Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Najważniejsze badania w ciąży - kalendarz

| aktualizacja: 03.09.2015 | 9

Ciążowych badań jest całkiem sporo. Dzięki nim będziesz miała pewność, że dziecko rośnie jak na drożdżach.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
lekarz, kobieta, szpital
Jeśli marzysz o tym, aby zostać mamą, pójdź do ginekologa, zanim zajdziesz w ciążę. Powiedz mu o swoich planach, na pewno zleci cytologię, badania krwi i moczu, wyleczy ewentualne stany zapalne.

W ten sposób przygotowana zapewnisz dziecku jak najlepszy start. Nie denerwuj się, jeżeli nie byłaś u lekarza, a test potwierdził, że jesteś w ciąży. Umów się szybko na wizytę. Ginekolog zbada cię, założy kartę ciąży, rozwieje twoje wątpliwości (pytaj o wszystko, co cię nurtuje) i skieruje na różne badania. Niektóre będziesz powtarzać co miesiąc, inne wystarczy, że zrobisz raz.

Przestrzegaj terminów. Badania są po to, by w porę dostrzec, czy nie dzieje się coś, co mogłoby zaszkodzić malcowi. W razie czego lekarz może ci zalecić stosowanie diety (np. gdy powodem kłopotów jest cukrzyca) lub leków (jeśli np. stwierdzi rozpoczynającą się anemię). Wspólnie ze specjalistą przygotowaliśmy kalendarz najważniejszych ciążowych badań.

Badania w I trymestrze ciąży

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Radością podziel się ze swoim ginekologiem (jeśli go nie wybrałaś, poproś o radę koleżanki, które już rodziły). Nie zwlekaj z wizytą! Już w pierwszym trymestrze czeka cię kilka badań.

Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek (poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię); białych krwinek (jeśli będzie ich więcej niż 10 tys./mm3, przyczyną zwykle jest infekcja, natomiast gdy poniżej 4 tys./mm3 – choroba hematologiczna); hemoglobina (norma to 11-14 g na 100 ml). Morfologię krwi wykonuje się co miesiąc.

Określenie na czczo poziomu glukozy we krwi. Norma jest do 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy (lekarz zaleci dietę i wizytę u diabetologa).

WR. To badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne. Jeśli wynik będzie dodatni, trzeba rozpocząć leczenie – pod okiem wenerologa.

Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Podczas porodu maluszkowi zostaną podane przeciwciała. Konieczne będą dalsze badania. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.

Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy (jeśli nie zrobiłaś tego badania przed ciążą). Niebezpieczne jest tylko „świeże zachorowanie” w czasie ciąży (lekarz zaleci branie leków).

Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku. Wczesne jego wykrycie umożliwi leczenie maleństwa tuż po urodzeniu.

Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. W moczu nie powinno być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.

Cytologia. To badanie lekarz zleci ci, jeśli nie wykonywałaś go w ciągu ostatniego roku.

Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej wizyty. Najlepiej, jeśli nie przekracza poziomu 140/90 mmHg.

Ważne! Badania wykonywane w pierwszym trymestrze mówią o twoim zdrowiu na samym początku ciąży. Jeśli coś jest nie w porządku, ginekolog może zdecydować o leczeniu lub skierować cię do innego specjalisty.

Badania w II trymestrze ciąży

Ciąża rozwija się, twoje dziecko rośnie coraz szybciej. Nadal jednak musisz kontrolować swój stan zdrowia.

Badanie ogólne moczu. Wykonuje się je co miesiąc. W moczu nie może być białka, cukru, czerwonych i białych krwinek.

Morfologia krwi. Badanie nadal robi się co miesiąc.

Test obciążenia glukozą. Lekarz zaleca go około 25. tygodnia ciąży po to, by wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych. Jeśli z badania wyniknie, że ją masz, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna jest dieta, a czasem także przyjmowanie insuliny.

Ciśnienie krwi. Sprawdza się je co miesiąc. Nie powinno przekroczyć 140/90 (wyższe świadczy o nadciśnieniu lub zatruciu ciążowym).

