrobnienie Staszek ) a dziewczynce Czesława ( ślicznie brzmi Czesia ). Pozdrawiam i innych rodziców też namawiam do polskiej tradycji nadawania słowiańskich imion. Staszek dla synka a Czesia moim zdaniem jest najładniejsze dla córeczki.

Odpowiedz

Maciej
Maciej | 2017-11-06 00:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak sobie patrzę z ciekawosci na 1997 i zaskoczenie. Nie ma Macieja w pierwszej trójce? Jest nas sześciu w 25-osobowej grupie na studiach, czyli prawie 30% z wszystkich mężczyzn :D

Odpowiedz

Sławka
Sławka | 2017-10-31 17:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co z naszymi polskimi pięknymi imionami pochodzącymi od naszych przodków? Teraz wszystkie słowiańskie imiona potrzebują wrócić do obiegu. Przeciez wiele naszych mam, ojców, dziadków i babć tak się nazywa. Bolesława, Stanisław, Czesława, Władysław, Mirosława, Przemysław... Te wszystkie imiona są piękne i kultywują polską tradycję.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2017-09-09 16:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn ma na imię Cyryl. Wiem, że innego chłopca o tym imieniu w klasie nie będzie - na szczęście 😃 Imię silne i oryginalne.

Odpowiedz

Julia
Julia | 2017-09-07 20:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rocznik 1997, jestem załamana co się stało z moim imieniem kilka lat później, naprawdę chyba rodzice się nie zastanawiają jak dziecko będzie się czuło, jako jedno z 6 na 30 osób. "Bo mi się podoba, bo ładne" to nie argument żeby niszczyć imię pospolitością.

Odpowiedz

Iga
Iga | 2017-02-27 17:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

2002 to Wiktoria Julia Zuzanna i Martyna po 3 w klasie

Odpowiedz

Monika89
Monika89 | 2016-04-13 15:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

'89 rocznik, Monika - w szkole, od podstawówki po studia przynajmniej po 3 Moniki w jednej klasie... raz się zdarzyło, ze było nas 6!
Ani jednej Magdaleny i Katarzyny nigdy nie mialam w klasie ( co prawda mam siostrę Magdalene '83) Za to Anny, Moniki, Agnieszki i Karoliny przodowały...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agata
Agata | Monika89 | 2017-10-01 13:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też rocznik '89 - a u mnie z kolei było pięć Kasiek w klasie :)

Odpowiedz

Pd
Pd | 2016-03-27 08:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najpopularniejsze imiona w roku 1989 to Paulina oraz Damian.

Odpowiedz

xx.
xx. | 2015-02-21 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

literówka - w roku 1989

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Zuzu
Zuzu | xx. | 2016-04-21 14:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

? what ?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?