Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jakie prawa i przywileje ma nastoletnia matka?

| aktualizacja: 20.04.2015 | 0

Małoletniej matce nie przysługują prawa rodzicielskie do jej dziecka, bowiem w świetle prawa ona sama pozostaje pod opieką rodziców. W takiej sytuacji wymagane jest ustanowienie opiekuna prawnego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Niepełnoletnia w ciąży, małoletnia w ciąży, ciąża
fot. © S.Kobold - Fotolia.com
W świetle prawa małoletnia (czyli kobieta poniżej 18. roku życia) w ciąży lub ta, która urodziła dziecko, nie ma praw rodzicielskich do swojego dziecka. Warto pamiętać, że władza rodzicielska to nie tylko prawo, ale również obowiązek (zwłaszcza w zakresie utrzymania i wychowania dziecka). Ponadto z prawnego punktu widzenia osoba, która nie ukończyła 18. roku życia sama pozostaje pod opieką rodziców czy opiekunów.

Dziecko musi mieć opiekuna prawnego

Młoda mama może faktycznie wychowywać i opiekować się dzieckiem, jednakże nie ma prawa do samodzielnego występowania przed sądem czy urzędami, z uwagi na brak pełnej zdolności do czynności prawnych. W takim przypadku wymagane jest powołanie opiekuna. Polega to na wyznaczeniu przez sąd opiekuńczy konkretnej osoby do sprawowania opieki nad dzieckiem. Najczęściej jest to jeden z rodziców małoletniej matki.
Osoba chcąca sprawować opiekę prawną nad dzieckiem małoletniej musi złożyć do sądu stosowny wniosek o ustanowienie jej opiekunem dziecka. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich). Procedura ta jest konieczna, aby uregulować sytuację prawną dziecka, bowiem wszystkie decyzje dotyczące: opieki, zdrowia, edukacji dziecka będzie podejmował opiekun prawny dziecka. W sytuacji, gdy żaden z rodziców młodej mamy nie chce lub nie może stać się opiekunem, sąd opiekuńczy ustanowi do opieki kuratora.

Zobacz także: Jak przebiega proces o ustalanie ojcostwa?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?