Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Chroń oczy dziecka przed słońcem

| aktualizacja: 24.03.2015 | 2

Okuliści ostrzegają, że promienie UV mogą uszkodzić wzrok dziecka, bo soczewka oka dziecka nie jest dobrym filtrem pochłaniającym promienie UV. Czy wiesz, jak chronić wzrok dziecka przed słońcem?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
okulary
fot. Fotolia

Nie tylko skórę, także oczy trzeba chronić przed promieniowaniem UV. Dziecko jest 3 razy bardziej narażone na promienie UV niż dorosły. Promienie UV mogą uszkodzić wzrok dziecka.

Oczy dziecka narażone na UV

Oczy dziecka są dużo bardziej wrażliwe na promieniowanie UV niż oczy dorosłego. Powodem jest to, że źrenice dziecka są większe, a soczewka oka bardziej przezroczysta.  W rezultacie nie jest ona efektywnym filtrem absorbującym nadmiar promieniowania UV.
Do siatkówki oka dziecka przed ukończeniem 1. roku życia dociera aż 90% promieniowania UVA i ponad 50% promieniowania UVB. W wieku 13 lat do siatkówki trafia 60% promieniowania UVA i 50% promieniowania UVB. Dlatego przed UV trzeba chronić szczególnie oczy małego dziecka.
- Nadmiar poromieniowania UV przyspiesza starzenie się zarówno skóry powiek, jak i powierzchni oka, zwiększa zarazem ryzyko chorób oczu - mówi dr n.med. Anna Ambroziak, okulistka.
Do 18. roku życia oczy naszych dzieci otrzymują około 80% dawki całkowitego promieniowania UV, na jaką narażone są w ciągu całego życia.
Zobacz też: Jak dbać o oczy dziecka na wiosnę

5 zasad, jak chronić dzieci przed UV

  1. Stosuj "zasadę cienia": jeśli twój cień jest krótszy niż ty, unikaj bezpośredniego światła słonecznego. Szukaj cienia. Nie przebywaj z dzieckiem na pełnym słońcu w godzinach maksymalnego nasłonecznienia.
  2. Niemowlę w wózku chroń przed słońcem budką lub parasolką, a sam wózek ustaw w półcieniu. Starszemu dziecku zakładaj kapelusz z dużym rondem lub czapkę z daszkiem.
  3. Stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Kupuj je w sklepach optycznych. Nie kupuj zwykłych okularów przeciwsłonecznych bez filtra. Ciemne okulary (bez filtra) powodują rozszerzenie źrenic, przez co do oczu wpada jeszcze więcej promieni UV. Okulary bez filtra czynią więcej szkody niż ich brak!
  4. Jeśli dziecko nosi okulary korekcyjne, bo ma wadę wzroku, powinno mieć na nich filtr przeciwsłoneczny. Zapytaj optyka o filtr E-SPF. Powinien być nie mniejszy niż 25.
  5. W lecie wybierz okulary przeciwsłoneczne, które przylegają do twarzy w celu maksymalnej ochrony.
Czytaj też: Chroń niemowlę przed słońcem
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

NatK
NatK | 2016-07-02 08:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie chce mi się wierzyć, że polecacie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Ja kiedyś rozważałam i na szczęście lekarz i optyk mnie uświadomili.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magdalena
Magdalena | NatK | 2016-07-03 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

możesz rozwinąć swoją wypowiedź

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?