Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czas na pierwszą lekturę!

| aktualizacja: 17.05.2017 | 1

Korzyści płynących z czytania nie sposób przecenić − to możliwość zdobywania wiedzy, wszechstronny rozwój człowieka, a także fantastyczna podróż w świat wyobraźni. Warto więc już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku miłość do książek, a przede wszystkim po prostu nauczyć naszą pociechę czytać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Seria książeczk Disney Uczy Czytać Ameet
fot. Materiały od klienta Ameet

Jak skutecznie nauczyć dziecko czytać?

Pedagodzy proponują wiele skutecznych metod nauki czytania. W wyborze tej właściwej warto się kierować własną intuicją i wiedzą o możliwościach i potrzebach dziecka. Na pewno istotne jest dostosowanie metody do poziomu rozwojowego. Taką potrzebę spełnia seria książek wspierających naukę czytania dla przedszkolaków – Przygoda z Czytaniem. Książki powstały pod opieką metodyczną Anny Koralewskiej – doradcy metodycznego, nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w ŁCDNiKP, w oparciu o podstawę programową. Teksty literackie stworzyli znani polscy autorzy. Seria wykorzystuje różne metody nauki czytania w zależności od skomplikowania tekstu. Poziom I jest oparty na metodzie globalnej, która polega na zapamiętywaniu wyglądu całego wyrazu (a nie poszczególnych liter). Dziecko wielokrotnie ogląda ilustrację i podpis, a w jego pamięci powstaje obraz. Dzięki tej metodzie naukę czytania na poziomie I możemy zaproponować już trzy- i czterolatkowi.


Żeby czytanie było przygodą

Ważne jest, żeby proponowana dziecku lektura była dla niego atrakcyjna. Znani dziecku bohaterowie i postaci z filmów czy seriali zachęcają do sięgnięcia po książkę. Dziecko zdobywa nowe umiejętności wraz ze swoimi ulubieńcami. To wzmacnia zainteresowanie lekturą, a co najważniejsze daje poczucie uczestniczenia w zabawie.


Warto też pamiętać, że czytanie to nie tylko wprowadzenie dziecka w świat literacki, wzbogacanie słownictwa i rozwój kompetencji językowych, ale także okazja do budowania więzi emocjonalnej. Wspólna lektura to czas, dzięki któremu nasz maluch nabiera pewności siebie, a my budujemy w nim poczucie własnej wartości.

Program "Przygoda z Czytaniem" może pomóc każdemu rodzicowi, który chce rozpocząć ze swoją pociechą naukę czytania.

Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

kaja
kaja | 2017-05-30 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama kocham czytać, mąż podobnie, więc staramy się zaszczepić naszą pasję synkowi. Od małego mu czytamy i kupujemy książeczki dostosowane do jego wieku. Ostatnio znaleźliśmy kilka ciekawych pozycji w sklepie internetowym tublu. Codziennie po kąpieli Maciuś wybiera książeczkę, którą będziemy czytać, to taki nasz mały rytuał.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?