Ważne! Jeśli z pierwszego badania na toksoplazmozę wynika, że nie masz przeciwciał przeciw tej chorobie, lekarz zaleci ci w drugim trymestrze powtórne skontrolowanie ich poziomu, by sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia.

Wydrukuj kalendarz badań w ciąży.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

Majka
Majka | 2017-01-22 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ważnym badaniem, bardzo ważnym jest badanie GBS, czyli na nosicielstwo paciorkowca. Jeśli wynik jest pozytywny, wówczas bezpośrednio przed porodem matka dostaje kroplówkę z antybiotykiem, żeby dzieciątko się nie zaraziło w trakcie porodu. Zarażenie mogłoby być groźnie dla malucha, dlatego jest to bardzo ważne badanie, wykonywane powinno być ok. 36-37 tyg. ciąży.

Odpowiedz

koasienka
koasienka | 2014-02-04 21:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

żałuję,że w tego typu artykułach nie ma mowy o zrobieniu ciężarnej zalecanych (2 krotnych!!) testów w kierunku HIV. wstyd lekarzy często kończy się dramatem matki bądź dziecka w przyszłości. musimy się nauczyć rozmawiać o zdrowiu.

Odpowiedz

eurydyca
eurydyca | 2010-08-26 19:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, jestem w 6 tyg.ciąży (szczęśliwa), jednak obawiam się, że podczas długotrwałego zażywania witamin mogłam przesadzić z witaminą A. Ponoć nie wolno brać żadnych specyfików z tą wit.nawet gdy się planuje ciążę, stąd moje obawy. Z tego co wiem, to wit.A wchłania się ale nie wydala z organizmu, czy w związku z tym mogłam zaszkodzić dzieciątku? Proszę o podpowiedź...

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2009-01-15 19:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.Mam mały problem jestem w 16 tyg. ciąży po raz drugi zrobiłam odczyn combsa i po raz kolejny wyszło że kontrola przeciwciał za 2 miesiące .Nie wiem co to oznacza ponieważ ja i mój mąż mamy grupe krwi o rh+ .Jest to moja 3 ciąża rok temu raz poroniłam.Prosze o pomoc

Odpowiedz

monika
monika | 2009-01-08 13:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam
dlaczego w szpitalu wojewodzkim w tychach zawsze ale to zawsze trzeba placic 100zl za osobe towarzyszaca przy porodzie a przy wyjsciu ze szpitala podpisuje sie papier ze daje sie te 100zl na cele szpitala?? wszedzie sie pisze ze nie placimy za to a to nie jest prawda!!!!

Odpowiedz

alexczarna
alexczarna | 2008-08-12 02:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy robiąc morfologie można stwierdzic ciaże??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewela
Ewela | alexczarna | 2015-05-03 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tylko robiąc z krwi badanie na bete HCG

Odpowiedz

ana
ana | 2007-12-07 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w ciazy czy ktos wie jak to jest na wyspach rodzic

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ewiu
ewiu | ana | 2008-06-26 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzić na Wyspach można w wybranym przez siebie szpitalu lub w domu pod opieką położnej. Kilka tygodni przed wyznaczoną datą przygotujesz razem ze swoją położną plan porodu. Zaznaczysz w nim, kto ci będzie towarzyszył, na jaki rodzaj znieczulenia się zgadzasz, jak długo chciałabyś zostać w szpitalu oraz czy decydujesz się na karmienie piersią czy butelką. Taki plan oszczędzi tobie i personelowi szpitala zbędnych pytań w czasie porodu.

Sama wybierasz czy chcesz rodzić w wodzie czy nie oraz jaka pozycja jest dla ciebie najlepsza. Znieczulenie dostaje się na życzenie i bez żadnych opłat, jeśli tylko nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Porody rodzinne są na porządku dziennym, również bez opłat. Po porodzie zostaniesz w szpitalu przez co najmniej sześć godzin. Nie martw się - nikt cię nie wyrzuci, jeśli nie będziesz chciała wrócić do domu tak wcześnie. Możesz zostać pełne trzy doby. Po cesarskim cięciu - do siedmiu dni.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?